Skip to main content

3 Parçalı Penil Protez

Erektil disfonksiyon tedavisinde basamak tedavileri deneyip başarılı sonuç elde edememiş bireylerde son tedavi olarak penil protez operasyonuna başvurulur. Bu operasyon için hazırlanan hastaların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de protez veya diğer adıyla mutluluk çubuğu türüne karar verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Genel olarak en yaygın şekilde kullanılan penil protez türleri tek parçalı (malleable) protezler, şişirilebilen 2 parçalı yarı sert protezler ve şişirilebilen 3 parçalı protezlerdir. Şişirilebilen penil protez türlerinin en önemli özelliği, rezervuardan silindirlere doğru pompa yardımıyla sıvı iletiminin sağlanması, bu sayede peniste doğal görünümlü bir sertleşmenin gerçekleşmesidir. Özellikle 3 parçalı şişirilebilir penil protezler, bunlar arasında en gelişmiş olanı olmasının yanı sıra yüksek hasta konforu sunması ve doğal görünümü nedeniyle en fazla tercih edilen protez grubunu oluşturur (1).

3 Parçalı Penil Protez Nedir?

Şişirilebilir penil protezler arasında en gelişmiş tür olan 3 parçalı penis protezi; penise yerleştirilen silindirler, rezervuar ve pompa olmak üzere üç farklı parçadan oluşur. Bu protezlerin iki parçalı protezlere göre farkı, karın içerisine yerleştirilen bir rezervuar sayesinde içerisinde vücuda herhangi bir zararı olmayan serum sıvısını barındırmasıdır. Penil protez ameliyatı esnasında karın duvarına yerleştirilen rezervuarın içerisindeki serum sıvısı cinsel ilişki sırasında hastaların en iyi sertleşme düzeyine ulaşmalarını sağlarken doğal bir sertleşme ve yumuşama görüntüsünü de beraberinde getirir. 3 parçalı penis protezi çeşitleri kendi içerisinde de iki farklı türe sahiptir. Yurtdışında bu protezlere ingilizce olarak (inflatable penile prosthesis) denmektedir. Enine genişleyen penil protezler haricinde ikinci bir 3 parçalı protez türü de enine genişleyen ve boyuna uzayan penil protezlerdir. Ancak boyuna uzama özelliğine protezler yalnızca hekim muayenesi ile vücut yapısı uygun olduğu tespit edilen hastalar için tercih edilebilir.

3 Parçalı Penil Protez Kimlere Uygundur?

Sertleşme sorununda basamak tedaviler arasında yer alan ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazı gibi yöntemleri denemiş ve yeterli bir sonuç elde edememiş olan, genel sağlık durumu elverişli tüm hastalar 3 parçalı penil protez ameliyatı olmak için uygundur. Ancak ellerini kullanamayan ya da ileri düzeyde nörolojik hastalıkları bulunan hastalarda bu protezlerin tercih edilmesi mümkün olmayabilir. Üç parçalı protezler en gelişmiş penil protez türü olsa da her hasta için optimum koşulları sunan tek bir protez türünden söz etmek mümkün değildir. Dolayısıyla hastalar hekimleri ile görüş alışverişinde bulunarak sağlık durumları, vücut yapıları ve kişisel tercihlerine göre en uygun olan protez türünde karar kılmalıdır.

3 Parçalı Penil Protez Nasıl Çalışır?

3 parçalı penil protez testislerde derinin altında yer alan bir pompa, karnın alt kısmındaki anatomik boşluğa yerleştirilmiş olan rezervuar ve penis dokusu içerisine yerleştirilen bir çift silindirden oluşur. Bu protezler vücudun doğal mekanizması ile benzer şekilde çalışır. Normal şartlarda cinsel uyarıların etkisiyle penisteki kavernöz doku kan ile dolarken penis sertleşir. Sertleşme sorunu olan ve 3 parçalı penis protezi takılmış olan hastalarda ise testis derisinin iç kısmına yerleştirilmiş olan aktifleştirici pompanın sıkılması ile sertleşme süreci başlar. Karına yerleştirilmiş olan rezervuar içerisindeki serum sıvısı bu işlemle birlikte silindirlere doğru geçiş yapar. Sıvıyla dolan silindirler ise penisin büyüyerek sertleşmesini sağlar. İlişki sonlandığında ise testisteki pompanın üzerindeki düğme yardımıyla sıvı yeniden rezervuara geçirilirken penis de yumuşar ve eski haline döner. Bu sayede doğala en yakın şekilde peniste sertleşme ve yumuşama gerçekleşmiş olur.

Üç parçalı şişirilebilir penil protezler ve diğer protez çeşitleri hakkında bilgi almak, penil protez operasyonu ile tedavi için uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen hastalar üroloji uzmanlarına danışarak muayeneden geçebilirler. Bunun haricinde SGK kapsamında kısmi ödeme ile penil protez tedavisi şartları hakkında bilgi almak istiyorsanız web sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1. pubmed DOI: 10.1016/j.jsxm.2019.04.013
2. https://www.urologicalcare.com/contents/penile-implant-prothesis/about-penile-implants/types-of-penile-implants
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5313299/
4. https://www.wsh.nhs.uk/CMS-Documents/Patient-leaflets/UrologyDepartment/5692-1Inflatablepenileprosthesisprocedurespecificinformation.pdf
5. https://www.england.nhs.uk/wp-content/uploads/2018/07/Penile-prostheses-for-end-stage-erectile-dysfunction.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
3 Parçalı Penil Protez
3 Parçalı Penil Protez
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 4 Eylül 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.