Skip to main content

Bükülebilir Penil Protez (Tek Parçalı Penil Protez)

Bu sayfada sizlere bükülebilir penil protez olarakta adı bilinen tek parçalı penil protez ile ilgili detaylı bilgiler verilecektir. Erektil disfonksiyon (ED), erkeklerde tatmin edici bir cinsel performans deneyimlemek için peniste yeteri kadar sertleşmenin olmaması veya sertleşmenin kısa sürmesi anlamına gelir. Erektil disfonksiyonu olan erkekler için penil protez kalıcı çözüm tedavilerinden birisidir. Birçok farklı tipi olan protezlerin en basit tipi bükülebilir (malleable) tek parçalı penil protezdir. Penisin corpus cavernosum olarak bilinen ve normalde kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan kanallarına iki adet bükülebilir silikon çubuğun cerrahi olarak yerleştirilmesi ile sertleşme sorunu yaşayan hastalarda bu protez tipi rahatlıkla uygulanabilir. Kişinin anatomik yapısına göre farklı çap ve boy seçenekleri bulunan tek parçalı penil protez bükülebilir yapısı sayesinde sadece cinsel ilişki sırasında sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur. Protezin 135 derecelik bükülme açısı sayesinde kullanılmadığı zamanlarda iç çamaşırın içine yerleştirilerek saklanması mümkün olmaktadır. Kullanılacağı zaman sadece elle dik duruma getirilmesi yeterli olup pratik ve kolay bir kullanım sağlar.

Tek Parçalı Penil Protez Kimlere Uygundur?

Erkeklerde çeşitli sağlık sorunları nedeniyle sertleşme problemi oluşabilir. Erektil disfonksiyon oluşan tüm hastalarda tek parçalı penil protez kullanılabilmektedir. Erektil disfonksiyona neden olan durumlar şunlardır:

 • Pelvis (kalça kemiği) kırığı
 • Omurilik yaralanmaları veya hastalıkları
 • Prostatektomi (prostatın cerrahi olarak çıkarılması)
 • Multiple skleroz (MS)
 • Diyabet hastalığı
 • Arteriyoskleroz (orta ve büyük boy damarların esnekliklerini kaybederek sertleşmesi) ve hipertansif damar hastalığı
 • Priapizm (cinsel uyaran olmaksızın dört saatten uzun süren sertleşme)
 • Peyronie hastalığı (Penis dokusunda sert plakların oluşması sonucu peniste şekil bozukluğuna neden olan hastalık)

Erektil disfonksiyon tedavisinde ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları gibi ameliyat dışı tedavi seçeneklerinden fayda görmeyen hastalarda hastalığın kalıcı çözümü için mutluluk çubuğu olarak bilinen penil implantlar tercih edilebilir. Şişirilebilir veya bükülebilir penil protez gibi farklı çeşitlerinin olması sayesinde bireyler için en uygun implant seçimi yapılabilir. Diğer tedavilere cevap vermeyen durumlarda oldukça yüksek başarı oranına sahip olan protezler cerrahi olarak yerleştirilirler. Tek parçalı penil protezlerin bükülebilir yapısı, ameliyat sırasında küçük bir kesi yardımıyla kolayca penis içerisine yerleştirilmesini sağlar. Bu sayede ameliyat süresi kısalır ve ameliyat sırasında oluşabilecek enfeksiyon riski azaltılmış olur.

Bükülebilir Penil Protez Çeşitleri

Bükülebilme özelliğine sahip olan ve bireylerde sürekli bir sertlik hali oluşmasını sağlayan bu protezlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. İlk üretildikleri günden bugüne teknolojik değişiklikler sayesinde yeni özelliklere kavuşan tek parçalı penil protez (ingilizce malleable penile prosthesis olarak bilinir) hidrofilik dış kaplaması sayesinde operasyon sırasında daha kolay yerleştirilmesine imkan sağlar. Hidrofilik dış yüzeyin antibiyotik emebilme özelliği, operasyon sırasında veya sonrasında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da koruyuculuk sağlar. Bakterilerin protezin yüzeyine yapışmasını ve çoğalmasını önleyen kaplama güvenli bir kullanım imkanı oluşturur. Protez çeşitleri boy ve çap olarak farklılık göstermekte ve kişinin anatomik ihtiyacına uygun çeşitliliği sunmaktadır. Güçlü bir sertleşme için rijit (sert) bir gövde yapısına sahip olan  bükülebilir penil protez kolay ve konforlu bir gizlilik sağlanması için yüksek bükülme açısına sahiptir. Dayanıklılığı sayesinde bu protezler uzun süreli kullanım imkanı sağlayarak erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı bir çözüm imkanı sunar.

Penil protez operasyonunun önemli bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeme koşullarını öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçip detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Erektil disfonksiyon tedavisinde bükülebilir tek parçalı penil protez ameliyatı hakkında daha fazla detay öğrenmek ve bilgi almak isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını alanında uzman bir üroloji doktoruna danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1. https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2. https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/

3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant

4. https://web.archive.org/web/20200929171431/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Bükülebilir Penil Protez (Tek Parçalı Penil Protez)
Bükülebilir Penil Protez (Tek Parçalı Penil Protez)
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 2 Eylül 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.