Skip to main content

Cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğin kaybolması ve Mutluluk Çubuğu

Sertleşme sorununa bağlı olarak cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğinin kaybolması görülebilmektedir. Tıpta bu sorun erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamama ya da sertleşmeyi yeteri kadar sürdürememe anlamına gelen erektil disfonksiyon kendi başına bir hastalık olmayıp diğer hastalık veya durumların sonucunda oluşan bir semptomdur. Görülme sıklığı çok fazla olduğu için üzerinde çok sayıda araştırmanın yapılması sonucu erektil disfonksiyona, yani sertleşme sorununa neden olan sebepler bulunmuştur. Bu sebeplerin başında diyabet hastalığı ve obezite gibi hastalıklar yer alsa da ileri yaş, tütün mamulleri kullanımı, aşırı alkol tüketimi de erektil disfonksiyon riskini arttırır. Bunların dışında omurilik hastalıkları ve yaralanmaları, Peyronie hastalığı (penis eğriliği), priapizm (uzun süren sertleşme) de erektil disfonksiyona sebep olabilmektedir. Ayrıca stres, endişe ve ilişki sorunlarına bağlı olarak da erkeklerde sertleşme sorunu görülebilir. Avrupa Üroloji Derneği (EAU) erektil disfonksiyon konusunda yapılan araştırmaların yer aldığı bir rehber hazırlamış olup sorun için önerilen tedavi yöntemlerine bu rehberde yer verilmiştir.¹

Cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğin kaybolması problemine çözüm olan Mutluluk çubuğu çeşitleri nelerdir

Avrupa Üroloji Derneği’nin hazırladığı rehberde, erektil disfonksiyon için ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları gibi yöntemlerin kullanılması önerilmiştir. Ancak bu yöntemler sadece cinsel ilişki sırasında erkeğinin sertliğinin kaybolması için çözüm sunmakta, kalıcı bir tedavi yöntemi olmamaktadır.¹ Bu nedenle erektil disfonksiyonun tedavisinde kalıcı çözüm sunan mutluluk çubuğu tedavisi uygulanmaktadır. Penis içerisine iki adet protezin yerleştirilmesi ile uygulanan bu tedavi yönteminde protezler dışarıdan bakıldığında fark edilmez. Penis protezlerinin en sık kullanılan çeşitleri tek parçalı ve üç parçalı olanlardır. Tek parçalı protezler bükülme özelliği sayesinde elle dik konuma getirilerek pratik bir kullanım imkanı sunarken üç parçalı protezler testis içerisine yerleştirilen pompanın şişirilmesi sonucu sertleşmeyi sağlar. Bu protezler 40 yılı aşkın süredir erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılmaktadır ve teknolojinin de ilerlemesiyle kullanılan hidrofilik kaplamaya sahip çeşitleri de bulunmaktadır. Hidrofilik kaplama protez tedavisinde oluşabilecek enfeksiyonların riskini azaltır ve protez yüzeyine bakteri yapışmasını önler. Aynı zamanda antibiyotik emebilme özelliği bulunan hidrofilik kaplamalı protezlerde enfeksiyon oluşması durumunda da tedavi süreci daha başarılı olmaktadır.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyonun kalıcı çözümü olarak uygulanan mutluluk çubuğu ameliyatı öncesi yapılan kontrollerde kişilerin tedaviye uygun olup olmadıkları belirlenir. Tedaviye uygun kişiler için gerekli test ve tetkikler yapılır ve penis yapısına uygun boy ve çaplarda penis protezi seçilir. Boyutları uyumlu protezler cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğinin kaybolması sonucu oluşan sertleşme probleminin kalıcı olarak giderilmesinde kullanılır. Tek parçalı protezler, penis altına yapılan ufak bir kesi ile penis içerisine yerleştirilir. Ameliyat sırasında iki adet protez penisteki kanallara yerleştirilir. Üç parçalı protezlerde ise ameliyatla testis içerisine pompa mekanizması, karın içerisine sıvı rezervuar, penis içerisindeki kanallara ise protezin silindir parçaları yerleştirilir. Pompanın şişirilmesi ile rezervuardaki sıvı silindirlere ilerleyerek sertleşmenin oluşması sağlanır.² Üç parçalı penis protezi doğal görünümlü sertleşme oluşturduğu için memnuniyet oranı yüksek bir tedavi şeklidir. Tek parçalı protezlerin ameliyatı yaklaşık yarım saat sürerken üç parçalı protezler yaklaşık bir saatte penis içerisine yerleştirilir. Ameliyat sonrası kişilerin 6-8 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belli şartların oluşması durumunda penil protez tedavisini karşılamaktadır. SGK’nın ödeme şartları ile ilgili bilgi sahibi olmak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyonu olan ve cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğinin kaybolması durumunda ne yapılması gerektiğini merak eden kişiler üroloji hekimine danışabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Infertility-2019.pdf

2 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğin kaybolması ve Mutluluk Çubuğu
Cinsel ilişki sırasında erkeğin sertliğin kaybolması ve Mutluluk Çubuğu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Kasım 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.