Skip to main content

Cinsel Sorunlar için Hangi Doktora Gitmeliyim ve Mutluluk Çubuğu Nedir?

Bu sayfada sizlere “cinsel sorunlar için hangi doktora gitmeliyim” sorusuna detayları ile birlikte cevap verilecektir. En sık görülen cinsel sorunlardan olan erektil disfonksiyon tedavisinde son çare olarak üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu ya da tek parçalı malleable mutluluk çubuğu kullanılabilir.

Cinsel Sorunlar için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Erkekler, yaşadıkları cinsel sorunlar ile ilgili üroloji bölümüne başvurmalıdırlar. Sertleşme problemi  ya da diğer adıyla erektil disfonksiyon, erkeklerde sık görülen cinsel sorunlar arasında yer alır. Erektil disfonksiyon, penisin tatmin edici bir cinsel ilişki yaşamaya yetecek ölçüde sertleşememesidir. Sertleşme problemi bazı erkeklerde ara ara görülürken bazı erkeklerde ise düzenli olarak görülebilir. Erektil disfonksiyon altta yatan bir nedene bağlı olarak oluşabileceği gibi nedensiz olarak da oluşabilir. Bu sorunu yaşayan erkeklerin bazılarında peniste hiç sertleşme oluşmayabilir.

Sertleşmenin gerçekleşebilmesi için yumuşak, süngerimsi penis dokusunun kanla dolması gerekir. Ereksiyon yani sertleşme mekanizmasında fizyolojik, hormonal ve psikolojik etmenler birlikte rol oynar. Bu etmenlerden birinde meydana gelen değişim sertleşme problemine yol açabilir. Erkeklerde diyabet, dislipidemi, hipertansiyon, testosteron hormonu azlığı, radyasyon terapisi, obezite, nörolojik hastalıklar gibi pek çok durum sertleşme problemi için risk oluşturur.

Cinsel Problemlerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde erektil disfonksiyon gibi cinsel problemlerle sık karşılaşılır. Sertleşme probleminin tedavisinde kullanılabilecek pek çok farklı yöntem mevcuttur. Öncelikle kişideki problemin psikolojik etmenleri de olabileceği göz önünde bulundurularak kişi terapiye yönlendirilir. Bir diğer tedavi yaklaşımı ise sild*naf*l, t*dal*fil içeren ilaçlardır. Bu ilaçlar penise gelen kan akışını artırarak sertleşmenin devam ettirilmesine yardımcı olur. Kişi için hangi ilacın daha iyi bir seçenek olduğuna doktorlar farklı kriterleri göz önünde bulundurarak belirler.

Erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılabilecek bir diğer yöntem ise topikal tedavilerdir. Topikal tedaviler doğrudan penis cildine uygulanır ve penisteki sertleşmenin devam ettirilmesine katkıda bulunur. İntrakavernöz enjeksiyonlar ise penisteki süngerimsi dokuya, kan akımı artıracak ilaç enjekte edildiği tedavi yöntemidir.

Tüm bu yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi edilmeyen hastalarda, tedavide son olarak mutluluk çubuğu kullanılarak cerrahi tedavi uygulanır. Mutluluk çubuğu hastalardaki sertleşme sorununa kalıcı çözüm getirir.

3 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Nedir?

Penil protezler, sertleşme sorununu tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sertleşme probleminin iyileştirilmesinde, 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu en sık kullanılan penil protez çeşididir. Bu protezler silindir ve bağlantı kabloları, rezervuar ve pompa olmak üzere üç bölümden oluşur. Rezervuarın içerisinde belirli bir miktar sıvı bulunur. Pompa ise adından anlaşılacağı üzere rezervuarın içerisindeki sıvıyı pompalamaya yarar. Penis cinsel ilişki öncesi sertleştirilmek istediğinde kişi pompayı sıkarak rezervuardaki sıvının silindirlere geçmesini sağlar. Silindire doğru akan su penisi dikleştirir ve sertleştirir. İlişki sonrasında pompadaki indirme düğmesine basılarak sıvı tekrar rezervuara gönderilir. Böylece penis eski haline döner.

Tek Parçalı Malleable Mutluluk Çubuğu Nedir?

Erektil disfonksiyon tedavisi için tercih edilebilecek pek çok penil protez çeşidi vardır. Bunlar arasında tek parçalı malleable mutluluk çubuğu ilk kullanılmaya başlanan protez türlerindendir. Dolayısıyla bu penil protezlerin teknolojisi diğerleri kadar gelişmiş değildir.

Malleable protezler, şişirilebilir protezlerin aksine penisin sürekli sertleşmiş halde kalmasına neden olur. Bu durum da hastanın konforunu bozabilir. Ancak tek parça protezler kullanım kolaylığı açısından daha avantajlıdır. Hasta için en uygun protez seçeneğinin ne olduğuna doktor ve hasta birlikte karar verebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, mutluluk çubuğu ile gerçekleştirilen erektil disfonksiyon tedavisinin önemli bir bölümünü karşılar. Kurumun hangi şartlarda karşıladığı ve penil protez tedavisine dair sorularınız için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.
MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Cinsel Sorunlar için Hangi Doktora Gitmeliyim ve Mutluluk Çubuğu Nedir?
Cinsel Sorunlar için Hangi Doktora Gitmeliyim ve Mutluluk Çubuğu Nedir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 10 Haziran 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.