Skip to main content

Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir

Yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilediği için cinsel ilişki sırasında erkeklerde sertleşmeme neden olur sorusunun cevabı, birçok kişi için oldukça önemlidir. Sertleşme sorunu diğer sağlık durumlarına, bozukluklara veya hastalıklara bağlı ortaya çıkabilen bir belirtidir. Kalp damar sisteminde görülen ve ölümcül olabilen bazı sorunların ilk belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için bu problemi yaşayan kişilerin mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurarak profesyonel destek almaları gereklidir. Sadece sorunu yaşayan bireyde değil, partnerinde de negatif bir etki oluşturan bu durum, ciddi ilişki problemlerine veya performans anksiyetesine sebep olabilir. Üroloji hekimleri tarafından tanı, tedavi ve takibinin yapıldığı sertleşme sorunları, tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak da isimlendirilir. Erektil disfonksiyonun tanısında çoğunlukla kişilerin tıbbi geçmişlerinin ve belirtilerinin detaylı olarak incelendiği klinik değerlendirme yeterlidir. Birçok hastada tanı için doppler ultrasonografisi adı verilen renkli ultrason ile görüntüleme tekniği de kullanılır. Tanı konulan hastalarda ilaç veya enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları ya da mutluluk çubuğu tedavisi uygulanır.1

Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur?

Cinsel ilişki için gerekli sertliğe ulaşılamaması ya da sertlik oluşsa bile yeterince sürdürülememesi şeklinde kendini gösteren sertleşme sorunları, birçok farklı hastalığın sonucunda ortaya çıkabilir. Toplumda sık görülen hipertansiyon, diyabet, obezite gibi sağlık sorunlarında erektil disfonksiyon meydana gelebilir. Sigara, alkol, uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı gibi kötü alışkanlıklar da sertleşme sorunlarına yol açabilir. Bunların dışında erkeklerde sertleşmeme neden olur sorusunun cevabında yer alan birçok kalp-damar ve sinir sistemi hastalığı vardır. Koroner arter hastalığı, arteriyoskleroz, Parkinson hastalığı, multipl skleroz gibi durumlarda da sertleşme sorunları oluşabilir. Ayrıca bazı ilaçların kullanımı da erektil disfonksiyon oluşmasına sebep olabilir. Bazı hipertansiyon ilaçları, antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar sertleşme bozukluğu sebeplerindendir. Özellikle pelvis (leğen) kemiğini ilgilendiren ameliyatlar ve prostatın cerrahi olarak çıkarılması da erektil disfonksiyona yol açan durumlardandır. Tedavide ilk basamak olarak penis sertleşmesine yardımcı ilaç veya enjeksiyonlar kullanılır. Fayda görülmeyen durumlarda ise vakum cihazları denenebilir. Sertleşme sorununda kalıcı çözüm isteyen kişilerde ise penil protez implantasyonu yapılabilir.

Sertleşmeme Sorunu için Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm müdür?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar ve enjeksiyonların kullanımı bazı kişilerde sakıncalı olabilir. Ayrıca çeşitli etken maddeleri içeren bu tedavi yöntemlerinde ilaç etkileşimleri ve yan etkiler de görülebilir. Diğer tedavilerin cinsel ilişkiye girmeden önce kullanımının gerekmesi ve sadece geçici çözüm sunması nedeniyle birçok kişi, tedavide mutluluk çubuğunu tercih eder. Uzun yıllardır erektil disfonksiyonda yaygın olarak kullanılan protez tedavisinde memnuniyet oranı oldukça yüksek olduğu için bu şekilde isimlendirilmiştir. Üroloji hekimlerine erkeklerde sertleşmeme neden olur diye başvuran birçok kişi, bu yöntemi tercih eder. Protez tedavisinde kullanılan hidrofilik kaplamaya sahip olan protez çeşitleri, ameliyatlarda enfeksiyon riskini azaltır. Tek veya üç parçaya sahip olan protez çeşitleri ameliyat ile penis içerisindeki boşluklara yerleştirilir. Tek parçalı protezler bükülebilen bir gövdeye sahiptir ve genellikle 30 dakika süren bir ameliyat ile implante edilir. Üç parçalı penis protezi ise pompa mekanizması ile şişirilebilir özelliktedir. Ameliyat süresi tek parçalı protezlere göre daha fazla olsa da genellikle 1 saat sürer.

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belli şartların oluşması halinde protez ameliyatı masraflarının bir kısmı karşılanmaktadır. Bu ödeme şartlarını öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında erkeklerde sertleşmeme neden olur sorusunun cevabı ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler ise sağlık kuruluşlarına veya üroloji hekimlerine başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir
Erkeklerde Sertleşmeme Neden Olur ve Tedavileri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 25 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.