Skip to main content

Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir

Cinsel ilişkide sorun yaşayan erkeklerde sertleşmemenin nedenleri uzun zamandır araştırma konusu olmuştur ve bu konu hakkında çalışmalar devam etmektedir. Erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durum, dünya çapında yaygın olarak görülür. Kardiyovasküler hastalığa neden olabilen risk faktörleri erektil disfonksiyon oluşmasında da etkilidir. Düzenli egzersiz ve beden kitle indeksinin azaltılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri, sertleşme sorunlarının düzelmesinde etkilidir. Erektil disfonksiyon bir hastalık değil, semptomdur. Çeşitli hastalıklar ve tıbbi durumlar sertleşme sorunlarına yol açabildiği için tedavi için altta yatan bu hastalıkların tedavi edilmeleri büyük rol oynar. Hastalıklardan bağımsız olarak radikal prostatektomi ameliyatı sonrası da ortaya çıkabilir. Ayrıca travmaya bağlı olarak penil kırılma ve pelvis (leğen) kemiğinin kırılması sonucu oluşabilir. Tedavide sertleşmeye yardımcı haplar veya penis içi enjeksiyonlar, vakum ereksiyon cihazları ve mutluluk çubuğu gibi yöntemler kullanılır. Hap ve enjeksiyon tedavisi ile vakum cihazları herhangi bir ameliyat gerektirmese de sertleşme sorununda geçici çözüm sunarlar. Bu nedenle birçok kişi tedavide kalıcı çözüm sunan mutluluk çubuğunu tercih eder.1

Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Cinsel ilişkide sertleşmenin oluşması için sinir sistemi, hormonal sistem, dolaşım sistemi gibi birçok sistem beraber çalışır. Bu sistemlerden herhangi birinde bozulma görülmesi durumunda sertleşme sorunları oluşur. Cinsel ilişkide erkeklerde sertleşmemenin nedenleri arasında obezite, kardiyovasküler hastalıklar (koroner arter hastalığı, hipertansiyon gibi), inme, kronik böbrek veya karaciğer yetmezliği, diyabet, sedef hastalığı, metabolik sendrom gibi birçok hastalık yer alır. Bunların dışında bazı hipertansiyon ilaçları, antidepresanlar, antipsikotikler de sertleşme problemlerine neden olabilir. Sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımı da yine erektil disfonksiyona yol açan sebeplerdendir. Pelvis kemiğini içeren büyük ameliyatların ve prostatın tamamen çıkarıldığı radikal prostatektomi ameliyatının sonucunda da sertleşme sorunları oluşabilir. Sertleşme sorunlarının tedavisinde uzun yıllardır güvenle kullanılan ve memnuniyet oranının yüksek olduğu protez tedavisi uygulanabilir. Protez tedavisinde penis içerisinde bulunan kanalların içine yardımcı cihazlar ameliyat ile yerleştirilir. Bu sayede yapay olarak sertleşme gerçekleşir. Penis içerisine yerleştirildiği için penil protez dışarıdan bakıldığı zaman fark edilemez ve kullanan kişiye gizlilik imkanı tanır.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisi 40 yılı aşkın süredir sertleşme sorunlarının tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Penis içindeki kanallara yerleştirilen penis protezi tek parçalı veya üç parçalı olabilir. Dayanıklı ve sert bir gövdeye sahip olan sert protezler aynı zamanda bükülebilir özelliktedir. Geniş bükülme açısı sayesinde gövdesi elle düzleştirilerek sertleşme oluşturulabilir. Aynı zamanda, kullanılmadığında manuel olarak tekrar eski konumuna getirilebilir. Tek parçalı protezlerden kişilerin anatomik yapılarına uygun boy ve çapta olan çeşitleri kullanılır. Ameliyat ile protezler, penis altında yapılan kesi sayesinde kolayca vücuda yerleştirilir. Üç parçalı protezler ise yine erkeklerde sertleşmemenin nedenleri arasında bulunan birçok hastalıkta kullanılabilir. Pompa ve rezervuar mekanizmasına sahip olan bu protezlerde parçalar, özel tüp sistemi aracılığıyla birbirine bağlıdır. Testiste bulunan pompanın sıkıştırılarak aktif hale getirilmesi sonucu peniste sertleşme oluşur. Penis içerisine yerleştirilen silindir parçaların esneme özelliği nedeniyle sürekli sertlik hissi oluşturmaz ve bu nedenle sık tercih edilen bir protez çeşididir. Bu protezin de anatomik ihtiyaçlara uygun olarak üretilen farklı çap ve boylara sahip çeşitleri vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye’de yapılan mutluluk çubuğu ameliyatlarında belirli şartların oluşması durumunda masrafların bir bölümünü karşılamaktadır. Bu şartlarla ilgili bilgi almak için sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilir veya iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Cinsel ilişkide erkeklerde sertleşmemenin nedenleri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler ise üroloji hekimlerine başvurabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir
Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Haziran 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.