Skip to main content

Eşim İktidarsız Ne Yapmalıyım Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir

Cinsel ilişkide sorun yaşanması nedeniyle birçok kişi “eşim iktidarsız ne yapmalıyım“ diyerek sağlık kuruluşlarının ilgili branşlarındaki hekimlere başvurur. İktidarsızlık sorunu sadece problemi yaşayan erkeği değil, aynı zamanda eşini de önemli derecede etkileyen bir durumdur. Yaşam kalitesinde de ciddi düşüşe yol açan iktidarsızlık, çeşitli sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Özellikle ani ölümlere yol açabilen kalp damarlarında oluşan tıkanıklığın ilk belirtisi, bazı insanlarda iktidarsızlık olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle cinsel sağlığın düzeltilmesinin yanında altta yatan sağlık probleminin belirlenmesi de büyük önem taşır. İktidarsızlık şikayeti ile ürolojiye başvuran kişilerde çeşitli testler yapılarak bu problemler saptanabilir. İktidarsızlığın düzeltilmesi için ise öncelikle, sağlıklı yaşam tarzı için verilen önerilere uyulması gereklidir. Tedavi amaçlı çeşitli sertleştirici ilaç veya enjeksiyonlar, vakum etkili sertleştirici cihazlar veya penil protez implantasyonu kullanılabilir. İlaçlara bağlı oluşabilen iktidarsızlıkta kullanılan ilaç değiştirilerek sorun düzeltilebilir. Stres, endişe veya ilişki bozukluklarına bağlı oluşan sertleşme sorununda ise çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulanabilir.1

Eşim İktidarsız Ne Yapmalıyım Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

İktidarsızlık tedavisinde bu duruma yol açan nedenin iyi saptanması gerekir. Sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımı gibi kötü alışkanlıklar ve yetersiz fiziksel aktivite gibi durumlara bağlı oluşan iktidarsızlık, birçok kişide ek tedaviye gerek duyulmadan bu alışkanlıkların düzeltilmesi ile eski hâline getirilebilir. Ancak yaşam tarzı değişikliklerine rağmen “eşim iktidarsız ne yapmalıyım” diyen kişiler, tedavi için üroloji hekimlerine başvurmalıdır. Üroloji hekimleri tarafından erektil disfonksiyon olduğu tespit edilen kişilerde öncelikle ilaç veya enjeksiyon tedavisi kullanılır. İlaçlar direkt yutularak veya penis içerisine enjekte edilerek uygulanır. Bu ilaçların her cinsel ilişki öncesinde sertliğin oluşması için kullanılması gereklidir. Vakum etkili cihazlarda ise penis içine olan kan akımının bu bölgede kalması ve sertliğin oluşması için vakum tarafından oluşturulan negatif basınç kullanılır. Bu yöntemde de yine geçici olarak sertleşme oluşturulur. Ancak bu tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen veya kalıcı çözüm arayan kişilerde penis protezi tedavisi uygulanır. Bu tedavide ameliyatla penisin içerisine sertleşmeye yardımcı olacak tıbbi cihazlar yerleştirilir.

Penil Protez Nedir ve Mutluluk Çubuğunun Çeşitleri Nelerdir?

Normalde kanla dolarak sertleşmeyi sağlayan ve penis içerisinde bulunan iki adet kanal vardır. Ancak bu kanalların işlevini yitirmelerine bağlı olarak iktidarsızlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle birçok kişi “eşim iktidarsız ne yapmalıyım” sorusunun cevabını arar. Cinsel işlev bozukluklarından biri olan bu durumun tedavisinde kullanılan ve kalıcı çözüm sunan bir yöntem olan penil protez tedavisi, uzun yıllardır güvenle kullanılan bir tedavi biçimidir. Protez tedavisinde günümüzde sıklıkla tercih edilen çeşitler tek veya üç parçadan oluşur. Dayanıklı ve sert olmasına rağmen geniş bükülme açısına sahip gövdesi bulunan tek parçalı protezler, uygun ekonomik maliyetinin olması, bozulma ve yeniden ameliyat gerekme riskinin daha az olması gibi nedenlerle tercih edilir. Pompa vasıtası ile şişirilebilen üç parçalı mutluluk çubuğu ise sürekli sertlik hissi oluşturmaz. Ayrıca çalışma mekanizması nedeniyle doğal sertleşmeye benzer şekilde bir sertlik oluşmasına imkan tanır. Protezlerde ortalama ameliyat süreleri, protezin çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterebilse de genellikle 30 dakika ya da 1 saat kadar sürer.

Protez ameliyatlarında masrafların kayda değer bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla ödenebilmektedir. Belirli şartlar altında yapılan bu ödeme ile ilgili daha fazla bilgi için “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. Cinsel ilişkide problemler yaşayan ve “eşim iktidarsız ne yapmalıyım” diyen kişiler ise üroloji hekimlerine başvurmalıdır.Referanslar

1 https://d56bochluxqnz.cloudfront.net/media/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Eşim İktidarsız Ne Yapmalıyım Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir
Eşim İktidarsız Ne Yapmalıyım Ve Tedavi Seçenekleri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Temmuz 2022

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.