Mutluluk Çubuğu Ameliyatı, İyileşme ve Adaptasyon


Konuşmacı: Dr. Levent Gürkan

Cerrahi yaklaşım hangi protez tipinin kullanıldığına, hastanın öyküsüne ve cerrahın yaklaşımına göre değişebilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sırasında 3 parçalı şişirilebilir penil protez, penisin üzerinde, karnın alt tarafında ve skrotumda yapılan küçük bir kesi yardımıyla yerleştirilir.

Genellikle küçük bir cerrahi kesim ile karın dokusu ile penisin birleştiği yerde ya da testis torbasının (skrotum da denilir) penis ile birleştiği sınırın altından yapılır. Bu operasyonda hiçbir doku çıkarılmaz ve kan kaybı genellikle çok çok azdır. Hastalar aynı ameliyat günü eve gidebilir veya doktorun uygun görmesi halinde bir gece hastanede de kalabilirler. Bu hekimin yaklaşımına ve hastanenin iç prosedürlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu operasyon yaklaşık bir saat sürer. Penil protez implantasyonundan sonra yaklaşık 3-4 hafta boyunca penis veya skrotumda ağrı, şişlik veya morarma görülebilir. Böyle durumlarda hekiminiz size ağrı kesici bir ilaç reçete edebilir. Hastalar protez ameliyatından 4-6-8 hafta sonra hekimin onaylaması durumunda cinsel ilişkiye girebilir. Takılan protez ve yapılan ameliyat sonrası hastaların cinsel ilişkiden zevk alması, orgazm olması veya boşalması kesinlikle etkilenmez. Hasta eskiden olduğu gibi istediği sıklıkta ve uzunlukta cinsel ilişkide bulunabilir ve doğal yollardan çocuk sahibi olabilir. Penis protezleri peniste sertleşmeyi arttırır, ancak penisi genellikle uzatmazlar.

Üç parçalı penil protez operasyonundan 6-8 hafta sonra kontrole gelen ve tamamen iyileşen penil protezi olan erkekler çok rahat olduklarını ve içlerinde yabancı ve rahatsız edici bir şey olmadığını hissettiklerini bildirmişlerdir. Cinsel aktivite ameliyattan 6 ila 8 hafta sonra (hekimin onay vermesi durumunda daha önce de olabilir) başlayabilir.

Videoda Konuşulanların Metini

Soru: Biraz tedavinin uygulanması ile ilgili konuşalım. Ameliyat, zor bir ameliyat mıdır?

Ameliyat zor bir ameliyat değil. Hatta Türkiye’nin birçok noktasında da yapılıyor. Konuşulmadığı için bilinmiyor. Bu protez ameliyatının kendisi değil, öncesi ve sonrası önemli.
Önünde bir sizin enfeksiyonunuzun olmaması için önünde bir sizin enfeksiyonunuzun olmaması için genital özel solüsyonlarla yıkadığınız ve antibiyotik kullandığınız bir dönem. Sonra hastanede geçirdiğiniz bir dönem vardır ve tekrar antibiyotik baskısı altında olduğunuz bir dönem vardır. İyileşme süreci de yaklaşık olarak 2 hafta sürüyor. Protezinizi tekrar kullanmanız 6 haftaya kadar sürebilir. Ameliyatın kendisi bir, bir buçuk saat süren bir cerrahi operasyondur. Kardiyak yükü veya akciğer gibi oldukça sınırlı genel anestezi veya sipinal anestezi altında uygulanabilir. Ameliyattan sonra çok ciddi bir sızınız olmuyor. Dolayısıyla ertesi gün dahi işinize gidebiliyorsunuz. Tabi ki biz hastalarımıza üç, dört gün istirahati tercih ediyoruz. Neden? Yaraları daha rahat etsin, yürürken sıkıntı duymasınlar. Hele ki üç, dört gün sonra veya bir hafta atladıktan sonra hastalar son derece rahat işlerine gidip devam edebiliyorlar. Protezlerine iki hafta kadar hiç dokunmuyorlar. Yani protezleri inik. İki hafta yaralarının iyileşmesini bekliyoruz. İki hafta sonra hastalarımızı geriye çağırıyoruz kontrole. Bu çağırmamızdaki amacımız hem yaralarını kontrol etmek. Hem de pompayı nasıl kullanacaklarını yani protezi nasıl şişireceklerini öğretiyoruz. Hasta ondan sonraki 4 ila 6 hafta protezi kendi evinde şişiriyor ve indiriyor. Bu hem ona protezini kullanma konusunda bir antrenman kazandırıyor. Hem de zamanı geldiğinde heyecanlanmasını engelliyor. Bu altı ila sekiz haftalık sürenin sonunda hastalar protezlerini kullanarak cinsel ilişkiye girmekte serbest oluyorlar.


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Ameliyatı, İyileşme ve Adaptasyon
Mutluluk Çubuğu Ameliyatı, İyileşme ve Adaptasyon
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Şu an buradasınız:


Etiketler:


Bağlantılar

ANDROMED MEDİKAL A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

Tıkla Ara/Yaz

WhatsApp ve Telefon ile 7×24 uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.