Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeme Sorunu Tedavisi ve Ameliyatı

Erektil disfonksiyonu bulunan bireylerde planlanan sertleşmeme sorunu tedavisi öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulamaları ile başlar. İlaç uygulamaları ve eksternal vakum cihazı gibi diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayan bireylerde mutluluk çubuğu olarak bilinen cerrahi penil protez tedavisine başvurulabilir. Erektil disfonksiyon (sertleşmeme sorunu), cinsel aktiviteyi başlatma veya cinsel aktivitenin devam etmesi için gerekli olan sertlik halinin sürdürülememesi olarak tanımlanır. Özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde rastlanılan bu problemin görülme sıklığı, yaşın ilerlemesi ve çeşitli sağlık problemlerinin mevcut olması halinde artış gösterebilir.

Sertleşmeme Sorunu Tedavisi için Hangi Doktora Gitmeliyim?

Sertleşmeme sorunu tedavisi için üroloji uzmanı hekimlere başvurulmalıdır. Cinsel performans ile ilgili sorun yaşayan kişilerin sağlık kuruluşlarına başvuruları sonrasında hekimlerine bu konuyu tam olarak anlatmada çeşitli çekinceler yaşayabilmesi normaldir. Ancak günümüzde sertleşme sorununun oldukça iyi anlaşılmış ve birçok çözüm yöntemi olan bir problem olduğu unutulmamalıdır. Sertleşme ile ilgili problemlerin tedavisi kapsamında cerrahi olarak uygulanan mutluluk çubuğu (penil protez) tedavisi özellikle sürekli olarak sertleşmeme problemi yaşayan ve diğer tedavi yöntemlerini denemiş ancak sonuç alamamış kişilerde başvurulan oldukça başarılı ve hasta memnuniyeti yüksek bir uygulamadır. Penil implantların (mutluluk çubuklarının), cinsel birliktelik sırasında oluşan hisler üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaması, bu cerrahi tedavi yönteminin bir diğer önemli özelliğidir.

Tek Parçalı Malleable Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

Tek parçalı malleable mutluluk çubuğu tedavisi, iki adet bükülebilir silindirin cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu penil implantlar kişide sürekli bir sertlik hali oluştursa da pozisyonlarının kolayca ayarlanabilir olması nedeniyle oldukça kolay bir kullanım imkanına sahiptir. Aynı zamanda tek parçalı malleable mutluluk çubuğu cerrahisi, şişirilebilir mutluluk çubukları ile gerçekleştirilen operasyonlara göre daha basittir. Tüm bu olumlu özelliklerine rağmen bazı bireyler tek parçalı malleable mutluluk çubuklarının oluşturduğu sürekli sertlik halini rahatsız edici bulabilir.

3 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeme Sorunu Tedavisi

3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları sertleşmeme sorunu tedavisi kapsamında en sık olarak uygulanan penil implantlardır. Penis içerisine yerleştirilen iki silindir çubuk dışında, karın içerisine yerleştirilen rezervuar ve testiste yer alan pompa, özel bir tüp sistemi vasıtası ile birbiri ile bağlantılıdır. Mutluluk çubuğu cerrahisi genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu prosedürde girişim bölgesi alt karın, kasık bölgesinde penisin tabanı veya penis başının hemen altı olarak tercih edilebilir. Bu bölgelerde gerçekleştirilen küçük kesiler (insizyonlar) vasıtası ile penis içine ulaşılır ve penisin iç dokusunun mutluluk çubuğunun yerleştirilmesine imkan verecek şekilde genişletilmesi sağlanır. Çubuğun, sıvı haznesinin ve pompanın vücut içerisine yerleştirilmesinin ardından girişim bölgeleri dikilerek kapatılır ve işlem tamamlanır.

İşlem sonrasında hekimler hastalarına cerrahi işlem yapılan bölgenin bakımı ve implantların nasıl kullanılacağına dair bilgi verirler. İyileşme döneminde kişilerin günlük yaşantısına geri dönmesi birkaç gün gibi kısa bir sürede gerçekleşebilir. Genel olarak cihazların kullanılarak cinsel aktiviteye geri dönüş için ise 4-6 hafta arasında değişen tam iyileşmenin sağlanması beklenir. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları testiste yer alan pompanın sıkılması ile aktive olur. Bu aktivasyon sonrasında karın bölgesinde yer alan hazne içerisindeki sıvı penis içerisindeki mutluluk çubuklarına doğru hareket ederek sertleşmenin gerçekleşmesini sağlar. Daha sonra istenilen zamanda gevşetici düğmenin sıkılması ile mutluluk çubuğu içerisindeki sıvı tekrar hazne içerisine geri döner ve böylelikle penisin gevşemesi sağlanabilir. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları hem sertlik hem de gevşeme hali için oldukça doğal hissettiren penil protezlerdir.

Mutluluk çubuğu tedavisi diğer tedavi yöntemlerinin denendiği ancak sonuç alınamadığı sertleşmeme sorunu için oldukça etkili bir uygulamadır. Bu tedavi yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Bilgi İstek Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/
https://www.healthline.com/health/impotence-and-age
https://www.medicalnewstoday.com/articles/5702
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction#_noHeaderPrefixedContent
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
DOI: 10.1177/1756287209359174


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeme Sorunu Tedavisi ve Ameliyatı
Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeme Sorunu Tedavisi ve Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 17 Haziran 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.