Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz ve Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır

Bu sayfada sizlere mutluluk çubuğu kimlere takılmaz ve mutluluk çubuğu kimlere takılır sorularının cevapları detayları ile birlikte verilmiştir. Erektil disfonksiyon, kişinin cinsel aktiviteyi başlatacak ya da sürdürülmesini sağlayacak sertliği oluşturamaması olarak tanımlanabilir. Bu durumun kontrolünde başta ilaç tedavisi olmak üzere çeşitli yöntemlerin denenmesine rağmen sonuç alınamaması durumunda üroloji hekimleri tarafından uygun görülmesi halinde mutluluk çubuğu (penis protezi, penil implant) tedavisine başvurulabilir. Genel olarak iki çeşit olan penis protezi için kimlerin uygun birer aday olduğuna dair ayrıntıları yazının devamında bulabilirsiniz.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır?

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu, oldukça yüksek esneme kabiliyetine sahip bir çift silindirden meydana gelir. Bu silindirler normalde kan ile dolarak penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlayan kavernöz doku yerine yerleştirilir. Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubukları operasyon sonrasında kişiye sürekli bir sertlik hali sağlar. Bazı kişiler için bu sürekli sertlik hali rahatsız edici bir durum olabilir ancak günümüzde gelişen protez teknoloji sayesinde bireyler malleable özellikteki protezlerini içerisinde bulundukları duruma göre istedikleri pozisyonu verebilir. Cinsel aktivite, idrar yapma ya da kıyafetlerle gizleyebilme için 135 dereceye kadar esneyebilen tek parçalı bükülebilir çubuklar, kişinin penisine özgürce pozisyon verebilmesini sağlar.

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu tercihinde birçok faktör etkili olabilir. Hastanın beklentisi, cerrahın görüşü, hastada altta yatan diğer sağlık durumları, kişinin beceri durumu ve zihinsel fonksiyonları, tek parçalı malleable protez seçiminde etkili olan faktörler arasında yer alır. Bükülebilir çubukların daha az beceri istemesi ve operasyonun lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilmesi öne çıkan özellikleri arasında yer alır.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz?

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu sadece yüksek esneme kabiliyetine sahip bir çift silindirden oluşması nedeniyle hastanın anatomik özelliklerinin pek fazla göz önünde bulundurulmadığı penil implant türüdür. Malleable protezler için mevcut olan 9-10-11-12-13-14 mm çaplardaki 6 farklı boy seçeneği, birey için en uygun kalıcı çözüm penil protez seçimini yapmaya imkan sağlar.

Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu bireyde rekürren (tekrarlayan) idrar yolu enfeksiyonu bulunması ve bu durumun operasyon bölgesi için enfeksiyon gelişimi riski içermesi halinde gerçekleştirilmesi önerilmez.

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır?

Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu testislerde yer alan pompa, karın içinde bulunan rezervuar ve penis içerisinde yerleştirilen bir çift şişirilebilir silindirden meydana gelen penis protezidir. Malleable protezlere göre daha karmaşık bir kullanıma sahip olan bu protezler özellikle ince motor fonksiyonları korunmuş bilişsel işlevlerinde herhangi bir değişiklik oluşmamış bireylerde tercih edilir.

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz?

Üç parçalı şişirilebilir penil protezler, el vücut koordinasyon problemi yaşayan, ileri evre Parkinson hastası veya vücut özellikleri nedeniyle aktifleştirici pompa kullanmayacak kişilere takılmaz. Erektil disfonksiyon ve Peyroni hastalığının bir arada görüldüğü bireylerde üroloji hekiminin uygun görmesi halinde penil protez tedavisine başvurulabilir. Bu kişilerde penisin anatomik özelliklerinin değişmesi nedeniyle genellikle özel olarak üretilen dar çaplı protezler tercih edilir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuklarının uygulanamayacağı bir diğer hasta grubu da çeşitli nedenlerle karın bölgesine radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanmış bireylerdir. Rezervuarın yerleştirileceği bu bölgede meydana gelen değişiklikler üroloji hekimleri tarafından değerlendirilerek sadece bazı hastalarda mutluluk çubuğu tedavisi uygulanabilir.

Mutluluk çubuğu tedavisi, gerçekçi beklentilere sahip hastaların bilgisi ve onamı dahilinde erektil disfonksiyon tedavisi için başvurulan etkili bir cerrahi tedavi yöntemidir. Bu operasyonun kimlerde uygulanabileceği ve protez seçiminde etkili olan faktörler hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
2- DOI: 10.1177/1756287209359174
3- DOI: 10.1016/j.jsxm.2016.01.017
4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
6- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/
7- https://www.rigicon.com/malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz ve Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır
Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılmaz ve Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 7 Temmuz 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.