Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyon (iktidarsızlık), tatmin edici bir cinsel birlikteliği sağlayabilecek sertliğe ulaşamama ya da bu sertliği sürdürememe olarak tanımlanır. Özellikle 40 yaş üstü bireylerin büyük bir çoğunluğunda tespit edilen bir problemdir. Erektil disfonksiyon tedavisinde diğer tedavi girişimlerine yanıtsız kalınan veya çeşitli nedenlerle ilaç kullanımından sakınılan kişilerde üçüncü basamak tedavi kapsamında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezlerden faydalanılabilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir?

Mutluluk çubuğu, cerrahi olarak yerleştirilen şişirilebilir veya bükülebilir özellikteki penis protezi olarak ifade edilebilir. Bu cihazlar korpora kavernoza olarak isimlendirilen penis içerisindeki boşluklu yapıya yerleştirilir ve böylelikle erektil fonksiyonun geri kazandırılması hedeflenir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitleri temel olarak iki grupta incelenir. Şişirilebilir ve bükülebilir penil protezler, iki temel formu oluşturur. Şişirilebilir cihazlar ise iki ya da üç parçalı olabilir.

Üç Parçalı ve İki Parçalı Şişirilebilir Penis Protezi

Üç parçalı şişirilebilir cihazlar en sık kullanılan protezlerdir. Şişirilebilir çubukların kullanımında alt karın bölgesine yerleştirilen, içerisinde tuzlu solüsyonu bulunan bir cihaz ve skrotum (testis derisi) içindeki gizli bir pompadan faydalanılır. Pompanın aktivasyonu sonrasında sıvı solüsyonu çubuğun içerisine geçerek şişmesini ve dolayısıyla kişinin ereksiyon haline ulaşmasını sağlar.

Şişirilebilir implant çeşitlerinden bir diğeri de iki parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğudur. Bu cihazda solüsyonun bulunduğu bölüm, pompanın bir parçası olacak şekilde üretilir. İki parçalı şişirilebilir cihazların kullanımında oluşan ereksiyon halinin sertliği, genellikle üç parçalı mutluluk çubuklarına göre daha azdır.

Bükülebilir Penis Protezi

Bükülebilir mutluluk çubuğu penisin sürekli olarak ereksiyon halinde olmasını sağlar. Bükülebilir olması sayesinde cinsel birliktelik, idrar yapma veya giysilerle gizleme sırasında istenilen doğrultuda kullanılabilir.

Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılabilir?

Erektil disfonksiyon tanısı konmuş ve tedavisi planlanmış ancak ilaçların çeşitli nedenlerle kullanılamadığı kişilerde, diğer tedavileri kullanmak istemeyen hastalarda veya sırasıyla diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalarda kullanılabilir. Tedaviye uygun olup olmadığını öğrenmek için üroloji hekimine danışmanız tavsiye edilir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilen bir operasyondur. Ameliyatın süresi genellikle 60-90 dakika arasındadır. Hastanede kalış süresi de oldukça kısadır. Hastalar genellikle cerrahi işlemden 1-2 gün sonrasında taburcu olabilirler.

Ameliyatın ilk aşaması kullanılacak cihazların ve ameliyat bölgesinin sterilizasyonunun sağlanmasıdır. Mutluluk çubuğunun takılmasında birçok farklı cerrahi teknik mevcuttur. Şişirilebilir çubukların yerleştirilmesinde kasık bölgesinden yapılan girişimlere başvurulur.

İnsizyon sonrasında penis içerisinde yer alan ve normalde kan dolması ile genişleme özelliğine sahip doku gerginleştirilir ve ereksiyonu sağlayacak cihaz buraya yerleştirilir. Yerleştirme işleminin ardından cerrah, sütür (cerrahi dikiş) vasıtası ile insizyon bölgesini kapatarak operasyonu sonlandırır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyatı takiben hekimler, ameliyat bölgesinin nasıl temiz tutulacağı ve yerleştirilen pompanın nasıl korunacağına dair hastalarını bilgilendirir. Ameliyattan sonraki birkaç gün oluşan ağrı şikayetinin kontrol altına alınması amacıyla çeşitli ağrı kesici ilaçlar reçetelendirilebilir. Aynı zamanda enfeksiyon gelişimini önlemek adına hekimlerin reçetelendirmesi halinde çeşitli antibiyotik ilaçların kullanımına da başvurulabilir.

Mutluluk Çubuğu Ne Kadar Zaman Sonra Kullanılabilir?

Günlük yaşantısına birkaç gün içerisinde geri dönebilen hastalar 2 hafta sonrasında kontrol muayenesine gelir ve bu muayene sırasında işlem bölgesi ve takılan penis protezi işlevlerinin incelenmesi gerçekleştirilir. Kontrol muayenesinde aynı zamanda hekimler, cihazın nasıl kullanılacağını gösterirler. Protez genellikle operasyon sonrası 6 ilâ 8. haftada kullanılmaya başlanabilir.

Mutluluk Çubuğu SGK Tarafından Karşılanır Mı?

Protezlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alır. Siz de SGK’nın penil protez karşılama şartlarını öğrenmek ve protezler ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3126066/
3- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
4- https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Mutluluk Çubuğu Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Mayıs 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.