Skip to main content

Sertleşmeye Kesin Çözüm Mutluluk Çubuğu mudur? Özellikleri nelerdir?

Bu sayfada sizlere sertleşmeye kesin çözüm sağlayan tedavi seçenekleri hakkında bilgiler detayları ile birlikte verilecektir. Erektil disfonksiyon olarak tanımlanan sertleşme problemi, cinsel birlikteliğin başlatılması ya da sürdürülebilmesi için gerekli penis sertliğinin sağlanamaması olarak ifade edilir. Özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde yaygın görülen erektil disfonksiyon, diyabet ve kardiyovasküler sağlık problemlerinin bulunduğu bireylerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Sertleşme probleminin çözümü için birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Bu seçeneklerin başarı şansı ve hasta memnuniyeti oranları uygulanan yönteme göre değişkenlik gösterir.

Sertleşmeye Kesin Çözüm Sağlayan Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Uygulanan herhangi bir yöntem ile birlikte aynı zamanda çeşitli yaşam tarzı değişikliklerine de başvurulur. Bu şekilde kişinin sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması, sertleşme problemi dışında kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması açısından da önem arz eder. Fiziksel aktivitenin artırılması, Akdeniz diyeti gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve tütün kullanımının sonlandırılması, yapılabilecek önemli yaşam tarzı değişiklikleri arasında yer alır.

Erektil disfonksiyonun ağızdan ilaçla tedavisi kapsamında kullanılan sild*naf*l ve t*dal*fil gibi fosfodiesteraz 5 inhibitörü ilaçlar, sertleşme probleminin birinci basamak tedavisini oluşturur. Bu ilaçların genel çalışma prensibi penise doğru olan kan akımının artırılmasını sağlamaktır. Oldukça etkili olabilen bu ilaçların başarı şansı ortalama olarak %76 civarındadır (1- pubreader 2 sayfalı tam ekran görüntüleme modunda sayfa 24).

Eksternal vakum cihazları sertleşme problemine çözüm olabilecek bir diğer cerrahi olmayan tedavi yöntemidir. Bu uygulamada penisin dışına yerleştirilen cihaz vakum etkisi yaratarak ereksiyon halinin meydana gelecek kanın toplanmasını sağlar. Vakum pompası cihazı birçok farklı parçanın bir araya gelmesi ile oluşur. Penis üzerine yerleştirilen bir plastik tüp, plastik tüp dışında vakum etkisi yaratan bir pompa ve penisin alt kısmında ereksiyonun sürdürülmesi için bulunan elastik halka, bu cihazın parçalarını oluşturur. Elastik halka ile ereksiyon hali yaklaşık 30 dakika boyunca devam ettirilebilir. Bu cihazın etkinlik düzeyi yüksek olup yaklaşık olarak %70-80 arasındadır (1- pubreader 2 sayfalı tam ekran görüntüleme modunda sayfa 26). Ancak bu yöntemin hasta memnuniyeti açısından oranlarının düşük olduğu unutulmamalıdır.

Mutluluk Çubuğu Sertleşmeye Kesin Çözüm Müdür?

Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez (implant) uygulamaları medikal tedavi yöntemlerinden yanıt alınamamış kişilerde veya özel sağlık problemi olan bireylerde sertleşmeye kesin çözüm olarak uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir. Mutluluk çubuğu uygulamaları sonrasında hasta memnuniyeti %89-97 arasında değişkenlik gösterir (2- sayfa 38).

Mutluluk çubuğu uygulamalarının bireyler için uygun olup olmadığı konusunda hekimler hastalarını çeşitli açılardan değerlendirerek karar verirler. Fizik muayene, hastanın tıbbi öyküsü, hastanın beklentileri, vücut yapısı, genel sağlık durumu ve penisin durumu, bu kararın verilmesinde etkili olabilecek faktörler arasında yer alır. Bu faktörler hekim tarafından değerlendirilir ve penil protez tedavisi yapılmasına karar verilirse sonraki aşamada hangi tipte implant kullanılacağının belirlenmesine geçilir.

Penil protez çeşitleri genel olarak 3 grupta incelenir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu, iki parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu ve tek parçalı bükülebilir (malleable) mutluluk çubuğu, penil protezlerin temel gruplarını oluşturur. Tek parçalı mutluluk çubukları kişide sürekli bir sertlik hali oluşturur ancak bükülebilir olmaları nedeniyle duruma göre penisin pozisyonu rahatça değiştirilebilir. Şişirilebilir mutluluk çubukları ise rezervuar, çubuk ve pompa parçaları bulunan ve daha doğal bir ereksiyon hali sağlayabilen penil protezlerdir. Kişiler, testise yerleştirilen pompa sayesinde rezervuar içerisindeki sıvının penisin içerisinde bulunan çubuklara geçmesini sağlayabilir ve böylelikle sertleşmenin oluşmasını gerçekleştirebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu operasyonu ücretinin bir bölümünü karşılayabilir. SGK ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için “Bilgi İsteme Formu” üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılarak sertleşmeye kesin çözüm sunan penil protez çeşitleri arasında en sık kullanılanlar tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğudur. Bu mutluluk çubukları operasyonla penis içerisinde yer alan ve kan ile dolarak fizyolojik sertleşmenin gerçekleşmesini sağlayan corpus cavernosum denilen kanallara yerleştirilirler. Genellikle genel anestezi altında yapılan bu operasyonlar bazen sadece bel altının uyuşturulması ile de gerçekleştirilmektedir. Tek parçalı protezler, sert ve bükülebilir yapısı sayesinde elle düzeltilerek dik hale getirilir ve sertleşmenin manuel olarak gerçekleşmesine katkıda bulunur. Şişirilebilir üç parçalı protezlerde ise hastanın pompayı şişirmesi ile rezervuardaki sıvı, corpus içerisine yerleştirilen protez parçasının içerisine doğru geçerek suni, ancak doğal görünümlü bir sertleşmenin gerçekleşmesini sağlar. Tek parçalı protezler, mekanik parçasının olmaması ve dayanıklı olması nedeniyle uzun süreli kullanım imkanı sunmaktadır. Üç parçalı protezler, nispeten daha fazla ekonomik maliyete sahip olsa da doğal sertleşme görünümü sunduğu için hem hasta hem partneri açısından yüksek tatmin oranı sunar.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeye Kesin Çözüm Sağlanır mı? (Kalıcı Çözüm)

Corpus cavernosum kanallarına iki adet yerleştirilen tek parçalı mutluluk çubuğu, bükülebilir bir yapıya sahiptir. Yüksek bükülme açısı sayesinde kullanılacağında elle dik konuma getirilirken, kullanılmadığında iç çamaşırı içerisine rahatlıkla gizlenebilir. Düşük ekonomik maliyet, uzun süreli kullanım imkanı, bozulma riskinin daha az olması gibi sebeplerle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Tek parçalı mutluluk çubuğu sert ve dayanıklı olması sayesinde sertleşmeye kesin çözüm sunmasının yanında uzun süre bozulmadan kullanılabilmesi nedeniyle sertleşmeye kalıcı çözüm de sunmaktadır. Ameliyat öncesinde hekim tarafından hastanın protez ameliyatı için uygunluğu değerlendirilir. Penil protez implantasyonu için uygun olan hastalarda ölçümler yapılarak uygun boy ve çapta protez belirlenir. Günümüzde hidrofilik kaplama ile gelen tek parçalı mutluluk çubuğu çeşitleri de bulunmaktadır. Hidrofilik kaplama, ameliyat öncesinde ve sonrasında protez yüzeyine bakterilerin tutunmasını ve çoğalmasını engellemekte ve bu sayede enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda hekimin protezi daha kolay yerleştirmesini de sağlayan hidrofilik kaplama, antibiyotik emici özelliği sayesinde de olası enfeksiyon durumunda tedavi sürecine katkıda bulunur.6

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu ile Sertleşmeye Kesin Çözüm Sağlanır mı? (Kalıcı Çözüm)

İngilizce olarak üç parçalı şişirilebilir penis protezlerine inflatable penile prosthesis denmektedir. Üç parçalı şişirilebilir penil protezler, hidrolik prensibine uygun olarak çalışmaktadır. Operasyonda karın içerisine yerleştirilen rezervuardaki sıvı, testislere yerleştirilen pompanın sıkıştırılması ile penisteki silindir parçaların içerisine geçer. Bu sayede yarı ve tam sertleşme oluşturabilmekte ve doğal görünümlü sertleşme imkanı sunmaktadır. Tek parçalı protezlerde olduğu gibi sürekli sertlik hissi oluşturmadığı için birçok hasta tarafından tercih edilmektedir. Ameliyatları tek parçalı protezlere göre biraz daha uzun sürse de genellikle bir saatte operasyon tamamlanmaktadır. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu, diğer tedavilerin denenip başarılı olmadığı erektil disfonksiyonda sertleşmeye kesin çözüm sunan seçeneklerdendir. Normalde enine doğru genişleyerek sertleşmeyi sağlayan bu protezlerin hem enine hem boyuna genişleyen çeşitleri de bulunmaktadır.7 8 Enine ve boyuna genişleyen protezleri, anatomik olarak penis boyunun ameliyat sonrası kısalacağını düşünen bireyler tercih etmektedirler.8 Ayrıca dar anatomik yapıya sahip olan bireyler için dar çapa sahip şişirilebilir protezler de bulunmaktadır.9 Hekim tarafından operasyon öncesinde kişiye en uygun implantlar belirlenmekte ve operasyonla yerleştirilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), erektil disfonksiyon tedavisinde mutluluk çubuğu operasyonu ücretinin önemli bir bölümünü karşılamaktadır. SGK ödeme şartları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleşmeye kalıcı çözüm sunan tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişiler alanında uzman üroloji hekimine danışabilirler.Referanslar

1- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/
2- doi: 10.1177/1756287209359174
3- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction#_noHeaderPrefixedContent
4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
6- https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/
7- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/
8- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/
9- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye Kesin Çözüm Mutluluk Çubuğu mudur? Özellikleri nelerdir?
Sertleşmeye Kesin Çözüm Mutluluk Çubuğu mudur? Özellikleri nelerdir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 3 Haziran 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.