Mutluluk Çubuğu Sertleşmeye Kesin Çözüm müdür? Özellikleri nelerdir?

Bu sayfada sizlere sertleşmeye kesin çözüm sağlayan tedavi seçenekleri hakkında bilgiler detayları ile birlikte verilecektir. Erektil disfonksiyon olarak tanımlanan sertleşme problemi, cinsel birlikteliğin başlatılması ya da sürdürülebilmesi için gerekli penis sertliğinin sağlanamaması olarak ifade edilir. Özellikle 40 yaş üzerindeki erkeklerde yaygın görülen erektil disfonksiyon, diyabet ve kardiyovasküler sağlık problemlerinin bulunduğu bireylerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Sertleşme probleminin çözümü için birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Bu seçeneklerin başarı şansı ve hasta memnuniyeti oranları uygulanan yönteme göre değişkenlik gösterir.

Sertleşmeye Kesin Çözüm Sağlayan Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Uygulanan herhangi bir yöntem ile birlikte aynı zamanda çeşitli yaşam tarzı değişikliklerine de başvurulur. Bu şekilde kişinin sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması, sertleşme problemi dışında kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması açısından da önem arz eder. Fiziksel aktivitenin artırılması, Akdeniz diyeti gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve tütün kullanımının sonlandırılması, yapılabilecek önemli yaşam tarzı değişiklikleri arasında yer alır.

Erektil disfonksiyonun ağızdan ilaçla tedavisi kapsamında kullanılan sildenafil ve tadalafil gibi fosfodiesteraz 5 inhibitörü ilaçlar, sertleşme probleminin birinci basamak tedavisini oluşturur. Bu ilaçların genel çalışma prensibi penise doğru olan kan akımının artırılmasını sağlamaktır. Oldukça etkili olabilen bu ilaçların başarı şansı ortalama olarak %76 civarındadır (1- pubreader 2 sayfalı tam ekran görüntüleme modunda sayfa 24).

Eksternal vakum cihazları sertleşme problemine çözüm olabilecek bir diğer cerrahi olmayan tedavi yöntemidir. Bu uygulamada penisin dışına yerleştirilen cihaz vakum etkisi yaratarak ereksiyon halinin meydana gelecek kanın toplanmasını sağlar. Vakum pompası cihazı birçok farklı parçanın bir araya gelmesi ile oluşur. Penis üzerine yerleştirilen bir plastik tüp, plastik tüp dışında vakum etkisi yaratan bir pompa ve penisin alt kısmında ereksiyonun sürdürülmesi için bulunan elastik halka, bu cihazın parçalarını oluşturur. Elastik halka ile ereksiyon hali yaklaşık 30 dakika boyunca devam ettirilebilir. Bu cihazın etkinlik düzeyi yüksek olup yaklaşık olarak %70-80 arasındadır (1- pubreader 2 sayfalı tam ekran görüntüleme modunda sayfa 26). Ancak bu yöntemin hasta memnuniyeti açısından oranlarının düşük olduğu unutulmamalıdır.

Mutluluk Çubuğu Sertleşmeye Kesin Çözüm Müdür?

Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez (implant) uygulamaları medikal tedavi yöntemlerinden yanıt alınamamış kişilerde veya özel sağlık problemi olan bireylerde sertleşmeye kesin çözüm olarak uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir. Mutluluk çubuğu uygulamaları sonrasında hasta memnuniyeti %89-97 arasında değişkenlik gösterir (2- sayfa 38).

Mutluluk çubuğu uygulamalarının bireyler için uygun olup olmadığı konusunda hekimler hastalarını çeşitli açılardan değerlendirerek karar verirler. Fizik muayene, hastanın tıbbi öyküsü, hastanın beklentileri, vücut yapısı, genel sağlık durumu ve penisin durumu, bu kararın verilmesinde etkili olabilecek faktörler arasında yer alır. Bu faktörler hekim tarafından değerlendirilir ve penil protez tedavisi yapılmasına karar verilirse sonraki aşamada hangi tipte implant kullanılacağının belirlenmesine geçilir.

Penil protez çeşitleri genel olarak 3 grupta incelenir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu, iki parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu ve tek parçalı bükülebilir (malleable) mutluluk çubuğu, penil protezlerin temel gruplarını oluşturur. Tek parçalı mutluluk çubukları kişide sürekli bir sertlik hali oluşturur ancak bükülebilir olmaları nedeniyle duruma göre penisin pozisyonu rahatça değiştirilebilir. Şişirilebilir mutluluk çubukları ise rezervuar, çubuk ve pompa parçaları bulunan ve daha doğal bir ereksiyon hali sağlayabilen penil protezlerdir. Kişiler, testise yerleştirilen pompa sayesinde rezervuar içerisindeki sıvının penisin içerisinde bulunan çubuklara geçmesini sağlayabilir ve böylelikle sertleşmenin oluşmasını gerçekleştirebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu operasyonu ücretinin bir bölümünü karşılayabilir. SGK ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için “Bilgi İsteme Formu” üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562253/
2- doi: 10.1177/1756287209359174
3- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction#_noHeaderPrefixedContent
4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Sertleşmeye Kesin Çözüm müdür? Özellikleri nelerdir?
Mutluluk Çubuğu Sertleşmeye Kesin Çözüm müdür? Özellikleri nelerdir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Şu an buradasınız:

Yazı Tarihi: 3 Haziran 2021

Etiketler:


Faydalı Bilgiler


Bağlantılar

ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim

WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.