Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Taktırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Nereden Başlamalıyım?

Erektil disfonksiyon (sertleşme problemi) gibi cinsel sorunlar genelde 40 yaşın üstündeki bireylerde sık rastlanılan cinsel fonksiyon bozuklukları arasındadır. Bu nedenle de “mutluluk çubuğu taktırmak istiyorum” düşüncesinin oluşması gayet doğaldır. Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil implantlar (penil protezler), erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir cerrahi tedavi yöntemidir. Penil protezler sayesinde cinsel ilişkiyi başlatacak ya da bu aktivitenin devam etmesini sağlayacak sertliği koruyamayan bireylerde bu şikayetin kontrol altına alınması sağlanabilir. Tedavi edilmemiş cinsel sorunlar zaman içerisinde hem kişinin kendisi hem de cinsel partneri için ciddi psikolojik sonuçlara neden olabileceği için bilinçli olunması önerilir.

Mutluluk Çubuğu Taktırmak İstiyorum ve Nereden Başlamam Gerekiyor?

Mutluluk çubuğu, başta ilaç tedavisi olmak üzere diğer tedavi yaklaşımları ile istenilen sonucun elde edilemediği veya çeşitli nedenlerle bu tedavilerin uygulanmadığı erektil disfonksiyon hastalarında yüksek başarı ve hasta memnuniyetine sahip bir cerrahi tedavi uygulamasıdır. Çeşitli türleri bulunan bu protezler temel olarak malleable (bükülebilir) ve şişirilebilir olmak üzere iki tipte üretilir. Üroloji hekimlerine sertleşme problemi şikayeti ile başvuru sonrasında bireyin daha önce hangi tedavileri aldığı, vücut yapısı, yaşı, cinsel organlarının büyüklüğü, daha önce bu bölgeden ameliyat olup olmadığı ve genel iyilik hali bir bütün olarak incelenerek hastanın bu tedavi yöntemi için uygun olup olmadığına karar verilir. Hastaların mutluluk çubuğu taktırmak istiyorum talebi ve üroloji hekiminin bireyde bu tedavinin uygulanabilirliğine karar vermesinin ardından hasta ve hekim bu kişi için en uygun mutluluk çubuğu çeşidinin hangisi olduğunu kararlaştırır.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu Nasıl Takılır?

Tek parçalı malleable (bükülebilir) mutluluk çubukları esnek ancak yarı sert yapıdaki silindirlerdir. Bu penil implant türünün takılmasında genellikle subkoronal (penis başının alt kısmından başlayan) cerrahi teknik tercih edilir. Üroloji hekimi cerrah öncelikle bu bölgeden küçük bir kesi yapar ve ardından penis içerisindeki süngerimsi dokuyu genişleterek bu bölgeye protezi yerleştirir. Yerleştirme işlemi öncesinde hastanın penis iç yapısının genişliği ve boyutu ölçülerek kişiye özel en uygun protez boyutu belirlenir. Operasyon sonrasında tek parçalı bükülebilir mutluluk çubukları kişide sürekli olarak bir sertlik halinin oluşmasına neden olur. Bu penil protezlerin esnekliği sayesinde kişiler içinde bulundukları duruma göre kolayca yön vererek idrar yapmayı veya cinsel aktiviteye göre penisin uygun pozisyon almasını sağlayabilirler. Bazı bireylerde bu implantlar ile peniste oluşan sürekli baskı hissi rahatsız edici olabilse de tek parçalı bükülebilir mutluluk çubukları hem ameliyatlarının göreceli olarak daha basit oluşu hem de kullanım kolaylığı açısından oldukça avantajlı penil protezlerdir.

Üç Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Nasıl Takılır?

Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları, bir çift şişirilebilir silindir, rezervuar, pompa ve bu parçalı birbirine bağlayan özel tüp sisteminden meydana gelir. Tek parçalı penil protezlere göre daha karmaşık operasyon ile takılan üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları daha doğal bir ereksiyon hali sağlayabilmeleri ve daha gelişmiş ürünler olmaları nedeniyle daha uygundurlar. Şişirilebilir implant cerrahisinde şişirilebilir silindirler penis içerisine takılırken, rezervuar alt karın boşluğuna, pompa ise testislere yerleştirilir. Normalde cinsel uyarı sonrasında penis içerisinde kanla dolan yapının yerini alan silindirler, kişilerin testislerde yer alan pompayı aktive etmesi sonrasında rezervuardan bu bölgeye geçen sıvı ile penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlarlar. Cinsel aktivite sonrasında kişiler istedikleri zaman tahliye pompasını aktive ederek sıvının tekrar rezervuara geçmesini ve böylelikle penisin gevşek hal almasını sağlayabilirler.

Mutluluk çubuğu tedavisi, erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanan üçüncü basamak tedavi yöntemidir. Mutluluk çubuğu taktırmak istiyorum diye düşünüyor ve bu tedavi yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgi elde etmek istiyorsanız, bizimle iletişime “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile geçerek kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

DOI: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
https://www.rigicon.com/files/Rigicon-Rigi10-Hydrophilic-Malleable-Penile-Prosthesis.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Taktırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Nereden Başlamalıyım?
Mutluluk Çubuğu Taktırmak İstiyorum Ne Yapmalıyım? Nereden Başlamalıyım?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Haziran 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.