Skip to main content

Mutluluk Çubuğunda Son Teknoloji Nelerdir? Yeni Nesil Mutluluk Çubukları

Mutluluk çubuğu son teknoloji gelişmeleri ışığında sürekli olarak gelişen ve değişen önemli bir cerrahi tedavi yöntemidir. Penil protez implantasyonu ilk uygulanmaya başlandığı günden günümüze kadar geçen yaklaşık yarım asırlık süre zarfı içinde oldukça önemli gelişmeler kazanmıştır.

Sertleşme ile ilgili problemler orta yaş grubundan itibaren bireylerin birçoğunda tespit edilen cinsel işlev bozuklukları arasında yer alır. Erektil disfonksiyon olarak tanımlanan bu problemin çözümünde ilaç tedavisi ve eksternal vakum cihazı gibi tedavi basamaklarında sonuç alınamaması halinde cerrahi olarak yerleştirilen mutluluk çubuğu (penil protez veya penis protezi) uygulamalarına başvurulabilir.

Tek Parçalı Bükülebilir Mutluluk Çubuğu Son Teknoloji Nelerdir?

Cinsel uyarının algılanması sonrası beyin penis bölgesindeki kan akışını değiştirecek sinyaller göndererek ereksiyon sürecini başlatır. Penis içerisindeki kavernöz cisme olan kan akımının hızlanması penis içerisindeki bu boşluklu yapının kan ile dolmasını sağlar ve böylelikle penis büyür ve sertleşir. Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubuğu operasyonunda bir çift esneyebilme özelliğine sahip silindir, penis içerisindeki bu boşluklu dokunun yerini alacak şekilde yerleştirilir. Tek parçalı bükülebilir mutluluk çubukları ilk olarak 1980 yılında üretilmiş penil implantlardır. Bu mutluluk çubuğu çeşidi operasyon sonrası kişiye sürekli olarak bir sertlik hali kazandırır. Oldukça esnek silindirlerden oluşması sayesinde kişinin penisine istediği şekilde yön verebilmesine imkan tanır. Bu implantların esneyebilme özelliği kişilere yaklaşık olarak 135 dereceye kadar bükülebilir olmaları sayesinde bireye doğal bir sertlik hali kazandırır. Aynı zamanda silindirlerin dış yüzeyinin hidrofilik kaplı (antibiyotik) oluşu sayesinde olası enfeksiyon etkenlerine karşı da dirençlidir. 6 farklı yarıçap seçeneği bulunan bu tek parçalı mutluluk çubuğu son teknoloji özelliği sayesinde bireyin anatomik özellikleri için en uygun olan implant rahatlıkla seçilebilir.

Üç Parçalı Mutluluk Çubuğu Son Teknoloji Nelerdir?

Üç parçalı mutluluk çubukları adından da anlaşılabileceği gibi üç parçadan meydana gelen penil implantlardır. Şişirilebilir bir çift silindir, pompa ve rezervuar, bu implantların parçalarını oluşturur. Bu tür penis protezi operasyonlarında şişirilebilir silindirler penisin içerisindeki normalde kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan kavernöz dokunun yerine yerleştirilir. Rezervuar alt karın bölgesinde boşluğa yerleştirilirken, cihazın aktivasyonunu sağlayan pompa ise testis içerisine yerleştirilerek operasyon tamamlanır. Kişiler istedikleri zaman testislerde yer alan pompayı sıkarak rezervuarda yer alan sıvının penis içerisindeki silindirlerin içerisine geçmesini ve böylelikle penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlayabilir. İlk olarak 70’li yıllarda üretilen şişirilebilir mutluluk çubukları, tek parçalı mutluluk çubuklarında olduğu gibi günümüze kadar geçen süre zarfında hidrofilik dış yüzey kaplaması başta olmak üzere birçok önemli teknolojik değişime uğramıştır. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları enine ve boyuna genişleme özelliği baz alınarak temelde 2 farklı tipte üretilirler. İmplantların bu özelliği bireylerin anatomik özelliklerine en uygun olan implantın seçilebilmesine imkan verir.

Enine ve boyuna genişleyebilen şişirilebilir protezler özellikle operasyon sonrası penis boyutu ile kaygıları olan hastalarda tercih edilen implant türüdür. Enine genişleme özelliği olan şişirilebilir üç parçalı mutluluk çubukları ise çeşitli nedenlerle penis içerisindeki boşluklu dokusu dar olarak tespit edilen bireylerde kullanılan implant tipidir. Üç parçalı mutluluk çubuklarının birçok ortak teknolojik özelliği bulunur. Gelişen pompa teknolojisi sayesinde günümüzde kullanılan şişirilebilir implantlarda sertleşmenin sağlanması oldukça hızlı ve kolay şekilde meydana gelir. Rezervuarların adaptif özelliği ise bireylerin karın içi boşluğunun şeklini alarak hasta konforunun iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Silindirlerin birçok farklı boy seçeneğinin olması sayesinde bu implantlar her bireyin anatomik özelliklerine en uygun implant seçimine imkan vererek normal fizyolojik süreçlere en yakın doğal bir ereksiyon hali sağlarlar.

Mutluluk çubuğu tedavisi uygulanmaya başlandığı ilk tarihten günümüze kadar oldukça gelişmiş ve yüksek başarı oranlarına sahip bir cerrahi tedavi yöntemidir. Mutluluk çubuğu son teknoloji yöntemindeki yeni gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

DOI: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
https://www.rigicon.com/files/Rigicon-Infla10-Inflatable-Penile-Prosthesis.pdf
https://www.rigicon.com/files/Rigicon-Rigi10-Hydrophilic-Malleable-Penile-Prosthesis.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğunda Son Teknoloji Nelerdir? Yeni Nesil Mutluluk Çubukları
Mutluluk Çubuğunda Son Teknoloji Nelerdir? Yeni Nesil Mutluluk Çubukları
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 24 Haziran 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.