Penis Protezi Nedir ve Penis Protezi Çeşitleri Nelerdir

Bu sayfada sizlere en çok merak edilen sorulardan birisi olan penis protezi nedir sorusunun cevabı detayları ile birlikte verilecektir. Ayrıca aşağıda sırasıyla madde madde tek parçalı penis protezi çeşitleri nelerdir ve üç parçalı penis protezi çeşitleri nelerdir sorularının cevapları ayrı paragraflarda yer almaktadır.

Penis Protezi Nedir?

Erektil disfonksiyon; erkeklerde diyabet hastalığı, multiple skleroz, radikal prostatektomi ameliyatları, pelvis omurilik yaralanmaları veya hastalıkları gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilen sertleşme problemine verilen isimdir. Sertleşme problemi yaşayan ve erektil disfonksiyon tanısı konulan bireylerde öncelikli olarak ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları gibi ameliyat dışı yöntemler kullanılır. Bu yöntemleri kullanmasına rağmen fayda alınamayan kişilerde penis protezi çeşitleri kullanılabilir. Penis protezi önerilen hastalar penis protezi nedir diye merak etmektedirler. Penis protezleri, erkeklerde sertleşmenin sağlanması için penis içerisinde normalde kan ile dolan corpus cavernosum olarak bilinen kanallara yerleştirilen protez cihazlardır. Bu protezlerin, bükülebilir tek parçalı ve şişirilebilir üç parçalı olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır. Farklı protez imkanları sayesinde bireyler için uygun implant seçimi mümkün olmaktadır. 40 yıldan uzun süredir kullanılan penis protezleri, ameliyat ile penis içerisine yerleştirilir ve cinsel birleşim öncesinde hastanın penisinin sertleşmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda mutluluk çubuğu olarak bilinen bu implantlar, diğer tedavi yöntemleri ile fayda görülmeyen erektil disfonksiyon hastalarında oldukça yüksek başarı oranına sahip bir cerrahi tedavi uygulamasıdır.

Tek Parçalı Penis Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Tek parçalı bükülebilir (malleable) protezler, penis içerisine iki adet yerleştirilen bükülebilir sert implantlardır. Ameliyat ile kolay yerleşimi sayesinde operasyon sırasında veya sonrasında oluşabilecek enfeksiyonun riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Cinsel birleşme sırasında dik konuma getirilmesi sonucu pratik ve kolay bir kullanım sağlayarak penisin sertleşmesini sağlar. Kullanılmadıkları durumlarda bükülebilir yapısı ile iç çamaşırı içerisine saklanarak gizlenebilir ve bu sayede dışarıdan fark edilmezler. Dayanıklı yapısı sayesinde uzun süre kullanımı mümkündür. Farklı boy ve çaplara sahip tek parçalı penis protezi çeşitleri bulunmaktadır. Hastaların anatomik yapısına uygun olan boy ve çapta protezler hekim tarafından hesaplanarak ameliyat ile penis içerisine yerleştirilirler.Teknolojinin de etkisiyle zaman içinde değişime uğrayan tek parçalı protezlerin hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri dış kaplaması sayesinde enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavisine daha iyi yanıt alınmasını sağlarken bakterilerin protez yüzeyine yapışıp çoğalmasının da önüne geçer. Sert ve dayanıklı olması nedeniyle erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı bir çözüm olarak kullanılırlar.

Üç Parçalı Penis Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Diğer tedavilere yanıt alınamayan erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan bir diğer protez çeşidi de üç parçalı şişirilebilir penis protezidir. 2019 EAU (Avrupa Üroloji Derneği) rehberine göre protez implantasyon tedavisinde en yüksek tatmin oranına sahip (hastalarda %92-100 ve partnerlerde %91-95)³ olması nedeniyle üç parçalı penis protezi nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu arada üç parçalı şişirilebilir penis protezi İngilizce inflatable penile prosthesis olarak geçmektedir. Penis içerisinde yerleştirilen iki silindir, testise yerleştirilen şişirilebilir pompa ve karın içerisine yerleştirilen rezervuardan oluşan protez parçaları özel bir tüp sistemi aracılığıyla birbirine bağlıdır. Testisteki pompanın sıkıştırılması ile rezervuardaki sıvı, penis içerisine yerleştirilmiş silindirlere geçer ve doğal görünümlü bir sertleşmenin oluşmasına olanak sunar. Pompa mekanizması ile kolayca sertleşmenin sona erdirilmesi mümkün olup tek parçalı bükülebilir protezlerde olduğu gibi hidrofilik kaplamaya sahip üç parçalı penis protezi çeşitleri bulunmaktadır. Enine genişleyen şişirilebilir protezlerin hastaların ihtiyaçlarına uygun olarak hem enine hem boyuna genişleyen çeşitleri de mevcuttur. Anatomik olarak dar corpus yapısına sahip olan bireylerin ihtiyaçları için tasarlanmış dar çaplı ve enine genişleyen penis protezleri de günümüzde kullanılmaktadır.

Penis protezi tedavisinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK ödeme şartlarını ve penis protezi çeşitlerini öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Erektil disfonksiyon tedavisinde penis protezi ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler.Referanslar

1-https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2-https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant

3-Vendeira P. Penile prosthesis surgery: Indications and penoscrotal approach. Actas Urol Esp (Engl Ed). 2020 Jun;44(5):377-381. English, Spanish. doi: 10.1016/j.acuro.2020.01.010. Epub 2020 May 31. PMID: 32493599. DOI: 10.1016/j.acuro.2020.01.010

4-https://web.archive.org/web/20200929171431/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

5-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

6-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/

7-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/

8-https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penis Protezi Nedir ve Penis Protezi Çeşitleri Nelerdir
Penis Protezi Nedir ve Penis Protezi Çeşitleri Nelerdir
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 12 Eylül 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.