Skip to main content

Pompalı Mutluluk Çubuğu Nedir ve Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Çeşitleri

Sertleşme sorunu tedavisinde pompalı mutluluk çubuğu kullanılması bu problemin kontrol altına alınmasında oldukça etkili olabilir. Erektil disfonksiyon olarak isimlendirilen sertleşme problemi, özellikle 40 yaşından itibaren birçok bireyde tespit edilebilen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Cinsel aktiviteyi başlatacak ya da cinsel ilişkinin sürdürülmesini sağlayacak yeterli sertliğin oluşturulamaması olarak tanımlanan bu durumun tedavisinde birçok farklı yönteme başvurulabilir. İlaç tedavisi, eksternal vakum cihazı, penil enjeksiyon gibi tedavi basamaklarında hastanın bu probleminin kontrol altına alınamaması halinde hastaya cerrahi penil implant (mutluluk çubuğupenis protezi) uygulanması gündeme gelebilir.

3 Parçalı Şişirilebilir Pompalı Mutluluk Çubuğu Nedir?

Erkeklerde sertleşme meydana gelmesi cinsel uyarının beyin tarafından algılanmasını takiben oluşan elektriksel sinyallerin genital bölgedeki kan akışını artırması ve penisin içerisindeki süngerimsi dokunun kan ile dolmasının sağlanması ile başlar. Penisin içerisindeki boşluklarda kan miktarının artması ile penis giderek büyür ve sertleşir. Adından da anlaşılacağı gibi rezervuar, pompa ve bir çift silindirden oluşan penil protezler 3 parçalı şişirilebilir pompalı mutluluk çubuğu olarak isimlendirilir. Şişirilebilir pompalı mutluluk çubukları bu fizyolojik mekanizma ile benzer şekilde çalışarak kişinin sertleşme probleminin doğal mekanizmalara en yakın şekilde çözülmesini sağlar.

3 Parçalı Pompalı Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Üretildikleri ilk tarihten itibaren geçen yaklaşık 50 yıllık süreç içerisinde penil protez teknolojisinde oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştır. Günümüzdeki son teknoloji 3 parçalı mutluluk çubukları temel olarak 2 kategori içerisinde incelenebilir. Bu cihazların sınıflandırılması genişleme özellikleri baz alınarak yapılmıştır. 3 parçalı pompalı mutluluk çubuklarının ilk grubunda yer alan cihazlar genel olarak enine genişleme özelliğine sahip, yüzeyi bütünlüğü ve aşınmayı engelleyecek şekilde tasarlanmış ve uç kısmı doğal penis anatomisine uygun şekilde üretilen penil implantlardır. İkinci 3 parçalı pompalı mutluluk çubuğu türünde ise operasyon sonrası penis boyu ile ilgili kaygıları olan hastalara göre özel olarak tasarlanan enine ve boyuna genişleme özelliğine sahip penil protezler yer alır.

Dairesel genişleyebilme özelliğine sahip bu son teknoloji mutluluk çubukları, penis başına yakın bölgede bireyin anatomik özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte protez boyunun %25’e kadar ekstra büyümesini sağlayabilir. Bir diğer 3 parçalı pompalı mutluluk çubuğu çeşidi olan penis protezleri, normalde penis içerisinde bulunan ve kanla dolarak genişleme özelliğindeki kavernöz yapıları dar olan bireylere göre tasarlanmış son teknoloji penil implantlardır. Çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak penis içerisindeki bağ dokunun etkilendiği bireylerde tercih edilen bu penil implantların oluşturdukları sertlik hali ve genişleyebilme kapasiteleri oldukça yüksektir. Bu son teknoloji penil implantların aynı zamanda bir takım ortak özellikleri de mevcuttur. Silindirlerin yüzeyi hidrofilik kaplı olan bu mutluluk çubuklarında pompa mekanizmasının kullanımı oldukça kolay ve hızlıdır. Aynı zamanda bireylerin karın bölgesine yerleştirilen rezervuar bireylerin bu bölgedeki boşluğuna kolayca adapte olarak hasta konforuna oldukça olumlu etki eder.

3 Parçalı Pompalı Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

3 parçalı pompalı mutluluk çubuğu ameliyatında bu protezi oluşturan parçaların vücut içerisine yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Penisin içerisinde yer alan kavernöz dokunun kenarlara doğru esnetilerek silindirler bu bölgeye yerleştirilir. Rezervuar ise alt karın bölgesinde “Retzius boşluğu” adı verilen anatomik bölgeye konulur. Protezin aktifleştirilmesini sağlayacak pompa ise testislere yerleştirilir ve operasyon tamamlanır. Testislerde yer alan pompanın sıkılması karın boşluğu içerisinde yer alan rezervuardaki sıvıyı harekete geçirerek penis içerisindeki silindirlere doğru akışını sağlar. Silindirlerin sıvı ile dolması doğal ereksiyon aşamalarına benzer şekilde penisin sertleşmesini ve büyümesini sağlar.

Erektil disfonksiyon oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Bu problemin çözümünde oldukça yüksek başarı ve hasta memnuniyeti oranlarına sahip pompalı mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

DOI: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
https://www.rigicon.com/files/Rigicon-Infla10-Inflatable-Penile-Prosthesis.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Pompalı Mutluluk Çubuğu Nedir ve Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Çeşitleri
Pompalı Mutluluk Çubuğu Nedir ve Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Çeşitleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 2 Temmuz 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.