Skip to main content

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık ve tedavisi nasıl yapılır?

Prostat kanserinin cerrahi tedavisi hayat kurtarıcı olsa da zaman içinde prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık gibi bazı istenmeyen durumlara neden olabilir. Prostat kanseri her 8 erkekten 1’ini etkileyebilen bir durumdur (5). Ancak erken tanı alan vakalarda uygulanan tedaviler oldukça yüz güldürücü sonuçlara sahiptir. Erektil disfonksiyon olarak isimlendirilen sertleşme problemi, prostat ameliyatı sonrası oluşabilecek yan etkilerin başında gelir.

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık neden olur?

Sertleşme hali cinsel uyarının algılanmasının ardından beyinden çıkan sinyallerin penis bölgesindeki kan damarlarını harekete geçirerek bu bölgeye kan akımını hızlandırması ile başlar. Penis içerisindeki süngerimsi kavernöz boşluklara kanın dolması, penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlar. Sertleşme olarak bu durumun meydana gelmemesi ise erektil disfonksiyon veya bilinen adıyla iktidarsızlık gelişimine neden olur. İktidarsızlık, cinsel ilişkiyi başlatacak ya da cinsel aktivitesinin sürmesini sağlayacak gerekli sertliğin oluşturulamaması olarak tanımlanabilir. Psikolojik durumlar dışında sinir sistemini, kan damarlarını ya da hormonal uyarı etkileyen çeşitli durumlar erektil disfonksiyon ile sonuçlanabilir.

Prostat kanseri genel olarak yavaş büyüme eğiliminde olan bir kanser türüdür. Kötü huylu dokunun sadece bu bez içerisinde tespit edildiği vakalarda cerrahi olarak prostat bezinin çıkarılması bir tedavi seçeneği olarak gündeme gelebilir. Prostatektomi adı verilen bu operasyon sırasında bezin iki yanında yer alan sinir dallarının hasarlanması veya bu bölgeye kanser yayılımı olması nedeniyle sinirlerin çıkarılmak zorunda kalınması halinde bireyler prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık durumu ile karşı karşıya kalabilir.

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık nasıl tedavi edilir?

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık tedavisi ilk olarak ilaç uygulamaları ile başlar. İlaçları tolere edemeyen ya da bu tedavi yönteminin başarısız olduğu olgularda sırasıyla vakum cihazı, penil enjeksiyon tedavileri ile iktidarsızlık sorunu çözülmeye çalışılır. Çeşitli nedenlerle denenen tedavi yöntemlerinin başarısız sonuçlandığı ya da denenmesinin mümkün olmadığı olgularda üçüncü basamak tedavi yöntemi olan penis protezi (mutluluk çubuğu, penil protez) yöntemine başvurulabilir.

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık için mutluluk çubuğu ameliyatı

Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık gelişen olgularda, diğer tedavi yöntemleri ile sonuç alınamaması halinde cerrahi olarak yerleştirilen mutluluk çubuğu tedavisine başvurulabilir. Üroloji hekimlerine bu şikayet ile başvurunuz sonrasında öncelikle bu tedavi yöntemi için uygun bir aday olup olmadığınız değerlendirilir. Operasyon yapılmasının uygun olduğu vakalarda sonraki aşamada ise hastaya en uygun penil protez tipinin seçilme aşamasına geçilir. Tek parçalı malleable (bükülebilir) mutluluk çubukları, cerrahi olarak penisin içerisine yerleştirilen ve esneme özelliğine sahip silindirlerdir. Malleable protezler kişilerde sürekli olarak bir sertlik halinin mevcudiyetini sağlarlar. Sürekli sertlik hali bazı kişiler için rahatsız edici olsa da bu penil implantların kolayca yönlendirilebiliyor olmaları kişinin içinde bulunduğu duruma göre istediği pozisyonun verilmesine ve protezi saklamasına olanak sağlar.

Bir diğer penil protez modeli olan üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları adından da anlaşılabileceği gibi penis içerisine yerleştirilen içi boş silindirler, testislere yerleştirilen pompa ve karın içerisine yerleştirilen rezervuar parçalarından meydana gelir. Rezervuar içerisindeki sıvı cinsel aktivite öncesinde testiste yer alan pompa vasıtası ile aktifleştirilerek peniste yer alan silindirlerin içerisine geçer. Doğal sertleşme aşamalarına benzer şekilde silindirlerin içerisinin sıvı ile dolması sonrası penis genişlemeye ve sertleşmeye başlar. Daha sonrasında istenilen durumda pompanın yanındaki düğmenin tekrar sıkılması penis içerisindeki sıvının rezervuara geçmesini ve böylelikle gevşeme halinin oluşmasına olanak sağlar.

Prostat cerrahisi gerekli durumlarda hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemidir. Bu ameliyat sonrasında oluşan problemlerin başında gelen iktidarsızlık diğer tedavi yöntemlerine yanıtsız olgularda mutluluk çubuğu cerrahisi ile başarılı şekilde kontrol altına alınabilir. Penil implant cerrahisinin nasıl olduğu ve size uygun tedavi planının nasıl olabileceğine dair sorularınız için bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/impotence-recovery-after-prostate-surgery
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3126066/
3- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
5- https://www.cancer.org/cancer/prostate-cancer/about/key-statistics.html


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık ve tedavisi nasıl yapılır?
Prostat ameliyatı sonrası iktidarsızlık ve tedavisi nasıl yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Haziran 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.