Skip to main content

Protez Penis ve Protez Penis Ameliyatı

Bu sayfada sizlere internette en çok aratılan protez penis olarak bilinen ve tıbbi litaratürde Penil Protez olarak adlandırılan mutluluk çubukları hakkında sıkça sorulan sorulara cevap verilecektir. Bu sorular sırasıyla protez penis ameliyatı nasıl yapılır, tek parçalı penis protezi nasıl takılır ve üç parçalı penis protezi nasıl takılır olacaktır. Ayrıntılı bilgi için makaleyi okuyabilirsiniz.

Protez Penis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyon, organik veya psikojenik sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde görülen bir durum olup diyabet, omurilik yaralanmaları, pelvis (kalça kemiği) kırığı, arteriyoskleroz (damarlarda sertleşme), priapizm (cinsel uyarı olmaksızın uzun süreli sertleşme), peyronie (penis eğriliği) gibi hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Erektil disfonksiyon tedavisinde ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazları gibi ameliyat dışı yöntemler denenmesine rağmen fayda görmeyen hastalar protez penis ameliyatı sonucu sertleşme problemine çözüm bulabilmektedirler. 1970’li yıllardan beri kullanılan ve halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen protezler, teknolojinin ilerlemesiyle birçok değişikliğe uğramıştır. Değişimler sonucunda ameliyat sonrası komplikasyonlar daha nadir görülmekte olup enfeksiyon riski de azalmıştır. Normalde penis içerisinde kanla dolarak sertleşmeyi sağlayan corpus cavernosum isimli kanallara protezlerin yerleştirilmesi sonucu erektil disfonksiyon hastalarının sertleşme sorunu düzeltilebilmektedir. Temel olarak tek parçalı ve üç parçalı protez penis çeşitleri bulunmaktadır. Tek parçalı protezler çift halinde bu kanallara yerleştirilirken bükülebilir yapısıyla pratik bir kullanım sağlar. Üç parçalı protezler biraz daha kompleks bir ameliyat sonucu yerleştirilmekte ve pompa mekanizması sayesinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Tek Parçalı Protez Penis Nasıl Takılır?

Tek parçalı protez penisler bükülebilir yapısı sayesinde diğer protez çeşitlerine göre daha kolay ve kısa süren bir operasyon ile takılmaktadır. Ameliyat esnasında hekim tarafından hastanın anatomik yapısına uygun çap ve boylarda protezler seçilir ve iki protez hastanın penisine yerleştirilir. Ameliyat süresinin kısa olması, hastalarda oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Ayrıca teknolojik gelişmeler sonucu hidrofilik kaplama ile gelen tek parçalı protezler bulunmaktadır. Hidrofilik kaplama sayesinde ameliyat sırasında yerleştirilmesi daha kolay olan bu protezler aynı zamanda kaplamanın bakteri tutunmasını ve çoğalmasını engelleyici özelliği sayesinde enfeksiyon riskini de azaltmaktadır. Ayrıca antibiyotik emici hidrofilik kaplı protez penis çeşitleri enfeksiyon gelişmesi durumunda tedavi sürecine olumlu yönde etki etmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve penis altına yapılan kesi sayesinde corpus cavernosum kanallarına protezler yerleştirilir. Dayanıklı ve sert yapısı nedeniyle tek parçalı bükülebilir protezler uzun süreli kullanıma uygundurlar.

Üç Parçalı Protez Penis Nasıl Takılır?

Üç parçalı protezler şişirilebilir yapıda olması nedeniyle doğal görünümlü bir sertleşme olmasına katkıda bulunmaktadır. Bu protezlerin İngilizce adı (inflatable penile prosthesis) olarakta bilinmektedir. Rezervuar, pompa ve iki adet silindir parçadan oluşan bu protezler, 2019 EAU (Avrupa Üroloji Derneği) rehberine göre protez penis ameliyatı tedavisinde en yüksek memnuniyet oranına sahiptir (hastalarda %92-100 ve partnerlerde %91-95)³. Protezin rezervuar kısmı ameliyat ile karın içerisine yerleştirirken pompa testislere ve silindir parçalar penis içerisindeki corpus cavernosum kanallarına yerleştirilirler. Özel bir tüp sistemi aracılığıyla birbirlerine bağlı olan bu parçalardan pompanın şişirilmesi sonucu rezervuar içerisindeki sıvı silindirlerin içerisine geçerek sertleşmenin gerçekleşmesini sağlar. Hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri kaplama sayesinde enfeksiyon riski azalmakta ve ameliyat sırasında hekime kolaylık sağlamaktadır. Hastaların ihtiyaçlarına ve anatomik yapısına uygun olarak dar gövdeli enine genişleyen, sadece enine genişleyen, hem enine hem boyuna genişleyen çeşitleri bulunmaktadır. Ameliyat öncesinde muayene sonucunda hastanın ihtiyaçlarına uygun olan çeşidi belirlenerek ameliyatla yerleştirilmektedir.

Protez penis ameliyatlarının önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamına alınmıştır. SGK ödeme koşullarını öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyon tedavisinde protez penis ameliyatları hakkında daha fazla bilgi almak isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1-Ro, J. Y., Divatia, M. K., Kim, K, Amin, M. B., Ayala, A. G. (2020). Penis and Scrotum. Urologic Surgical Pathology (Fourth Edition), Pages 853-901, 901.e1-901.e16 https://doi.org/10.1016/B978-0-323-54941-7.00015-3

2-https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

3-Vendeira P. Penile prosthesis surgery: Indications and penoscrotal approach. Actas Urol Esp (Engl Ed). 2020 Jun;44(5):377-381. English, Spanish. doi: 10.1016/j.acuro.2020.01.010. Epub 2020 May 31. PMID: 32493599. DOI: 10.1016/j.acuro.2020.01.010

4-https://web.archive.org/web/20200929171431/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

5-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

6-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/

7-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/

8-https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Protez Penis ve Protez Penis Ameliyatı
Protez Penis ve Protez Penis Ameliyatı
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 8 Eylül 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.