Skip to main content

Sabah Sertleşmesi Neden Olmaz ve Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur mu?

Bu sayfada sizlere sabah sertleşmesi neden olmaz sorusunun cevabı detayları ile birlikte verilmiştir. Sabah sertleşmesi olarak bilinen noktürnal penil tümesans, hem genç hem de yetişkin erkeklerde sık görülen bir durumdur. Bazı sabahlarda bireylerin penis ereksiyon halinde iken uyanması normal kabul edilir. Genç yaştaki erkekler için daha sık olan bu durumu her yaştan erkek yaşayabilir. Bu durum genel olarak bir cinsel uyarılmanın işareti olarak değerlendirilse de aslında bu kadar basit değildir. Sabah sertliği, birçok doğal hadise sonucunda ortaya çıkabilir.

Sabah Sertleşmesi Neden Olmaz ve Kimlerde Görülür?

Sabah sertleşmesi, birçok farklı faktör neticesinde meydana gelebilir. Bu konuda ortaya atılan çeşitli teoriler de mevcuttur. Bu teorilerden birincisi fiziksel stimülasyon teorisidir. Her ne kadar birey uyku halindeyken gözleri kapalı olsa da vücudun çevresel farkındalığı gece boyunca devam eder. Yalnız uyumayan kişilerde gece sırasında meydana gelen fiziksel yakın temaslarda vücut bunları uyarı olarak algılayarak ereksiyon oluşmasını tetikleyebilir.

Hormonal değişiklikler teorisinde ise sabah sertleşmesinin testosteron seviyesinin gün içerisindeki değişimleri göz önünde bulundurulmuştur. Kan dolaşımında yer alan testeron hormonu düzeyinin en yüksek olduğu zamanlar sabahın erken saatleridir. Özellikle REM uykusunun hemen ardından uyanıldığı zaman testosteron düzeyi en yüksek değerinde kabul edilir. Bu hormonun yükselmesi herhangi bir fiziksel uyarının olmadığı zamanlarda da bireyin ereksiyon haline geçmesi için yeterli olabilir. Kişilerin yaşlanması ile birlikte vücuttaki testosteron hormonu düzeylerinde doğal olan bir azalma meydana gelir. Bu azalmanın ilerlemesi sabah sertleşmesi sayısının da giderek azalması ile sonuçlanabilir.

Her yaştan erkek bireylerde sabah sertleşmesi meydana gelebilir. Bu durum penil bölgedeki kan dolaşımı ve sinirsel iletimin sağlıklı şekilde işlediğine işaret ettiği için oldukça önemlidir. Geceleri meydana gelen ereksiyon hali gecede 3-5 kez meydana gelebilir. Süresi ise kişiden kişiye değişmekle birlikte 30-120 dakika arasında değişkenlik gösterir. Sabah sertliği genellikle kişi uykudan uyandıktan birkaç dakika içerisinde gerilemeye başlar.

Sabah sertliği olmaması bireyde mevcut olan çeşitli cinsel fonksiyon bozukluklarına işaret ediyor olabilir. Meydana gelmesi halinde kan ve sinir fonksiyonlarının doğru şekilde çalıştığını gösteren bu durumun sıklığında giderek azalma meydana gelmesi erektil disfonksiyon probleminin bir habercisi olarak kabul edilebilir. Erektil disfonksiyona bağlı sabah sertleşmesi yokluğu için özellikle aşırı kilolu, yüksek tansiyon hastası, yüksek kolesterol seviyesi olan veya şeker hastası bireylerde bir risk artışı söz konusudur. Bazı ağrı kesiciler veya antidepresan türevi ilaçlar yan etki olarak sabah sertleşmesi azalmasına neden olabileceği için bilinçli olunmalıdır.

Sabah ereksiyonlarının sayısının yaşlandıkça azalması gayet doğal bir durumdur. Ancak genç yaşlarda bu durumun yaşanmamaya başlanması ya da ereksiyon işlevinin tam olarak yerine getirilememesi halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman üroloji hekimlerinden destek alınması önerilir.

Sabah Sertleşmesi Olmayanlar İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Sabah sertleşmesi olmayan bireylerde bu durumun altında yatan nedenlerin araştırılması ve tespit edilmesinin ardından en uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekir. Kişide sabah sertleşmesi yokluğuna ek olarak cinsel aktiviteyi başlatacak ya da sürdürülmesini sağlayacak şekilde ereksiyon işlevi gerçekleştirilemiyorsa erektil disfonksiyon tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Penis bölgesine olan kan akımını arttırıcı ilaçlar, hormon terapileri, eksternal vakum cihazları ya da penil protez (mutluluk çubuğu, penil implant) gibi tedavi yöntemleri, erektil disfonksiyon hastalarında uygulanabilecek yaklaşımlar arasında yer alır.

Sabah Sertleşmesi Olmayanlar için Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Olur Mu?

Sertleşme problemi olan bireylerde diğer tedavi yöntemlerinin uygulanamaması veya sonuçsuz kalması halinde cerrahi olarak gerçekleştirilen mutluluk çubuğu tedavisine başvurulabilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasında oldukça yüksek başarı oranları söz konusudur ve bireylerin büyük çoğunluğunda yüksek hasta memnuniyeti elde edilmiştir.

Penil implantlar, bireylerin tekrar cinsel aktif birey olmalarını sağlayan ve doğal ereksiyon sürecine benzer şekilde çalışan protezlerdir. Bu tedavi yöntemi hakkında detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood
2- https://www.medicalnewstoday.com/articles/325305
3- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction#_noHeaderPrefixedContent
4- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sabah Sertleşmesi Neden Olmaz ve Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur mu?
Sabah Sertleşmesi Neden Olmaz ve Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur mu?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Temmuz 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.