Skip to main content

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Şeker Hastalığı Cinselliği Etkiler mi?

Erken dönemde fark edilmeyen şeker hastalığı belirtileri cinsel işlev bozuklukları başta olmak üzere çeşitli fonksiyon bozukluklarına neden olabilir. Diyabet tanısı alan erkeklerin büyük çoğunluğu “şeker hastalığı cinselliği etkiler mi?” sorusunun cevabını merak eder. Şeker hastalığı dolaşım ve sinir sisteminde hasarlara neden olabilir. Buna bağlı olarak kalp-damar hastalıklarından, böbrek sorunlarına, cinsel işlev bozukluklarına kadar pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Erkeklerde şeker hastalığına bağlı gelişen komplikasyonların başında cinsel işlev bozuklukları gelir. Şeker hastalığı erkek üreme organı olan penise giden damarlarda ve sinirlerde tahribata neden olduğunda erkeklerde sertleşme sorunu görülme riski artar. Sertleşme problemi ile sağlık kuruluşlarına başvuran erkeklerde öncelikle kronik bir hastalık olup olmadığı araştırılır. Hipertansiyon, diyabet gibi kronik rahatsızlığı bulunan hastalarda, bu hastalıklara bağlı semptomlara yönelik tedaviler uygulanarak işe başlanır. İktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğunda kandaki şeker düzeyi kontrol altına alındığında sorunun büyük ölçüde hafiflediği görülür. Ancak bazı durumlarda sinir ve damarlardaki tahribat fazla olabilir. Bu durumda sertleşme sorununun tedavisinde kalıcı çözümlere yönelmek faydalı olur.

Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar şeker hastalığı tanısı alan erkeklerin yaklaşık olarak %12’sinde ilk belirtinin sertleşme sorunu olduğunu gösterir. 1 Vücudun temel ihtiyaç maddelerinden bir tanesi olan glukoz pankreastan salgılanan insülin adı verilen hormon sayesinde kandan hücrelere karışır. Ancak bazı durumlarda pankreas yeterli miktarda insülin üretemez ya da vücut insülini olması gerektiği gibi kullanmazsa vücutta fazla miktarda şeker birikir. Bu durum diyabet yani şeker hastalığı olarak bilinen sağlık sorununa neden olur. Çabuk acıkma, çok su içme, asabiyet, açıklanamayan kilo kaybı, ellerde ve ayaklarda sıcak basması, iktidarsızlık ya da cinsel işlev bozukluğu gibi belirtiler şeker hastalığı belirtileri arasında ilk sıralarda yer alan ve her hastada farklılık gösterebilen belirtilerdir.2 Şeker hastalığı ilk dönemlerde belirtisiz seyredebilir, bu durum hastalığın geç fark edilmesine ve cinsel işlev bozukluğu gibi fonksiyon bozukluklarına neden olan damar ve sinir tahribatının ilerlemesine neden olabilir.

Cinsel işlev bozuklukları 40 yaş üzeri erkekleri yakından ilgilendiren bir sağlık problemidir. İktidarsızlık gibi sorunların temelinde fizyolojik ve psikolojik bazı sorunlar bulunabilir. Bu nedenle diyabet belirtileri ile kliniklere başvuran hastalara çeşitli tahliller yapılır ve herhangi bir sağlık sorunları olup olmadığı araştırılır. Kronik hastalıklardan bir tanesi olan “şeker hastalığı cinselliği etkiler mi?” sorusuna cevap verebilmek için hastanın dolaşım sisteminde şeker hastalığının tahribata neden olup olmadığını araştırmak gerekir. Uzun süre kontrol altına alınamayan şeker hastalığı sinir sistemine zarar vererek erkeklerde sertleşme sorunu gibi cinsel işlev bozuklukları görülmesine neden olabilir.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir? Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkeklerin psikolojik ve fizyolojik açıdan oldukça olumsuz etkileyen sertleşme sorunlarında çeşitli tedavi seçeneklerinden faydalanılır. Bunların başında şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlara yönelik ilaç tedavileri gelir. Aynı zamanda bazı hormon ilaçları da tedavide kullanılabilir. Bunun yanında vakum tedavisi, enjeksiyon tedavisi ya da şok tedavisi gibi cerrahi olmayan yöntemler de sertleşme sorunu tedavisinde sık kullanılan yöntemlerdir. 3 Bu tedavilerden sonuç alınamayan durumlarda halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen protezlerden faydalanılır. Bu protezler ameliyat yöntemiyle penise yerleştirilir ve sertleşme sorunu için kalıcı çözüm sunar. Günümüzde iktidarsızlık sorununun çözümünde iki çeşit penil protez kullanılır, bunlar arasındaki temel fark sertleşme hissinin ne zaman olacağına hastanın karar verip vermemesidir. Bu protezler tek parçalı ve üç parçalı şişirilebilir penil protez olarak sınıflandırılabilir. Tek parçalı penil protezi ameliyatlarında bükülebilir çubuklar penis içerisine yerleştirilir ve hastanın elle sertleşmeyi sağlaması kolaydır. Üç parçalı şişirilebilir elle pompa vasıtasıyla protezlerde ise penisin sertleşmeyi sağlayan bölümüne elle pompa vasıtasıyla şişirilebilir silindir, testise elle hastanın protezi kolayca şişirmesini sağlayan bir pompa ve karın içerisine de protezin şişirilmesini sağlayan sıvıyı içinde bulunduran bir rezervuar yerleştirilir. Bu rezervuar sayesinde protez indirildiğinde sıvı tekrar rezervuarda toplanır.

Penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi için sayfamızda yer alan Bilgi İletişim Formu yardımıyla iletişime geçebilir, şeker hastalığı belirtileri ve mutluluk çubuğu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.profnatali.it/uploadedfiles/o_18g1kds9ipn228dj1u1et1nkm8.pdf Sayfa 156
2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311308/
3 https://uroturk.org.tr/5/halk-icin-bilgiler/1121/sertlesme-sorunu


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şeker Hastalığı Belirtileri ve Şeker Hastalığı Cinselliği Etkiler mi?
Şeker Hastalığı Belirtileri ve Şeker Hastalığı Cinselliği Etkiler mi?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Ağustos 2022

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.