Skip to main content

Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir?

Şeker hastası bireyler arasında “şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir” sorusu en çok merak edilenler arasındadır. İnsülin hormonu, kan dolaşımında bulunan şekerin hücreler tarafından alınması ve enerji üretiminde kullanılmasında görev alır. Şeker hastalarında ise ya insülin hormonu vücut tarafından üretilemez ya da üretilen insüline karşı bir direnç söz konusu olduğu için vücut bu hormonu kullanamaz ve dolayısıyla kan şekeri sürekli olarak yüksek kalır. Kan şekeri yüksekliğine müdahale edilmemesi halinde ise zaman içerisinde sinir ve kan damarları başta olmak üzere vücudun birçok dokusu zarar görebilir. Vücutta yüksek kan şekeri nedeniyle zarar görebilecek işlevlerden biri de cinsel fonksiyonlardır.

Erektil disfonksiyon, cinsel birliktelik için gerekli sertliğin oluşturulamaması veya cinsel aktivitenin devam etmesi için gerekli olan sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Sertleşme problemleri özellikle şeker hastalarında sık rastlanılan sorunlar arasında yer alır. Bu kişilerde cinsel sorunların oluşmasında yüksek kan şekeri dışında hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi diğer rahatsızlıklar da kolaylaştırıcı etki gösterebilir. Şeker hastası olan bireylerde erektil disfonksiyon başta olmak üzere çeşitli cinsel sorunların bu rahatsızlığı bulunmayan kişilere göre daha erken yaşlarda ortaya çıkabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu ile Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir?

Şeker hastalığı hem kadın hem de erkeklerde normal cinsel fonksiyonların bozulmasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Erkek şeker hastaları için özellikle erektil disfonksiyon gelişimine dair sağlıklı bireylere göre 1,83’lük bir risk artışı söz konusudur (6, s1). Erektil disfonksiyonun birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Ancak bu tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda penil protez (mutluluk çubuğupenil implant) uygulamaları, şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir sorusunun yanıtları arasında karşımıza çıkar. Erektil disfonksiyon tedavisi kapsamında uygulanan tüm tedavi yöntemleri arasında mutluluk çubukları %95 oranla en yüksek hasta memnuniyetine sahip uygulamadır (3, penil prosthetics). Tek parçalı (malleable) mutluluk çubukları cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilen esnek tıbbi çubuklardır. Tek parçalı protezler bireylere sürekli olarak bir sertlik hali kazandırsa da kolayca yön verilebilmeleri nedeniyle rahat bir kullanıma sahiplerdir.

Hidrofilik Kaplı Mutluluk Çubukları Şeker Hastaları İçin Neden Önemlidir?

Şeker hastası erkeklerde cinsel sorunlar nasıl çözülebilir sorusunun yanıtları arasında yer alan penil protezler (mutluluk çubuğu), sertleşme probleminin çözümünde oldukça yüksek hasta memnuniyeti oranlarına sahip bir tedavi yöntemidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar göstermiştir ki şeker hastası olan bireyler cinsel sorunların çözümünde penil protez uygulamalarına diğer bireylere göre daha sık başvururlar. Ancak bu rahatsızlığı olan bireylerde ameliyatın bazı riskleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. Şeker hastalarında genel olarak ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi ve yara iyileşmesinin geç olması gibi istenmeyen durumlar için bir risk artışı söz konusudur. Bu enfeksiyon riski özellikle vücuda yabancı bir madde yerleştirilmesini içeren ameliyatlarda önemli bir kaygı unsurudur.

Hidrofilik kaplı mutluluk çubuğu implantlarının dış yüzeyinin polivinilpirolidon gibi hidrofilik maddeler ile kaplanmış olması protezin kayganlığının artırılmasına ek olarak bakterilerin protez yüzeyine yapışmasını ve burada kolonize olarak çoğalmasını engelleyici özellik gösterir. Dolayısıyla hidrofilik kaplı mutluluk çubuğunun kullanımı özellikle operasyon sonrası enfeksiyon gelişme riski bulunan kişiler için önem arz eder. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları ise içerisinde sıvı bulunan bir rezervuar, pompa ve penis içerisine yerleştirilen çubuklardan meydana gelir. Testislerde yer alan pompanın sıkılması ile aktifleşen bu cihazlarda karın boşluğunda yer alan rezervuar içindeki sıvı penis içerisindeki silindirlere doğru hareket ederek ereksiyon halinin oluşmasını sağlar.

Erektil disfonksiyon (sertleşme problemi) şeker hastalarında sık olarak tespit edilen cinsel sorunlar arasındadır. Bu problemin etkili şekilde çözülebilmesi için uygulanan mutluluk çubuğu tedavisi ve şeker hastası erkeklerde cinsel sorunların nasıl çözülebilir sorusunun yanıtları hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- https://www.healthline.com/health/diabetes
2- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/in-depth/erectile-dysfunction/art-20043927
3- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279101/
4- https://doi: 10.1177/1756287209359174
5- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
6- https://doi: 10.1016/j.esxm.2018.11.007
7- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
8- https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/penile-prosthesis
9- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16429621/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir?
Şeker Hastası Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nasıl Çözülebilir?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.