Sertleşmeye Evde Çözüm Yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Çözüm Olur Mu?

Tıpta erektil fonksiyon olarak adlandırılan peniste sertleşme sorununu yaşayan bazı kişiler, sertleşmeye evde çözüm yöntemlerinden fayda görmektedir. Erektil disfonksiyon, peniste sertleşmenin yeteri kadar sürdürülememesi veya yeterli sertleşmeye ulaşılamaması olup oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Diyabet, omurilik hastalıkları ve multiple skleroz (MS) gibi birçok hastalığa bağlı sertleşme sorunu oluşabilir. Ayrıca aşırı kilo alma, sigara ve tütün mamullerinin tüketimi, alkol kullanımı gibi durumlar sertleşme sorununa yol açabilir. Özellikle sigara ve alkol kullanımının sınırlandırılması ve sağlıklı beslenme gibi bazı yaşam değişikliklerinin uygulanması, sertleşme sorununa çözüm sunabilir. Ancak bu yöntemler her zaman faydalı olmaz. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde, erektil disfonksiyonu olan kişilerde öncelikle ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları ile tedavi tavsiye edilir. Bu tedaviler sadece cinsel aktivite öncesi yeterli sertleşmeye ulaşmaya katkıda bulunan geçici yöntemlerdir. Sertleşme sorunu için evde çözüm yöntemlerini deneyen, ancak başarısız olan ve diğer tedavilerle de sonuç alınamayan kişilerde mutluluk çubuğu tedavisi kalıcı çözüm olmaktadır.¹ ²

Sertleşmeye Evde Çözüm yerine Mutluluk Çubuğu Nedir

Penisteki sertleşme, normalde corpus cavernosum isimli kanallara kan akışı olması sonucu oluşur. Erektil disfonksiyonu olan kişilerde penis içerisindeki corpus cavernosum kanallarına iki adet çubuk şeklinde protezin yerleştirilmesi sonucu istenildiği anda sertleşmeyi sağlamak mümkündür. Bu protezler, penis içerisine yerleştirildiği için dışarıdan fark edilemez. Tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere iki temel penil protez çeşidi bulunur. Tek parçalı protezler uygun ekonomik maliyetleri ve uzun süre bozulmadan kullanma imkanı sunmaları nedeniyle tercih edilir. Üç parçalı protezler ise tek parçalı protezlerde oluşan sürekli sertlik hissini oluşturmaması ve şişirilebilir olması nedeniyle doğal görünümlü sertleşme sunduğu için seçilir. Erektil disfonksiyonu olan kişilerde sertleşmeye evde çözüm yerine tercih edilebilen protezler, 40 yıldan uzun süredir güvenle kullanılmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle bazı değişiklikler geçiren protezlerin hidrofilik kaplama ile gelen çeşitleri de bulunur. Hidrofilik kaplama, protez yüzeyini enfeksiyon oluşturabilen bakterilerden korurken aynı zamanda antibiyotik geçirgenliğine de sahiptir. Antibiyotik geçirebilme özelliği sayesinde protez, olası enfeksiyon durumunda tedavi sürecine olumlu etkide bulunur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı kullanılan protezin çeşidine göre değişiklik gösterir. Kullanılacak protez çeşidinin belirlenmesi ve ameliyat için gerekli hazırlıkların yapılması için operasyon öncesi hekim ile yapılan görüşmeler oldukça önemlidir. Bu görüşmeler sırasında yapılan muayeneyle kişilerin anatomik ihtiyacına uygun olan boyutlar hesaplanır. Ayrıca ameliyata hazırlık amaçlı bazı tetkik ve testler de yapılabilir. Genellikle genel anestezi altında yapılan penis protezi ameliyatı, bazı durumlarda sadece bel altının uyuşturulduğu spinal anesteziyle de uygulanabilir. Ameliyat süresi tek parçalı protezlerde yaklaşık yarım saat iken üç parçalı protezlerde ortalama bir saattir. Tek parçalı protezler penis içerisine yerleştirilirken üç parçalı protezlerin pompa mekanizması testislere, sıvı rezervuarı karın içerisine ve silindir parçaları penis içerisine yerleştirilir. Erektil disfonksiyonda sertleşmeye evde çözüm yöntemlerini denemesine rağmen başarıya ulaşamayan kişilerde uygulanabilen protez operasyonu, memnuniyet oranı oldukça yüksek bir tedavi şeklidir. Ameliyat sonrası kişilerin yaklaşık 4-6 hafta kadar cinsel ilişkiye girmemeleri önerilse de bu süreç sonrasında protez sayesinde cinsel ilişki için yeterli sertliğe hızlıca ulaşmak mümkün olur.

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), protez operasyonlarının bir kısmını bazı şartlar altında karşılar. Bu şartları öğrenmek ve mutluluk çubuğu ile ilgili detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” sayfasını kullanabilirsiniz. Erektil disfonksiyonu olup sertleşmeye evde çözüm yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler üroloji hekimine danışabilirler.Referanslar

1 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/ed-natural-treatments

2 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye Evde Çözüm Yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Çözüm Olur Mu?
Sertleşmeye Evde Çözüm Yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Çözüm Olur Mu?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 11 Kasım 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.