Skip to main content

Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar ve Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Sağlar mı?

Erkeklerde erektil disfonksiyon oldukça sık görülen bir durumdur ve tedavide öncelikle sertleşmeye iyi gelen ilaçlar kullanılır.

Erektil disfonksiyon peniste yeterli sertleşmenin sağlanamaması ya da sertleşme sağlansa bile yeteri kadar uzun sürdürülememesi durumudur. Bu soruna sebep olan obezite, diyabet, omurilik hastalıkları ve yaralanmaları, Peyronie hastalığı, multiple skleroz gibi durumlardır. Ayrıca yeteri kadar fiziksel aktivite yapılmaması ve tütün ürünlerinin kullanımı gibi durumlarda da görülme riski artmaktadır. Erektil disfonksiyon sorunu uzun yıllardır araştırmacılar tarafından incelenmiş ve Avrupa Üroloji Derneği tarafından tedavisi ile ilgili bir rehber hazırlanmıştır. Bu rehbere göre ilk olarak erektil disfonksiyona riskini arttıran fiziksel aktivite yetersizliği gibi durumlarda yaşam tarzı değişiklikleri önerilmiştir. Ancak yaşam tarzı değişikliği ile her zaman sonuç alınamamaktadır. Bu yüzden erektil disfonksiyonun ilk basamak tedavisinde sertleşmeye iyi gelen ilaçların kullanılması önerilmektedir. Bu ilaçlar tıpta fosfodiesteraz 5 inhibitörleri (PDE5I) olarak bilinmekte ve PDE5 isimli enzimin işlevlerini azaltarak sertleşmenin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Kanda bulunan PDE5 enziminin işlevini azaltan ilaçlar damarları çevreleyen kasların gevşemesini sağlayarak sertleşme için gerekli kan akışının oluşmasına katkıda bulunmaktadır. Sild*naf*l, t*dal*fil, v*rden*fil ve avanafil sertleşmeye iyi gelen ilaçlar olarak bilinirler. Sild*naf*l 1998 yılından beri kullanılırken t*dal*fil ve v*rden*fil 2003 yılında kullanılmaya başlamıştır. Bu ilaçlardan daha sonra çıkan avanafil ise 2013 yılında kullanıma sunulmuştur. Sertleşmenin oluşmasına yardımcı olan bu dört ilacın kullanımı Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından da onay almıştır. Avrupa Üroloji Derneği’nin hazırladığı rehberde erektil disfonksiyon tedavisinde ilk basamak olarak önerilen bu ilaçlar kullanıldığında hemen sertleşme oluşturmamaktadır. Bu ilaçların sertleşme oluşturması için cinsel bir uyaran olması gereklidir. Cinsel uyaran olduğunda peniste sertleşmenin oluşmasını sağlayan bu ilaçlar yeterli çözüm sunamazsa penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi diğer yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler ameliyat gerektirmediği için öncelikli olarak tercih edilse de sadece geçici süre fayda göstermektedir. Bu çözüm yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda penis protezi implantasyonu ile kalıcı çözüm sağlanabilmektedir.

Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar çözüm olmadığında Mutluluk Çubuğu çare olur mu?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar penis içerisine olan kan akışını artırarak sertleşmeyi sağlamaktadır. Geçici bir çözüm olan bu tedavi yöntemi her zaman olumlu sonuç oluşturmamaktadır. İyileşmenin görülmediği durumlarda diğer yöntemler de etki etmiyorsa sertleşmeye iyi gelen ilaçlar yerine protez ameliyatı uygulanabilmektedir. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen bu protezler penis içerisinde yer alan ve kan ile dolarak sertleşmenin oluşmasını sağlayan corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilirler. Temelde tek parçalı ve üç parçalı olmak üzere iki farklı penil protez çeşidi bulunmakta ve bireylerin ihtiyacına göre seçim yapılabilmektedir. Tek parçalı protez bükülme açısı sayesinde kolayca dik konuma getirilerek hızlı sertleşme oluşmasını sağlarken üç parçalı protezler pompa ile şişirilerek sertleşmeyi sağlarlar. Tek parçalı protezler uygun ekonomik maliyet ve uzun süre boyunca kullanma imkanı sunduğu için tercih edilirken üç parçalı protezler sürekli sertleşme hissi oluşturmaması ve sertleşmenin daha doğal görünmesini sağladığı için tercih edilmektedir. Sertleşme sorununda kullanılan protezler erektil disfonksiyonda kalıcı bir çözüm sunmaları nedeniyle uzun yıllardır tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Erektil disfonksiyonda protez tedavisinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsama altına alınmıştır. SGK’nın ödeme şartları ile ilgili bilgi sahibi olmak için sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleşmeye iyi gelen ilaçlar fayda etmediyse protez ameliyatı ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler alanında uzman bir üroloji hekimine danışmalıdırlar.

Kaynakça:

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar ve Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Sağlar mı?
Sertleşmeye iyi gelen ilaçlar ve Mutluluk Çubuğu Kalıcı Çözüm Sağlar mı?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 15 Ekim 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.