Sildenafil nedir, yan etkileri ve sildenafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?

Erektil disfonksiyon çok sık görülen ve tedavi planlamasının başında sildenafil gibi etken maddeli ilaçlara başvurulan bir problemdir. Genel olarak cinsel birlikteliği başlatacak veya sürdürecek sertliğin korunamaması olarak tanımlanan bu durum hem fiziksel hem de psikolojik etkenlerden kaynaklanabilir.

Sildenafil Nedir ve Etken Maddeleri Nelerdir?

Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri olarak tanımlanan grupta yer alan bu etken maddeye sahip ajan genellikle tablet formunda kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Penise olan kan akışında artışa neden olan bu ajan ereksiyonun korunmasına yardımcı olabilir. Ancak ilacın etkisini gösterebilmesi için kişinin cinsel olarak uyarılmış olması gerekmektedir. Erektil disfonksiyon ve periferik arter hastalığı tedavisinde önemli bir yere sahip olan sildenafil cinsel ilişkiden en geç 4 ve en erken yarım saat öncesine kadar kullanılabilir. Önerilen kullanım zamanı ise cinsel ilişkiden yaklaşık olarak bir saat öncesidir. 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde erektil disfonksiyon problemine yönelik olarak bu ilacın tekrar tekrar kullanılması doğru değildir. Hatta bazı sağlık durumlarının varlığında ilacın kullanılacağı zaman aralığının daha geniş olması gerekli olabilir. Bu etken maddeli ilaçları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da besinlerle birlikte alınması halinde ilacın farmakokinetiğinde meydana gelen değişikliklerdir. Bu etken maddeye sahip ilaçlar genel olarak aç karnına daha hızlı etki gösterme özelliğine sahiptir. Özellikle yağ içeriği yüksek besinler ile birlikte alınması halinde bu etken maddeli ilaçların etkisini göstermesi daha uzun bir süreyi bulabilir.

Sildenafil Yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Fosfodiesteraz 5 inhibitörü ajanlar içerisinde yer alan sildenafil etken maddeli ilaçların etkisi reçetelendirilen dozdaki ilacın ağız yoluyla alınmasını takiben genellikle 30-60 dakika içerisinde başlar. Ancak sadece bu ilaçların kullanımı ereksiyonun sağlanması adına yeterli değildir. İlacın etkisini gösterebilmesi için kişinin cinsel olarak uyarılması gerekir. İlacın kullanımı ile birlikte vücutta meydana getirdiği değişiklikler yaklaşık olarak 5 saat boyunca devam edebilse de oluşan ereksiyonun bu süre zarfı boyunca devam etmesi normal bir durum değildir. 4 saatin üzerinde devam eden ereksiyonların acil tıbbi müdahale gerektirdiği unutulmamalıdır. Erektil disfonksiyon tedavisinde başta ilaç kullanımı olmak üzere diğer çeşitli tedavi yöntemlerinin kullanılması ancak istenilen sonucun alınamaması halinde penil implant veya mutluluk çubuğu adı verilen protez tedavisine başvurulabilir. Tıbbi adı penil protez olan mutluluk çubukları penis içerisine cerrahi olarak yerleştirilen ve erektil disfonksiyon problemine kalıcı bir çözüm sunabilen tedavi yaklaşımıdır.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu tedavisinde kullanılan protezlerin birçok çeşidi bulunur. Bu farklı protez tiplerinden hangisinin kullanılacağına bireyin çeşitli özellikleri, beklentileri ve genel sağlık durumu ile ilgili faktörler göz önüne alınarak karar verilir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları, normalde penis içerisinde yer alan ve kan ile dolarak sertleşmeyi sağlayan kavernöz doku yerine yerleştirilen bir çift silindir protez ile testisteki pompa ve karın boşluğu içerisinde yer alan rezervuardan meydana gelir. Testiste yer alan pompanın aktifleştirilmesi rezervuar içerisindeki sıvının penis içerisinde yer alan silindirlere doğru hareket etmesini sağlayarak doğal ereksiyon sürecine oldukça benzer şekilde etkisini gösterir. Şişirilebilir mutluluk çubuklarına ek olarak tek parçalı (malleable) protezler de kullanılabilir. Bu protezler yüksek düzeyde bükülebilme özelliğine sahiptir ve kişilere içinde bulundukları duruma göre penislerine kolayca pozisyon verebilme imkanı sağlar.5

Erektil disfonksiyon özellikle ileri yaşlı bireylerde sık görülen problemler arasında yer alır. Bu problemin çözümünde başvurulan başta sildenafil etken maddeli ilaçlar ve mutluluk çubuğu olmak üzere çeşitli tedavi girişimleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

1- https://www.healthline.com/health/sildenafil-oral-tablet

2- https://www.medicalnewstoday.com/articles/viagra#for-professionals

3- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery

4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant

5- https://www.verywellhealth.com/what-are-the-different-types-of-penile-implants-4126585

6- https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sildenafil nedir, yan etkileri ve sildenafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?
Sildenafil nedir, yan etkileri ve sildenafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
  • Anasayfa
  • Blog
  • Bilgi Bankası
  • Sildenafil nedir, yan etkileri ve sildenafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?
Yazı Tarihi: 21 Aralık 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.