Skip to main content

Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Mutluluk Çubuğu Taktırmak mı?

Sertleşme sorununda kullanılan tedavilerden birisi şok dalga tedavisi yöntemidir. Bu yöntem rehberlerde yer almasa bile günümüzde sıkça kullanılmaktadır.

Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan hastalarda kullanılan şok dalga tedavisi ilaç kullanılmasına rağmen iyileşme görülmeyen durumlarda uygulanmaktadır. Normalde diyabetik ayak yaraları ve yara iyileşmesi gibi diğer tıp alanlarında kullanılan ESWT yani şok dalga tedavisinin erektil disfonksiyonda kullanımı 2010 yılında başlamıştır. İlk kullanıldığı zamanlarda etkisini nasıl gösterdiği halen netlik kazanmış olmasa da yapılan bazı çalışmalarda şok dalgasının kalp dokusunda yeni damar oluşumunu desteklediği görülmüştür. Erektil disfonksiyon durumu genellikle damar ilişkili sebeplerden oluştuğu için tedavide faydasının olduğu düşünülmektedir. Şok dalgasının penis içerisine kan akışını hızlandırabildiğini belirten çalışmalar da bulunmaktadır. Şok dalga terapisinde belirgin bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Genellikle 5-10 hafta boyunca haftada 1-2 seans olmak üzere düşük enerji yoğunluğuna sahip şok dalgasının hastaya uygulanması şeklinde yapılmaktadır. Yaklaşık 1500 şok dalgası penisin çeşitli bölgelerine uygulanmaktadır. Her bir seans yaklaşık 15 dakika sürmektedir.¹ Bu tedavi yönteminin erektil disfonksiyonda kullanımı son yıllarda artmış olsa da uzun süreli etkileri henüz bilinmemektedir.

Şok Dalga Tedavisi, Sertleşme Sorunu Tedavisi Seçeneği midir?

Şok dalga yöntemi, böbrek taşı gibi ürolojik problemler için kullanılan bir tedavi seçeneği iken son zamanlarda erektil disfonksiyon tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır.² Uzun süreli etkilerinin bilinmemesi ve tedavi protokolünün netlik kazanmamış olması nedeniyle şok dalga tedavisi erektil disfonksiyonda kullanılan standart bir tedavi yöntemi değildir. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehbere göre şok dalga tedavisinin erektil disfonksiyon tedavisinde kullanımı belirsizdir ve kesin olarak önerilen tedavi seçeneklerinden değildir.³ Sertleşme sorunu için kullanılan ilaçların veya enjeksiyon tedavisinin fayda göstermemesi durumunda şok dalga terapisi üroloji hekimleri tarafından uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi sık olarak kullanılsa da sertleşme sorununda kalıcı bir çözüm sunmamaktadır. Kalıcı bir çözüm sunması amacıyla ameliyat dışı tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez kullanılmaktadır. Bu protezler normalde kan ile dolan ve sertleşmenin oluşmasını sağlayan corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilirler. Erektil disfonksiyon tedavisinde şok dalga tedavisinin fayda sağlamadığı durumlarda bu protezler kalıcı bir çözüm sunmaktadırlar.

Şok Dalga Tedavisi yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Olabilir miyim?

Üroloji hekimleri erektil disfonksiyon şikayeti olan kişilerde öncelikle ameliyat dışı tedavi yöntemlerini uygulamaktadırlar. Bu yöntemler arasında öncelikle ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları yer almaktadır. Ancak bu tedavi yöntemlerinin fayda etmemesi durumunda şok dalga tedavisi de kullanılabilmektedir. Şok dalga terapisi Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehbere göre erektil disfonksiyonun düzeltilmesi için standart bir tedavi yöntemi değildir.³ Bu yüzden bu tedavi yöntemi yerine mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezi ameliyatı yapılabilmektedir. Temelde tek parçalı ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan penis protezleri erektil disfonksiyon tedavisinde yüksek memnuniyet oranına sahiptir. Tek parçalı protezler mekanik bir parça içermezler ve bükülme açıları sayesinde pratik bir şekilde kullanılabilirler.⁴ Bu sayede uzun süreli kullanıma imkan veren tek parçalı protezler sert gövdesi nedeniyle bazı bireylerde sürekli sertlik hissi oluşturabilmektedir. Bu sebeple birçok insan şişirilebilir üç parçalı protezleri tercih etmektedirler. Üç parçalı protezler, pompa aracılığıyla şişirilerek doğal görünümlü sertleşme sunmaktadır.

Mutluluk çubuğu tedavisinin bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsama altına alınmıştır. SGK ödeme şartları ve penil protezler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyon için şok dalga tedavisi yerine mutluluk çubuğu ameliyatı olmak isteyen hastalar mutlaka alanında uzman bir üroloji hekimine danışmalıdırlar.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1- Rizk, P. J., Krieger, J. R., Kohn, T. P., & Pastuszak, A. W. (2018). Low-intensity shockwave therapy for erectile dysfunction. Sexual medicine reviews, 6(4), 624-630.
2- Raheem, O. A., Natale, C., Dick, B., Reddy, A. G., Yousif, A., Khera, M., & Baum, N. (2021). Novel treatments of erectile dysfunction: a review of the current literature. Sexual Medicine Reviews, 9(1), 123-132.
3- https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf
4- https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/
5- https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Mutluluk Çubuğu Taktırmak mı?
Şok Dalga Tedavisi mi yoksa Mutluluk Çubuğu Taktırmak mı?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Eylül 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.