Tadalafil nedir, yan etkileri ve Tadalafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?

Sertleşme sorununda kullanılan tadalafil birçok kişinin sağlıklı cinsel birliktelik yaşamasına yardımcı olur. Diyabet, hipertansiyon, multipl skleroz, obezite gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan ve tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durum, cinsel ilişki öncesi yeterli sertliğin olmaması ya da sertleşmenin sürdürülememesi durumudur. Bu nedenle birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyen sertleşme sorununun tedavisinde sertleşme sağlayan ilaçlar, penil enjeksiyon ya da vakum cihazları kullanılır.¹ Bu tedavi yöntemleri erektil disfonksiyona geçici çözüm sunar. Erektil disfonksiyonda tadalafilin cinsel ilişki öncesi kullanılması gereklidir. Ülkemizde tadalafilin 5, 10 ve 20 mg olan dozları mevcuttur. Başlangıç dozu olarak 10 mg önerilse de fayda etmediği durumlarda 20 mg kullanılabilmektedir. Kullanmaya başlamadan önce tadalafil tedavisi alacak kişilerin dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Özellikle yeni geçirilmiş kalp krizi, kalp yetmezliği, inme gibi durumlarda kullanılması önerilmez. Ayrıca kan basıncını düşürücü etkisini arttırdığı için nitratlar ile kullanımı da sakıncalıdır.² Tadalafilin birçok yan etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle bu ilaçların hekim kontrolünde kullanılması gereklidir.

Tadalafil Yerine Mutluluk Çubuğu Ameliyatı ile Kalıcı Çözüm Mümkün mü?

Tadalafilin yaygın görülen yan etkileri arasında baş ağrısı, yüzde kızarma, burun tıkanıklığı, mide rahatsızlığı, sırt ve kas ağrısı bulunur. Bu basit yan etkilerin dışında özellikle kalp üzerinde ciddi yan etkilere de sebep olabilir. Kalp ritim bozuklukları, taşikardi (kalp hızının artması) ve hatta kalp krizi gibi yan etkileri de mevcuttur. Bunların dışında bulanık görme veya ani işitme kaybı da yan etkilerindendir.² Ciddi yan etkilerinin yanında bazı durumlarda kullanımının sakıncalı olması ve erektil disfonksiyon için sadece geçici bir çözüm oluşturması nedeniyle tadalafil tedavisi yerine protez tedavisi uygulanabilir. Protez tedavisi, ameliyat dışı yöntemler olan ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi yöntemlerin fayda göstermemesi halinde tercih edilir. Ayrıca erektil disfonksiyona kalıcı çözüm sunması nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Protez kullanan kişilerde ve partnerlerinde memnuniyet oranının oldukça yüksek olması nedeniyle penil protezler halk arasında mutluluk çubuğu olarak adlandırılmaktadır. Bu protezlerin günümüzde yaygın olarak kullanılan iki çeşidi vardır.

Mutluluk Çubuğu Çeşitleri Nelerdir?

Protezlerin en sık kullanılan çeşitleri tek ya da üç parçalı protezlerdir. Penis içerisinde kan akışının olduğu corpus cavernosum isimli kanalların işlevini yitirmesi nedeniyle oluşan sertleşme sorununda implantasyonu yapılan bu protezler bu kanallara yerleştirilir. Tek parçalı protezler yüksek bükülme açısına sahip olması sayesinde penis altında yapılacak ufak bir kesi ile implante edilir. Elle dik konuma getirilerek kullanma imkanı sunan bu protezler dışarıdan fark edilmez. Erektil disfonksiyon tedavisinde tadalafil yerine kullanılabilen üç parçalı protezler ise pompa, sıvı rezervuarı ve silindir parçalardan oluşur. Özel bir tüp sistemi aracılığıyla birbiri ile bağlantılı olan bu parçalardan testise yerleştirilen pompanın şişirilmesi ile sıvı rezervuarındaki sıvı, corpus kanallarındaki silindirlerin içine geçer. Bu sayede doğal görünümlü bir sertleşme sunar. Tek parçalı penil protez uygun ekonomik maliyete sahip olması ve mekanik aksama sahip olmadığı için yeniden ameliyat gerektirmeden uzun süre kullanım imkanı sunması nedeniyle tercih edilir. Üç parçalı protezler ise sürekli sertlik hissinin oluşmaması ve yarı ya da tam sertleşme olanağına sahip olduğu için seçilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), penis protezi tedavi masraflarının bir kısmını bazı şartların oluşması durumunda karşılamaktadır. Sitemizdeki “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilir, bu şartları ve mutluluk çubuğu ile ilgili aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan ve tadalafil kullanımı için uygun olup olmadığını merak eden kişiler ise üroloji hekimine danışıp bilgi alabilirler.Referanslar

1 https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2 Tadalafil prospektüsü


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Tadalafil nedir, yan etkileri ve Tadalafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?
Tadalafil nedir, yan etkileri ve Tadalafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
  • Anasayfa
  • Blog
  • Bilgi Bankası
  • Tadalafil nedir, yan etkileri ve Tadalafil yerine Mutluluk Çubuğu ile kalıcı çözüm mümkün mü?
Yazı Tarihi: 29 Aralık 2021

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.