Skip to main content

Tek Parçalı Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erektil disfonksiyon probleminin kontrol altına alınmasında tek parçalı penil protez ameliyatı, uygulanabilecek kalıcı tedavi yöntemleri arasında yer alır. Erektil disfonksiyon olarak isimlendirilen cinsel fonksiyon bozukluğu özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde oldukça sık tespit edilen durumlar arasındadır. Üroloji hekimlerine bu şikayet ile başvurular sonrasında genellikle ilaç tedavisi ile bu problem kontrol altına alınmaya çalışılır. İlaç tedavisi ve diğer tedavi uygulamalarının başarısız sonuçlandığı bireylerde mutluluk çubuğu (penis protezi, implantı) olarak bilinen tek parçalı penil protez ameliyatı gündeme gelebilir.

Tek Parçalı Penil Protez Kimlere Takılır?

Erektil disfonksiyon tedavisinde diğer tedavi yöntemleri denenmiş ancak başarısız sonuçlanmış hasta grubunda uygulanan tek parçalı penil protez ameliyatı oldukça yüksek başarı oranlarına sahip bir cerrahi tedavi yöntemidir. Erektil disfonksiyon tedavisinin üçüncü basamağında başvurulan bu cerrahi girişim diğer mutluluk çubuğu ameliyatlarına göre göreceli olarak daha basittir. Aynı zamanda tek parçalı penil protezlerde mekanik arıza gelişme riski de daha düşüktür. Dolayısıyla tek parçalı penil protezler özellikle kullanım kolaylığının ön planda olduğu hasta grubunda tercih edilebilir.

Tek Parçalı Penil Protez Özellikleri Nelerdir?

Tek parçalı penil protezler ilk olarak 1980 yılında üretilmiş implantlardır. Bu mutluluk çubuğu çeşidi üretildiği ilk tarihten bu yana geçen zaman zarfı içerisinde oldukça gelişmiş olup, günümüzde uygulanan tek parçalı penil protez ameliyatı birçok teknolojik özelliği de beraberinde getirir. Tek parçalı penil protezlerin temel özelliği oldukça esnek ancak sert silindirlerden meydana gelmesidir. Bu silindir yapıları cerrahi olarak yerleştirildikten sonra kişiyi sürekli olarak sertlik durumunda tutar. Çok farklı çap uzunluğuna sahip olan tek parçalı penil protezler bireylerin anatomik özelliklerine en uygun implant boyutunun seçilmesine olanak sağlar. Silindirlerin oldukça esnek yapıda olmaları ve dış yüzeyinin hidrofilik kaplı oluşu implantın yerleştirilmesini de kolaylaştırıcı etki gösterir. Tek parçalı penil protez ameliyatı için kullanılan silindirlerin esnekliği yaklaşık olarak 135 dereceye kadar bükülebilirlik kazandırır ve bu sayede kişilerde oluşan sertlik halinin oldukça doğal hissedilmesine katkıda bulunur. Esneklik aynı zamanda bu mutluluk çubuklarının kıyafetler vasıtası ile kolayca gizlenebilmesine de imkan sağlar.

Tek Parçalı Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tek parçalı penil protezi ameliyatı diğer cerrahi operasyonlara göre daha kısa sürede ve anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlardır. Mutluluk çubuğunun yerleştirilmesinde farklı teknikler tercih edilebilse de genel olarak uygulanan yöntemlerde penis başının altı ve kasık bölgesi en çok başvurulan girişim bölgelerini oluşturur. Bu bölgelerde gerçekleştirilen insizyonlar vasıtası ile penis içerisine ulaşılır ve normalde içi kanla dolarak penisin büyümesini ve sertleşmesini sağlayan kavernöz doku kenarlara doğru genişletilir. Bireylerdeki bu bölgenin hacmi hesaplanarak kişinin anatomik özelliklerine en uygun implant boyuna karar verilir. Ardından burada yaratılan boşluğa seçilen penil implant yerleştirilir. Yerleştirme işleminin ardından girişim bölgesi cerrahi sütürler (dikişler) vasıtası ile kapatılır ve operasyon tamamlanmış olur.

Operasyon sonrasında girişim yapılan bölgede ağrı ve hassasiyet hissi gelişimi oldukça normaldir. Bu şikayetlerin kontrolünde bazı ağrı kesici ilaçlara başvurulabilir. Aynı zamanda hekimler hastalarına takip periyotlarının nasıl olacağı, günlük aktivitelere ne zaman başlanabileceği ve cihazın kullanımına dair bilgi verir. Tamamen iyileşmenin sağlanması genellikle 4-6 haftalık bir süre zarfı içerisinde tamamlanır. Tek parçalı penil protez ameliyatı ile cerrahi olarak penis içerisine yerleştirilen bu protezler kişiye sürekli olarak bir sertlik hali sağlar. Protezlerin oldukça esnek silindirlerden üretilmesi sayesinde bireyler arzularına göre penisin oldukça kolay pozisyon almasını sağlayabilir.

Erektil disfonksiyon özellikle orta yaş grubundan itibaren oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Bu problemin çözümünde oldukça yüksek başarı oranı ve hasta memnuniyetine sahip mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle “Bilgi İletişim Formu” vasıtası ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

DOI: 10.1177/1756287209359174
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction
https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery
https://www.medicalnewstoday.com/articles/penile-implant
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916
https://www.rigicon.com/files/Rigicon-Rigi10-Hydrophilic-Malleable-Penile-Prosthesis.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Tek Parçalı Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tek Parçalı Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 26 Haziran 2021

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.