Skip to main content

SERTLEŞME SORUNU TEDAVİSİNDE

MUTLULUK ÇUBUĞU

Sertleşme sorunu tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Size yardımcı olmak için buradayız.

Mutluluk Çubuğu Bilgi Hattı

SERTLEŞME SORUNU TEDAVİSİNDE

MUTLULUK ÇUBUĞU

MSertleşme sorunu tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Size yardımcı olmak için buradayız.

7 SORUDA MUTLULUK ÇUBUĞU


Mutluluk çubuğu nedir

Penil protez ya da mutluluk çubuğu doğal veya tıbbi tedavilerin yaşadığınız erektil disfonksiyon sorununu (sertleşme bozukluğunu) tedavi etmede yetersiz kaldığı durumlarda, artık değerlendirmeniz gereken kalıcı bir çözümdür.

Mutluluk çubuğu dışarıdan belli olur mu?

Silikon olmayan sert plastik materyallerden yapılan protezler, penis içindeki bükülme ve köşe oluşturmaları nedeniyle hastalarda zamanla rahatsızlığa ve bükülme yerlerinde kırılmadan kaynaklı bozulmalara neden olmaktadır. Ayrıca katı yapısı nedeniyle dışardan bakıldığında doğal olmayan bir görüntüye ve protezin belli olmasına neden olur.

Mutluluk çubuğu modelleri
Mutluluk Çubuğu modelleri

Erektil disfonksiyonu (ED) olan erkekler için penil protez (mutluluk çubuğu olarak da adlandırılır) kalıcı bir tedavi seçeneğidir. En basit protez tipi olan malleable protez (tek parçalı) penisin corpus cavernosum denilen kan ile şişerek ereksiyonu sağlayan kanallarına cerrahi olarak implante edilmiş bir çift bükülebilir silikon çubuktan oluşur. Diğer bir model ise daha gelişmiş bir protez olan 3 parçalı şişirilebilir penil protezidir. Bugün, birçok sertleşme bozukluğu hastası, doğal ereksiyona oldukça benzeyen 3 parçalı şişirilebilir protezleri seçmektedir.

Mutluluk çubuğu ameliyatı
Mutluluk çubuğu ameliyatı

Cerrahi yaklaşım hangi protez tipinin kullanıldığına, hastanın öyküsüne ve cerrahın yaklaşımına göre değişebilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sırasında 3 parçalı şişirilebilir penil protez, penisin üzerinde, karnın alt tarafında ve skrotumda yapılan küçük bir kesi yardımıyla yerleştirilir. 


    Genellikle küçük bir cerrahi kesim ile karın dokusu ile penisin birleştiği yerde ya da testis torbasının (skrotum da denilir) penis ile birleştiği sınırın altından yapılır. Bu operasyonda hiçbir doku çıkarılmaz ve kan kaybı genellikle çok çok azdır. Hastalar aynı ameliyat günü eve gidebilir veya doktorun uygun görmesi halinde bir gece hastanede de kalabilirler. Bu hekimin yaklaşımına ve hastanenin iç prosedürlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu operasyon yaklaşık bir saat sürer. Penil protez implantasyonundan sonra yaklaşık 3-4 hafta boyunca penis veya skrotumda ağrı, şişlik veya morarma görülebilir. Böyle durumlarda hekiminiz size ağrı kesici bir ilaç reçete edebilir.  Hastalar protez ameliyatından 4-6-8 hafta sonra hekimin onaylaması durumunda cinsel ilişkiye girebilir. Takılan protez ve yapılan ameliyat sonrası hastaların cinsel ilişkiden zevk alması, orgazm olması veya boşalması kesinlikle etkilenmez. Hasta eskiden olduğu gibi istediği sıklıkta ve uzunlukta cinsel ilişkide bulunabilir ve doğal yollardan çocuk sahibi olabilir. Penis protezleri peniste sertleşmeyi arttırır, ancak penisi genellikle uzatmazlar.

Mutluluk çubuğu fiyatları ve SGK kapsamı

Penis protezlerinin maliyeti size uygun olan proteze ve hastaneye göre değişebilmektedir. Ayrıca cerrahi sonrası hastanede kaldığınız gün sayısına göre de maliyet artabilir veya düşebilir. Penil protez implantasyon hizmeti kapsamı ile tedavi maliyeti duruma göre değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte, çoğu vakada bu operasyon için kısmen de olsa SGK kapsamından faydalanılabilir. Çünkü çoğu hastanın yaşadığı sertleşme bozukluğu vakalarının ardında genellikle eşlik eden başka bir rahatsızlık bulunmaktadır. Bu konuda daha iyi bilgi alabilmek ve sertleşme bozukluğu için öngörülen tedavilerin SGK ve özel sigorta tarafından kapsanma durumunu öğrenmek için bireysel olarak ürün sağlayıcı firma ile iletişime geçmek en doğru seçimdir.

Mutluluk çubuğu ne kadar başarılı

Tüm protez ameliyatlarının yaklaşık % 90 ila % 95’i başarılıdır, yani diğer bir deyişle penil protezler uzun süreli ve tatmin edici cinsel ilişki için gayet uygundur. Yapılan bir çalışmada (*) çıkan sonuçlara göre penil protez taktıran hasta ve eşlerinin memnuniyet oranları oldukça yüksektir. Gene aynı çalışmada erkeklerin ve eşlerinin % 93’ü sonuçlardan memnun kaldığını belirtmiş ve aynı durumda tekrar aynı tedaviyi yaptıracaklarını söylemiştir.

(*) Ref: Çayan S, Aşcı R, Efesoy O, Bolat MS, Akbay E, Yaman Ö, “Comparison of Long-Term Results and Couples’ Satisfaction with Penile Implant Types and Brands: Lessons Learned From 883 Patients With Erectile Dysfunction Who Underwent Penile Prosthesis Implantation”, J Sex Med. 2019;16(7):1092–1099.

Mutluluk çubuğu sonrası cinsel yaşam

Üç parçalı penil protez operasyonundan 6-8 hafta sonra kontrole gelen ve tamamen iyileşen penil protezi olan erkekler çok rahat olduklarını ve içlerinde yabancı ve rahatsız edici bir şey olmadığını hissettiklerini bildirmişlerdir. Cinsel aktivite ameliyattan 6 ila 8 hafta sonra (hekimin onay vermesi durumunda daha önce de olabilir) başlayabilir. Malleable protezlerde ise durum biraz daha farklıdır.

Malleable yani tek parçalı bükülebilir protezler devamlı sert yani ereksiyon halinde oldukları için bazı durumlarda dışarıdan belli olabilir. Ancak en yüksek eğilme açısı ile Tek Parçalı Malleable protezler hastanın penisini gizlemesine olanak verecek şekilde üretilmişlerdir.

Enine boyuna genişleyebilen üç parçalı şişirilebilir penis protezlerin hastaya uygunluk kararı doktor tarafından verilmelidir.

Penil protezler önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kapsanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz

Tüm telefon görüşmeleri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK ) gereğince kaydedilmemektedir ve saklanmamaktadır.

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.


Mutluluk Çubuğu Animasyonu
Mutluluk Çubuğu Animasyonu
* Animasyonda yer alan protezlerin model adı görsellerin sağ alt kısmında yazmaktadır.

MUTLULUK ÇUBUĞU / PENİS PROTEZİ

Penis protezi toplumda genelde mutluluk çubuğu olarak adlandırılabilmektedir. Mutluluk çubuğu sertleşme sorunu yaşayan insanlarda ameliyat ile penis içine yerleştirilen vücut içi protezdir. Mutluluk çubuğu taktırmak isteyen kişiler, bir üroloji uzmanı tarafından öncesinde basamak tedavileri uygulamış ve bunlardan yanıt alamamış olması gerekmektedir. Mutluluk çubuğu protezi, cerrahi olmayan basamak tedavilerden ereksiyon hapı, vakum cihazı, enjeksiyon tedavisi gibi tedavilerden sonra uygulanmaktadır.

 

MUTLULUK ÇUBUĞU NASIL TAKILIR?

 

Mutluluk çubuğu bir kısa süren ameliyat ile penis içine üroloji uzmanı tarafından yerleştirilmektedir. Bu ameliyat penis organının içinde yer alan süngerimsi doku (corpora covernosum) ortalama / yaklaşık bir saat süren bir operasyon ile sert veya şişirilebilir silindirlere sahip olan mutluluk çubukları ile değiştirilmesi olarak açıklanabilir.

 

MUTLULUK ÇUBUĞU DIŞARIDAN BELLİ OLUR MU?

 

Mutluluk çubuğu olarak adlandırılan penil protezler tamamen vücut içinde olduğundan dolayı dışarıdan bakıldığında vücut içinde mutluluk çubuğu olduğu hiç bir şekilde anlaşılamamaktadır. Mutluluk çubuğu tamamiyle vücut içinde olup ve cerrahi olarak yerleştirildikleri için tamamen gizlidir. Mutluluk çubuğu taktıranlar, istedikleri zaman cinsel ilişkide bulunabilmektedirler.

 

MUTLULUK ÇUBUĞU ÇEŞİTLERi VE MODELLERİ NELERDİR?

 

Mutluluk çubuğunun farklı boy ve çapları vardır. Bunların operasyon sırasında takılırken karar verilmesi üroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Temel anlamda 3 çeşit mutluluk çubuğu bulunmaktadır.

 

TEK PARÇALI MUTLULUK ÇUBUĞU

 

Sürekli ereksiyon halinde kısmi sert olan, tek parçalı mutluluk çubuğu (135 derece bükülebilme özelliği)

 

2 PARÇALI MUTLULUK ÇUBUĞU

 

Yarı sert mutluluk çubuğu. 2 parçadan oluşur.

 

3 PARÇALI ŞİŞİRİLEBİLİR MUTLULUK ÇUBUĞU

 

Bu tip mutluluk çubukları ise kendi içlerinde ikiye ayrılmaktadır. Birincisi enine genişleyebilirken ikincisi hem enine hem boyuna genişleyebilmektedir.

 

MUTLULUK ÇUBUĞU AMELİYATI NASIL YAPILMAKTADIR?

 

Mutluluk çubuğu ameliyatı bir üroloji uzmanı cerrah tarafından yapılmaktadır. Bu ameliyatın cerrahi yaklaşımı hangi tip mutluluk çubuğu takıldığına, hastanın geçmiş öyküsüne ve cerrahın seçimine göre değişkenlik arz edebilmektedir. Bu operasyon anestezi altında yapılmakta olup, örneğin üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu penis üzerinde, alt karın ve skrotumda yapılan küçük bir kesi yolu ile vücudun içine yerleştirilmektedir. Bu esnada idrarın rahat bir şekilde çıkması ve boşaltılması için kısa bir süreliğine hastaya idrar yoluna veya mesaneye ince,esnek bir tüp sondası yerleştirilmektedir.

 

MUTLULUK ÇUBUĞU FİYATLARI NEDİR?

 

Mutluluk çubuğu hastaya en uygun olan protez tipine, ameliyatın olduğu hastaneye ve ameliyat sonrası hastanede kaldığınız süreye (gün) değişkenlik arz edebilmektedir.  Mutluluk çubuğu sağlık hizmeti, kapsamına göre ve tedavi maliyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca mutluluk çubuğu ameliyatı duruma göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK / SSK / Bağkur vb) kısmi ödeme kapsamında olabilmektedir. Bunun nedeni çoğu sertleşme sorunu yaşayan insanlarda genellikle başka rahatsızlıklar da olabilmektedir. SGK bu tip durumlarda duruma göre kısmi ödeme yapabilmektedir. Bu ve bunun gibi konularda daha sağlıklı bilgi alabilmek, sertleşme sorunu için öngörülen tedavilerin hangi sigorta tarafından ödenip ödenmediğini, ne kadarının ödendiğini öğrenmek için bireysel olarak ürün sağlayıcı firma ile iletişime geçmeniz en doğru yöntem olacaktır.