Skip to main content

Etiket: Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır

3 Parçalı Şişirilebilir ve Tek Parçalı Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır

Bu sayfada sizlere Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır sorusunun cevabı ile ilgili bilgiler verilecektir. Mutluluk çubuğu olarak bilinen penil implantlar (protezler), erektil disfonksiyon problemi yaşayan ve bu problemin çözümünde diğer tedavi yöntemlerine yanıt alınamamış bireylerde tercih edilen bir cerrahi prosedürdür. Bu işlemde çeşitli cihazlar penis ve skrotum (testis) içerisine yerleştirilir. Böylelikle bireylerin ereksiyon haline ulaşabilmesi ve cinsel fonksiyonların geri kazanılması sağlanmış olur.

Penil implant cerrahilerinin yaklaşık olarak %90-95’i başarılı olarak sonuçlanır.[7] Doğal bir ereksiyon hali gelişmesini sağlayan bu araçlar cinsel tatmin hissi üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmazlar. Her cerrahi işlemde olduğu gibi mutluluk çubuğu prosedürlerinde de enfeksiyon, kanama ya da yara dokusu oluşumu gibi komplikasyonların gelişme riski mevcuttur. Ancak yapılacak uygun tedaviler ile bu tip komplikasyonlar kolaylıkla bertaraf edilir.

Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır?

Mutluluk çubuğu nasıl çalışır sorusunun cevabı hangi türde implant kullanıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterir:

3 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır?

Şişirilebilir penil protezler, birbirine bağlı iki silindir, rezervuar ve pompadan meydana gelir. Cerrahi olarak vücut içerisine yerleştirilen bu üç parçalı protezlerde ikili silindir yapı ayrı rezervuar aparatı ile bir tüp vasıtası ile bağlantılıdır. Rezervuar alt karın bölgesindeki rektus kasının altına yerleştirilir. Sıvı hareketini sağlayan pompa sistemi ise testis kesesi (skrotum) altındaki gevşek deri bölgesinde yer alır. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubukları ismini içerdiği parça sayısından alır.

2 Parçalı Şişirilebilir Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır?

2 parçalı şişirilebilir protezlerden farkı ise rezervuarın ayrı bir yapı olarak kullanılmasıdır. İki parçalı protezlerde rezervuar direkt olarak pompa ile birlikte tek parça şeklindedir. 2 parçalı şişirilebilir protezlerde cerrahi işlem süresi daha kısadır ve ekstra bir haznenin karın bölgesine yerleştirilmemesi nedeniyle komplikasyon gelişme ihtimali daha düşüktür. Ancak iki parçalı protez kullanımı sonrasında bazı bireylerde istenilen düzeyde ereksiyon halinin sağlanamayabileceği unutulmamalıdır.

Şişirilebilir mutluluk çubukları en sık kullanılan penil protez formudur. Cinsel birliktelik öncesinde cihazın aktif edilmesi ile ereksiyon hali sağlanır ve sonrasında istenilen zamanda penisin tekrar gevşek haline dönmesi sağlanabilir. Şişirilebilir mutluluk çubuklarında penis içerisinde yer alan iki silindir dışında alt karın bölgesindeki rezervuar ve skrotumdaki (testisteki) pompa, ereksiyon halini sağlayan yapıları oluşturur. İki testisin birleşme noktasındaki cilt bölgesinde yer alan pompanın sıkılması hazneden sıvının penis içerisindeki silindirlere geçişini sağlar. Sıvının hareketi ile birlikte peniste ereksiyon hali meydana gelir. Daha sonrasında pompanın tekrar sıkılması sıvının penis içerisinden hazneye geçmesini sağlar ve böylelikle ereksiyon hali sonlandırılır. İki parçalı şişirilebilir mutluluk çubuklarının çalışma mantığı da benzer şekildedir.

Şişirilerek elde edilen ereksiyon doğal ereksiyon haline oldukça benzer bir hissiyata sahiptir. Bu implantın kullanıldığı bireylerde aynı zamanda penis gevşek haldeyken de herhangi bir rahatsızlık hissinin oluşmaması önemli bir noktadır.

Tek Parçalı (Malleable) Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır?

Şişirilebilir penil implantlar yerine bazı bireylerde bükülebilir protezler de tercih edilebilir. Bükülebilir mutluluk çubuğu yerleştirildiği andan itibaren kişide sürekli bir sertlik hali oluşturur. Bu penil protezlerin çalışma mantığı yapılacak eyleme göre şekil verilebilmesidir.

Bükülebilir implantların cerrahi olarak yerleştirilmesi şişirilebilir türdeki penil protezlere göre daha basit bir işlemdir. Kullanım kolaylığı ve mekanik işlev sorunlarının ortaya çıkması daha az görülen bu implantlarda penisin sürekli olarak sert olmasının rahatsızlık hissi ile sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

Çeşitli formları bulunan penil protezler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamı içerisinde kabul edilen tedavi uygulamaları arasında yer alır. Mutluluk çubukları hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşılama şartları ve penil protez tedavisi ile ilgili sorularınız için web sayfamızda yer alan “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bize ulaşabilirsiniz.

 

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.