Skip to main content

Üroloji Doktoru Hakkında Merak Edilen Tüm Soruların Cevapları

Bu makalede sizlere üroloji doktoru hakkında en çok merak edilen tüm soruların cevapları sizlere ayrıntıları ile birlikte liste halinde verilmiştir. Üroloji doktorları idrar yollarını ve üreme sistemini ilgilendiren sorunların yanı sıra sertleşme sorunu gibi cinsel işlev bozuklukları ile ilgilenen uzmanlardır. Üroloji uzmanları erektil disfonksiyon sorunu bulunan erkeklerde penil protez ile soruna kalıcı çözüm sunabilirler. Üroloji halk arasında genellikle erkek üreme sistemi ile ilgilenen bir bilim dalı olarak görülse de üroloji uzmanları kadın, erkek ve çocuklarda görülen üriner sistem hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Sertleşme problemi yani penisin sertleşmesi veya ereksiyonun sürdürülememesi durumu erkeklerin karşılaşabileceği cinsel işlev bozukluklarından bir tanesidir. Özellikle ileri yaş grubundaki erkeklerde daha sık görülen sertleşme probleminin çeşitli sebepleri vardır. Tedavi için öncelikle alanında uzman bir ürolog tarafından hastanın detaylı biçimde muayene edilmesi ve sertleşme problemine neden olan faktörün belirlenmesi gerekir. Bu noktada üroloji uzmanları önemli rol oynar. Peki üroloji hangi hastalıklara bakar? Hangi şikâyetlerle üroloji uzmanına başvurulur? Ne zaman bir üroloji uzmanına başvurmak gerekir? gibi soruların cevapları ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Üroloji Doktoru Kimdir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji ana bilim dalı erkek, kadın ve çocuklarda idrar yolları, böbrek, mesane gibi üriner sistemi ilgilendiren sağlık sorunları ile ilgilenen bilim dalıdır. Bununla birlikte erkek üreme sistemini ilgilendiren sağlık sorunları da üroloji ana bilim dalının kapsamına girer. Üroloji ana bilim dalı alanında uzmanlaşmış hekimler üroloji doktoru olarak adlandırılır. Üroloji doktorları çeşitli sağlık sorunlarının tanı ve tedavisi ile ilgilenir 1, 2. Üroloji doktorları tarafından tanı ve tedavisi yapılan başlıca hastalıklar aşağıdaki gibidir 2, 3:

 • İdrar yolu ile ilgili enfeksiyonlar,
 • İdrarda kan bulunması,
 • Prostatit gibi prostat bezi hastalıkları,
 • Mesane hastalıkları,
 • İnfertilite (kısırlık),
 • Mesane, böbrek kanserleri,
 • Böbrek taşı gibi böbrekleri ilgilendiren sağlık sorunları,
 • Varikosel gibi testisler ile ilgili sağlık sorunları,
 • Sık idrara çıkma ve/veya idrarı tutamama

Bu hastalıkların yanı sıra üroloji uzmanları erkeklerde görülen erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluklarının da tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Üroloji Doktoruna Hangi Şikâyetlerle Başvurulur?

İnsanlar bazı durumlarda ne zaman ve hangi şikâyetlerle bir üroloji uzmanına başvurmaları gerektiği konusunda kararsız kalabilir. Üriner sistemi ilgilendiren sağlık sorunlarının varlığı durumunda alanında uzman bir üroloji doktoruna başvurulması gerekir. Peki üroloji doktoruna gitmeyi gerektiren semptomlar nelerdir? Üroloji doktorları penis protezi bir diğer adıyla penil implant gibi tedavi seçeneklerinden hangi durumlarda faydalanır? Üroloji doktoruna başvurmayı gerektiren başlıca şikâyetler aşağıdaki gibi sıralanabilir 1,3:

 • İdrar yaparken zorlanma,
 • İdrara normalde olduğundan daha fazla çıkma ihtiyacı,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Vajina veya kasıklarda ağrı,
 • İdrar kaçırma,
 • İnfertilite

Yukarıda sayılanlara ek olarak üroloji doktorlarına en sık başvurulma nedenlerinden bir tanesi sertleşme problemidir. Bu gibi durumlarda üroloji uzmanları öncelikle sorunun tedavisinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon tedavisi, ESWT terapisi ve vakum cihazları ile tedavi yöntemlerine başvurur. Bu tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayan durumlarda ise penil implantlar soruna kalıcı çözüm sunar.

Üroloji Doktoru Hangi Tetkikleri Yapar?

Üroloji doktorları hastalıkların tanı ve tedavisinde çeşitli tetkiklerden faydalanır. Muayene sırasında öncelikle hastanın detaylı tıbbi öyküsü alınır. Örneğin; erektil disfonksiyon gibi sağlık problemlerinin altında diyabet gibi başka bir rahatsızlık bulunabilir. Bu nedenle hastanın tıbbi öyküsünün alınması önemlidir. Ardından üroloji uzmanı hastadan kan tahlili, idrar tahlili gibi bazı tahlilleri yaptırmasını ister. İnfertilite sorunu ile başvuran hastalara ise üroloji doktoru semen analizi yani spermiyogram yapılmasını önerebilir. Bunların yanı sıra üroloji muayenesi sırasında uzman doktorun gerekli görmesi halinde BT, MR, ultrason gibi çeşitli görüntüleme tekniklerinden de faydalanabilir 1, 3.

Üroloji Doktoru Hangi Tedavileri Uygular?

Üroloji doktorları idrar yolu, üreme sistemi ve böbrekler gibi ürogenital sistemle ilgili tıbbi durumların tedavisinde çeşitli yöntemlerden faydalanırlar. Bu tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri, cerrahi tedaviler gibi tedavi prosedürleri bulunur. İlaç tedavileri arasında enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotikler, sertleşme sorunlarının tedavisinde kullanılan hormon tedavisi, sertleşme sorunları için fosfodiesteraz 5 (PDE5) inhibitörleri gibi ilaçlar bulunur 4,5. Aynı zamanda ürologlar açık ameliyatlar, laparoskopik yöntemler ya da lazer tedavisi gibi farklı yöntemleri de kullanırlar. Üroloji doktorları tarafından uygulanan cerrahi yöntemlerin başında penil protez operasyonları gelir. Ayrıca, böbrek taşlarının kırılması ya da çıkarılması, böbreğin bir bölümünün alınması gibi girişimsel işlemler de üroloji uzmanları tarafından başarıyla gerçekleştirilir 4.

Üroloji Doktoru ve Mutluluk Çubuğu

Penil implantlar yani mutluluk çubukları erektil disfonksiyon sorunu olan erkeklerde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu implantlar cinsel aktivite sırasında penisin sertleşmesini ve ereksiyonunun sürdürülmesini sağlamak için kullanılır. Erektil disfonksiyon fiziksel, psikolojik veya çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Üroloji doktorları öncelikle soruna neden olan faktörü belirleyerek bir tedavi planı hazırlar. Sertleşme sorunu tedavisinde ilk basamak ilaç tedavisidir. Ancak ilaç tedavisi sonuç vermezse, enjeksiyon tedavisi, ESWT terapisi, vakumlu sertleşme tedavisi gibi diğer tedaviler denenebilir. Eğer bu tedaviler de sonuç vermezse, penil implantlar kullanılabilir. Mutluluk çubukları, genel anestezi altında penise yerleştirilir.

Günümüzde mutluluk çubuğu çeşitleri arasında tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı şişirilebilir implantlar bulunur. Tek parçalı implantlarda bir adet bükülebilir silindir bulunur, hasta eli yardımıyla penisi kolaylıkla dik konuma getirebilir. Üç parçalı implantlar ise; silindir, pompa ve içerisinde sıvı bulunan rezervuardan oluşur. Pompa silindirin içine sıvı göndererek penisin dik konuma gelmesini sağlar. Ardından hasta istediği zaman pompa yardımıyla sıvıyı rezervuara gönderir ve penis doğal görünümüne gelir. Mutluluk çubukları, sertleşme problemi için etkili ve kalıcı bir çözüm sunar 6. Ancak, erektil disfonksiyon tedavisinde üroloji doktorları tarafından soruna neden olan faktörün iyi belirlenmesi ve uygun bir tedavi planının oluşturulması önemlidir.

Üroloji Doktoru Tedavi Sürecinde Neleri Göz Önünde Bulundurur?

Üroloji doktorları üriner sistemi pek çok sağlık sorununun teşhis ve tedavisi alanında uzman hekimlerdir. Üroloji doktorları tedavi planlaması yaparken hastanın yaşı, semptomları, genel sağlık durumu gibi çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Bu noktada hastanın başka bir sağlık sorunu bulunup bulunmadığı dikkate alınır. Ardından ilk olarak uzman üroloji doktoru hastanın şikâyetlerini dikkatli biçimde dinler. Semptomların ne kadar süredir devam ettiği ve şiddeti gibi bilgiler doktorun tedavi sürecini belirlemesine yardımcı olabilir. Ek olarak üroloji uzmanları hastadan idrar ve kan tahlili yaptırmasını isteyebilir. Testlerin sonucuna ve hastanın genel sağlık durumuna göre hastaya uygun tedavi planı hazırlanır.

Erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde genellikle öncelikle ilaç tedavisi ile tedavi sürecine başlanır. Ardından hastanın tedaviye yanıt verip vermediği değerlendirilir. İlaç tedavisinin olumsuz sonuçlandığı durumlarda diğer tedavi seçeneklerinden faydalanılır. Diğer tedavilerden de olumlu sonuç alınamaması durumunda penil implantlar soruna çözüm sunabilir. Bir başka ifadeyle üroloji uzmanları hastalıkların tedavisinde kişiye uygun tedavi planı hazırlamaya özen gösterir ve hastanın tedaviye verdiği yanıtı yakından takip eder.

Erektil disfonksiyon tedavisinde başvurulan penil protez ameliyatlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Detaylı bilgi almak isterseniz sayfamızda yer alan Bilgi İletişim Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar
 1. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21884-urologist
 2. https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/what-is-urology
 3. https://www.healthline.com/health/what-is-a-urologist#conditions
 4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/286276#common_procedures_performed_by_a_urologist
 5. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/diagnosis-treatment/drc-20355782
 6. http://www.rigicon.com/homepage/

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Doktoru Hakkında Merak Edilen Tüm Soruların Cevapları
Üroloji Doktoru Hakkında Merak Edilen Tüm Soruların Cevapları
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 19 Nisan 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.