Skip to main content

Sertleşme Sorunu Nasıl Çözülür? Tedavi Seçenekleri ve Nedenleri

Cinsel olarak aktif her erkekte zaman zaman meydana gelebilen sertleşme sorunu nasıl çözülür? Pek çok çözüm yolu bulunan bu  durumun bir rahatsızlık olarak kabul edilmesi için devamlı hale gelmesi gerekir. Kişide düzelmeyen bir sertleşme sorunu yaşanırsa doktor kontrolünde çeşitli tedaviler denenebilir.

Sertleşme Sorununun Nedenleri ve Etkileri

Sertleşme sorunu yaşayan kişilerde cinsel ilişki için yeterli sertlik gerçekleşemez ya da sertleşme gerçekleşse de devamlılığı sağlanamaz. Bu durum cinsel olarak aktif erkeklerde özgüven eksiklikleri, depresyon ve mutsuz ilişkiler gibi etkilere yol açabilir. Sertleşme sorunu kişiyi rahatsız edecek boyuta geldiğinde tedavi edilmek istenen bir sorundur. Tedavi için öncelikle sertleşme probleminin nedenleri tespit edilmelidir. Bazı kişilerde nedenler ortadan kaldırıldığında sertleşme problemi de giderilebilir.2

Fiziksel Nedenler

Sertleşme sorununun ana fiziksel nedeni penise gerekli kan akışının sağlanamamasıdır. Penise yeterli kan ulaşmadığında kişi erekte olamaz ya da ereksiyonu sürdüremez. Bu sorun cinsel olarak aktif her yaştan erkekte yaşanabilir. Penise giden kanın engellenmesine kasık bölgesindeki bazı hastalıklar, yaralanmalar ya da diyabet gibi hastalıklar neden olabilir. Aynı zamanda bazı hastalıklara bağlı olarak uygulanan tedaviler ve ilaçlar da yan etki olarak kan akışını etkileyebilir. Sertleşme sorununun fiziksel nedenleri şunlardır:

 • Sertleşmiş arterler
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Diyabet
 • Sigara kullanımı
 • Beyin ve omurilik sinyallerinin penise ulaşmaması
 • Peniste sinir hasarı
 • Bazı kanserler
 • Radyasyon tedavileri
 • Çeşitli ilaçların kullanılması
 • Prostat

Psikolojik Nedenler

Sertleşme sorununa bazı psikolojik problemler de neden olabilir. Özellikle cinsel olarak geçmişte kötü deneyimlere sahip kişiler ilişki sırasında stres altında olarak sertleşme problemi yaşayabilir. Psikolojik problemler kişinin fiziksel işlevlerini yerine getirmesini zorlaştırabilir. Bu işlevlerden biri de ereksiyondur. Psikolojik nedenlerin fiziksel nedenlerden en büyük farkı kronik olarak tekrarlayabilmesidir. Problem çözüldükten sir süre sonra kişi aynı sorunları yaşamaya başlayabilir ve tekrar ereksiyon sorunları meydana gelebilir. Bunun dışında sertleşme sorunlarına neden olan psikolojik etmenler şunlardır:

 • Depresyon
 • Anksiyete (endişe)
 • İlişki problemleri
 • Stres
 • Geçmişte kötü cinsel deneyim
 • Özgüven eksikliği
 • Cinsel performans kaygısı
 • Travma

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Konservatif Yöntemler

Erektil disfonksiyon tedavisinde ilk amaç altta yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Ayrıca sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzında yapılabilecek değişiklikler ile de bu süreç desteklenir. Sertleşme sorunu konservatif olarak çözülürken genelde birden fazla yöntem bir arada kullanılır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzında yapılan değişiklikler ciddi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde sertleşme probleminin çözülmesine yardımcı olabilir. Öncelikle alkol alımından ve sigara kullanımından uzak durmak erektil disfonksiyonun iki büyük nedenini ortadan kaldırmış olur. Aynı zamanda obezite de sertleşmeye engel olabilen bir sorundur. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve ideal ağırlık bulunmak önemlidir. Bunun dışında fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzını benimsemek kan akışını hızlandırabilir.

İlaç Tedavisi

Sertleşme sorununun tedavisinde cinsel ilişki sırasında penise kan akışını artırarak sertlik sağlamaya yardımcı olan ilaçlar mevcuttur. Bu tarz ilaçlar ilişkiden belirli bir süre önce kullanılarak cinsel ilişkiye hazırlık sağlanır. Fakat bu ilaçlar başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir. Aynı zamanda çeşitli yan etkiler de meydana getirebilirler. Bu tarz ilaçlar mutlaka bir doktor tarafından reçete edilmeli ve kullanım talimatlarına uyulmalıdır.

Psikoterapi ve Danışmanlık

Psikolojik problemler nedeniyle sertleşme sorunu yaşayan kişiler psikoterapi ile bu problemleri giderebilir. Kişinin psikolojik olarak yaşadığı probleme bağlı olarak sorun ortadan kalktığında sertleşme sorunu da çözülmüş olur. Depresyon tedavisi, cinsel terapi, geçmiş kötü deneyimlere bağlı anksiyetenin giderilmesi ya da çift terapileri bu tedavilerden bazılarıdır. Fakat psikoterapi öncesi mutlaka kişinin fiziksel bir nedenden dolayı erektil disfonksiyon yaşamadığından emin olunması gerekir.

Penil Protez: Kalıcı Sertleşme Sorunu Çözümü

Penil protezler, sertleşme sorunu için kalıcı çözüm sunan tıbbi cihazlardır. Bu cihazlar cerrahi yol ile penise yerleştirilir. Ameliyat, penise şişirilebilir veya yarı sert implantların yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Mutluluk çubuğu yani penil implant tedavisi, diğer yöntemlerden verim alamayan kişiler için çözüm sunmak amacıyla geliştirilmiştir. Birden fazla çeşitte penil implant çeşidi mevcuttur ve kişinin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun olana karar verilir.

Penil Protez Türleri ve İşleyişi

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde tüm tedavi seçeneklerine başvurulduktan sonra verim alınmazsa mutluluk çubuğuna başvurulabilir. Mutluluk çubuğu temelde iki farklı şekilde bulunur. Bunlar:

 • Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: Şişirilebilir olmayan yarı sertlikte implant cerrahi olarak penise yerleştirilir. İmplante edildikten sonra, bu cihazlar sürekli sertlik sağlar. Fakat kıyafetlerden görülmemesi için bükülebilir formdadır.Cinsel ilişki sırasında penis vücuda doğru konumlandırılabilir veya ilişki sonrası vücuttan uzağa doğru şekil aldırılabilir. Kontrol tamamen kişidedir. El ve beyin koordinasyonunda sıkıntı olan kişiler için kullanımı daha kolay olduğu için sıklıkla bu implant çeşidi tercih edilir.
 • 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu: Şişirilebilir cihazlar daha gerçekçi bir cinsel deneyim elde edilmesine yardımcı olur. Üç parçalı implantta, karın duvarının altına bir rezervuar ve penisin içine iki adet şişirilebilir silindir yerleştirilir. Sertlik sağlamak için testiste bulunan tuş sıkılarak rezervuardaki sıvının çubuklara akması sağlanır. Cinsel ilişki sonrası kişi yumuşaklık sağlamak için tekrar tuşu sıkarak sıvının penisteki çubuklardan rezervuara geri dönmesi sağlanır.

Penil Protez Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Mutluluk çubuğu ameliyatları anestezi altında gerçekleştirilir. Tek parça (malleable) mutluluk çubuğu ameliyatı daha az kesi içeren bir ameliyattır. Peniste açılan bir kesi yardımıyla implant penise yerleştirilir.

Şişirilebilir mutluluk çubuğunda ise işlemler daha komplikedir. Rezervuarda bulunan sıvının hareketini sağlayan pompa testislere açılan bir kesi ile yerleştirilir. Pompa ile aktifleşen rezervuar karın duvarının altına yerleştirilir ve birbirleriyle bağlantı halindedirler. Çubukların yerleştirilmesi için penise açılan kesi kullanılır. Prosedür genellikle 45 ile 90 dakika arasında sürer, ancak bu süreler uygulanan implant çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

Ameliyattan sonra, ameliyat bölgesinin bakımının nasıl yapıldığı, kullanılan implant çeşidinin nasıl kullanılacağı gibi konularda doktor tarafından kişiye bilgi verilir. Birkaç gün ağrı hissedilmesi normaldir ve bu nedenle ilaç reçete edilebilir. Aynı zamanda cerrahi bir operasyon olması nedeniyle enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Birkaç gün içerisinde kişi normal hayatına dönebilir ancak cinsel olarak tekrar aktif hale gelmek 3 ayı bulabilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Uygun Yaklaşımı Seçmek

Sertleşme sorunu tedavisi öncesi doktor tarafından nedenin belirlenmesi gerekir. Belirlenen nedene bağlı olarak kişi tıbbi tedavilere başlayabileceği gibi eğer psikolojik bir durum söz konusu ise bu alanda uzman bir psikiyatrist ile görüşülmesi istenebilir. Fiziksel nedenlere bağlı sertleşme sorununun tedavi edilmesi için çeşitli basamaklar bulunur. Bu basamaklar sıra ile tercih edilir. İlaç tedavisi tercih edilen ilk yöntemdir. Kişi bu tedaviden etkili bir verim alamazsa penil enjeksiyon uygulamasına geçilir. Penil enjeksiyonde kişi cinsel ilişki öncesi penisine ilaç enjekte ederek sertlik sağlar. Bir diğer yöntem ise ESWT terapisi olarak bilinen penise şok dalga tedavisi ile kan akışını sağlamaktır. Cerrahi olmayan son yöntem ise vakum cihazları kullanarak kan akışını penise yönlendirmeyi içerir. Fakat bu yöntemler tedaviyi sağlamadığında kalıcı bir çözüm için mutluluk çubuğuna başvurulabilir. Hangi tedavinin kişi için daha uygun olduğuna doktor tarafından karar verilir.

SGK tarafından karşılanabilen mutluluk çubuğu tedavisinde SGK ‘ nın kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle Bilgi İsteme Formu vasıtası ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Mutluluk çubuğu operasyonu geçirmek isteyen hastalar bu tedaviye uygun olup olmadıklarını bir üroloji hekimine danışarak bilgi sahibi olabilirler.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://www.verywellhealth.com/psychogenic-erectile-dysfunction-5201654

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Sorunu Nasıl Çözülür? Tedavi Seçenekleri ve Nedenleri
Sertleşme Sorunu Nasıl Çözülür? Tedavi Seçenekleri ve Nedenleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 8 Mayıs 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.