Skip to main content

Sabah Ereksiyonu Neden Olur ve Sabah Ereksiyonu Olamıyorum, Çözümü

Erkeklerin büyük çoğunluğu sabah ereksiyonu neden olur sorusunun cevabını merak eder. Sabah ereksiyonu doğal bir durum olmakla birlikte sabah ereksiyonu olamıyorum şikayetiyle kliniklere başvuran erkek sayısı da oldukça fazladır. Sabah ereksiyonu genellikle herhangi bir cinsel uyarana ihtiyaç olmadan meydana gelir. Her ne kadar sabah ereksiyonu sadece cinsel bir uyaranla ilişkili olmasa da sertleşme problemi yaşayan erkeklerin büyük çoğunluğunda sabah ereksiyonu görülmeyebilir. Peki sabah ereksiyonu neden olur, sabahları ereksiyon olmama nedenleri nelerdir?

Sabah Ereksiyonu Nedir?

Sabah ereksiyonu erkeklerin uyku sırasında veya uyandıklarında sıklıkla yaşadıkları bir durumdur. Sabah ereksiyonu ergenlik döneminden itibaren her yaşta erkekte görülebilir. Erkeklerde gece boyunca birkaç defa ereksiyon yaşanabilir. Bu ereksiyonun sabah uyanma vaktinde olması sabah ereksiyonu olarak isimlendirilir. Sabah ereksiyonu cinsel uyarılma sonucunda yaşanabileceği gibi gece boyunca yaşanan fizyolojik bir sürecin sonucunda da ortaya çıkabilir1. Sabah ereksiyonu doğal bir fizyolojik süreç olmakla birlikte her erkekte sabah ereksiyonu görülmeyebilir. Bu durum her zaman bir sağlık sorununa işaret etmese de erkeklerin uyandıklarında ereksiyon olmaması üroloji doktorlarına bazı cinsel işlev bozuklukları hakkında fikir verebilir. Üroloji doktorlarına sabah ereksiyonu olamıyorum şikâyeti ile başvuran erkekler üroloji doktorları tarafından detaylı bir muayeneden geçirilir. Bazı durumlarda sabahları ereksiyon problemi yaşanması sertleşme sorununun bir göstergesi olabilir2.  Bu nedenle üroloji uzmanları öncelikle hastada sertleşme problemi olup olmadığını değerlendirir.

Sabah Ereksiyonunun Nedenleri Nelerdir?

Sabah ereksiyonu erkeklerde sık görülen doğal bir durumdur. Sabahları ereksiyon yaşanması cinsel olarak uyarılmaya bağlı olabileceği gibi herhangi bir cinsel uyaran olmadan tamamen fizyolojik nedenlerle de gerçekleşebilir. Peki sabah ereksiyonu neden olur, sabah ereksiyonuna neden olan faktörler nelerdir? Sabah ereksiyonunun çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir. 1,3,4:

 • Sabah ereksiyonunun en önemli nedenlerinden bir tanesi fiziksel olarak uyarılmaktır. İnsan vücudu uyku sırasında da çevresindeki bazı uyaranlara karşı tepki verebilir. Bir başka ifadeyle uyku sırasında erkeğin partneriyle temas etmesi sabah ereksiyonuna neden olabilir.
 • Sabahları ereksiyon yaşanmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi gece boyunca yaşanan hormonal değişimlerdir. Bu hormonal değişimler erkek cinsel organı olan penise daha fazla kan akışı olmasını ve sertleşmeyi sağlar. REM uykusu sırasında testosteron seviyesi en yüksek seviyeye ulaşır. 8 saatlik bir uyku sürecinde birkaç kez REM uykusu yani rüya görülen evre yaşanır. Bir başka ifadeyle gece boyunca birkaç kez ereksiyon yaşanabilir. İnsanların büyük çoğunluğu REM uykusu sonrasında uyanması sabah ereksiyonunu açıklamaya yardımcı olur.

Yaşla birlikte testosteron seviyelerinde azalma meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da sabah ereksiyonu yaşanma sıklığı da yaşla beraber azalabilir. 1

Sabah Ereksiyonunun Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

1940’lı yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre uyku sırasında ani uyanmaların ereksiyon ile bir ilişkisi vardır. Her birey için uyku farklıdır, çoğu erkeğin REM uykusu sırasında 4-5 defa ereksiyon yaşadığı bilinmektedir. Bu ereksiyonun süresi 25-35 dakika arasında değişir. Bu ereksiyonlar tüm yaşlardaki erkekler için REM uykusunun normal bir parçasıdır. Bu nedenle, erkekler her REM uykusu bölümünün sonunda her zaman uyanmasalar da erkeklerin sabahları REM uykusuna bağlı bir ereksiyonla uyanma olasılıkları çok yüksektir. 3

Sabah Ereksiyonu Olmaması Bir Sorun mu?

Sabah ereksiyonu olmaması genellikle bir sorun olarak kabul edilmez, ancak bazı durumlarda altta yatan başka bir sağlık sorununun da işareti olabilir. Sabah ereksiyonu genel cinsel sağlık ile ilgili fikir verebilir ve erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluklarının erken dönemde tespit edilmesine yardımcı olabilir. Ereksiyon elde edilememesi veya sürdürülememesi ile karakterize olan erektil disfonksiyon erken dönemde tanı konulduğunda ilaç tedavisi gibi birinci basamak tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Erkeklerden bazıları sabah ereksiyonu olamıyorum şikâyeti ile uzmanlara başvururlar.

Sabah ereksiyonu olmaması normal kabul edilse de altta yatan nedenin iyi belirlenmesi gerekir. Sabah ereksiyonu olmamasının nedenlerinin başında psikolojik faktörler gelir. Örneğin; stres, depresyon veya cinsel ilişki sırasında performans kaygısı gibi faktörler sabah ereksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, ilaç kullanımı, alkol ve sigara tüketimi, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi bazı alışkanlıklar da sabah ereksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda hipertansiyon, yüksek kolesterol, obezite gibi sağlık sorunları da sabah ereksiyonu olmamasına neden olabilir. Sabah ereksiyonu olmaması normal kabul edilse de uzun süre devam ederse alanında uzman bir üroloji doktoruna danışılması altta yatan sebebin belirlenmesi açısından önemlidir. 1

Sabah Ereksiyonu Yaşamama Sorunu Tedavi Edilebilir mi?

Sabah ereksiyonu sağlıklı bir erkekte meydana gelen doğal fizyolojik bir süreçtir. Sabah ereksiyonu sıklığı azaldıysa veya tamamen ortadan kalktıysa öncelikle altta yatan nedenin araştırılması ve ona uygun bir tedavi planı hazırlanması gerekir. Erektil disfonksiyon durumunda sabah ereksiyonu olma sıklığı azalır veya tamamen ortadan kalkar. Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonun sağlanamaması veya sürdürülememesi olarak tanımlanır. 5 Bu durumda üroloji uzmanları aralarında penil protez olarak bilinen implanların da bulunduğu farklı tedavi seçeneklerinden faydalanır. Bu noktada öncelikle ilaç tedavisi, enjeksiyon tedavisi, ESWT terapisi, vakumlu sertleşme cihazları gibi basamak tedavi yöntemlerinden faydalanılır. Bu tedavilerden olumlu sonuç alınamayan durumlarda penil implantlar soruna kalıcı çözüm olabilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Sabah Ereksiyonu Olamayanlar için Kalıcı Çözüm müdür?

Penil implantlar erektil disfonksiyon tedavisinde sıklıkla kullanılan medikal cihazlardır. Günümüzde teknolojinin yardımıyla pek çok penil implant türü vardır. Penil implant yani mutluluk çubuğu sabah ereksiyonu olamayanlar için de kalıcı çözüm sunar. İmplant çeşitleri arasında tek parçalı malleable, iki parçalı ve üç parçalı şişirilebilir implantlar vardır. Kullanılan implant çeşidi fark etmeksizin penil implant operasyonları genel anestezi yardımıyla gerçekleştirilir. Tek parçalı penil protezleri bir adet bükülebilir silindir içerir. Hasta eliyle kendisi penisi dik konuma kolaylıkla getirebilir, ardından eli yardımıyla eski görünümüne geri döndürebilir. İki parçalı ve üç parçalı şişirilebilir implantlar ise silindir ve pompa bulunur. Üç parçalı implantlarda iki parçalı implantlardan farklı olarak içerisinde sıvı olan bir rezervuar bulunur. İlişki sonrasında sıvı rezervuara geri gönderilir ve penis doğal görünümüne geri döner. İmplantlar sabah ereksiyonu olamayanlar dahil olmak üzere erektil disfonksiyon sorunu bulunanlar için kalıcı çözüm sunar. 6

Sabah Ereksiyonu Yaşamayanlar Ne Yapmalı?

Sabah ereksiyonu doğal bir süreç olmakla birlikte her erkek sabah ereksiyonu yaşamayabilir. Sabah ereksiyonu olmayanlar, sabah ereksiyonu olamıyorum diye endişe edenler öncelikle alanında uzman bir üroloji doktoruna başvurarak gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Uzmanlar çeşitli tahlillerden ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanarak sorunun nedenini belirleyebilir. Bazen kronik bir sağlık problemi ereksiyon olamamanın nedeni olabilir. Bu nedenle sabah ereksiyonu sıklığında değişiklik olanlar alanında uzman bir üroloji doktoruna danışmalıdır.

Sertleşme sorununun çözümünde başvurulan tedavi seçeneklerinden bir tanesi olan penis protezi ameliyatlarının önemli bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafınca ödenir. Daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz siz de Bilgi İletişim Formu yardımıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar
 1. https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325305
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325305#causes
 4. https://w.rigicon.com/kFfxb
 5. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10035-erectile-dysfunction
 6. https://www.mutlulukcubugu.com/penil-protez-cesitleri-nelerdir/

MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sabah Ereksiyonu Neden Olur ve Sabah Ereksiyonu Olamıyorum, Çözümü
Sabah Ereksiyonu Neden Olur ve Sabah Ereksiyonu Olamıyorum, Çözümü
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 17 Nisan 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.