Skip to main content

Sertleşme Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunu Çözümü

Bu sayfada sizlere sertleşme sorunu neden olur ve sertleşme sorunu çözümü hakkında detaylı bilgiler siz değerli ziyaretçilerimiz için verilmiştir. Sertleşme sorunu, kişinin sertlik durumuna gelememesi ya da devam ettirememesini ifade eden ve çoğu zaman tedavi ile kalıcı çözüme ulaşılabilen bir problemdir. Cinsel yönden erişkinliğe ulaşmış her yaştan erkek zaman zaman cinsel problemler yaşayabilir. Bu problemler kısa süreli meydana geldiğinde genelde bir problem teşkil etmez. Fakat bazı durumlarda özellikle sertleşme sorunu uzun süreler devam eden ve kişinin cinsel yaşamını yakından etkileyen problemlere neden olabilir. Bu problemler alanında uzman bir üroloji doktoru tarafından tespit edilerek uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Sertleşme Sorunu Nedir?

Ereksiyon, penisinize artan kan akışının sonucudur. Penisi olan bir kişi cinsel olarak uyarıldığında penisteki kan damarlarındaki bir kas gevşer. Odacıklar kanla doldukça penis sertleşir. Kan damarlarındaki kaslar kasıldığında ve biriken kan penis damarlarından dışarı aktığında ereksiyon sona erer. Sertleşme sorunu bir erkeğin penetrasyon ile cinsel aktivite gerçekleştirebileceği ereksiyon elde edememesi veya ereksiyon elde ederse bunu sürdürememesidir. Bu durum bir hastalık olarak kabul edilmez. Fiziksel ya da psikolojik bir sorun sonucu ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunu yaygındır ve yaşın ilerlemesiyle daha yaygın hale gelebilir.

Sertleşme Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Sertleşme yani ereksiyon karmaşık bir süreç sonucu meydana gelir. Penis boyunca uzanan iki süngerimsi doku tüpü vardır. Sert, lifli, kısmen elastik bir dış kılıf bu süngerimsi dokuyu sarar. Sinirler tarafından uyarılma gerçekleştiğinde süngerimsi doku, peniste daha fazla kan depolanması için kimyasallar salgılar. Bu kimyasalların yeterli salınması sertliğin elde edilmesi ve devam ettirilmesi için gereklidir. Fakat bazı durumlarda penise yeterli kan akışı sağlanamaz ve sertlik gerçekleşemez. Pek çok faktör, bir erkeğin ereksiyon olma ve bu ereksiyonu sürdürme yeteneğini etkileyebilir. Bu durum sıklıkla psikolojik ve fiziksel faktörlerin birlikte gerçekleşmesiyle meydana gelir. Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklar ve sigara kullanımı gibi alışkanlıklar kan akışının penise ulaşmasında sorunlara neden olabilir.2

Sertleşme Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Sertleşme sorunları ve cinsel aktiviteler sırasında sertleşmeyi sürdürmede güçlük, sertleşme bozukluğunun en sık görülen belirtileridir. Sertleşme sorunu ile ilgili diğer cinsel bozukluklar şunlardır:

 • Erken boşalma
 • Gecikmeli boşalma
 • Orgazma ulaşamama
 • Ereksiyon olamama
 • Ereksiyonu sürdürememe

Bu belirtilerin tek sefer gerçekleşmesi sertleşme sorunu olduğu anlamına gelmez. Sertleşme sorunu teşhisi için bu sorunun devamlı olarak yaşanması gerekir. Bu belirtileri yaşayan erkekler bir üroloji doktoruna giderek gerekli tetkikleri yaptırmalı ve sertleşme sorunu çözümü için ilk adımı atmalıdır.

Sertleşme Sorunu Psikolojik Mi, Fiziksel Mi?

Doktor erektil disfonksiyondan şüphe ettiğinde bunun fiziksel bir nedeni mi yoksa psikolojik bir nedene mi bağlı olduğu tespit etmek için çeşitli tetkikler isteyebilir. Muhtemelen, cinsel organların yanı sıra hayati organların da kontrol edildiği gibi fizik muayene yapılması öncelikli olacaktır. Ayrıca cinsel ve zihinsel sağlık da dahil olmak üzere sağlık geçmişi hakkında sorular sorularak tıbbi geçmiş incelenebilir. Bu muayenelerin sonuçları, erektil disfonksiyonun fiziksel mi yoksa zihinsel mi olduğunun belirlenmesine yardımcı olur. Fiziksel muayeneler sırasında peniste hassasiyet yoksa bunun nedeni sinir sistemindeki bir sorun olabilir. Ya da hormonal sorunlara işaret edebilen fazla kıllanma veya göğüs büyümesi gibi semptomlar da kişide bulunabilir. Fakat kişide hiçbir fiziksel ya da hormonal bir problem bulunmuyorsa muhtemelen psikolojik bazı problemler nedeniyle ereksiyon gerçekleşemiyordur. Kişinin cinselliğe karşı tabularının olması, geçmişte kötü bir cinsel deneyim geçirmesi gibi faktörler psikolojik olarak sertleşme sorununu meydana getirebilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sertleşme sorunu kalp ve damar hastalığı ya da diyabet gibi diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir, bu nedenle doğru teşhis ve tedavi sağlık için önemlidir. Sertleşme sorunu tedavisinde süreç İlaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu sıralaması ile gerçekleştirilir. İlaç tedavileri kişinin kan akışını penise yönlendirmeyi amaçlar. Cinsel ilişkiden belirli bir süre önce kullanılan bu ilaçlar sertliği sağlamaya yardımcı olur. İlaçların oral (ağız) yoluyla değil damar yolu ile alınması ise penil enjeksiyon ile gerçekleştirilir. Penil enjeksiyonlar penise uygulanan bir iğne sayesinde kan akışının penise yönlendirilmesini içerir. Bir diğer tedavi yöntemi ise ESWT terapisidir. ESWT terapisi penise şok dalgaları uygulanarak kan akışını hızlandırmayı hedefler. Doktor tarafından belirli süre bu şok dalgaları penise verilir. Kan akışını penise ulaştırmaya hedefleyen diğer yöntem ise vakum cihazlarıdır. Cinsel ilişkiden bir süre önce penisi saran ve vakum oluşturan cihazlar kullanılabilir. Fakat bu yöntemler kalıcı bir çözüm oluşturmaz ve her kişi için uygulanabilir değildir. Bu nedenle kalıcı bir çözüm için mutluluk çucuğu isimli penis protezi kullanılabilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisinde Mutluluk Çubuğu

Bir penil protez yani mutluluk çubuğu erektil disfonksiyona kalıcı çözüm oluşturan cihazdır. Bu cihaz kişinin penisine cerrahi yol ile yerleştirilir. Kişinin özelliklerine bağlı olarak kullanılabilecek çeşitli mutluluk çubukları vardır.

 • Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: Şişirilebilir olmayan yarı sert çubuklar kullanılarak gerçekleştirilen bir işlemdir. İmplante edildikten sonra, bu cihazlar her zaman sertlik sağlarlar ve tekrar yumuşayamazlar. Cinsel ilişki öncesi penis vücuda doğru konumlandırabilir veya ilişki sonrası vücuttan uzağa doğru indirilerek gizlenebilir.
 • 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu: Üç parçalı bir implant, karın duvarı içine sıvı dolu bir rezervuar yerleştirmeyi içerir. Penisin içine ise iki adet şişirilebilir silindir yerleştirilir. Testisler içerisine ise bir indirme tuşu konulur. Bu tuşa basıldığında karın duvarındaki rezervuardan sıvı penis içerisindeki silindirlere akar ve sertlik sağlanır. Sertlik sonlandırılmak istendiğinde tuşa tekrar basılır ve sıvı rezervuara geri döner.

Sertleşme Sorunu Önlenir Mi?

Yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler ile erektil disfonksiyonun önüne geçilebilir. Fakat bu her erkek için geçerli değildir ama riski azaltır.

 • Sigarayı bırakmak: Sigara kullanımı, sertleşme sorununa yol açabilen kalp ve kan damarı hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle sigara kullanımından uzak durmak bu riski azaltmaya yardımcı olur.
 • Sağlıklı beslenmek: Kaliteli bir ereksiyon için tam tahıllı yiyecekler, az yağlı süt ürünleri, meyve ve sebzeler gibi daha sağlıklı besinlerin tüketilmesi yarar sağlayabilir. Yağ oranı yüksek gıdalardan, özellikle doymuş yağ ve sodyumdan kaçınmak önemlidir.
 • Fiziksel olarak aktif olmak: Fiziksel aktivite, penis de dahil olmak üzere vücuttaki kan akışını artırır. Artan kan akışı ereksiyonu kolaylaştırabilirken devamlılığını da sağlayabilir.
 • Alkolden kaçınmak: Alkol kullanımı ereksiyon yeteneğini etkileyebilen bir alışkanlıktır. Penise giden kan akışını etkileyebileceği gibi uzun vadede sağlık sorunlarına neden olarak sertleşme sorunları yaşanmasına da neden olabilir.
 • Stresi azaltmak: Fazla stres kişinin erekte olmasının önüne geçebilir. Çünkü stresin artması kan damarlarının kasılmasını sağlayan hormon seviyelerini etkiler. Bu seviyeler ereksiyon olmamayı yanında getirir.

Mutluluk çubuğu çözümü hastanelerde uygulanabilir. Aynı zamanda penil protezler bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenebilen cihazlardır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://www.healthymale.org.au/files/resources/erectile_dysfunction_fact_sheet_healthy_male_2019.pdf

https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/prevention

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunu Çözümü
Sertleşme Sorunu Neden Olur ve Sertleşme Sorunu Çözümü
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 26 Nisan 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.