Skip to main content

Erkeklerde İktidarsızlık Çözüm Yolları ve Penil Protez

İktidarsızlık kısaca cinsel ilişki için yeterli ereksiyonun sağlanamaması veya sürdürülememesi hali olarak tanımlanabilir. Bu durum diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz ve daha birçok farklı neden ile gelişebilir. Erkeklerde gelişen iktidarsızlığın giderilmesi amacıyla üç basamaktan oluşan tedavi yöntemleri sırasıyla uygulanabilir. Birinci basamak tedavi yöntemi olarak oral ilaç uygulamalarına başvurulur. Bazı durumlarda oral yolla kullanılan ilaçlar tedavi için yetersiz kalabilir veya çeşitli nedenlerle kullanılamayabilir. Bu aşamada penil enjeksiyon olarak bilinen intrakavernöz (penis cismine) enjeksiyon tedavisi önerilebilir. Başvurulabilecek diğer ikinci basamak tedavileri ise ESWT terapisi ve vakum cihazları uygulamalarıdır. Tüm bu yöntemlerin başarısız olması veya yetersiz kalması durumunda üçüncü basamak tedavisi olan penil protez implantasyonu uygulanarak kalıcı çözüme ulaşılabilir.

Erkeklerde İktidarsızlık: Temel Bilgiler ve Nedenler

İktidarsızlık düzenli bir şekilde ereksiyona ulaşamama, ereksiyonu sürdürememe ya da boşalamama durumu şeklinde tanımlanabilen bir cinsel sağlık sorunudur. Çoğunlukla erektil disfonksiyon ile eş anlamlı olarak da kullanılır. İktidarsızlık kişilerin cinsel yaşantılarını, partnerleri ile iletişimlerini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca depresyon, özgüven eksikliği ve strese de neden olabilir. İktidarsızlığın gelişmesinde psikolojik ve fiziksel bazı bozukluklar rol oynayabilir.

İktidarsızlığın Yaygın Sebepleri

Erkeklerde gerçekleşen cinsel uyarılma kişinin beynini, hormonlarını, duyularını, sinirlerini, kaslarını ve kan damarlarını etkileyen karmaşık bir süreçtir. Bu yapıların bir veya birkaçında gelişen bir sorun erektil disfonksiyona neden olabilir. Erkeklerde iktidarsızlığa yol açabilen yaygın sebeplerden kısaca şu şekilde bahsedilebilir1:

 • Yaşın artması ile birlikte iktidarsızlık riski de artış gösterir.
 • Diyabet gibi endokrin hastalıklar sinir hasarlarına yol açabilir ve bu durum penis duyularını etkileyebilir. Ayrıca diyabete kan akışını ve hormon dengesini de bozabilir, bu nedenlerle iktidarsızlık gelişebilir.
 • Nörolojik rahatsızlıklar çoğunlukla iktidarsızlık riskinde artışa neden olabilir. Sinir sisteminde yaşanan bozukluklar beyin ile üreme sistemi arasındaki iletişimi etkileyerek ereksiyon sağlanmasını engelleyebilir. Bu nörolojik rahatsızlıklar Alzheimer, Parkinson, multiple skleroz, epilepsi ve prostat hastalıkları şeklinde sıralanabilir.
 • Kalça ve genital bölge üzerinde tekrarlanan baskı sinir fonksiyonunu etkileyerek geçici iktidarsızlık sorunlarına neden olabilir.
 • Bazı ilaç gruplarının kullanımı kan akışını etkileyerek erektil disfonksiyona yol açabilir. Bu nedenle ilaç kullanımları mutlaka hekim veya diğer sağlık uzmanları önerileri doğrultusunda gerçekleşmelidir.
 • Kalbi etkileyebilen veya kan dolaşımını engelleyen bazı durumlar iktidarsızlığa yol açabilir. Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı iktidarsızlık riskini artıran tıbbi durumlardır.
 • Depresyon, anksiyete ve diğer duygusal bozukluklar kişinin cinsel olarak uyarılmasını olumsuz etkileyebilir.
 • Daha önceki başarısız cinsel birliktelikler nedeniyle gelişen performans kaygıları da iktidarsızlığa yol açabilir.

İktidarsızlığın Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

İktidarsızlığın teşhis edilebilmesi için genellikle hastaların tıbbi öyküsünün dinlenilmesi ve hekimler tarafından gerçekleştirilen fiziksel muayene yeterli olmaktadır. Ancak kişinin başka bir tıbbi durumu veya kronik bir hastalığı söz konusu ise ileri tetkiklere başvurulabilir. Teşhis aşamasında hekimlerin başvurabileceği yöntemler kan testleri, idrar tahlilleri, ultrason ve psikolojik değerlendirme şeklinde sıralanabilir. Bu prosedürler yardımı ile teşhis konulduktan sonra hekimler ilk aşamada iktidarsızlığa neden olan tıbbi durumların tedavilerini sağlamaya çalışır. Ardından erektil disfonksiyonun nedeni ve şiddetine bağlı olarak çeşitli tedavi seçeneklerine başvurulabilir. “Erkeklerde iktidarsızlık nasıl giderilir?” sorusunun yanıtlarından kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağızdan alınan (oral) ilaçlar,
 • Erektil disfonksiyon tedavisi amacıyla kullanılan penil enjeksiyonlar,
 • Vücut dışından düşük yoğunluklu şok dalga (ESWT) tedavisi,
 • Kanı penise çekerek ereksiyon sağlayan vakum cihazları,
 • Penis protez implantasyonları,
 • Psikolojik danışmanlık ve cinsel terapiler.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve İlaç Tedavileri

Birçok erkekte iktidarsızlık problemi yaşam tarzı seçimleri nedeniyle gelişir veya mevcut iktidarsızlık kötüleşir. Dolayısıyla rahatsızlığa yol açabilen alışkanlıkların değiştirilmesi tedavi aşamasında fayda sağlayabilir. Sigara içiliyorsa bırakılması, kaliteli ve yeterli uyku alışkanlıklarının edinilmesi, fazla kiloların verilmesi, fiziksel aktivitenin arttırılması, alkol ve benzeri kötü alışkanlıkların bırakılması, kişinin partneri ile yaşadığı sorunları uzman desteği alarak çözmesi verilebilecek tavsiyeler arasındadır.

İlaç tedavileri yaşam tarzı değişikliklerinden sonra uygulanabilecek birinci basamak tedavi yöntemleridir. Bu ilaçlar oral (ağız yolu ile) olarak kullanılır. Vücutta üretilen ve penis kaslarını gevşetici etkisi bulunan nitrik oksit isimli doğal kimyasalın etkilerini artırarak çalışırlar. Bu şekilde kan akışı artar ve cinsel uyarılma ile yeterli ereksiyon elde edilir. İlaç kullanımı cinsel uyarılma olmadan ereksiyonu sağlamaz. İlaçların dozu, etki süresi ve yan etkileri kişiden kişiye farklılık gösterir, dolayısıyla bu ilaçların mutlaka uzman hekim tavsiyesi doğrultusunda ve uygun görülen şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Psikolojik Destek ve Alternatif Tedaviler

İktidarsızlık stres, anksiyete veya depresyon benzeri ruhsal bozukluklar nedeniyle de gelişebilir. Ayrıca fiziksel bazı durumlar da kişide bazı psikolojik sorunların gelişmesine yol açabilir. Bu sorunların giderilmesi için hastanın bir psikolog veya danışman ile görüşmesi tavsiye edilir. Kişi cinsel terapilere partneri ile birlikte katılabilir, bu şekilde daha kapsamlı terapiler gerçekleşir. Cinsel terapiler sırasında danışanların ve partnerlerinin cinsel öyküleri alınır, bu doğrultuda bilgilendirmeler ve ödevlendirmeler yapılır.

Alternatif tedavi yöntemleri ise genellikle çeşitli takviyelerin kullanımını kapsamaktadır. Ancak bu takviyeler kullanılmadan önce, özellikle de kronik sağlık problemi bulunan hastalar için, mutlaka hekim kontrolüne başvurulması gereklidir. Çünkü iktidarsızlık tedavisinde kullanıldığı iddia edilen bazı alternatif veya bitkisel ürünler kişinin sağlığı için risk oluşturabilmektedir. Ayrıca bu ürünler kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girerek ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir.

Penil Protez Tedavisi: Kalıcı Çözümler

Mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protezler, iktidarsızlık problemi yaşayan erkeklerin yeterli ereksiyona sahip olmalarını sağlayan kalıcı çözüm yöntemleridir. Penil protezler anestezi altında ve cerrahi girişim ile penis içerisine yerleştirilen cihazlardır. Bu tedavi yöntemine diper tedavilerin başarısız olması halinde başvurulur. Penis protezleri ayrıca Peyronie hastalığı olarak bilinen, ağrılı ve kavisli ereksiyona yol açan ciddi vakaların tedavisi amacıyla da kullanılabilir.

Penil Protez Nedir? Avantajları ve Türleri

Birinci ve ikinci basamak erektil disfonksiyon tedavilerinin başarısız olduğu durumlarda üçüncü basamak yöntemi olan penil protez implantasyonuna başvurulabilir. İki ana türde penil protez vardır:

 • Tek Parçalı Yarı Sert (Malleable) Penil Protezler: Yarı sert penil protezler sağlamlardır ve bu şekilde uzun süreli kullanım olanağı sağlarlar. Bükülebilir özellikleri ve basit yapıları ile kolay bir kullanım sağlarlar. Giyinme ve idrara çıkma eylemleri sırasında aşağıya doğru, cinsel ilişki sırasında yukarıya doğru bükülebilir. Mekanik hasara yol açacak parçalar içermezler ve ucuz bir penil protez çeşididir. Ayrıca yerleştirme işlemi kolaydır ve kısa sürede gerçekleşir.
 • Şişirilebilir Penil Protezler: Şişirilebilir penil protezler iki parçalı ve üç parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. Üç parçalı protezler iki adet silindir, bir adet sıvı dolu rezervuar ve bir adet pompadan oluşurken iki parçalı protezler rezervuar içermezler. Şişirilebilir protezler doğala oldukça yakın bir ereksiyonun gerçekleşmesini sağlar ve yüksek bir tatmin oranına sahiptir. Bu nedenle hastalar ve partnerleri tarafından sıklıkla tercih edilen bir penil protez çeşididir. Cinsel ilişki sırasında pompa kullanılarak rezervuardaki sıvı silindirlere gönderilerek ereksiyon sağlanır, yine aynı şekilde pompadaki indirme tuşuna basılarak ereksiyon doğal bir şekilde sonlandırılabilir.

Penil Protez Operasyonu ve İyileşme Süreci

Penil protez operasyonundan önce sağlık uzmanları tarafından cerrahi girişim sırasında ağrının önlenmesi amacıyla anestezik ilaçlar ve enfeksiyon gelişme ihtimaline karşılık antibiyotik ilaçlar uygulanır. Ameliyat bölgesi alkollü bir solüsyon ile temizlenerek enfeksiyon riski azaltılmaya çalışılır. Cerrahın penis başı altına, penis tabanına veya karnın alt bölgesine bir kesi atması ile operasyona başlanır. Ereksiyon sırasında kanla dolan ve sertleşmeyi sağlayan süngerimsi doku gerilerek korpus kavernoza isimli içi boş kanallara protezler yerleştirilir. İki parçalı bir protez için bir pompanın, üç parçalı protez için ise sıvı dolu bir rezervuarın ve bir pompanın da işlem sırasında yerleştirilmesi gereklidir.

Bazı durumlarda bu yerleştirmeler ilk kesi kullanılarak gerçekleştirilirken bazı durumlarda ikinci bir kesiye ihtiyaç duyulabilir. Protez başarı ile yerleştirildikten sonra cerrah kesileri dikerek kapatır ve temizler. Kişiden kişiye ve cerraha göre değişiklik gösterse de genellikle tüm bu işlemler 45 dakika ile bir saat arasında sürer. Genellikle iyileşme süreci birkaç haftayı bulabilir. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi penil protez operasyonunda da bu süre çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İlk 4-6 hafta içerisinde cinsel aktivite ve diğer yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ameliyatı uygulayan cerrah işlemden önce ve sonra kapsamlı bir bilgilendirme yapacaktır, merak ettiğiniz tüm soruları hekimize sormayı unutmamalısınız.

Penil Protez Tedavisinin Erektil Disfonksiyona Etkisi

Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan erkekler son aşamada penil protez tedavisine başvurabilir. Diğer yöntemler denenip başarıya ulaşmadığında penil protez tedavisi genellikle önerilir. Bu yöntem cinsel ilişki sırasında yeterli ereksiyonu sağlayamayan erkeklere kalıcı bir tedavi olanağı sunar. Protez uygulaması yapılan erektil disfonksiyon hastaları ve bu hastaların partnerleri yüksek memnuniyet oranına sahiptir.

Penil Protez ile Yaşam Kalitesindeki Değişim

Cinsel işlev bozuklukları kişileri psikolojik ve sosyal açıdan olumsuz etkileyerek yaşam kalitesinde istenmeyen değişiklikler yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu bozuklukların tedavi edilmesi kişinin genel sağlık durumu ve cinsel yaşantısı için önemlidir. Özellikle birinci ve ikinci basamak tedavilerinden istenilen başarıyı elde edemeyen hastalar iktidarsızlığın kalıcı olacağını düşünerek depresyon gibi istenmeyen ruhsal bozukluklar yaşayabilir.

Penil protezlerin son basamak prosedürü olması ve kalıcı bir tedavi gerçekleştirmesi kişilerin anksiyete ve stres gibi ruhsal bozukluklarının, performans kaygısının giderilmesini sağlar. Tatmin edici birliktelikler sağlar ve hastanın partneri ile olan iletişimini güçlendirir. Ayrıca düşük komplikasyon riski ve kısa süren bir tedavi prosedürü olması da avantajlar arasında sayılabilir. Tüm bu olumlu faktörler doğrudan ve dolaylı olarak hastanın ve partnerinin yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler.

İktidarsızlık Tedavisinde Penil Protezin Rolü

İktidarsızlık erkekler için önemli ve tedavi edilmesi gereken bir cinsel işlev bozukluğudur. Penil protez tedavisinin bu bozukluğu giderme konusunda oldukça başarılı olduğu ve yüksek hasta-eş memnuniyet oranına sahip olduğu bilinmektedir. Penil protezlerin dayanıklı olması ve 15-20 yıl gibi uzun bir kullanım ömrüne sahip olması da sıklıkla tercih edilme nedenleri arasında bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili kapsamlı bilgilere erişmek ve penil protez tedavisinin sizin için uygun bir seçenek olup olmadığını değerlendirmek için bir uzman hekim ile görüşme sağlamanız tavsiye edilir.

Penil Protez ile Yeniden Güven ve Mutluluk

Sonuç olarak penil protez tedavisinin iktidarsızlık ve benzeri cinsel bozuklukların tedavisi amacıyla başvurulabilecek kalıcı bir tedavi olduğu söylenebilir. Hastaların cinsel yaşantılarını olumlu yönde etkileyerek azalan benlik saygısının yeniden artmasını, sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayata kavuşmalarını sağlayabilir.

İktidarsızlık sorunun etkili bir çözüm yolu olan penil protezlerin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’nın geri ödeme şartları ve penil protezler hakkında merak ettiğiniz tüm soruları “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile sorabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776

2 https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/understanding-erectile-dysfunction-basics

3 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/psychological

4 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction#diagnosis

5 https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10035-erectile-dysfunction

6 https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1404734

7 https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1018438

8 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf

9 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery#takeaway

10 https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/penile-implants/about/pac-20384916

11 https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde İktidarsızlık Çözüm Yolları ve Penil Protez
Erkeklerde İktidarsızlık Çözüm Yolları ve Penil Protez
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 1 Mart 2024

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.