Skip to main content

Üroloji Cinsel Hastalıklara Bakar mı? Penil Protez Tedavisi ve Detayları

Toplumda sıklıkla görülen böbrek, idrar yolları, mesane gibi hastalıkların yanında üroloji cinsel hastalıklara bakar mı sık sorulan sorular arasındadır. Kadınlardaki cinsel hastalıklar ile üroloji ve jinekoloji klinikleri birlikte ürojinekoloji olarak ilgilenir. Erkeklerdeki cinsel hastalıklara ise üroloji kliniklerindeki alanında uzman üroloji doktorları bakar. Bu açıdan özellikle erkeklerdeki cinsel hastalıkların tanı ve tedavisi üroloji kliniklerinin kapsamı dahilindedir. Bu yazıda üroloji nedir, cinsel hastalıkların tanımlanması, ürolojik tedavi çeşitleri, penil protez nedir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Üroloji Nedir? Temel Fonksiyonları Nelerdir?

Üroloji; böbrek, idrar yolları, üreter, mesane, prostat ve üreme organları ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisini yapan tıp bilim dalıdır. Genel olarak böbrek taşı, böbrek yetmezliği, böbrekte tümör, kanser; idrar yollarının tıkanması, idrar yolları enfeksiyonu; idrar kaçırma gibi mesane hastalıkları gibi hastalıklar üroloji kliniklerinin kapsamındadır. Bunlara ek olarak üroloji bölümünün pediatrik üroloji olarak ayrı bir alt başlığı vardır. Bu alt başlıkta çocuklar ile ilgili doğuştan tek böbrekli olma, inmemiş testis, idrar yolları hastalıkları, idrar kaçırma gibi hastalıklar da incelenir. Ayrıca erkek üreme sistemi ile ilgili üreme organlarının doğuştan veya sonradan oluşan fizyolojik bozuklukları, erektil disfonksiyon, testislerde tümör, kanser gibi hastalıklarda da üroloji bölümüne gidilmelidir1.

Ürolojinin Cinsel Hastalıklarla İlgisi

Üroloji genel olarak vücutta boşaltım ve üreme sisteminde yaşayan aksaklıkların iyileştirilmesinde görevlidir. Ancak bu bölüm genellikle en sık erkeklerde görülen cinsel hastalıklar ile ilgilenir. Bu açıdan üroloji dendiğinde akla ilk olarak erkek üreme sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisi gelir. Toplumda en sık görülen ürolojik hastalık erektil disfonksiyon yani penisin sertleşme problemidir. Bu durum kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, obezite gibi çeşitli hastalıklar, hormonal bozukluklar, bazı ilaçların yan etkileri, alkol, sigara, aşırı stres, depresyon gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Sertleşme problemi cinsel yaşamda çeşitli sıkıntılar meydana getirdiği gibi genel sağlığın sürdürülmesinde aksaklıklara sebep olabilir. Bu yüzden penisin sertleşmesinde herhangi bir sıkıntı yaşanıyorsa en yakın sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurarak en kısa sürede uygun tedavi uygulamasına başlanmalıdır.

Cinsel Hastalıkların Ürolojik Tedavisi

Üroloji bölümünün kapsamı dahilinde olan cinsel hastalıklar daha çok erkek üreme sistemi ile ilgilidir. Erkek üreme sistemi ile ilgili olan hastalığı olan kişiye gerekli tahlil, tetkik, ayrıntılı laboratuvar incelemeleri ve çeşitli görüntüleme işlemleri yapılarak alanında uzman doktor tarafından tanı konur. Tanıya uygun tedavi şeklini doktor hasta ile beraber belirler ve tedavi süreci başlar. Sertleşme probleminin teşhis edilmesinden sonra başvurulacak çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Erektil disfonksiyon tanısı alan kişilere önerilen ilk yöntem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi genellikle yan etkilerinden dolayı bu problemin çözümünde yetersiz kalabilir. Diğer bir seçenek ise penil enjeksiyondur. Penise uygulanan enjeksiyon işlemi ile penise kan akışı sağlanarak sertleşmesi sağlanır. ESWT terapisi ilaç ve penil enjeksiyon tedavisinin başarısız olduğu durumlarda önerilen seçeneklerden biridir. Bu terapide peniste sağlıklı sertleşmeyi olumsuz etkileyen doku ve darlara şok dalgası uygulanır. Bazı durumlarda ağrı ve acı olmakla birlikte uygulanan doku ve damarların kendini onarmasını destekleyen bir tedavidir. Sertleşme problemindeki tedavi seçeneklerinden bir diğeri ise vakum cihazlarıdır. Genellikle herhangi bir yan etkisi olmayan bu cihaz penise yerleştirilerek vakumlama yapar. Bu sayede ihtiyaç duyulan sertlik sağlanmış olur. Son basamak tedavi çeşidi ise modern bir yöntem olan penil protezlerdir. Sertleşme probleminin çözümünde kalıcı bir çözüm önerisi sunan bu tedavi çeşidi son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Penil Protez Nedir? Genel Bakış

Penil protez, sağlıklı bir şekilde ereksiyon olamayan penise cerrahi işlemle yerleştirilen bir mekanizmadır. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protezler sertleşme probleminin tedavisinde doğala yakın bir sertleşme imkanı sunduğundan memnuniyeti en yüksek tedavi yöntemleri arasında ilk sıradadır. Diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olmadığı ya da yan etki göstermesi durumunda penil protezler tercih edilebilir. Bu problemin çözümünde kalıcı bir çözüm sunulmasından dolayı sıklıkla tercih edilen tedaviler arasındadır. Penil protez tedavisinin herhangi bir yan etkisinin olmaması da sıkça tercih edilmesini sağlar. Yalnızca uygulama cerrahi işlemle yapıldığından her cerrahi operasyonda olduğu gibi penil protez operasyonunda da enfeksiyon riski olabilir. Ancak genel bir antibiyotik tedavisi ile çözümlenebilir.

Penil Protez Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Penil protezlerin üç adet çeşidi vardır.

  1. Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: Mutluluk çubuğunun bu modelinde penisin sürekli sert durumda olmasını sağlayan tek bir parça vardır. Bu açıdan ameliyatı ve kullanımı diğerlerine göre daha kolaydır. Bu özelliği ile cinsel ilişki öncesinde herhangi bir işlem gerekmeden kullanılabilir. Penisin bu konumda olmasından dolayı dışardan belli olma endişesine karşı da bükülerek saklanabilir. Genellikle el koordinasyonu düşük olan hastalar için kullanımı oldukça kolaydır.
  2. İki parçalı mutluluk çubuğu: Bu modelde penise yerleştirilen şişirilebilir özellikteki çubuk ve testislerdeki pompadır. Bu mekanizma pompa yardımıyla çubuğa hava iletilerek şişirilmesi şeklinde çalışır. Bu sayede penis sertliği sağlanmış olur.
  3. Üç parçalı mutluluk çubuğu: Bu modelde üç adet parça vardır; şişirilebilir çubuk, pompa, sıvı rezervuarı. Bu mekanizma da iki parçalı modeldeki gibi çalışır. Ancak şişirme işlemi hava ile değil rezervuardaki sıvı pompalanır. Bu sayede penisteki çubuk sıvı ile dolar ve doğala en yakın sertlik sağlanmış olur.

Sertleşme probleminin tedavisinde alanında uzman doktor kişiye en uygun penis protezi çeşidini belirleyerek uygulama yapar.

Penil Protez Tedavisinin Önemi ve Uygulama Süreci

Penil protez tedavisi sertleşme probleminin kalıcı şekilde çözümlenmesinde önemli bir yöntemdir. Penil protez uygulama süreci cerrahi bir işlem olduğundan dolayı alanında uzman üroloji doktoru ile işbirliği içinde olmak önemlidir. Cerrahi işlem öncesi gerekli tetkikler yapılır. Tüm süreçler onaylandığında kişi operasyona alınır. Ortalama 1-2 saat kadar süren cerrahi operasyon sonrasında genellikle hasta bir ya da iki gün gözlem altında tutulur sonra taburcu edilir. Doktor enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi önerebilir. Kişi taburcu edildikten sonra herhangi bir riske karşı düzenli kontrollerine devam etmesi önemlidir. Bu kontroller sonrasında genellikle 4-6 hafta kadar sonra doktor onayı ile kişi normal cinsel yaşamına dönebilir.

Sonuç ve Öneriler

Üroloji klinikleri, boşaltım ve üreme sisteminin her bir ayrıntısına dair hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesinde görev alır. Bu hastalıkların her biri kendi özelinde ciddi ve tedavisi ihmal edilmemesi gereken hastalıklardır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde doğrudan veya dolaylı olarak genel sağlığın sürdürülmesini olumsuz etkiler. Bu açıdan ürolojik veya cinsel hastalıkları olan kişiler vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurarak tedavi sürecine başlamalıdırlar. Kişiye en uygun tedavi yöntemi alanında uzman üroloji doktoru tarafından belirlenerek iyileşme yolunda adım atılmalıdır.

Üroloji bölümünün ilgilendiği cinsel hastalıkların tedavisinde önerilen mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez tedavisinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun kapsami dahilindedir. SGK’nin ödeme şartları ve tedavi hakkında detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://doi.org/10.1016/S0210-4806(06)73418-0

2 https://doi.org/10.1159/isbn.978-3-8055-8358-9

3 https://web.archive.org/web/20200919165109/

4 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/treating-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Üroloji Cinsel Hastalıklara Bakar mı? Penil Protez Tedavisi ve Detayları
Üroloji Cinsel Hastalıklara Bakar mı? Penil Protez Tedavisi ve Detayları
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 9 Ekim 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.