Skip to main content

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri: Penil Protez Tedavisi

Erkeklerde cinsel isteksizlik, cinsel olarak erişkin her erkekte yaşanabilen problemlerden bir tanesidir ve “erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur?” sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından merak edilir. Çeşitli hastalıklara ya da çevresel faktörlere bağlı olarak cinsel isteksizlik ve sonucunda erektil disfonksiyon gibi sorunlar gelişebilir. Doğru şekilde tedavi edilen cinsel isteksizlik kişinin eski cinsel yaşamına kavuşmasını sağlar. Tedavi edilemeyen sorunlara bağlı gelişen isteksizlikte kişinin cinsel hayatına devam edebilmesi için mutluluk çubuğu kullanılabilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik ve Anlamı

Cinsel isteksizlik, cinselliğe karşı ilgi eksikliği anlamına gelir. Cinsel istek genellikle zaman içinde artış ya da azalış gösterebilen bir dürtüdür. İnsanların zaman zaman sekse olan ilgilerini kaybetmeleri çok yaygındır. Erkeklerde libido düşüklüğünün birçok farklı nedeni olabilir. Düşük libidoya katkıda bulunan en yaygın faktörlerden bazıları arasında düşük testosteron, ilaç yan etkileri, depresyon, kronik hastalık, stres, uyku sorunları ve yaşam tarzı faktörleri yer alır. Libido sorunları ilişkilerde strese katkıda bulunabilse de, tedaviler mevcuttur. Cinsel dürtüleri ile ilgili endişeler yaşayan kişiler ereksiyon olma ile ilgili sorunlar da yaşayabilirler. Erkeklerde cinsel isteksizliğinde yaygın belirtileri şunlardır:1

 • Cinsel aktivite için isteksizlik
 • Cinsel düşüncelerin ya da fantezilerin yokluğu
 • Cinsel aktivite için sertleşememek ya da sertliği devam ettirememe
 • Cinsel aktivite sırasında zevk alamamak
 • Sekse ilgi eksikliğinden kaynaklanan sıkıntı veya ilişki sorunları

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Fizyolojik Nedenleri

Pek çok farklı fizyolojik durum erkeklerde cinsel işlevle ilgili sorunlara neden olabilir. Bu durumlardan en sık karşılaşılanları diyabet, kalp ve damar hastalığı, nörolojik bozukluklar, hormonal dengesizlikler, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıklardır. Sadece hastalıklar değil alkol kullanımı ya da çeşitli ilaçların kullanılması da bu sorunlara neden olabilir. Özellikle bazı reçeteli ilaçların kullanılması erkeklerde düşük cinsel dürtüye neden olabilir. Cinsel isteksizliğe neden olabilen ilaçlar şunlardır:

 • Epilepsi ilaçları
 • Antidepresanlar
 • Antipsikotik ilaçlar
 • Kalp ilaçları
 • Benzodiazepinler
 • Kolesterol ilaçları

Aynı zamanda bazı kronik hastalıkların neden olduğu çeşitli semptomlar da cinsel isteği olumsuz etkileyebilir. Bu duruma neden olan rahatsızlıklar şunlardır:

 • Artrit
 • Kanser
 • Diyabet
 • Fibromiyalji
 • Kalp-damar hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri

Özellikle depresyon gibi psikolojik problemler kişide cinsel isteksizliğe neden olabilir. Depresyon gibi ruhsal ve psikolojik sorunlar sadece daha az cinsel dürtüye neden olmaz. Aynı zamanda azalan cinsel istek sonucu olarak ereksiyon güçlüğü de oluşturabilir. Sadece depresyon değil geçmişte yaşanan kötü cinsel deneyimler de kişinin cinsel isteksizlik yaşamasına neden olabilir. Stres gibi psikolojiyi yakından etkileyen durumlar da dikkati dağıtarak cinsel ilgiyi bozabilirken, cinsel istek üzerine etkileri mevcut olabilir. Çünkü stres, kortizol üretimini tetikler. Kortizol, erektil disfonksiyona katkıda bulunan kan damarlarının daralmasına neden olur. Psikolojik problemler aynı zamanda uykusuzluk ve diğer uyku problemleriyle de bağlantılıdır, bu da yorgunluk riskini artırabilir ve kişinin cinsellik isteğinin azalmasına neden olabilir.

Penil Protezler: Cinsel Fonksiyon Bozukluklarında Bir Çözüm

Cerrahi olarak yerleştirilen penil protezler genel anestezi ile yerleştirilir. İnce esnek bir tüp olan kateter, idrarı boşaltmak için kısa bir süre üretranın yukarısına ve mesaneye sokulur. Penil implant, genellikle erektil disfonksiyon bulunduğunda ereksiyon sağlamaya yardımcı olan, cerrahi olarak implante edilmiş bir cihazdır. İki tür penis protezi bulunur. Şişirilebilir ve tek parçalı olarak bu çeşitler isimlendirilebilir. Şişirilebilir implantlarda testis torbasındaki bir pompa kişinin istediği zaman ereksiyon olmasını sağlar. Tek parçalı (malleable) implantta ise penisin ereksiyon odalarındaki silikon çubuklar, penisin dik konuma getirilmesini sağlar. İnsan vücudu kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için iyileşme süreleri de farklılık gösterir. Penil protez çeşitleri şunlardır:

 • Şişirilebilir 3 Parçalı Penil Protez: Şişirilebilir penis implantları salin sıvısı ile şişerek sertlik oluşturan tıbbi cihazlardır. Rezervuar karın içerisine yerleştirilirken pompa testislere yerleştirilir. Bunlar dışında sertlik sağlayan çubuklar kişinin penisine yerleştirilir. Kişi sertleşmek istediğinde pompayı sıkarak rezervuardaki salin sıvısının pensiteki çubuklara akmasını sağlar. Bu sayede sertlik sağlanır. Tekrar yumuşaklık oluşturmak için ise pompa tekrar sıkılır ve sıvı rezervuara geri döner.
 • Tek Parçalı (Malleable) Penil Protez: Tek parçalı (malleable) implantlar, istenen şekle bükülebilen yarı sert çubuklardan meydana gelir. Penise atılan bir kesi ile bu çubuklar yerleştirilir ve yumuşaklık sağlanmaz. Gün içerisinde kullanım için bükülerek kıyafetlerin altında gizlenebilir. Çoğu zaman el koordinasyonu 3 parçalı penil protezin pompasını sıkmak için yeterli olmayan kişiler tarafından tercih edilir.

Penil Protezler ve Cinsel İsteksizlik: Avantajlar ve Dezavantajlar

Cinsel fonksiyon problemlerini tedavi etmek için kullanılan penil implantlar tek parçalı (malleable) ya da şişirilebilir 3 parçalı implantlar şeklinde bulunabilir. Cinsel fonksiyon bozukluğunun bir sonucu olarak meydana gelebilen sertleşememe sorunu kişinin daha fazla cinsel isteksizlik yaşamasının yanı sıra partneri ile sorunlar yaşamasına da neden olabilir. Penil implantlar bu soruna kalıcı bir çözüm oluşturarak psikolojik ya fiziksel faktörlerden etkilenmeyen bir sertlik oluşturur. Penil implantlar, yaşlanma, hormon eksikliği, cinsel isteksizlik ve Peyronie hastalığı gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilen sertleşme sorunu yaşayan kişilere kalıcı bir sertleşme sorunu sunar. Bu implantlar, şiddetli erektil disfonksiyonu olan kişilere sertlik oluşturan tıbbi cihazlardır.

Penil implantların kullanımı sadece tedavi edilemeyen cinsel isteksizlik nedeniyle değil ciddi rahatsızlıklar nedeniyle de gelişen ereksiyon problemlerini kişinin hissetmemesini sağlayabilir. Kişi kalıcı bir çözüm ile istediğinde sertleşerek cinsel aktivitesini devam ettirebilir. Ancak bu implantlar için kişinin mutlaka tedavi edilemez bir cinsel probleminin bulunuyor olması önemlidir. Penil protezlerin avantajları şunlardır:

 • Öz güveni olumlu etkiler.
 • Minimal invazivdir.
 • Dayanıklıdır.
 • Hızlı şekilde sertlik elde edilmesine olanak tanır.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi penil implantlar için de dezavantajlar mevcuttur. Fakat dezavantajlarda ameliyat sonrası bakım ve kullanılan tıbbi malzemenin kalitesi de büyük önem taşır. Alanında uzman bir hekim ile kaliteli protezler kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlar uzun vadede kişiyi memnun edecek sonuçlar yaratabilir. Kaliteli bir protez kullanmamanın olası yan etkileri şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Deri tahrişi
 • Cihaz arızaları

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Etkin Tedavi Seçenekleri

Cinsel isteksizlik, cinsel aktiviteyi yakından etkileyebilen cinsel istekte bir azalmayı ifade eder. Erkeklerde düşük cinsel istek erektil disfonksiyon ile karıştırılmamalıdır. Fakat cinsel isteksizlik kişinin sertleşme problemleri yaşamasına neden olabilir. Cinsel isteksizlik tedavisi için öncelikle nedenlerin doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Eğer bu durumun sebebi psikolojik bir problemse gerekli tedavi ile isteksizlik ve sertleşme bozukluğu giderilebilir. Fakat eğer fiziksel ve geri dönüşü olmayan bir rahatsızlık nedeniyle cinsel isteksizlik meydana gelmişse sertleşmenin sağlanması için penil implantlara başvurulabilir.

Tedaviler değişebilir ve psikoterapi, hormon replasmanı, yaşam tarzı değişiklikleri ya da kullanılan ilaçların yeniden düzenlenmesini içerebilir. Düşük cinsel istek hakkında endişelenen kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi önemlidir. Doktor kullanılan ilaçların değiştirilmesini veya alkol gibi isteksizliğe neden olabilecek faktörlerin azaltılmasını önerebilir.

Penil protez taktırmak isteyen kişilerin mutlaka bir üroloji doktoru ile görüşerek bu kararı alması çok önemlidir. SGK tarafından kısmi olarak ödenen penil protezler hakkında bilgi almak için Bilgi İsteme Formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://www.healthdirect.gov.au/loss-of-male-libido

https://www.verywellmind.com/potential-remedies-for-male-low-libido-2300704

https://www.verywellhealth.com/what-are-the-different-types-of-penile-implants-4126585


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri: Penil Protez Tedavisi
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri: Penil Protez Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Mayıs 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.