Skip to main content

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır: Detaylı Bir Penil Protez Rehberi

Erkekler için ‘mutluluk çubuğu ameliyatı nasıl yapılır?’ konusunu ayrıntılı şekilde keşfedin. Penil protez sürecini ve önemli aşamalarını öğrenin.

Erektil disfonksiyon tedavi yöntemlerinden biri olan mutluluk çubuğu ameliyatı son dönem teknolojik gelişmelerden biridir. Sertleşme problemi olarak bilinen erektil disfonksiyonun ilaç tedavisi, penise uygulanan enjeksiyon, şok dalga ve vakum cihazları gibi çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Mutluluk çubuğu bu tedavilerin sertleşme problemine iyi gelmediği durumlarda tercih edilen bir tedavidir. Operasyonel işlemle uygulanan bu tedavi kişilerde tedirginlik oluştursa da sertleşme probleminde kalıcı ve doğala yakın bir çözüm sunması açısından memnuniyet oranı yüksektir.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatının Genel Bakışı

Erektil disfonksiyon, çeşitli sebeplerle penisin sağlıklı ereksiyon olmaması durumudur. Bu durum geçiçi olabileceği gibi tanı konulabilmesi için kalıcı olarak ortalama altı ay ve uzun süreden fazla devam ediyor olması gerekir. Bu problemin tedavi edilmesinde modern tedavi yöntemlerinden olan mutluluk çubuğu ameliyatı son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Penil Protezin Anlamı ve Önemi

Penil protez, halk arasında bilinen mutluluk çubuğunun literatürdeki ismidir. Sertleşme probleminde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi ve vakum cihazları gibi birinci basamak tedavilerinin başarılı olmadığı durumlarda penil protez tedavisi önerilir. Penil protez sertleşme probleminde diğer tedavilere göre yan etkisi yok denilebilir. Diğer yandan hastalara uzun yıllar boyunca kalıcı bir çözüm sunar. Ayrıca penil protez kullanıcı yorumlarına göre doğala yakın bir penis ereksiyonu sunduğu için memnuniyet derecesi yüksektir. Bu yüzden genellikle sertleşme problemi yaşayan hastaların sıklıkla tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Ameliyat Öncesi Hazırlıklar

Sertleşme problemi yaşayan kişiler ilk olarak vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurulmalıdır. Alanında uzman üroloji doktoru, öncelikle anamnez alır. Sonrasında fiziksel muayene yaparak değerlendirme yapar. Doktor gerekli gördüğü tahlil, tetkik ve çeşitli laboratuvar incelemeleri konusunda istem yapar.

Hasta Değerlendirmesi ve Seçim Süreci

Alanında uzman doktor hastanın anamnezi, fiziksel muayene ve tetkiklerin sonucunu değerlendirir. Hastanın el, parmak kullanma becerisine göre hastaya en uygun olan penil protez çeşidi belirlenir. Uygun penil protez çeşidi belirlendikten sonra hastaya belirlenen protezin kullanımı hakkında eğitim verilerek operasyon öncesi süreç tamamlanır.

Gerekli Tıbbi Testler ve Sağlık Kontrolleri

Mutluluk çubuğu ameliyatı öncesi kan ve idrar tahlilleri, çeşitli hormon testleri;  ultrason, BT (Bilgisayarlı tomografi), MR (Manyetik Rezonans) gibi çeşitli görüntüleme işlemleri ile semen analizi gibi çeşitli laboratuvar incelemeleri istenebilir. Bu tetkikler ve sağlık kontrolleri tamamlandığında herhangi bir problem yoksa mutluluk çubuğu ameliyatı için bireyler hazır olur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatının Aşamaları

Mutluluk çubuğu çubuğu ameliyatı genel anestezi altında ortalama bir saat kadar süren bir ameliyattır. Anestezi, idrar toplanması için sonda takılması, sonrasında penil protez parçalarının yerleştirilmesi ile ameliyat aşamaları tamamlanır.

Cerrahi Teknikler ve Protez Seçenekleri

Penil protez ameliyatlarının seyrini belirleyen en önemli konu penil protez çeşitlerinin hangisinin uygulanacağıdır. Çünkü belirlenen protez seçeneğine göre farklı uygulamalar gerekmektedir. Örneğin tek parçalı mutluluk çubuğunda bir adet parça penise yerleştirilerek işlem tamamlanabilir. Bu model penisin sürekli erekte olmasını sağlayan bir adet parçadır. Ancak cinsel ilişki sonrasında kıvırarak sosyal yaşamda dışarıdan görünmesi engellenebilir. Bu açıdan tek parçalı modelde ameliyat da diğer seçeneklere göre daha kolaydır1.

Diğer modellerde bir kaç adet parça vardır. İki parçalı mutluluk çubuğunda penise şişirilebilir çubuk, testislere de pompa yerleştirilmesi gerekir. Bu açıdan ameliyat iki aşamadan oluşur. Diğer bir model olan üç parçalı mutluluk çubuğu modeli tercih edildi ise ameliyat üç parçanın yerleştirilmesi ile tamamlanır. Bunlar, penis içine şişirilebilir çubuk, testislere pompa ve karın içine ise sıvı rezervuarı yerleştirilir. Bu iki model temelde pompa yardımıyla penisteki çubuğun şişirilerek penisin erekte olması temeline dayanır. İlişki sonrasında ise yine pompa yardımıyla penis eski hale getirilir. Yalnızca üç parçalı modelde sıvı ilerimi sağlandığı için penise sıvı dolar ve doğala en yakın penis sertliği hissini verebilir.

Ameliyat Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken en temel konu enfeksiyon riskidir. Sterilizasyon, kullanılan ekipmanların sterilize edilmesi ve diğer her şeyin operasyona uygun olması ameliyat sırasında dikkat edilecekler arasındadır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Mutluluk çubuğu ameliyatı sonrasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi iyileşme sürecinde önemli bir adımdır. Sonrasında kontrollerin ihmal edilmemesi ve alanında uzman doktorun iyileşmeyi yakından takip etmesi gerekir. Ortalama 4-6 hafta sonrasında genellikle tam iyileşme izlenir. Bu süreden sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Postoperatif Bakım ve İzleme

Hastalar ameliyattan çıktıktan sonra genellikle bir gün kadar gözlem altında tutulur. Ameliyattan sonra ortalama 5-6 saat sonra hastalar yavaş yavaş yemek yemeye ve yürümeye başlayabilir. Yürüme ile ödem oluşması engellenmeye çalışılır. Ancak tam iyileşme gerçekleşene kadar uzun süreler ayakta durulması önerilmez. Hastalar ortalama 2-3 hafta sonra testislerdeki pompanın kullanımını deneyerek hem mekanizmayı hem de doku ve organları bu sisteme hazırlar. Ancak cinsel ilişkiye doktor onayı ile ortalama 4-6 hafta kadar sürebilecek tam iyileşme sonrasında girilebilir.

İyileşme Sürecinde Karşılaşılabilecek Zorluklar

Protez ameliyatlarından sonra karşılaşılabilecek zorluklardan ilki enfeksiyondur. Enfeksiyon riskine karşı doktorun önerdiği antibiyotik tedavisi varsa düzenli olarak bu tedaviye devam edilmelidir. Ameliyat sonrasında ilk birkaç haftalık dönemlerde ağrı, şişlik gibi durumlar olabilir. Doktorun önerdiği ağrı kesici ilaç ve soğuk uygulamalar ile bu şikayetler azaltılabilir.

Penil Protezlerin Uzun Vadeli Bakımı

Penil protez ameliyatı sonrasında hastalar iyileşme sürecinde yakından takip edilir.Tam iyileşme gerçekleştikten sonra da belli aralıklarla kontrollere devam edilmelidir. Bu sayede protezin sağlıklı çalıştığı kontrol edilebilir. Herhangi bir sıkıntılı durum kontroller sırasında tespit edilirse sıkıntı büyümeden çözümlenebilir. Bu açıdan kontrollere devam edilmesi önemlidir.

Protezin Bakımı ve Rutin Kontrolleri

Penil protez ameliyatı sonrasında her şey yolunda olsa da doktorun belirlediği periyotlardaki kontrollere düzenli devam edilmeli, ihmal edilmemelidir. Penil protezin bakımı ve bu rutin kontrollerde protezler ayda bir, sonra üç ayda bir zamanla da yılda bir şekilde kontrol edilir.

Olası Komplikasyonlar ve Çözüm Yöntemleri

Penil protez ameliyatından sonra kişiler genellikle bir sorun yaşamadan normal cinsel yaşama dönülür. Bu süreçte protezin bakımı ve rutin kontrollerine dikkat edilmelidir. Penil protezin mekanizmasında görülen arıza ve aksaklıklar, proteze bağlı olarak enfeksiyon, şişlik, ağrı gibi durumlarda doktora gidilmelidir.

Ameliyatın Etkileri ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisi

Sertleşme problemi yaşayan erkekler cinsel yaşamlarını düzenli bir şekilde sürdüremezler. Bu durumdan yalnızca kendileri etkilenmez aynı zamanda cinsel partnerleri de olumsuz etkilenir. Cinsel ilişkinin sağlıklı sürdürülememesi çiftlerde stres, anksiyete,depresyon gibi çeşitli psikolojik sorunlara neden olabilir. Sertleşme probleminin iyileştirilmesi, bu problemi yaşayan hastalar ve cinsel partnerlerinin yaşam kalitesini artırır.

Protez Sonrası Cinsel Yaşam ve Partner İlişkileri

Mutluluk çubuğu ameliyatı sertleşme probleminin kalıcı olarak çözümlenmesi için bir seçenektir. Ayrıca diğer tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında yan etkisi düşük ve doğala yakın bir penis sertliği ile cinsel ilişki konusunda memnuniyet oranı yüksektir. Böylece çiftler düzenli cinsel hayatlarına sağlıkla geri dönebilirler. Bu da kişilerin hem fizyolojik hem de psikolojik olarak hayatlarının daha iyi olmasına destek verir.

Penil protez tedavi maliyetleri bu konuda en merak edilen konular arasındadır. Penil protez ameliyat maliyetlerinin büyük oranı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2020.05.007

2 https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2018.10.002

3 https://web.archive.org/web/20200929171431/

4 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır: Detaylı Bir Penil Protez Rehberi
Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır: Detaylı Bir Penil Protez Rehberi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 30 Kasım 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.