Skip to main content

Sertleşmesi için Ne Yapılmalı: Penil Protez Tedavisi İncelemesi

Cinsel yaşamlarında tatmin edici performansa erişemeyen erkeklerin sıklıkla yanıt aradığı “Sertleşmesi için ne yapılmalı?” sorusuna pek çok cevap verilebilir. Başta yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz, sağlıklı beslenme ve stres yönetiminin sağlanması gibi faktörler sertleşme sorunlarının giderilmesi konusunda fayda sağlayabilir. Sertleşme sorunları, birçok etken sebebiyle ortaya çıkabilir. Genellikle fiziksel veya psikolojik etiyolojik faktörler nedeniyle ortaya çıkan bu sorunlar, bazı durumlarda her iki faktörün bir arada görüldüğü durumlarda da gelişebilir.

Etkin tedavi yönteminin belirlenebilmesi için altta yatan nedenin doğru tespiti gerekir.

Doğru tespit uzman hekim muayenesi ile gerçekleşir ve tedavi şeması yine hekimlerin tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulur. Tedavi prosedürleri basamaklı olarak uygulanmaktadır. Sertleşme sorunlarına yönelik; birinci basamakta ilaç tedavisi, ikinci basamakta penil enjeksiyon ve üçüncü basamakta cerrahi prosedürleri kapsayan mutluluk çubuğu uygulamaları kullanılır. Birinci ve ikinci basamak tedavileri medikal yöntemlerdir. Bu yöntemlerin başarısız olması durumunda hekimlerin uygun görmesi ve kişinin de talep etmesiyle, kalıcı bir çözüm olanağı suran ve cerrahi bir girişim gerektiren penil protez tedavisine başvurulabilir.

Sertleşme Sorunları ve Genel Yaklaşımlar

Erken boşalma (prematür ejakülasyon) rahatsızlığından sonra erkeklerin en sık karşılaştığı cinsel sağlık sorunu olan erektil disfonksiyon erkeklerin cinsel birliktelik sırasında performans kaygısı yaşamasına ve ilişkiden zevk alamamasına neden olabilir. Dolayısıyla kişinin psikolojisi ve partneri ile olan iletişimi üzerinde olumsuz izler bırakabilir. Ayrıca fizyolojik başka hastalıkların ve ciddi durumların habercisi de olabilir. Bu nedenle hekimler tarafından gerekli muayenelerin yapılması, tanının konulması, altta yatan etkenin giderilmesi ve sertleşmeye yönelik uygun tedavi prosedürünün uygulanması gerekir1.

Sertleşme Sorunlarının Nedenleri: Bilinmesi Gerekenler

Sertleşme sorunları genellikle birden fazla nedenle ortaya çıkan bu nedenle multidisipliner bir yaklaşım gerektiren bir hastalıktır. Sertleşme sorunlarının nedenleri; psikolojik, fizyolojik veya her ikisinin bir arada görüldüğü etkenler şeklinde sıralanabilir. Bu nedenlerin iyi tespit edilmesi erektil disfonksiyona neden olan hastalıkların giderilmesi konusunda fayda sağlar.

Sertleşme sorunlarının psikolojik nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres, endişe ve çekingenlik,
 • Performans kaygısı,
 • Cinsel tabular, mitler ve yanlış inançlar,
 • Depresyon, anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu gibi rahatsızlıklar

Sertleşme sorunlarının fiziksel nedenleri ise şu şekildedir:

 • Hipertansiyon, şeker hastalığı ve damar sertliği (ateroskleroz),
 • Kalp yetmezliği, diğer kalp damar ve dolaşım hastalıkları,
 • Peyronie hastalığı,
 • Hipofiz bezi, endokrin bezi ve tiroid bezi hastalıkları,
 • Multiple skleroz ve Parkinson hastalığı,
 • Omurilik travmaları, iltihaplanmaları ve leğen kemiği kırıkları,
 • İdrar söktürücü, tansiyon, astım, alerji, epilepsi ve kalp hastalıklarına yönelik kullanılan ilaçlar,
 • Antidepresan, antipsikotik, duygudurum düzenleyici, anksiyolitik, sedatif hipnotik psikiyatrik ilaç grupları,
 • Alkol, sigara, kafein gibi bağımlılık yapıcı toksik maddelerin kullanılması.

Penil Protez Tedavisi: Ne Zaman Düşünülmeli?

Bazı hastalarda birinci basamak tedavisi olan ve ağız yolu ile ilaç kullanımı ve ikinci basamak tedavisi olan damar genişletici ilaçların uygulandığı penil enjeksiyonu gibi tedaviler yetersiz kalabilir. Penil protez tedavisi, bu durumlarda başvurulan üçüncü basamak tedavi prosedürüdür. Penis içerisine iki adet silindirin cerrahi işlem ile yerleştirilmesi suretiyle uygulanan penil protez tedavisi kişinin idrar yapma, boşalma ve orgazm gibi cinsel fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etki bırakmadığı için sıkça tercih edilir.

Hasta ve partner memnuniyetinin yüksek olması, diğer yöntemlere göre sürekli kullanım gerektirmemesi ve kalıcı bir çözüm yolu olması gibi avantajları nedeniyle sık tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Kişinin ihtiyacına göre belirlenen, farklı boy ve çaplarda tasarlanabilen 3 farklı penil protez bulunmaktadır. Bu penil protez çeşitleri; tek parçalı (malleable) penil protez, şişirilebilen 2 parçalı yarı set penil protez ve şişirilebilen 3 parçalı penil protez şeklinde sıralanabilir.

Bükülebilir protezler giyinme ve idrar yapma gibi eylemler esnasında aşağıya, cinsel ilişki esnasında yukarıya doğru hareket sağlayabilen bir fonksiyona sahiptir. Mekanik hasara neden olabilecek parçalar içermemesi, uygun fiyatlı olması ve kısa sürede yerleştirilmesi bu protez çeşidinin avantajları arasında sayılabilir. Aynı zamanda daha penisin gevşek durumda bulunmasını ve daha iyi bir kozmetik sonuç elde edilmesini de sağlamaktadır.

Penil Protez Tedavisi: Prosedür ve İyileşme Süreci

Yaşam tarzı değişiklikleri, medikal prosedürleri kapsayan birinci ve ikinci basamak tedavilerinin yetersiz kalması durumunda penil protez tedavisi tercih edilir. Penil protez ameliyatları uygun hasta seçimi ile hem hasta hem de partner memnuniyeti sağlayan cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle hasta ve partnerine; protez tipleri, uygulama şekli, avantajları, dezavantajları, olası komplikasyonlar, yan etkiler, kullanım şekli ve iyileşme süreci hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılmalıdır.

Ameliyat öncesi süreçte hastanın genel sağlık taramaları yapılmalıdır. Bakteriüri, idrar yolu enfeksiyonu, sistemik enfeksiyon veya operasyon bölgesinde lokal enfeksiyon gelişmesi durumunda hastanın iyileşmesi beklenmelidir. Herhangi bir engel görülmediği takdirde hastaya en uygun protez tipi ve boyutu belirlenir.

Protez cerrahisi genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Penis ve testislerin arasına cerrahi kesinin atılmasıyla operasyona başlanır. Mutluluk çubuğu olarak isimlendirilen silikon silindirler penis içerisindeki korpus kavernozum isimli kanallara yerleştirilir. İşlemin başarı ile tamamlanması ardından kesi kapatılarak operasyon bölgesi temizlenir. Operasyonun ardından üroloji doktoru uygun görürse antibiyotik kullanımı önerebilir.

Medikal Tedaviler: İlaçlar ve Diğer Yöntemler

Sertleşme sorunlarında kullanılan medikal tedaviler, cerrahi prosedürlerin dışında kalan birinci ve ikinci basamak uygulamalarıdır. Medikal tedaviler ilaçlar ile uygulanır. Ağız yolu ile kullanılan ilaçlar fosfodiesteraz enzim inhibitörleri olarak bilinen sildenafil, vardenafil ve tadalafil isimli etken maddelere sahip ilaç gruplarıdır. Bu ilaçların genel olarak güvenilir olduğu bilinir, ancak uzman görüşü alınmadan kullanılması tavsiye edilmez. Kan damarlarını genişletici etkisi nedeniyle baş ağrısı, sıcak basması ve burunda doluluk hissi gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Diğer bir medikal tedavi de penil enjeksiyonu yöntemidir. Bu tedavi prosedürü korpora kavernozaya ince iğneler aracılığı ile vazoaktif (damar genişletici) ilaçların enjekte edilmesi ile uygulanır. Dolayısıyla ereksiyonu sağlayan damarlar genişler, penis dokusu gevşer ve kan miktarı artarak ereksiyon gerçekleşir. Penil enjeksiyon yöntemi ikinci basamak tedavisidir ve birinci basamak tedavisi olan ağız yoluyla kullanılan ilaçlardan fayda sağlanamaması durumunda tercih edilir. Bu yöntemin de fayda sağlamadığı hastalar penil protez tedavisi yöntemiyle kalıcı bir çözüme erişebilirler. Ancak penis protezi taktırmak isteyen hastalar, tedaviye uygunluklarının değerlendirilmesi amacıyla bir üroloji hekimi ile görüşme sağlamalıdır. Böylece en doğru kararı vermek için harekete geçilebilir.

Siz de sertleşme sorunu yaşıyorsanız ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, penil protez tedavisi hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenmek ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) kısmi ödeme şartlarına yönelik bilgi edinmek için bizlere ulaşabilirsiniz. İletişime geçmek için sitemiz üzerinde yer alan “Bilgi İsteme Formu” doldurabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0094014311000231?via%3Dihub

2 https://link.springer.com/article/10.1007/s00120-021-01531-7

3 https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/196762

4 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf

5 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1017674

6 https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_18_67_230_232.pdf

7 https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1404734

8 https://www.uroturk.org.tr/5/halk-icin-bilgiler/1121/sertlesme-sorunu

9 https://www.cetad.org.tr/73/sik-sorulan-sorular/41/sertlesme-bozuklugu

10 https://androloji.org.tr/6/hastalar-icin/29/erkek-cinsel-fonksiyon-bozukluklari

11 https://www.cetad.org.tr/73/sik-sorulan-sorular/12/erkek-cinsel-sorunlarinin-psikolojik-nedenleri-nelerdir

12 https://www.cetad.org.tr/CetadData/Books/21/pdf-dosyasini-indirmek-icin-tiklayiniz.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşmesi için Ne Yapılmalı: Penil Protez Tedavisi İncelemesi
Sertleşmesi için Ne Yapılmalı: Penil Protez Tedavisi İncelemesi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 18 Ocak 2024

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.