Skip to main content

Sertleşme Problemi Nedir, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Erkek cinsel işlev bozukluklarından biri de cinsel erişkinliğe ulaşan her yaştan erkeğin yaşayabildiği bir problem olan sertleşme problemi olduğu bilinmektedir. Tıp literatüründe erektil disfonksiyon adıyla bilinen bu durum geçici olabildiği gibi sürekli olarak yaşanan bir sorun da olabilir. Sürekli yaşanan bir durum ise uzman bir doktora danışılmalıdır. Bu konu ile ilgili birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Sertleşme Problemi Nedir?

Sertleşme problemi (erektil disfonksiyon) veya iktidarsızlık, cinsel ilişki için yeterli ereksiyon elde edememe veya ereksiyonu sürdürememe anlamına gelir. Sertleşme problemlerinin 40 yaş üstü her 5 erkekten birini etkilediği tahmin edilmektedir1.

Sertleşme Problemi Neden Olur?

Ereksiyon gerçekleşmesi için kişinin penisine bir kan akışı sağlanması gerekir. Penisi olan bir kişi cinsel olarak uyarıldığında penisteki kan damarlarındaki bir kas gevşer. Penis kanla doldukça penis sertleşir. Kan damarlarındaki kaslar kasıldığında ve biriken kan penis damarlarından dışarı aktığında ereksiyon sona erer. Bu kan akışı çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşmediğinde sertleşme meydana gelemez ya da gerekli süre devamlılığını sağlayamaz. Bu durum sertleşme problemi olarak bilinen durumu meydana getirir.

Sertleşme Problemi Nedenleri

Erektil disfonksiyon pek çok nedene bağlı gelişebilir. Bunlar psikolojik ya da fiziksel sorunlar olabilir. Özellikle diyabet, ereksiyonu kontrol eden kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir. Bu nedenle, normal miktarda erkeklik hormonuna sahip olan kişilerde dahi ereksiyon elde edilemeyebilir1. Sertleşme problemi nedenleri şunlardır:

 • Depresyon
 • Alkol
 • Sigara kullanımı
 • Bazı ilaçlar
 • Stres
 • Obezite
 • Peyronie rahatsızlığı
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Düşük testosteron
 • Fiziksel olarak aktif olmamak

Sertleşme Problemi Belirtileri

Erkekler her zaman başarılı bir ereksiyon elde edemeyebilir. Bununla birlikte, bir kişi sürekli olarak ereksiyon sağlayamıyorsa, o zaman sertleşme problemine sahip olabilir. Bir kişinin teşhis alması için sertleşme problemi yaşaması gereken tanımlanmış bir zaman yoktur. Genellikle utanma, çekingenlik, endişe ve cinsel ilişkiye karşı ilgide azalma gibi duygusal belirtiler vardır. Sertleşme probleminin en net belirtisi sertliğin korunamaması ya da sertleşmemesidir.

Sertleşme Problemine Yol Açan Etmenler

Erektil disfonksiyonun birçok yaygın nedeni vardır. Mevcut olumsuz sağlık koşulları, hastalıklar, stres, uyuşturucu ve alkol kullanımı, ilişki sorunları, artan yaş bunlardan bazılarıdır.

Sertleşme Problemi ile Başa Çıkmak İçin Alınabilecek Önlemler

Erektil disfonksiyona neden olan bazı faktörler vardır. Bunların ilki kalp ve damar hastalıklarına da neden olan sigaradır. Fakat sadece sigaradan uzak durmak yeterli olmaz. Aynı zamanda kişinin beslenme düzeni de sertleşme bozukluklarına neden olabilir. Yağ oranı yüksek gıdalardan, özellikle doymuş yağ ve sodyumdan kaçınmak gerekir. Çünkü sağlıklı bir kiloda olmak kan basıncını ve diyabeti kontrol etmeye yardımcı olur. Ayrıca, alkol alımının da ereksiyonu olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır. Fiziksel aktivite, penis de dahil olmak üzere vücuttaki kan akışını artırır2. Fakat yeni aktivitelere başlamadan önce mutlaka bir sağlık uzmanıyla görüşmek gerekir.

Sertleşme Problemi Nasıl Teşhis Edilir

Sertleşme probleminin sayısız potansiyel nedeni vardır, bu durum doktorun birçok soru soracağı ve kan testleri isteyeceği anlamına gelir. Bu testlerin amacı diyabet gibi kişinin erektil disfonksiyon yaşamasına neden olabilecek problemlerin varlığını araştırmaktır. Bu testler sebebin psikolojik değil de fiziksel olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Erektil disfonksiyon, bir kişinin düzenli olarak tam bir ereksiyon elde edemediği durumdur. Bir kişi, yüksek kolesterol seviyeleri gibi fiziksel faktörlerin bir sonucu olarak veya cinsel performans kaygısı gibi psikolojik nedenlerden dolayı sertleşme problemi yaşayabilir. Doktor, reçeteli ilaçlar veya nadir durumlarda cerrahi müdahale dahil olmak üzere bir dizi tedavi önerebilir.

Sertleşme Problemi Tedavi Seçenekleri

Sertleşme problemi tedavisinde bazı seçenekler mevcuttur3. Bu tedavi seçeneklerine sırasıyla yakından bakacak olursak;

 • İlaç tedavisi: Sertleşme problemi yaşayan bir kişiye penis kaslarını gevşetebilen bir grup ilaç reçete edilebilir. Her ilaca göre kullanım zamanı değişiklik gösterse de cinsel ilişkiden belirli bir süre önce alınması tavsiye edilir. Doktor, kişinin kalp rahatsızlıklarını kontrol eder ve bu ilaçları reçete etmeden önce aldığı diğer ilaçları sorar. Bu ilaçların kullanımı bazı kişilerde kızarma, görsel anomaliler, işitme kaybı, hazımsızlık, baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.
 • Penil enjeksiyon: Penil enjeksiyonlar cinsel ilişki öncesi penise enjekte edilen ilaçları içerir. Bu ilaçlar belirli bir süre kan akışının penise akmasını sağlar ve sertlik elde edilir.
 • ESWT (Şok Dalga) terapisi: Doktor kontrolünde verilen şok tedavisi ile peniste kan akışını artırmak hedeflenir.
 • Vakum cihazları: Penise geçirilen vakum cihazları kan akışını penise yönlendirmeyi hedefler. Bu cihazlar cinsel ilişkiden belirli bir süre önce kullanılarak sertlik sağlamaya yarar.
 • Mutluluk çubuğu: Penil implant olarak bilinen mutluluk çubuğu cerrahi yolla kişinin penisine yerleştirilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı kişinin kalıcı bir çözüme ulaşması için tercih edilir. Mutluluk çubuğu ameliyatları diğer tedavi seçenekleri yetersiz kaldığında başvurulan bir yöntemdir..

Sertleşme Problemi Tedavisi için Mutluluk Çubuğu

Mutluluk çubuğu kullanımı, konservatif tedaviye dirençli erektil disfonksiyon için kullanılır. Hastalar için şişirilebilir ve tek parçalı (malleable) cihazlar mevcuttur. Hasta anatomisine ve tercihine bağlı bu cihazlardan biri seçilir4. Mutluluk çubuğu çeşitleri şunlardır:

 • Şişirilebilir mutluluk çubuğu: Şişirilebilir implantlar, peniste iki silindir ve testis torbasında şişirilebilir bir pompadan oluşur. Kişi pompayı sıkıp bıraktığında, silindirler bir ereksiyonu taklit eden bir salin solüsyonu ile dolar. İki parçalı şişirilebilir implantlar, skrotumdaki pompanın içinde bir salin solüsyonuna sahiptir.
 • Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: Bu tip penil implant, penise iki esnek çubuk implante eden bir cerrahi içerir. İmplantların boyutu veya sertliği asla değişmez ve yarı sert bir durumu korur. Bununla birlikte, insanlar çubukları kolayca farklı konumlara ayarlayabilir. İmplantlar genellikle aşağı doğru bükülürken, kişiler cinsel aktivite için onları düzleştirerek yukarı doğru bir pozisyona getirebilirler.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı ve İyileşme Süresi

Penis protezi yerleşiminin cerrahi planlamasından önce kapsamlı bir öykü ve fizik muayene yapılır. Kapsamlı bir öykü alındıktan sonra, fiziki muayene yapılması gerekir. Tüm bu süreç genellikle 1-2 saat sürer ve mutlaka bir sağlık kuruluşunda bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir. İşlem sırasında cerrah peniste başın altından bir kesi yapar ve implantı içine yerleştirir. İmplantın boyutunu hem vücut hem de penis boyutuna göre özelleştirmek önemlidir. Şişirilebilir implantlar takılırken skrotumda kesiler açılması gerekir. Çünkü bu bölgeye pompa ve valf yerleştirilir. Kişiler, prosedüre girmeden önce cerrahlarına implantın beklenen ömrünü sormalıdır.

Bu işlemi yaptıran kişiler aynı gün evlerine gidebilir. Rahatsızlık hissini gidermeye yardımcı olmak için ağrı kesici ilaç almaları gerekebilir ve doktorlar enfeksiyonu önlemek için antibiyotik reçete edebilirler. Doktor ameliyattan sonra 4-6 hafta cinsel ilişki yaşanmaması gerektiğini söyleyebilir. Doktor ayrıca her gün implantın şişirilmesi ve indirilmesiyle ilgili pratik egzersizler hakkında bilgi vermelidir.

Mutluluk çubuğu sertleşme sorunu için kalıcı bir çözümdür ve bazı durumlarda SGK ödeme kapsamındadır. SGK tarafından ödeme şartları hakkında daha detaylı bilgi için “Bilgi İstek Formu” üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1.https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/guide/ed-diabetes

2.https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/prevention

3.https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/erectile-dysfunction/treatment

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563292/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Sertleşme Problemi Nedir, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri
Sertleşme Problemi Nedir, Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 24 Mart 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.