Skip to main content

Ereksiyon Problemi: Tedavi Seçenekleri ve İpuçları

Ereksiyon problemi yaşayanlar için detaylı bir rehber. Yazımızda penil protez tedavisi ve diğer çözüm yolları hakkında kapsamlı bilgilere ulaşmak mümkün.

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu olarak da bilinen ereksiyon probleminin çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ereksiyon bozukluğunun tanı ve tedavisi hakkında son dönemlerde gelişmiş pek çok yöntemi yazımızda bulabilirsiniz. Modern laboratuvar tetkikleri ereksiyon probleminin teşhis edilmesinde etkili yöntemlerdendir. Tedavi açısından ise geçmişten bugüne kadar pek çok seçenek vardır. Bu seçeneklerden biri olan mutluluk çubuğu gelişmiş tedaviler arasında ilk sırada yer alır. Bu tedavi ile ereksiyon probleminin kalıcı olarak iyileştirilmesi amaçlanır.

Ereksiyon Problemi ve Etkileri

Ereksiyon problemi, erkeklerin cinsel ilişki için gerekli olan penis sertliği ile ilgili sıkıntı yaşaması durumudur. Bu durum cinsel yaşamın düzeninin bozulmasına yol açabilir. Bu da hem ereksiyon problemi olan erkeklerin hem de cinsel partnerlerinin ruh sağlığının olumsuz etkilenmesine sebep olur1.

Ereksiyon Probleminin Tanımı ve Yaygınlığı

Bu durum cinsel ilişki öncesinde sertleşmeme veya sertleşen penisin ilişki sırasında sertliğinin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Erkekler arasında sıklıkla görülen bu problem bazen çeşitli sebeplerle geçici olabileceği gibi kalıcı bir problem şeklinde de ortaya çıkabilir. Bu problemin tanısında en az 6 ay bu penisin fonksiyon bozukluğu yaşıyor olması durumu aranır.

Ereksiyon Probleminin Nedenleri

Ereksiyon probleminin farklı başlıkta incelenebilecek pek çok nedeni vardır. Bu nedenle fiziksel, psikolojik, yaşam tarzı ve sağlık durumu olarak birkaç ayrı başlıkta incelenebilir.

Fiziksel ve Psikolojik Nedenler

Ereksiyon bozukluğuna yol açan problemlerden ilki fiziksel nedenlerdir. Penisin sertleşmesi, penisteki damarlara kan akışının sağlanması ve cinsel ilişki boyunca sabit kalması olarak tanımlanabilir. Bu durumda penisteki damarları ve kan akışını olumsuz etkileyecek herhangi bir fiziksel durum ereksiyon problemine neden olabilir. Yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertliği gibi çeşitli damar hastalıkları fizyolojik nedenler arasındadır. Diğer yandan cinsel hormonlar başta olmak üzere hormonal problemler ve diyabet, tiroid gibi hormonal hastalıklar da fiziksel sebepler altında incelenir.

Bir diğer ereksiyon problemi oluşturan durum ise psikolojik nedenlerdir. Çiftler arasında yaşanan ilişki problemleri, erkeklerdeki performans kaygıları, stres, anksiyete, depresyon gibi durumlar cinsel ilişki sırasında ereksiyon probleminin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yaşam Tarzı ve Sağlık Durumunun Rolü

Kişilerin günlük hayattaki rutin yaşam tarzları pek çok hastalığın temelini oluşturabilir. Sağlıksız beslenme, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlar uzun vadede sağlığın bozulmasına ve cinsel yaşamda ereksiyon probleminin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda çeşitli hastalıklar, bazı ilaçların yan etkileri, bazı ürolojik cerrahi operasyonların sonrasındaki sağlık durumunun rolü de dolaylı yoldan ereksiyon sıkıntısını doğurabilir.

Tüm bu nedenler ereksiyon sıkıntısı oluşturarak cinsel yaşamın bozulmasına ve uzun vadede genel sağlığın olumsuz etkilenmesine sebep olur. Temelde yaşam tarzı değişiklikleri ve altında yatan neden olarak hastalıkların tedavi edilmesi bu problemin çözülmesi için bir adım olabilir.

Penil Protez Tedavisine Genel Bakış

Ereksiyon probleminin iyileştirilmesinde modern tedavi yöntemlerinden olan penil protezler kalıcı tedavi yöntemi olarak son zamanlarda sıklıkla tercih edilenler arasındadır.

Penil Protezlerin Tanımı ve Çeşitleri

Penil protez, halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu ereksiyon probleminin tedavi edilmesinde kullanılan modern yöntemlerden biridir. Penil protezlerin hastalara önerilen üç adet modeli vardır. Bu modeller tek parçalı, iki ve üç parçalı olarak sıralanabilir.

Tek parçalı model cerrahi operasyonla yalnızca penise yerleştirilebilen bir adet çubuktan oluşur. Bu model el becerisi ve hareket kabiliyeti sınırlı olan hastalar için kullanım kolaylığı sunan bir seçenektir. Cinsel ilişki öncesinde penis ilişkiye hazır hale getirilir. İlişki sonrasında bükülerek saklanabilir bir pozisyona kolaylıkla getirilebilir. İlave parçası ve mekanizması olmadığından diğer modellere göre aksaklık yaşama riski daha azdır.

İki parçalı modelde penis çubuğu ve pompa vardır. Penise yerleştirilen bu çubuk şişirilebilir özelliktedir. Testislerdeki pompa el ile kolayca hissedilerek şişirmeyi sağlar. Cinsel ilişki sonrasında aynı şekilde pompa yardımıyla penis indirilerek normal konumuna getirilebilir.

Üç parçalı modelde ise penis çubuğu, pompa ve karın içi sıvı rezervuarı parçaları vardır. Testislerdeki pompa yardımıyla rezervuardan sıvı penisteki çubuğa iletilir. Çubuk sıvı ile dolduktan sonra ereksiyon sağlanmış olur. Cinsel ilişki tamamlandıktan sonra yine pompa yardımıyla sıvı tekrar rezervuara alınır bu sayede penis eski haline gelmiş olur. Bu modelde penis sıvı ile erekte edildiğinden kan ile dolma hissini taşıması sebebiyle doğala en yakın ereksiyon sağlayabilir. Üç parçalı model, kullanan kişilerin yorumlarına göre memnuniyeti en yüksek modeldir.

Protez Tedavisinin Erektil Fonksiyon Üzerindeki Etkisi

Penil protez tedavisi erektil disfonksiyon olarak bilinen ereksiyon probleminin kalıcı olarak iyileştirilmesinde büyük önem taşır. Çünkü penil protez implantları cerrahi işlemle yerleştirildikten sonra mekanizmada herhangi bir aksaklık olmadığı durumda uzun süre kullanılabilir. Yan etkisi de diğer tedavilere göre yok denecek kadar azdır. Ayrıca cinsel ilişkide doğala yakın bir penis sertliği sunduğu için memnuniyet oranı da yüksektir.

Ereksiyon Problemi için Diğer Tedavi Yöntemleri

Ereksiyon problemi için ilaç tedavisi başta olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu yöntemler penil protez tedavisinden önce kişiler ilk tanı aldığında başvurulan birinci basamak tedavilerdir.

İlaç Tedavisi ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Ereksiyon problemi yaşayan kişilere alanında uzman doktorun ilk önerdiği tedavi ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar sildenafil, vardenafil, avanafil, udenafil, tadalafil gibi etken maddesi içerirler. Ancak ilaç tedavisi genellikle akut ereksiyon problemi yaşandığında genellikle fayda sağlayabilir. Uzun süreli kronik ereksiyon probleminde genellikle ateş basması, baş dönmesi, terleme, kalp çarpıntısı gibi yan etkiler oluşturabilir.

Alternatif Tedavi Seçenekleri ve Etkinlikleri

İlaç tedavisinin yanı sıra önerilen başka tedaviler de vardır. Penil enjeksiyon bu alternatif tedavi seçenekleri arasındadır. Penise uygulanan enjeksiyon işlemi ile damarların genişletilerek kan akışının desteklenmesini sağlar. Bu sayede penis erekte olmuş olur. Bu işlemi hasta kendisi cinsel ilişki öncesinde uygulayabilir.

Alternatif seçeneklerden bir diğeri de ESWT terapisidir. Bu tedavide penise dışarıdan şok dalga uygulaması yapılır. Bu işlem ile peniste yeni kılcal damar oluşumu, hasarlı bir doku varsa onun onarılması hedeflenir. Diğer bir tedavi yöntemi ise vakum cihazlarıdır. Vakumlama işlemi ile peniste kan akışı sağlanır böylece penis erekte olur.

Erektil disfonksiyon durumunda alanında uzman üroloji doktorundan tanı aldıktan sonra ilk aşamada birinci basamak tedaviler uygulanır. Bu tedavilerden yanıt alınamadığı durumlarda penil protez son basamak tedavidir.

Penil Protez Tedavisinin Uygulanması

Penil protez implantı cerrahi bir işlemle uygulama yapılır.

Ameliyat Süreci ve Sonrası

Ameliyat öncesinde operasyon için gerekli tüm tetkikler tamamlanır. Genel anestezi altında ortalama 1 saat süren cerrahi bir işlemle penil implantlar yerleştirilir. Ameliyat sonrasında oluşabilecek herhangi bir riske karşı antibiyotik verilebilir. Ameliyat sonrasında morluklar, bir süre ağrı ve şişlik olabilir. Düzenli kontrollerden sonra genellikle 4-6 hafta arasında tam iyileşme görüldüğünde cinsel ilişkiye girilebilir.

Penil Protez Kullanımı ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkiler

Erektil disfonksiyon kişilerin cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Bu da çiftlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal yaşamlarına yansıyabilir. Bu açıdan bu problemin penil protez ile kalıcı ve doğala en yakın şekilde çözümlenmesi çiftlerin yaşam kalitesinin artırılmasında çok önemlidir.

Ereksiyon Problemi ve Tedavi Süreci

Ereksiyon problemi hem fiziksel hem de ruhsal olarak çeşitli problemler oluşturmaya başladığında sağlık kuruluşlarının üroloji kliniklerine başvurarak tanı ve tedavi süreci en kısa zamanda başlatılmalıdır.

Tedavi Seçeneklerinin Değerlendirilmesi

Kişiler erektil disfonksiyon tanısı aldıktan sonra ilk aşamada birinci basamak tedaviler uygulanır. Sonra bu tedaviler başarılı olmazsa penil protez tedavisi tercih edilebilir.

Ereksiyon Problemi ile Başa Çıkma Yöntemleri

Ereksiyon problemi her erkeğin başına gelebilecek bir problemdir. Bu yüzden bu problem yaşandığında genellikle kişiler doktora gitmek konusunda kaygı hissederler. Ancak problemin temelindeki sağlık probleminin erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Bu sıkıntının iyileştirilmesinde tercih edilebilecek pek çok tedavi yöntemi olması kişiler için işlerin kolaylaştırılmasını sağlayabilir.

Penil protez tedavisinin maliyetlerinin bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. “

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20200924074226/

2 https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/health-problems-erectile-dysfunction

3 https://doi.org/10.1177/1557988315596566

4 https://doi.org/10.1136/bmj.g129


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Ereksiyon Problemi: Tedavi Seçenekleri ve İpuçları
Ereksiyon Problemi: Tedavi Seçenekleri ve İpuçları
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 27 Kasım 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.