Skip to main content

Penil Protez Nedir? Erektil Disfonksiyon için Kalıcı Çözümler

Erektil disfonksiyon tedavisinde “Penil protez nedir?” sorusu, sertleşme sorununa kalıcı çözüm sağlamak amacıyla penise yerleştirilen implantlar şeklinde cevaplanabilir. İlaç tedavisi, ESWT terapisi, vakumlu sertleşme cihazları, penil enjeksiyon tedavisi gibi basamak tedavilerden olumlu sonuç alamayan hastalar penil implantlar sayesinde kalıcı çözüme kavuşabilir. Tek parçalı (malleable), 2 parçalı ve 3 parçalı şişirilebilir implantlar sertleşme sorunu tedavisinde sıklıkla tercih edilen implant çeşitleridir.

Penil Protez Tanımı ve Genel Bakış

Sertleşme sorunu, tıp literatüründeki adı ile erektil disfonksiyon, cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonun yani sertleşmenin gerçekleşmemesi, gerçekleşse bile sürdürülememesi ile karakterize bir sağlık sorunudur. Özellikle ileri yaş grubundaki erkeklerde sık rastlanan sertleşme sorununun tedavisinde üroloji uzmanları halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen protezler dahil olmak üzere çeşitli tedavi yöntemlerinden faydalanabilir. Bu protezler hasta genel anestezi etkisi altındayken cerrahi olarak penise yerleştirilir1.

Uzmanlar cerrahi yöntemlere başvurmadan önce sertleşme sorunu ile başvuran hastalarda detaylı bir değerlendirme yaparak tedavi yöntemine karar verir. Öncelikle birinci basamak tedavi yöntemi olarak ilaç tedavisi denenebilir. İlaç tedavisinden istenilen sonucun alınamadığı durumlarda hastalara ESWT terapisi, vakumlu sertleşme cihazları, penil enjeksiyon tedavisi önerilebilir. Bu tedavi yöntemleri de her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ve kalıcı çözüm için penil protez operasyonlarına başvurulabilir. Bu protezler operasyonla penise yerleştirilir, ilişki sırasında implantın çeşidine göre hasta eliyle veya pompa yardımıyla penisi dik konuma getirmek mümkündür. Penil implant tedavisine uygun olan adaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalıcı erektil disfonksiyon hastaları,
 • Basamak tedavilerden olumlu sonuç alınamayan hastalar,
 • Peyronie hastalığı yani penis eğriliği gibi diğer tedavi yöntemleri ile olumlu sonuç alınması zor olan sağlık sorunları,
 • Hastada prostat kanseri öyküsü bulunması veya prostatektomi (prostat bezinin bir kısmının veya tamamının çıkarılması) operasyonu geçirilmiş olması.

Sayılanlara ek olarak, bazı hastalara penis protezi uygulanması mümkün olmayabilir. Buna göre implant tedavisine uygun olmayan hastalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastadaki sertleşme sorununun tersine çevrilme ihtimali olması,
 • Erektil disfonksiyonun ortaya çıkmasında psikolojik faktörlerin etkili olduğu durumlar,
 • Cinsel isteksizlik,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • Penis derisinde veya çevresinde cilt iltihaplı cilt lezyonları olması.

Sertleşme sorunu şikâyeti ile başvuran hastalar alanında uzman bir üroloji doktoru tarafından detaylı olarak değerlendirildikten sonra penil protez operasyonları için uygun aday olup olmadıklarına karar verilebilir.

Erektil Disfonksiyon ve Penil Protezlerin Rolü

Erektil disfonksiyon (ED) cinsel birliktelik için gerekli olan ereksiyonun sağlanamaması veya sürdürülememesi ile kendisini gösteren bir çeşit cinsel işlev bozukluğudur. Araştırmalar dünya genelinde erkeklerin yaklaşık %5-20’sinin sertleşme sorunu yaşadığını göstermektedir. Erektil disfonksiyonun ortaya çıkmasında pek çok faktörün etkisi vardır. Bunların başında diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli kronik sağlık sorunları gelir. Kronik sağlık sorunlarının özellikle ileri yaşlarda daha yaygın görülmesi ileri yaş grubundaki erkeklerde erektil disfonksiyonun da yaygınlığının artmasına neden olmaktadır. Çeşitli çalışmalara göre erkeklerin yaklaşık %40’ı 40’lı yaşlarında, yaklaşık %70’i ise 70’li yaşlarında sertleşme sorunu ile karşılaşmaktadır. Kronik sağlık sorunlarının yanı sıra depresyon, anksiyete gibi psikolojik sağlık sorunları da erkeklerde sertleşme sorunu başta olmak üzere cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Bunların yanı sıra sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, obezite, çeşitli ilaç kullanımları gibi risk faktörleri de erkeklerde sertleşme sorununa neden olabilir.

Erektil disfonksiyon tedavisi öncesinde üroloji uzmanları hastaları önce fiziki olarak muayene eder ve sorunun altında yatan sebebi belirleyebilmek için bazı tetkiklerden faydalanır. Bu tetkikler neticesinde hekim hastada diyabet, hipertansiyon gibi kronik bir sağlık sorununun cinsel işlev bozukluğuna neden olduğundan şüphelenirse, üroloji uzmanları multidisipliner bir yaklaşımla dahiliye ve kardiyoloji gibi branş uzmanları ile birlikte kronik sağlık sorununu kontrol almaya yönelik bir tedavi planı hazırlar. Bunun yanı sıra üroloji uzmanları erektil disfonksiyon tedavisinde penisteki düz kasların gevşemesini, böylece penise giden kan akışının artmasını sağlayan ilaç tedavisi, ESWT terapisi, vakumlu sertleşme cihazları, penil enjeksiyon tedavisi gibi tedavi yöntemlerinden de faydalanabilir. Bu tedavilerin başarısızlıkla sonuçlandığı durumlarda kalıcı çözüm için penil protez operasyonlarına başvurulabilir.

Penil Protez Çeşitleri

Penil protezler diğer tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı durumlarda cinsel birliktelik için gerekli olan sertleşmeyi sağlayabilmek ve sürdürebilmek amacıyla cerrahi olarak penise yerleştirilen medikal cihazlardır. Gelişen teknolojinin de yardımıyla günümüzde farklı teknik özelliklere sahip tek parçalı (malleable), 2 parçalı ve 3 parçalı şişirilebilir protezler dahil olmak üzere çeşitli implantlar kullanılmaktadır. Bükülebilir bir adet silindirden oluşan tek parçalı implantları hastanın eli yardımıyla dik konuma getirmesi ve ilişki sonrasında yine eliyle doğal konumuna geri döndürmesi gerekir. 3 parçalı şişirilebilir protezler ise bükülebilir bir adet silindir, hastanın protezi dik konuma getirmesini ve üzerindeki indirme tuşu yardımıyla söndürmesini sağlayan bir adet pompa ve karın içerisine yerleştirilen rezervuardan oluşur. Tek parçalı implantlardan farklı olarak şişirilebilir implantlarda hastalar pompa yardımıyla protezi dik konuma getirir ve yine pompa yardımıyla söndürür. Diğer implant çeşitleri ile kıyaslandığında bu implantların başlıca avantajı daha doğal bir ereksiyon hissi yaşatmasıdır. Tek parçalı implantlarda ilişki sonrasında da peniste bir miktar sertlik kalabilir. Bu durum daha az doğal görünen bir penis görünümüne neden olabilir. Bunun yanı sıra bu implantlarda daha az parça olması arıza riski daha düşüktür.

Penil Protezlerin Çalışma Mekanizmaları

Penis protezleri cerrahi olarak penise yerleştirilir. Ancak aralarında çalışma mekanizması bakımından bazı farklılıklar vardır. Tek parçalı (malleable) implant operasyonları sırasında uzmanlar bükülebilir bir adet silindiri penisle testisin birleştiği yerin hemen altından yaptıkları bir kesi yardımıyla yerleştirir. Esnek özelliğe sahip olan bu silindir sayesinde hastalar ilişki öncesinde penisi el yardımıyla dik konuma getirebilir. Üç parçalı şişirilebilir penis protezi operasyonları sırasında uzmanlar öncelikle mesaneyi boşaltabilmek için kateter yerleştirme, ardından hasta genel anestezinin etkisi altındayken penise bir adet silindir, testis torbasının içerisine pompa ve karın içerisine de silindiri dikleştirmeye ve söndürmeye yarayan sıvı bulunan bir adet rezervuar yerleştirilir. Hasta pompayı sıktığı zaman rezervuarda bulunan sıvı silindire doğru hareket eder ve böylece penis dik konuma gelir. Ardından hasta istediği zaman yine pompadaki indirme tuşu yardımıyla penisi doğal görünüme geri döndürür.

Penil Protez Ameliyatı: Ne Beklemelisiniz?

Penil implant operasyonları cerrahi operasyonlar olduğundan genel anestezi yardımıyla uygulanır. Ameliyat öncesinde uzmanlar hastaların genel sağlık durumunu değerlendirmek için bazı tetkikler yapar. Bu aşamada hastaların kullandıkları ilaçları (bitkisel ürünler dahil) uzmanlara bildirmesi önemlidir. Hastalar kan sulandırıcı özelliği bulunan herhangi bir ilaç kullanıyorsa operasyondan belirli bir süre önce doktor kontrolünde ilaçlarını bırakması gerekebilir. Mutluluk çubuğu operasyonları kullanılan implant çeşidine de bağlı olarak yaklaşık 1-2 saat sürer ve hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir. Operasyondan sonra karın ve kasık bölgesinde bir miktar ağrı olması normaldir. Ağrıyı kontrol altına alabilmek için uzmanlar ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir.

Penil Protezlerin Avantajları ve Potansiyel Riskleri

Penil protezleri sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde soruna kalıcı çözüm sunar. Penil protezlerin başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha az komplikasyon görülme riski,
 • Yüksek memnuniyet oranı,
 • Uzun vadeli kullanım,
 • Hastanede yatış gerektirmemesi.

Penis protezi açık ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle operasyon sonrasında nadiren de olsa komplikasyon görülme riski vardır. Buna göre penil protez operasyonlarının başlıca riskleri aşağıdaki gibidir:

 • Kanama,
 • İmplantın çıkarılmasını gerektiren enfeksiyon,
 • İmplantın cilt katmanlarına zarar vermesi,
 • Nadiren pompa ve rezervuarın yer değiştirmesi,
 • Mekanik bir arıza.

Penil protez operasyonu sonrasında bir süre ağrı olması normaldir. Ancak ağrının uzun süre devam etmesi halinde uzmanlara danışılması önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Penil protezler günümüzde sertleşme sorunu bulunan hastalarda soruna kalıcı çözüm sunmak amacıyla yaygın olarak kullanılan medikal cihazlardır. Penis protezi operasyonları hakkında sıklıkla merak edilen sorulardan bazıları aşağıda ele alınmıştır.

Penil Protez Nedir?

Mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penil protezler sertleşme sorunu bulunan hastalarda cerrahi dışı basamak tedavilerin başarılı olmadığı durumlarda sertleşme sorununu çözmek amacıyla penise yerleştirilen implantlardır.

Penis İmplant Operasyonları Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kalıcı sertleşme sorunu yaşayan, basamak tedavileri denemesine rağmen olumlu sonuç alamayan, Peyronie hastalığı gibi sağlık sorunları bulunan hastalarda penil implant operasyonlarına başvurulabilir.

Penis İmplantı Operasyonundan Sonra İyileşme Süresi Nedir?

Hastadan hastaya değişiklik göstermekle birlikte operasyondan hastaların hassasiyeti 6 haftaya kadar devam edebilir. Bu sürede ağır ve yorucu egzersizlerden kaçınmak ve doktor tarafından reçete edilen ilaçları kullanmak önemlidir.

Penis İmplantının Ömrü Nedir?

Günümüzde implantların üretiminde kullanılan hidrofilik kaplama gibi malzemeler sayesinde implantlar 20 yıla kadar dayanabilir.

Penil Protezler ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkileri

Sertleşme sorunu erkeklerin özgüvenini kaybetmesine neden olarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Soruna kalıcı çözüm sunan penil protez operasyonları sonrasında hastaların büyük çoğunluğunda yüksek memnuniyet oranları saptanmaktadır. Çeşitli araştırmalar hastaların yaklaşık %90’ının implantlarından memnun olduğunu göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şartları sağlaması halinde mutluluk çubuğu operasyonlarının bir kısmını karşılamaktadır. Penil implant operasyonlarına dair detaylı bilgi almak isterseniz “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://patients.uroweb.org/tr/wp-content/uploads/sites/7/2019/02/Final_Erectile-Dysfunction_TR-3.pdf

2 https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10054-surgical-penile-implants

3 https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/penile-implant-surgery#candidate

4 https://www.nature.com/articles/3900949

5 https://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/endocrinology/erectile-dysfunction/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Penil Protez Nedir? Erektil Disfonksiyon için Kalıcı Çözümler
Penil Protez Nedir? Erektil Disfonksiyon için Kalıcı Çözümler
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 8 Mayıs 2024

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.