Penil implant nedir ve ameliyatı nasıl yapılır

Erkeklerde sertleşme sorunları oldukça sık rastlanılan cinsel problemlerdendir. Bu sorunların çözümünde diğer tedaviler fayda etmezse penil implant kullanılır. Özellikle cinsel ilişki sırasında yeterli sertliğe ulaşılamaması ya da oluşan sertliğin yeterince uzun sürmemesi ile kendini göstermeye başlayan sertleşme sorunları tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Erektil disfonksiyon kendi başına bir hastalık değildir ve diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Hipertansiyon, tip 2 diyabet, obezite ve multiple skleroz sonucunda oluşabildiği gibi stres, endişe, ilişki problemleri gibi psikolojik nedenlere bağlı da oluşabilir. Erektil disfonksiyon tedavisinde öncelikle sildenafil, avanafil, tadalafil gibi etken maddeleri içeren ve cinsel ilişki öncesi kullanılarak geçici sertleşme oluşturan ilaçlar kullanılır. Bunun dışında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise penil enjeksiyonlardır. Bu yöntemde penis içerisinde bulunan boşluklara enjeksiyon ile ilaç verilerek geçici sertleşme oluşturulur. Ayrıca vakum cihazları da kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Bu üç tedavi yöntemi de geçici olarak cinsel ilişki öncesi sertleşme oluşturduğu için birçok kişi kalıcı çözüm sunan mutluluk çubuğu tedavisini tercih eder.1

Penil İmplant Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penis içerisinde bulunan boşluklara iki adet yardımcı tıbbi cihazın yerleştirildiği protez tedavisi, 40 yılı aşkın süredir erektil disfonksiyonda güvenle kullanılan bir tedavi şeklidir. Günümüzde yaygın kullanılan protez çeşitleri genellikle tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezler çubuk şeklindedir ve bükülebilir esnek ama sert bir gövdeye sahiptir. Tek parçalı penil implant elle dik konuma getirilerek cinsel ilişki sırasında kullanılabilir. Sonrasında ise yine manuel olarak eski konumuna getirilir ve iç çamaşırı içerisine gizlenebilir. Üç parçalı penis protezi ise sürekli sertlik hissi oluşturmayan silindir parçalarla birlikte pompa ve rezervuar mekanizmasına sahiptir. Testise yerleştirilen pompanın birkaç kez sıkıştırılması sonucu rezervuarın içinde bulunan sıvı, silindir parçaların içine girer ve peniste sertleşmeyi sağlar. Üç parçalı protezlerde sertleşmenin sona erdirilmesi için ise yine testisteki pompada bulunan indirme tuşu kullanılır. Bu protezler diğer tedavilerin aksine geçici olarak değil, istenilen anda sertleşme sağladığı için avantajlıdır. Ayrıca vücut içerisinde yer aldığı için dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.

Penil İmplant Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı, erektil disfonksiyonda diğer tedavilerden yeterli fayda görmeyen kişilerde tercih edilen etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak ameliyatın yapılmasından önce bireylerin ameliyat için uygun olup olmadıklarının belirlenmesi gereklidir. Bunun için öncelikle muayene ve testler yapılır. Rutin kan testleri ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Ameliyat için uygun olan kişilerde yapılan ölçümler ile anatomik yapılarına göre kullanılacak penil implant çeşidi ve boyutları belirlenir. Ameliyat, çoğunlukla genel anestezi ile yapılsa da bazı protez ameliyatları sadece bel altı uyuşturularak da yapılabilir. Tek parçalı penil protez ameliyatı sırasında penis altında ufak bir kesi yapılır ve protez buradan penis içerisindeki boşluklara yerleştirilir. Bu ameliyat prosedürü yaklaşık olarak yarım saatte biter. Üç parçalı protezlerde prosedür biraz daha karmaşıktır. Pompa kısmı testise, rezervuar kısmı karın içine yerleştirilirken protezin silindir parçaları penis içerisindeki boşluklara implante edilir. Bu operasyon karmaşık görünmesine rağmen ortalama bir saat sürer. Ameliyat sonrası süreçte ise bireylerin belli bir süre cinsel ilişkiye girmemeleri ve reçete edilen ilaçları kullanmaları gereklidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ülkemizdeki penil implant ameliyat masraflarının bir kısmı bazı şartların oluşması halinde ödenir. SGK ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” ya da iletişim bilgileri aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu ve ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler ise sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.

Penil Doppler Nedir ve Penil Doppler Nasıl Yapılır

Erkeklerde cinsel sağlık problemlerinin değerlendirilmesi amacıyla uygulanan penil doppler ultrason görüntüleme tekniği, tanıda oldukça etkili bir yöntemdir. Peniste bulunan yapılar ultrason denilen ses dalgaları ile görüntüleme yöntemi için oldukça idealdir. Bunun sebebi bu yapıların cilt yüzeyine yakın olmasıdır. Peyronie hastalığı, penis kırıkları ve tümörleri, ultrason tekniği ile kolaylıkla değerlendirilebilir. Doppler ultrason ile penis içerisinde bulunan atardamarlar ve toplardamarlar görüntülenir. Bu sayede damarlarda oluşan sorunlar ve kan akımının hızı ve hareketi gibi çeşitli faktörler hakkında bilgi edinilir. Penisin doppler ultrason ile görüntülenmesi özellikle sık görülen bir durum olan erektil disfonksiyonun tanısında büyük öneme sahiptir.1 Erektil disfonksiyon, çeşitli hastalıkların sonucu oluşabilen ve cinsel ilişkide sertleşme sorunları ile kendini gösteren bir durumdur. Erektil disfonksiyon tedavisinde uygulanan yöntemlerin yer aldığı Avrupa Üroloji Derneği rehberinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve penil protez implantasyonu önerilmiştir. Ultrason görüntülemede ve muayenede erektil disfonksiyon tanısı konulan kişilerde bu tedavi yöntemleri uygulanır.2

Penil Doppler Nedir?

Erektil disfonksiyonda penisteki anatomik bozukluklar yaygındır ve penil kan akımının değerlendirilmesi, venöz yetmezliğin ayırt edilmesinde büyük rol oynar. Damarlarda sertleşme (ateroskleroz) nedeniyle oluşan erektil disfonksiyonda penil damarlardaki kan akımında azalma oluşur ve bu nedenle venöz yetmezlik meydana gelir. Özellikle 50 yaş üzerindeki erkeklerde erektil disfonksiyonun en önemli sebeplerinden birisi budur. Dislipidemi, hipertansiyon, diyabet, obezite, sigara kullanımı ve hareketsiz (sedanter) yaşam tarzı ateroskleroza neden olabilen önemli risk faktörleridir. Birden fazla risk faktörünün kombine şekilde olması erektil disfonksiyonun daha şiddetli olmasına neden olur. Bu durumda tanı amaçlı modern penil ultrason değerlendirmesi ile birlikte penil doppler de yapılır.1 Penil doppler ile penisteki kan akışı, ultrason dalgaları sayesinde anlık olarak görüntülenir ve gerekli ölçümler yapılır. Yapılan ölçümler ile kan akımının yönü ve şiddeti belirlenir ve ayrıca damarlardaki anatomik bozukluklar tespit edilir. Bu sayede erektil disfonksiyona neden olabilen damarsal anormallikler değerlendirilir. Doppler ultrason penisteki damarsal yapıların görüntülenmesinde kullanılan önemli bir tekniktir.

Penil Doppler Nasıl Yapılır ve Mutluluk Çubuğu ile İlişkisi Nedir?

Penisin ultrasonografik değerlendirilmesi için hastalar sırt üstü uzanır ve penise pozisyon verilir. Doppler ultrason öncesinde penis şekli ve erektil doku, penil ultrason ile incelenir. Penil ultrason peniste sertleşme olmadan önce yapılır. Ultrasonografik görüntülemenin ikinci aşamasında ise penis içerisindeki boşluklara enjeksiyon ile ilaç verilir. Bu ilaç verildikten sonra ilk 5 dakika içerisinde peniste bulunan damarlardaki genişleme penil doppler ile görüntülenir.1 Damarlardaki kan akımı ultrason ekranına yansır ve bu akım ile ilgili değerler ölçülerek not edilir. Yapılan ölçümler neticesinde klinik uyum da mevcut ise erektil disfonksiyon tanısı konulur. Erektil disfonksiyonda kalıcı çözüm sunan bir yöntem olan mutluluk çubuğu tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi öncesinde üroloji uzmanı hekimler tarafından yapılan muayene ve deneyimli radyoloji uzmanları tarafından yapılan doppler ultrasonu gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde tanının konulması gereklidir. Tedavide kullanılan mutluluk çubukları, penis içerisindeki boşluklara yerleştirilen penis protezi olarak da adlandırılan tıbbi yardımcı cihazlardır. Bu protezler doğal yolla oluşmayan veya yeterince uzun sürmeyen sertleşmenin oluşmasına yardımcı olur.

Ülkemizde yapılan düzenlemeler sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı erektil disfonksiyon durumlarında mutluluk çubuğu tedavi masraflarının önemli bir kısmı ödenmektedir. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu” aracılığıyla bize ulaşabilir ya da sitemizdeki iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz. Sertleşme sorunu yaşayan ve erektil disfonksiyonu olup olmadığını öğrenmek için penil doppler yaptırmak isteyen kişilerin ise sağlık kuruluşlarına danışmaları gereklidir.

Üroloji Randevu Nasıl Alınır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Cinsel ilişki sırasında sertleşme problemi yaşayan erkekler üroloji doktorundan üroloji randevu alabilirler. Erkeklerdeki cinsel işlev bozukluklarıyla üroloji bölümü ilgilenir.

Sertleşme bozuklukları cinsel ilişki öncesi penisin yeterli sertliğe ulaşamaması ya da sağlıklı bir cinsellik için gereken süre boyunca sertliğin sürdürülememesi şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkabilen bu durum sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi ve yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı da görülebilir. Obezite, hipertansiyon, diyabet, multiple skleroz gibi hastalıklarda sertleşme sorunlarının görülme oranı fazladır. Tıpta erektil disfonksiyon olarak da adlandırılan bu durum toplumda oldukça yaygındır. Bu nedenle araştırmacılar bu konuda çok sayıda çalışma yapmıştır ve yapılan çalışmalar Avrupa Üroloji Derneği tarafından derlenerek bir rehber haline getirilmiştir. Oluşturulan bu rehbere göre erektil disfonksiyonda en faydalı tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, penil enjeksiyon ve vakum cihazları ile birlikte mutluluk çubuğu tedavisi yer alır. Diğer tedaviler cinsel ilişki öncesi kullanıldığı ve geçici süreyle sertleşme oluşturduğu için mutluluk çubuğu tedavisi günümüzde de sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

Üroloji Randevu Nasıl Alınır?

Erektil disfonksiyon tedavisi üroloji polikliniklerinde yapılır. Tedaviyi düzenleyen hekimlere ürolog adı verilir. Ürologlar erkeklerde cinsel işlev bozuklukları dışında hem erkek hem kadın hastalarda idrar yollarını ve mesaneyi ilgilendiren hastalıklar ile de ilgilenir. Bu nedenle talebin oldukça yoğun olduğu bu bölüm için üroloji randevu almak isteyen kişiler bazen zorlanabilir. Üroloji bölümüne randevu almanın birkaç farklı yolu vardır. Ülkemizde merkezi hekim randevu sistemi (MHRS https://www.mhrs.gov.tr) aracılığıyla hem mobil uygulamadan hem de internet sitesi üzerinden randevu almak mümkündür. Merkezi hekim randevu sistemine giriş yapmak isteyen kişiler uygulama ya da internet sitesi üzerinden giriş yapabilirler. Daha önce kaydı olmayan kişiler e-devlet üzerinden giriş yapabilir ya da üye olarak yeni şifre belirleyebilirler. Merkezi hekim randevu sistemi dışında bir diğer yol ise ALO 182 randevu hattını aramaktır. Bunun için sabit hat ya da cep telefonları üzerinden 182’yi tuşlamak yeterlidir. Ayrıca çeşitli özel sağlık kuruluşları ve muayenehaneler merkezi randevu sistemine kayıtlı olmadığı için sadece kurum telefonunun aranması ile randevu vermektedir. Bu durumda randevu alınmak istenen kurumun telefon numarasının aranarak randevu için gerekli bilginin verilmesi yeterlidir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ve mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan penil protez tedavisi kırk yılı aşkın süredir kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde tıbbi yardımcı cihazlar, penis içerisinde bulunan kanallara yerleştirilir. Penis içerisinde iki adet bulunan bu kanallara corpus cavernosum denir. Protezlerin en çok kullanılan çeşitlerinden birisi olan tek parçalı protezlerden iki tanesi corpus cavernosum kanallarına implante edilir. Diğer bir protez çeşidi olan üç parçalı penis protezi ise pompa, rezervuar ve iki adet silindir parçadan oluşur. Silindir parçalar corpus cavernosum kanallarına implante edilirken rezervuar kısmı karın içine, pompa ise testise yerleştirilir. Tek parçalı protezler herhangi bir mekanik aksam içermez ve elle bükülebilir gövdesi dik konuma getirilerek kullanılır. Üç parçalı protezler ise şişirilebilir pompa mekanizmasına sahiptir. Pompanın sıkıştırılması ile rezervuarda bulunan sıvı silindir parçaların içerisine dolar ve sertleşme oluşturur. Erektil disfonksiyonda tedavi için üroloji doktorundan üroloji randevu alınması gereklidir. Üroloji bölümünde sertleşme sorunu yaşayan kişilerin bu tedavi için uygun olup olmadıkları değerlendirilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) erektil disfonksiyonda mutluluk çubuğu tedavi masraflarının önemli bir kısmını ödeme kapsamına almıştır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim bilgilerini kullanabilir veya “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Sertleşme sorunlarında üroloji doktorundan üroloji randevu almak için MHRS veya ALO 182’yi kullanabilir ya da randevu almak istediğiniz kurumu telefonla arayabilirsiniz.

En İyi Üroloji Hastanesi ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Sertleşme problemleri her yaşta görülebilen ve ileri yaşta sıklığı artan bir durum olduğu için birçok erkek en iyi üroloji hastanesi neresidir merak eder. Sertleşme sorunlarında tanının konulabilmesi ve gerekli tedavinin uygulanabilmesi için bu alanda uzmanlaşmış üroloji kadrosu oldukça büyük öneme sahiptir. Ayrıca hastanedeki donanımsal özellikler de önemlidir. Sertleşme sorunları özellikle cinsel ilişki öncesinde penisin yeterli sertliğe ulaşamaması ya da sertliğin korunamaması ile kendini gösterir. Diyabet, hipertansiyon, obezite, omurilik hastalıkları, multiple skleroz gibi hastalıklarda sertleşme sorunları görülme olasılığı daha fazladır. Bazı antidepresan ilaçlar ve hipertansiyon ilaçları da sertleşme problemlerine neden olabilir. Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durum, sigara gibi tütün mamullerinin yanı sıra alkol ve uyuşturucu madde kullanımı gibi alışkanlıklara bağlı ortaya çıkabilir. Endişe, stres, ilişki problemleri gibi psikolojik etkenlerin sonucunda da sertleşme problemleri oluşabilir. Bu durumda cinsel işlev bozuklukları ile ilgilenen iyi bir üroloji hastanesine başvurmak tanı ve tedavi sürecine olumlu etki eder.1

Türkiye’deki En İyi Üroloji Hastanesi Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde yüksek donanımlı birçok hastane vardır. Ancak bir hastanenin en iyi üroloji hastanesi olabilmesi için bazı niteliklerinin olması gereklidir. Bu konuda ürolojideki cerrahi ekibin erektil disfonksiyonda vaka sayısı olarak deneyimli olması büyük etkiye sahiptir. Ayrıca tanıda kullanılan diagnostik cihazların da güncel teknolojiye uygun ve aktif şekilde kullanılıyor olması gereklidir. Radyoloji biriminde kullanılan doppler ultrasonografi cihazı kadar işlemi yapan radyoloji uzmanının deneyimi ve becerisi de önemlidir. Ayrıca ürolojide kullanılan diğer cihazların da son teknolojiye ayak uydurmuş olması gereklidir. Erektil disfonksiyon tedavisinde ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları ve mutluluk çubuğu tedavisi kullanılır. Mutluluk çubuğunun dışındaki diğer tedavi yöntemleri ameliyat gerektirmese de geçici olarak sertleşme sağlayan yöntemlerdir. Erektil disfonksiyonda kalıcı çözüm için kullanılan yöntemin penis protezi implantasyonu olması nedeniyle ürologların bu konudaki cerrahi deneyimi tedavi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sertleşme sorunları sebebiyle hastanelere başvurmayı düşünen kişilerin özellikle üroloji uzmanının geçmişi ve vaka deneyimi ile ilgili merak ettiklerini, sağlık kuruluşlarına sorarak bilgi almaları mümkündür.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protezler penis içerisinde bulunan ve corpus cavernosum olarak adlandırılan anatomik boşluklara yerleştirilen tıbbi yardımcı cihazlardır. Protezler dışarıdan yapılan müdahale ile istenilen anda sertleşme oluşmasına yardımcı olur. En çok ameliyat yapılan penil protez çeşitleri tek parçalı ve/veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezler, penis altında yapılan küçük bir kesi sayesinde corpus cavernosuma yerleştirilir. Penis içerisinde bu kanallardan iki adet bulunur ve ameliyatta iki adet tek parçalı protez kullanılır. Üç parçalı protezlerde ise boşluklara yerleştirilen iki adet silindir tüp bulunur. Bunun dışında rezervuar bölümü karın içine, pompa parçası ise testise implante edilir. Tek parçalı protezler elle bükülebilir özelliktedir ve kullanım kolaylığı sunar. Üç parçalı protezler, testise yerleştirilen pompanın şişirilmesi ile kullanılır. Ameliyatı biraz daha kompleks olsa da üç parçalı protezler ortalama olarak bir saatte implante edilir. Tek parçalı protezler için bu süre ortalama 30 dakikadır. Ülkemizde en iyi üroloji hastanesi özelliğine sahip sağlık kuruluşlarında bu ameliyatlar çok sayıda yapılmaktadır.

Bazı şartlarla protez ameliyatlarının masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenir. Bu şartlar ve mutluluk çubuğu ile ilgili daha fazla bilgi için sitemizdeki iletişim bilgileri ile bize ulaşabilir ya da “Bilgi İsteme Formu”nu doldurabilirsiniz. Türkiye’deki en iyi üroloji hastanesi ile ilgili bilgi için ise sağlık kuruluşlarına müracaat ederek üroloji bölümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Üroloji Muayenesi Nasıl Yapılır ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Sağlık kuruluşlarına sertleşme sorunları ile yapılan başvuruda üroloji muayenesi sonucu erektil disfonksiyon tanısı konulabilse de bazen tetkikler istenebilir. Yapılan ek tetkikler ile muayene sonucu konulan tanı, doğrulanmış olur. Erektil disfonksiyon, cinsel ilişki sırasında yeterli sertleşmenin oluşmaması ya da ilişki için gerekli sertliğe ulaşılamaması demektir. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülme sıklığı artan bu durum, düzensiz beslenmeye nedeniyle aşırı kilo alma, yetersiz fiziksel aktivite, sigara veya alkol kullanımına bağlı da oluşabilir. Diyabet, hipertansiyon, omurilik hastalıkları gibi durumlarda da sertleşme sorunları meydana gelebilir. Bu sorunların giderilmesi için mutlaka üroloji hekimlerine danışılması gereklidir. Toplumda oldukça yaygın olarak görülen bu durumun çözümü için Avrupa Üroloji Derneği tarafından da önerilen tedavi yöntemleri kullanılır. Bu yöntemler arasında Silden*fil, Avan*fil, Tad*lafil gibi etken maddeleri içeren ve cinsel ilişki öncesi geçici olarak sertleşme oluşmasına katkıda bulunan ilaçlar yer alır. Bunlara ek olarak penil enjeksiyon ve vakum cihazları, tedavide kullanılan diğer yöntemlerdir. İlaç, enjeksiyon ya da vakum cihazları geçici süreyle sertleşme sorununu çözer. Bu nedenle birçok kişi tedavide kalıcı çözüm olan mutluluk çubuğu yöntemini tercih eder.

Üroloji Muayenesi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarında üroloji polikliniğine başvurulmalıdır. Erken boşalma, sertleşme sorunları, penis eğriliği veya ağrılı ve uzun süren sertleşme gibi durumlara ürologlar tarafından müdahale edilir. Sertleşme sorunlarında tanı konulabilmesi için yapılan üroloji muayenesi oldukça önemlidir. Muayenenin önemli bir bölümünü tıbbi geçmiş ve cinsel yaşantı ile ilgili soruların sorulması oluşturur. Sorulan sorular sonucu erektil disfonksiyona neden olabilecek hastalıklar veya durumlar öğrenilir. Ayrıca sertleşmenin ne kadar sürdüğü ve sağlıklı bir cinsel ilişki için yeterli olup olmadığına dair de sorular sorulur. Muayene sırasında penis ve testis yapıları şekil ve boyut açısından değerlendirilir. Muayene sonrasına kesin tanının konulabilmesi için çeşitli testler istenebilir. Bu testler arasında kan ve hormon değerlendirmesi ile birlikte ultrason görüntüleme yöntemi de bulunur.1 Üroloji hekimleri, yapılan testlerin sonucunda erektil disfonksiyon tanısı konulan kişilerde tedaviye başlarlar. Medikal tedavilerin öncelikli olarak tercih edildiği sertleşme sorunlarında kişilerin ilaç kullanımının sakıncalı olması ya da tedavinin yetersiz kalması gibi durumlarda ameliyat önerilir. Ameliyatla yapılan penil protez tedavisi, erektil disfonksiyonda yüksek başarı oranına sahiptir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez implantasyonu uzun yıllardır ürologlar tarafından güvenle yapılan bir ameliyattır. Memnuniyet oranının yüksek olması nedeniyle mutluluk çubuğu olarak adlandırılan bu tedavi, ameliyatla penis içerisine yardımcı tıbbi cihazların yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Bu protezler penisin içinde bulunan boşluklara yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında herhangi bir fark oluşturmaz. Erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı çözüm olan penis protezi çeşitleri arasında en sık tercih edilenler tek parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Tek parçalı protezler yüksek bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilebilir veya bükülerek iç çamaşırı içerisine gizlenebilir. Bu sayede pratik bir kullanım sunan tek parçalı protezler, diğer protez çeşitlerine göre daha uygun ekonomik maliyete sahiptir. Ayrıca herhangi bir mekanik aksam içermediği için uzun yıllar boyunca kullanma imkanı da sağlar. Üç parçalı protezlerde ise bir pompa mekanizması yer alır. Testislere yerleştirilen pompanın sıkılması ile penis içindeki boşluklarda bulunan silindir protezler sıvıyla dolarak doğal görünümlü sertleşme oluşturur. Bu sayede sürekli sertlik hali oluşturmaz.2

Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu tedavisinde bazı şartların oluşması durumunda masrafların önemli bir kısmını kapsama altına almıştır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi almak isteyen kişiler iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirler veya sitemizde bulunan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirler. “Erektil disfonksiyonda üroloji muayenesi nasıl yapılır” merak eden kişiler ise sağlık kuruluşlarına başvurarak bilgi alabilirler.

Ürolog Doktor Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatını Nasıl Yapar?

Çeşitli sağlık kuruluşlarında ve özel muayenehanelerde çalışan ürolog doktor hem erkek hem de kadınlarda idrar yollarını ilgilendiren hastalıklara bakar. Ayrıca erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına yol açan durumlar ile ilgilenir. Erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklukları arasında erektil disfonksiyon, erken boşalma (prematür ejakülasyon), penis eğriliği ve priapizm (uzun süren ağrılı sertlik durumu) gibi rahatsızlıklar yer alır. Erektil disfonksiyon erkeklerde oldukça yaygın görülen bir durumdur ve özellikle ileri yaşlarda görülme sıklığı artar. Cinsel ilişki öncesinde penisin gerekli boyutlara ulaşamaması ya da sertliğinin yeterince sürdürülememesi ile kendini gösterir. Bu durumda uygulanabilecek birden çok tedavi seçeneği vardır. Üroloji bölümünde çalışan hekimler tarafından uygulanan medikal tedavi yöntemleri, hap kullanımı, enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazlarını içerir. Bunun dışında ameliyat ile penil protez tedavisi de uygulanabilir.1 Bu tedavi yöntemlerinden özellikle ilaç tedavisi ve penil enjeksiyonlar tüm hasta gruplarında kullanılamaz. Örnek vermek gerekirse yakın zamanda inme veya kalp krizi geçirmiş bireylerde ve aktif kalp hastalığı bulunan kişilerde bu yöntemler sakıncalıdır. Bu durumda protez ameliyatı yapılır.

Ürolog Doktor Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatını Nasıl Yapar?

Protez ameliyatı yapılmadan önce erektil disfonksiyonu olan bireylerin bu tedavi için uygun olup olmadıkları belirlenir. Bunun için çeşitli test ve tetkikler yapılır. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapıldığı için anestezi bölümü tarafından da çeşitli testler istenebilir. Ameliyata uygun olan bireylerle yapılan görüşmeler sırasında ürolog doktor tarafından yapılan muayene ile protez çeşidi ve boyutu belirlenir. Protezler, penisin anatomik yapısına göre farklı çaplarda veya boylarda seçilebilir. Kullanılan mutluluk çubuğu tek parçalı veya üç parçalı olabilir. Ameliyat nadiren sadece bel altının uyuşturulduğu spinal anestezi ile de yapılabilse de genelde tamamen uyutularak yapılır. Ameliyat sırasında penisin alt kısmından küçük bir kesi açılır. Ardından protezler penis içinde bulunan ilgili boşluklara yerleştirilir. Üç parçalı protezlerde ameliyat sırasında protezin pompa parçası testis torbasına, rezervuar parçası ise karın içine implante edilir. Ameliyat prosedürü farklılık gösterdiği için tek parçalı protez ameliyatları genellikle daha kısa sürede biter. Üç parçalı protezlerde ise bu süre daha uzun olmakla birlikte ortalama olarak 1 saat sürer.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protez ameliyatı olan kişilerin ameliyattan sonra dikkat etmeleri gereken birkaç önemli detay vardır. Ameliyat sonrası özellikle ürolog doktor tarafından söylenen önerilere uyulmalıdır. Ameliyattan sonra genellikle yaklaşık 6 hafta kadar cinsel aktiviteden uzak durulması önerilir. Üroloji hekimleri tarafından ameliyat sonrası ağrının hafifletilmesi için ilaçlar reçete edilebilir. Bazı durumlarda testise yapılan uzun etkili enjeksiyonlar, ağrının 48-72 saat kadar hissedilmemesine yardımcı olur. Hafif ağrı şikayeti birkaç hafta sürebilir. bu durumda hekim tarafından reçetelendirilen ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ameliyat sürecinde ve sonrasında en büyük risklerden birisi enfeksiyondur. Bu nedenle ameliyattan sonra çoğunlukla bir haftalık antibiyotik tedavisine başlanır. Üç parçalı penis protezi şişirilebilir yapıdadır ve ameliyattan 3-6 hafta kadar sonra implantın şişirilip indirilmesi ürologlar tarafından önerilebilir. Bu sayede protezin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olunur.2 Ameliyat sonrası süreçte hekimlerin tavsiyelerine uymak ve ağır egzersizlerden uzak durarak verilen ilaçları düzenli kullanmak, tedavi sürecine olumlu katkıda bulunur. Bu nedenle verilen öneriler iyi dinlenmeli ve önerilere uyulmalıdır.

Protez ameliyatı erektil disfonksiyonda sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu nedenle ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belli şartlar altında ödeme kapsamına alınmıştır. Bu kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilir ya da iletişim bilgilerimiz ile bize ulaşabilirsiniz. Mutluluk çubuğu tedavisi için uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler ürolog doktor randevusu alarak üroloji bölümüne başvurabilirler.

Sertleştirici Hap Yorumları Nelerdir ve Mutluluk Çubuğu ile Kalıcı Çözüm

Sertleşme sorunu yaşayan ve çözüm arayan kişiler internette araştırma yaparken sertleştirici hap yorumları içeren birçok internet sitesine denk gelmiştir. Bu internet siteleri genellikle sertleştirici hap olduğu iddia edilen ürünlerin çevrimiçi satışını yapmaktadır. Satış rakamlarını artırabilmek adına birçok internet mağazası, kullanıcı yorumu olarak sahte yorumlara yer vermektedir. Bu nedenle sertleştirici hap kullanmaya başlamadan önce dikkatli olunmalı ve mutlaka üroloji bölümüne başvurularak sertleşme sorununda tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi alınmalıdır. Ülkemizde ürologlar genellikle Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanmış olan rehberde önerilen tedavileri uygular. Bu tedaviler arasında sertleştirici hap dışında penil enjeksiyon tedavisi ve vakum cihazları da yer alır. Ayrıca bu tedavi yöntemlerinden yeterince verim alınamaması durumunda penil protez implantasyonu uygulanır. Sertleştirici haplar ile ilgili şikayetlerin veya olumlu yorumların yer aldığı güvenilir internet siteleri de mevcuttur. Fikir edinmek açısından bu siteler incelenebilir ancak tedavi sürecine ürologlara danışılmadan başlanılmaması gereklidir. Çünkü sertleştirici özellikteki bu hapların kullanımının sakıncalı olduğu bazı durumlar vardır.1

İnternette Sertleştirici Hap Yorumları Yapanlar Ne Zaman Mutluluk Çubuğu Tercih Etmelidir?

Erektil disfonksiyon, cinsel ilişkide sertlik problemlerinin yaşanmasıdır. Tedavisinde öncelikli olarak tercih edilen silden*fil, tad*lafil ya da varden*fil gibi etken maddeleri içeren haplardır. İnternette çeşitli sitelerde yer alan sertleştirici hap yorumları çoğu zaman erektil disfonksiyonu olan kişileri yanlış yönlendirebilmektedir. Bu hapların kullanımı özellikle yakın tarihte inme veya kalp krizi geçirmiş olan kişilerde ve kalp hastalığı olanlarda sakıncalıdır. Bu nedenle internetteki yorumları görüp hapları satın almadan önce sağlık kuruluşlarından bilgi alınmalıdır. Sertleştirici haplar cinsel ilişki öncesi kullanılır ve geçici süre ile sertleşme oluşturur. Bu yüzden her cinsel ilişki öncesi hapların tekrar kullanılması gereklidir. Sertleştirici hapları rahatsızlıkları nedeniyle kullanamayanlar veya sertleşme sorununda kalıcı çözüm arayanlar ise mutluluk çubuğu tedavisini tercih edebilir. Protezlerin şeklinin çubuk şeklinde olmasından ve tedavi sonrası memnuniyet oranının yüksek olmasından dolayı protezler bu şekilde adlandırılmıştır. Penis içerisine ameliyat ile yerleştirilen bu protezler 40 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır ve dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penis içerisinde bulunan ve normal bireylerde kanla dolarak sertleşmenin oluşmasına yardımcı olan bir çift kanal vardır. Bu kanallar corpus cavernosum olarak adlandırılır ve erektil disfonksiyonda corpus kanallarının işlevinde bozulma görülür. İşlevini yitiren bu kanallara aynı işlevi yerine getirmek amacıyla protezler yerleştirilir. Ürologların en çok tercih ettiği protezler tek parçalı veya üç parçalıdır. İki penis protezi çeşidi, mekanizma olarak birbirinden farklıdır. Tek parçalı protezler sert bir gövdeye sahiptir. Corpus kanallarına yerleştirilen iki adet protez sahip olduğu geniş bükülme açısı ile istenilen durumda elle pozisyon verilerek sertleşme oluşturabilir. Üç parçalı protezlerin ise corpus içerisine yerleştirilen parçaları esnektir ve karın içine implante edilen rezervuardaki sıvının bu parçalara dolması ile şişerek sertleşme sağlar. Sıvının hareket etmesi için testislere yerleştirilen pompa mekanizması kullanılır. Pompanın yanında bulunan indirme tuşu ile sertleşme istenilen anda sonlandırılabilir. Sertleşme sorunlarının tedavisinde kullanılan protez yönteminde ameliyat süresi, tek parçalı protezler için ortalama 30 dakika iken üç parçalı protezlerde ise 1 saati bulabilir.

Ülkemizde yapılan mutluluk çubuğu ameliyatlarının masraflarının önemli bir bölümü belli şartların oluşması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için sitemizdeki iletişim bilgileri ile ya da “Bilgi İsteme Formu”nu kullanarak bize ulaşabilirsiniz. İnternetteki sertleştirici hap yorumları ve şikayetlerini okuduktan sonra sertleştirici hap ya da mutluluk çubuğu tedavisi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka alanında deneyimli üroloji hekimlerine başvurunuz.

Sertleşmeyi Sağlayan Kremler Yerine Mutluluk Çubuğu Çözüm Olur mu?

Erektil disfonksiyonun tedavisinde sertleşmeyi sağlayan kremler dahil birçok tedavi yöntemi kullanılır. Bu kremler alprostadil etken maddesini içerir. Erektil disfonksiyon birçok hastalığa bağlı ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülen bu durum, peniste cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da oluşsa bile yeterince sürdürülememesidir. Diyabet, hipertansiyon, obezite gibi toplumda yaygın görülen hastalıklara bağlı oluşabildiği için görülme oranı oldukça yüksektir. Bu hastalıkların dışında multiple skleroz, omurilik hastalıkları veya yaralanmaları, kronik böbrek veya karaciğer yetmezliği, inflamatuvar bağırsak hastalıkları gibi birçok duruma bağlı da sertleşme sorunları oluşabilir. Erektil disfonksiyon tedavisi için sağlık kuruluşlarının üroloji polikliniklerine başvuru yapılmalıdır. Tedavide genellikle Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde tavsiye edilen ve bilimsel olarak kanıtlanan tedavi yöntemleri kullanılır. Rehberde yer alan standart tedavi seçenekleri arasında yaşam tarzı değişikliği, ilaç tedavisi, penil enjeksiyonlar, vakum cihazları ve penil protez tedavisi yer alır. Ameliyat gerektirmeyen ilaç, enjeksiyon ve vakum cihazları sertleşme sorununda geçici düzelme sağlarken protez tedavisi kalıcı çözüm sunar.1

Sertleşmeyi Sağlayan Kremler Bilimsel Olarak Çözüm Sağlar mı?

Sertleşme oluşması için yardımcı kremler alprostadil isimli etken maddeyi içerir. Bu etken madde penil enjeksiyonların içinde de kullanılır. Erektil disfonksiyonda 2. basamak tedavide girişimsel bir işlem yapılmasını tercih etmeyen kişilerde enjeksiyon tedavisi yerine sertleşmeyi sağlayan kremler ile tedavi önerilebilir. Ancak Avrupa Üroloji Derneği rehberine göre bu kremler bilimsel olarak yeterli güçte kanıt olmadığı için standart tedavi yöntemleri arasında yer almaz. Sertleştirici kremler 18 yaş üzeri erkeklerde kullanılır ve pakette tek dozluk aplikatörler şeklinde bulunur. Aplikatörler enjektöre benzer şekilde piston mekanizmasına ve kremin yer aldığı hazneye sahiptir. Krem kullanılmadan önce iki el arasında ovuşturularak oda sıcaklığına getirilir ve pistonu itilerek haznedeki krem, penis ucundaki açıklığa aktarılır. Ancak aplikatörün ucunun penis ucuna değmemesine dikkat edilmelidir. Sertleştirici kremler kalp krizi, ortostatik hipotansiyon, orak hücre anemisi ve lösemi gibi hastalıklarda kullanılmaz. Ayrıca stabil olmayan kardiyovasküler veya serebrovasküler hastalıkları olan kişilerde de kullanımı önerilmez. Bu tür durumlarda penis protezi tedavisi erektil disfonksiyona kalıcı çözüm sunan iyi bir alternatif olarak uygulanabilir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez tedavisi 40 yıldan uzun süredir yaygın olarak kullanılan ve memnuniyet oranının oldukça yüksek olduğu bir tedavi şeklidir. Diğer tedavi yöntemlerine göre erektil disfonksiyonda kalıcı bir çözüm sunan tek tedavi şekli olması nedeniyle ön plana çıkar. Ayrıca kalp hastalığı veya serebrovasküler hastalık geçiren kişilerde sertleşmeyi sağlayan kremler veya ilaçlar kullanılamadığı için alternatif olarak kullanılabilir. Protez tedavisinde kullanılan birçok protez çeşidi olsa da en çok kullanılanlar, tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı olan protezler bükülebilir gövde yapısına sahiptir. Penis içerisine yerleştirilen bu protezler elle dik konuma getirilerek kolay bir şekilde sertleşme oluşmasına yardımcı olur. Üç parçalı mutluluk çubuğu ise şişirilebilir bir pompa mekanizmasına sahiptir. Pompa testis içerisine yerleştirilir ve sıkıldığında karın içindeki rezervuarda bulunan sıvı penis içerisindeki silindir parçalara doğru geçer ve sertleşme oluşur. Sertleşmenin sonlandırılmasında ise yine pompada bulunan indirme tuşuna basılır ve sıvı tekrar rezervuarın içine döner. Protezler penis içerisine yerleştirildiklerinden dışarıdan bakıldığında varlığı belli olmaz.

Mutluluk çubuğu tedavisi erektil disfonksiyonda başarılı sonuçlar sunan bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sertleşme probleminde protez tedavi masraflarının bir bölümünü bazı şartlar altında karşılamaktadır. Bu kısmi ödeme şartları ile ilgili bilgi için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu kullanarak veya iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleşmeyi sağlayan kremler ile ilgili daha fazla bilgi almak için ise üroloji hekimlerine başvurabilirsiniz.

Sertleştirici Sprey Nedir ve Kalıcı Çözüm Mutluluk Çubuğu ile Mümkün mü?

Sertleşme sorunları birçok erkeğin şikayetçi olduğu bir durumdur. Bu soruna çözüm olduğu iddia edilen sertleştirici sprey olarak satılan birçok ürün vardır. Sertleşme sorunları özellikle diyabet, hipertansiyon, obezite gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir. Ayrıca ileri yaştaki erkeklerde görülme oranı da daha fazladır. Sigara ve tütün mamullerinin kullanımı, aşırı alkol tüketimi, uyuşturucu madde kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar da sertleşme sorunlarına yol açar. Tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılan bu durum üzerinde uzun yıllar boyunca araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmaların sonuçlarının derlendiği bir rehber Avrupa Üroloji Derneği tarafından yayınlanmış ve ürologlar arasında kabul görmüştür. Bu rehbere göre erektil disfonksiyon için öncelikle yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Düzenli egzersiz yapılması, beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ve sağlığa zararlı kötü alışkanlıklardan uzak durulması bu değişiklikler arasında yer alır. Bunların dışında medikal olarak uygulanabilecek tedavi yöntemleri de vardır. İlaç tedavisi, penil enjeksiyonlar ve vakum cihazları erektil disfonksiyonda kullanılan ve geçici olarak sertleşme oluşturan tedavi yöntemleridir. Sertleşme sorununa kalıcı çözüm olarak ise mutluluk çubuğu kullanılır.1

Sertleştirici Sprey Nedir ve Bilimsel Olarak Geçerliliği Nedir?

Piyasada ve farklı internet sitelerinde satılan çeşitli spreylerin sertleştirici özelliği olduğu iddia edilmektedir. Erektil disfonksiyonda sertleştirici sprey kullanımı bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkiye sahip olmadığı için Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehberde bulunmaz. Ayrıca ilaç olarak kullanımı onaylanmış herhangi bir sprey yoktur. Bu yüzden bu ürünler eczanelerde satılmaz. Nasıl üretildiği belli olmayan bu ürünlerin kullanımı güvenilir değildir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle sprey kullanımı düşünen kişilerin öncelikle profesyonel bir görüş almak için üroloji hekimlerine başvurmaları gereklidir. Üroloji hekimleri tarafından kullanılan tedavi yöntemleri arasında sertleştirici spreyler yer almaz. Bu ürünlerin yerine eczanelerden kolayca temin edilebilen ilaç tedavisi üroloji kontrolü sonrası kullanılabilir. Ancak ilaç tedavisinin de birçok kişide kullanımı sakıncalıdır. Kalp hastalığı bulunan veya yakın tarihte inme geçiren kişilerin sertleştirici hap kullanımı önerilmez. Bu durumda kırk yıldan uzun süreli uygulanan bir tedavi yöntemi olan penil protez implantasyonu kullanılabilir. Protezler, erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı çözüm sunan tek yöntem olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Penil protezler penis içerisindeki boşlukların içerisine yerleştirilen tıbbi yardımcı cihazlardır. Tek parçalı ve üç parçalı protezler en çok tercih edilen protez çeşitlerindendir. Tek parçalı penis protezi sert, dayanıklı bir gövdeye sahiptir. Bu gövdenin sahip olduğu bükülme açısı sayesinde elle dik konuma getirilerek kullanılabilir. Herhangi bir mekanik aksama sahip olmadığı için uzun süreli kullanıma uygun ve ekonomik bir protez çeşididir. Erektil disfonksiyonda sertleştirici sprey yerine kullanılabilen üç parçalı protezler ise pompa ve özel tüp sistemine sahiptir. Ameliyatla karın içine rezervuar bölümü yerleştirilirken silindir parçaları penisteki boşluklara, pompası ise testise yerleştirilir. Bu protez parçaları özel bir tüp sistemi sayesinde birbiri ile bağlantılıdır. Pompanın elle birkaç kez sıkıştırılması sonucu rezervuarda bulunan sıvı tüplerden ilerleyerek silindirlerin içine dolar. Bu sıvının hacmi ile peniste doğal görünümlü bir sertleşme oluşur. Pompadaki indirme tuşuyla da sıvı tekrar rezervuara döner ve sertleşme sonlandırılır. Bu protez çeşidi peniste doğal ereksiyon oluşturması ve sürekli sertlik hissi oluşturmaması nedeni ile tercih edilir.

Bazı şartların oluşması durumunda erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan protezlerin masraflarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamındadır. Bu kısmi ödeme şartları ile ilgili bilgi için sitemizdeki iletişim bilgilerini kullanabilir ya da “Bilgi İsteme Formu” ile bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyonda sertleştirici sprey ve mutluluk çubuğu ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyen kişiler üroloji hekimlerine başvurabilirler.

Üroloji Doktoru Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Çeşitli sağlık kuruluşlarında ve muayenehanelerde çalışan üroloji doktoru olan hekimler erkek cinsel işlev bozukluklarıyla ilgili birçok konuda hizmet verirler. Ayrıca hem kadın hem erkeklerde idrar yolları ve mesaneyi (idrar kesesi) ilgilendiren durumlarla da ilgilenirler. Üroloji branşında çalışan hekimlere ürolog da denir. Hem erkek hem kadın hastalar özellikle idrarda kan görülmesi, idrar yaparken kanama veya ağrı, idrar kaçırma ve mesaneyi boşaltmada zorlanma gibi şikayetlerde üroloji bölümüne başvurulmalıdır. Bunun dışında bel ve yan ağrısı gibi durumlarda da üroloji hekimlerine gidilebilir. Erkek hastaların ise erektil disfonksiyon ve sertleşme sorunları oluşması durumunda ürologlara başvurmaları gerekebilir.1 Üroloji hekimleri bu şikayetler ile gelen hastalara, önce tıbbi geçmişlerini öğrenmek için gerekli sorular sorar ve sonrasında muayene eder. Ayrıca gerekli olması durumunda tanı koyabilmek için çeşitli tetkikler ister. Bu tetkikler başvuran kişilerin şikayetlerine göre kan tetkiki, idrar testi veya çeşitli görüntüleme yöntemlerinin birini ya da birkaçını içerebilir. Yapılan tetkiklerin sonucunda tanı konularak tedavi işlemi yapılır.

Üroloji Doktoru Nedir ve Hangi Hastalıklara Bakar?

Erkek infertilitesi (kısırlık), ürolojik onkoloji (idrar yollarında veya mesanede kanserler), idrar yolu taşları, kadın ürolojisi, böbrek nakli, pediatrik üroloji (çocuk ürolojisi) gibi birçok farklı alanda çalışan üroloji doktoru vardır. Ürologlar idrar yollarını ve prostat bezini ilgilendiren inkontinans (idrar tutamama), yatak ıslatma, prostat bezinde büyüme, böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu ve kanser (prostat, böbrek, testis, mesane) gibi hastalıklara bakar. Ayrıca Peyronie hastalığı (peniste eğrilik) ve erektil disfonksiyonda da ürologlara gitmek gereklidir.1 Özellikle erektil disfonksiyon günümüzde yaygın görülen bir durumdur. Tüm dünyada 150 milyondan fazla kişinin erektil disfonksiyonu olduğu tahmin edilirken 2025’te ise bu sayının 322 milyona ulaşacağı düşünülmektedir.2 Diyabet, hipertansiyon, obezite, omurilik hastalıkları, multiple skleroz, hipertiroidi, hipotiroidi gibi birçok durum sertleşme sorununa yol açar. Ayrıca sigara kullanımı ve aşırı alkol tüketimi de tetikleyici rol üstlenir. Erektil disfonksiyonu tedavisi üroloji hekimleri tarafından yapılır. Tedavide Avrupa Üroloji Derneği rehberinde yer alan ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, vakum cihazları veya penil protez implantasyonu kullanılır.

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Halk arasında mutluluk çubuğu olarak da adlandırılan protez implantasyonu uzun yıllar boyunca erektil disfonksiyonda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tek parça veya üç parçadan oluşan protez çeşitleri günümüzde yaygın olarak kullanılır. Penis içerisinde yer alan boşluklara implante edilen bu protezler dışarıdan bakıldığında fark edilmedikleri için kullanan kişiye gizlilik imkanı sunar. Geniş bükülme açısına sahip bir gövdesi olan tek parçalı protezler, elle dik konuma getirildiğinde sertleşme oluşturur. Pompa mekanizması ile şişirilebilir yapıda olan üç parçalı protezler ise pompanın şişirilmesi ile çalışır. Pompanın birkaç kez sıkıştırılması ile karın bölgesinde bulunan rezervuardaki sıvı, özel tüpler vasıtasıyla penis içerisindeki silindir parçaların içine doğru akar. Bu sıvının hacmi ile birlikte sertleşme oluşur. Protez ameliyatı üroloji doktoru tarafından yapılır. Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Nadiren sadece bel altı uyuşturularak da ameliyat tamamlanabilir. Ameliyat süresi protez tipine bağlı olarak değişebilir. Tek parçalı protezlerde süre ortalama yarım saat iken üç parçalı penis protezi için bu süre ortalama 1 saati bulabilir.

Erektil disfonksiyonda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), mutluluk çubuğu için belli şartlar altında kısmi ödeme yapmaktadır. Bu ödeme şartları ile ilgili bilgi edinmek için sitemizdeki iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz ya da “Bilgi İsteme Formu”nu kullanabilirsiniz. Erektil disfonksiyon ile ilgili daha fazla bilgi almak için ise üroloji doktoru olan hekimlere başvurabilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.