Tek Parçalı Penil Protez mi Üç Parçalı Penil Protez mi?

Penil protezler çeşitli şekillerde bulunan ve erkeklerde sertleşmemenin nedenleri ne olursa olsun erektil disfonksiyonun çözüme ulaşmasını hedefleyen implantlardır. Minimal invaziv bir şekilde gerçekleştirilen bu işlemler genelde kısa süren ve hızlı iyileşme gösteren işlemlerdir. Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan kişilerin ilaç ya da vakum tedavisi ile çözüm bulamadığı durumlarda kişinin eski cinsel aktivitesine dönmesini hedefler. Penil protezlerin kullanılan malzeme sayısına ve ve sertlik sağlama şekline göre birbirinden ayrılan çeşitleri bulunur. Tek parçalı penil protezler, iki parçalı penil protezler ve üç parçalı penil protezler olarak yaygın olarak bulunsa da kişinin ihtiyacına göre uzman bir doktor tarafından protez seçilir. Sıklıkla kullanılan tek parçalı penil protez ile üç parçalı penil protez arasında da bazı farklar bulunur.

Tek Parçalı Penil Protez

Bu mutluluk çubuğu çeşidinde basit ve az sayıda parça kullanılır. Esnek ya da yarı sert bir silindirden meydana gelen bu penil protez çeşidi cinsel ilişki için yeterli sertlik sağlarken kıyafetlerle saklanacak kadar da yumuşaktır. En büyük avantajları az sayıda mekanik parça bulundurmalarıdır. Bu sayede sorun çıkma ihtimali de minimuma inmiş olur. Özellikle el becerisi sorunu yaşayan kişiler için doğru bir seçenektir. Cerrahi işlem de üç parçalı penil implanta göre daha kısa ve basit bir prosedür içerir. Daha az parça kullanıldığı için fiyat olarak da daha ekonomiktir. Tek parçalı (malleable) mutluluk çubukları kalıcı bir sertlik sağlarlar. Cinsel ilişki öncesi penisin istenen konuma getirilmesi yeterlidir. İlişki sonrası penis bükülerek giysilerden belli olmayacak şekilde gizlenmiş olur. Bu implantın asıl çalışma şekli önceden kan ile dolan kısımların implant ile doldurulmasına dayanır. Bu implantlar minimal invaziv bir cerrahi işlem ile kişiye yerleştirilir ve kısa bir sürede işlem son bulur. Hastalar genelde 2-6 hafta içerisinde cinsel yaşamlarına geri dönebilirler. Tek parçalı penil protezin avantajları şunlardır:

 • Daha kolay cerrahi
 • Daha az materyal
 • Minimum el becerisi
 • Konforlu kullanım

Üç Parçalı Penil Protez

Üç parçalı penil protezler en sık kullanılan protez çeşitlerindendir. Tek parçalı penil protezden farklı olarak peniste bulunan çift silindirden ve testis içerisine yerleştirilmiş bir pompa ile salin deposundan meydana gelir. Sertlik sağlamak için testisde bulunan pompa sıkılır ve silindir şişirilir. Bu sayede doğal hissedilen bir sertlik oluşturulur. Sertlik ortadan kaldırılmak istendiğinde pompa tekrar sıkılarak sertlik ortadan kaldırılır. Bu protezin avantajı mükemmel sertlik ve ereksiyon kontrolüdür. Özellikle prostat kanseri, diyabet, vasküler rahatsızlıkları bulunan erektil disfonksiyon hastaları için uygundur. Üç parçalı penil implantlar tek parçalı implantlardan daha doğal bir ereksiyon sağlasa da daha fazla el becerisine ihtiyaç vardır. El becerisi sınırlı olan kişilerin pompayı sıkması zor olacağı için üç parçalı mutluluk çubuğu ile verim alması zor olabilir. Aynı zamanda bu implantların cerrahisi daha ince detaylara sahiptir ve daha fazla dikkat gerektirir. Özellikle de istenmeyen sertleşmelerin önlenmesi için bir güvenlik valfi yerleştirilebilir.2

Üç parçalı penil protezin avantajları şunlardır:

 • Mükemmel gizlenme
 • Maksimum genişlik
 • Doğal sertlik
 • Kontrol edilebilirlik

Erektil disfonksiyon problemi yaşayan kişiler için sertleşmeye en iyi ilaç olan penil protezler kişiye özel olarak seçilmelidir. Fakat bu seçim yapılırken kullanılan malzemelerin kalitesi, protezlerin çeşidi kadar önemlidir. SGK kapsamında mutluluk çubuğu ameliyatlarının bir kısmı karşılanır. Kalıcı bir çözüm sağlanması, yeterli sertlik ve kişiye bir sağlık problemi oluşturulmaması için en yeni teknolojiler ile üretilen penil protezler hakkında bilgi almak için Bilgi İsteme Formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Penil Protez Ameliyatı Hangi Tedaviden Sonra Gelir?

Sertleşme problemi erkeklerin genelinde karşılaşılan bir problem olmakla beraber, penil protez gibi birtakım tedavi seçenekleriyle kalıcı olarak çözülebilir. Sertleşme sorunu nedir sorusunun cevabı olarak cinsel birliktelik öncesinde veya sırasında gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması şeklinde verilebilir. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Fiziksel olarak genellikle diyabet, kalp, damar veya metabolik hastalıklar sıralanırken psikolojik olarak aşırı stres ve depresyon gibi faktörler de sertleşmemeye sebep olabilir. Bunların yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri, enfeksiyonlar da sertleşme sorununun bir nedeni olabilir.

Penil Protez Tedavisi Nedir?

Sertleşme sorunu ya da genellikle bilinen ismiyle iktidarsızlık hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkileyebilir. Sıklıkla bu sorunun çözümü olarak cinsel performans artışı için ilk olarak cinsel gücü artırıcı macun gibi çeşitli yöntemler denenebilir. Fakat mutlaka bir doktor muayenesi ile bu sorunun altında yatan sebebin çözümlenmesi sağlanmalıdır. Sertleşme probleminin aşama aşama tedavi seçenekleri vardır. Bu tedaviler arasında penil protez hangi tedavilerden sonra gelir sorusunun cevabı olan diğer tedavi çeşitleri basamak olarak sayılabilir.1

Bunlardan ilki sildenafil etken maddesini içeren ilaçlarla yapılan tedavidir. Genellikle doktorlar ilk basamakta diğer tedavilere geçmeden önce ilaç tedavisi önerebilirler. İlaç tedavisi faydalı olmadığında bir sonraki tedavi çeşidi olarak penil enjeksiyon uzmanlar tarafından önerilebilir. Penil enjeksiyon sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda penise enjeksiyon uygulanarak kanlanma artırılır ve bu sayede sertlik sağlanabilir.  Bir diğer tedavi çeşidi ise ESWT terapisi olarak bilinen şok tedavisidir. Penise düşük seviyede bir şok dalgası uygulaması yapılır. Şok dalgası genellikle hissedilmeyecek ölçüde düşük seviyede olsa da bazı durumlarda çok hafif ağrı veya acı gözlemlenebilir. Uygulanan şok dalgası penisteki kanlanmanın artması konusunda dokuların ve damarların kendini onarmasını teşvik ettiği için sertleşme probleminde bir tedavi olarak tercih edilebilir. Vakum cihazları ise dördüncü basamak tedavi çeşididir. Penise uygulanan vakum şeklinde bir cihaz havayı vakumlayarak penise kan akışının artmasını sağlar. Böylece sertlik istendiği durumlarda vakumlama cihazları kullanılabilir. Son tedavi seçeneği ise son dönemlerde sıklıkla tercih edilen penil protez genellikle bu tedavilerden sonra tercih edilir. Çünkü penil protez operasyonla uygulama yapılır bu yüzden genellikle uzmanlar tarafından diğer tedaviler önce tercih edilir.

Penil Protezin Çeşitleri Nelerdir?

Penil protez diğer bir ismiyle mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır:

 • Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: Tek parçalı mutluluk çubuğu penise yerleştirilen ve penisin sürekli sert halde kalmasını sağlayan bir parçadır. Genellikle kişiler tarafından penisin devamlı sertlik halinde olması sosyal hayatta endişe verici olsa da tek parçalı mutluluk çubuğu kıvrılabilir özelliğinden dolayı kıyafetlerle saklanarak normal günlük hayata devam edilebilir.
 • İki parçalı mutluluk çubuğu: Mutluluk çubuğunun bu çeşidinde vücuda yerleştirilen iki adet parça vardır. Bunlardan ilki penise yerleştirilebilen şişirilebilir silindir diğeri ise şişirmeye yarayan ve testis torbasına yerleştirilen bir pompadır.
 • Üç parçalı mutluluk çubuğu: Bu mutluluk çubuğu genellikle en doğal sertlik sağlayan çeşididir. İlki penise yerleştirilen şişirilebilir silindir, ikincisi şişirmeye yarayan ve testise yerleştirilen pompa üçüncüsü ise karın içine yerleştirilen sıvı rezervuarıdır. Sertliğe ihtiyaç duyulduğunda karın içindeki sıvı rezervuardan penise sıvı pompalanarak sertlik sağlanır. Böylece cinsel performans iyileştirilebilir.

Mutluluk çubuğu ameliyatları kişiye uygulanacak mutluluk çubuğu çeşidine göre ortalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında kişiye kullanıma dair eğitim verilerek kontroller ile yakın takibi sağlanır. Uzmanın gerekli gördüğü durumlarda antibiyotik tedavisi verilebilir. Mutluluk çubuğu kullanımı genellikle sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm olarak kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir tedavi çeşididir.

Sertleşme sorununda kullanılan penil protez tedavilerinin önemli bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Penil Protez Yaş Sınırı Var mıdır? Kimler Penil Protezi Tercih Edebilir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan ilaç, enjeksiyon ve terapi gibi yöntemler geçici çözüm sunduğu için penil protez gibi kalıcı çözümlere talep fazladır. Sertleşme sorununa başta yaş olmak üzere etki eden pek çok sebep bulunduğu için farklı yaş gruplarında mutluluk çubuğu ameliyatı yapılabilir. Kişinin içinde bulunduğu duruma ve fiziksel yapısına göre karar verilen farklı penil protez çeşitleri bulunduğu için hastanın ihtiyacına göre seçim yapılabilir. Zamanla penis protezi çeşitleri de geliştirilerek ideal formuna getirilmiştir. Geliştirilen hidrofil kaplı protezler, her çeşit operasyonda olduğu gibi protez ameliyatında da olan enfeksiyon riskini oldukça azaltmıştır. Mutluluk çubuğu uygulamasına olan ihtiyaç ve yaşın uygunluğu bir üroloji doktorun yapacağı muayene sonucu belirlenir.

Hangi Yaş Aralığında Penil Protez Kullanılabilir?

Erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu, 40-70 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık yarısında görülen yaygın bir sorundur1. Kalıcı sertleşmeye doğal çözüm sunmasının yanı sıra, yüksek başarı oranı ve hasta memnuniyetine sahip olması, mekanik olarak dayanıklı olduğu için uzun süre kullanılabilmesi, protezin farklı yaş gruplarında tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Mutluluk çubuğu kullanımı genellikle bu ilerleyen yaş aralığında görülse de daha genç yaşlarda da ihtiyaç duyulabilir. Bir kaza sonucu oluşan travma kaynaklı veya ciddi hastalıklar ve ameliyatlar sonrası meydana gelen damar ve sinir hasarlarından kaynaklı, genç yaşta sertleşme sorunu meydana gelebilir. Bu sebeple penis protezi kullanımına, bir üroloji doktorunun muayenesi sonrasında hasta ile birlikte karar verilir. Gerekliliği ve artıları, eksileri değerlendirildiği zaman bir üst yaş sınırı olmaksızın protez uygulanabilir. Mutluluk çubuğu ameliyatı için yaşta alt sınır ise pek çok operasyonda olduğu gibi 18 olur. Gerekli olduğu durumlarda bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamış 18 yaş üstü kişilere penil protez uygulanabilir. Yine de mutluluk çubuğu ameliyatı çoğunlukla 30-40 yaş sonrası uygulanan bir operasyondur. Kişinin fiziksel yapısına, beklentilerine ve kullanım kolaylığına göre uygun protez çeşidinin seçimi doktor tavsiyesi yardımıyla yapılır.

Kimler Penil Protez Kullanabilir?

Kolay kullanımı ve yüksek başarı oranı ile penil protez pek çok kişinin kullanmayı tercih ettiği tedavi yöntemlerinden biri olur. Doktor kontrolü sonucunda kişinin isteğine ve fiziksel yapısına uygun mutluluk çubuğu çeşidi tercih edilir. Penil protez kullanımının tercih edildiği durumlar şöyle listelenebilir:

 • İlaç tedavisi ve eswt tedavisi gibi geçici çözümler yeterli görülmediğinde kullanılır.
 • Tip 2 diyabet hastalığı sonucu yıllar geçtikçe oluşan sertleşme sorunlarında tercih edilir.
 • Penil fibrozis rahatsızlığı sonucu penis eğriliği olan kişilerdeki sertleşme sorununda etkili bir çözüm olur.
 • Prostat ve bağırsak kanseri gibi hastalıklar için yapılan ameliyat ve müdahaleler sonucunda oluşan sinir ve damarlardaki hasarlardan kaynaklı gelişen sertleşme sorunlarında kullanılır.
 • Penise giden damarlarda ciddi sorunlar olduğu durumlarda ilaç tedavisi etkisiz kaldığı için penil protez tercih edilir.
 • Bir kaza sonrası veya alınan bir darbe sonucu travma oluştuğunda bölgedeki sinir ve damarlar hasar gördüğünde ihtiyaç duyulur.
 • En sık tercih edilme nedenlerinden biri de, pek çok kişinin yaşadığı durum olan, ilerleyen yaşa bağlı sertleşme sorunlarıdır.

Penil protez ameliyatları erkeklerde sertleşememe sorununa karşı kalıcı bir çözüm sunar. Mutluluk çubuğu çeşitlerin büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan ürünlerdir. SGK’nın ödeme kriterleri, mutluluk çubuğu çeşitleri ve operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, “Bilgi İsteme Formu” aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Penil Protez Çeşitleri

Ereksiyon sorunu yaşayan erkekler, penil enjeksiyonlar, vakum ve şok dalga tedavisi yanıt vermediğinde daha etkili bir çözüm için penil protez taktırabilir. Ancak penil protez işlemi, cerrahi ve kalıcı bir işlem olduğundan dolayı en son başvurulan yöntemlerden biridir.

Penil Protez Nedir?

Genellikle erkeklerdeki cinsel sorunlar ilaçlarla veya diğer geçici tedavilerle çözülebilir. Ancak bazı durumlarda uygulanan tedavi yöntemleri yanıt vermez ve ereksiyon oluşturmak için penil protez tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca erkeklerde meydana gelen peyronie hastalığı (penis eğriliği) tedavisinde de penil protezler etkili sonuçlar verebilir. Penil protez, erkeklerde ereksiyon oluşmasını sağlamak için penise takılan bir cihazdır. Penil protezler, cerrahi işlem ile penisin içine yerleştirilir. Hasta, doktorun yönlendirmeleriyle kendisi için en doğru implant türünü seçebilir. Penil protez ameliyatı olmadan önce oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar değerlendirilir. Bu sayede ameliyat öncesinde ve sonrasında oluşabilecek riskler en aza indirilir. Penil protezler genellikle erektil disfonksiyona sebep olan tıbbi bir durumun varlığında ve sorunun çözülmesi mümkün olmadığında kullanılır. Penil protez ameliyatı yaklaşık olarak 45 veya 60 dakika arasında sürebilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi için Penil Protez Çeşitleri

Penil protezler şişirilebilir ve tek parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki implantında kendine has özellikleri ve kullanış biçimleri vardır. Penil protez çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tek parçalı penil protezler (yarı sert): Yaygın olarak kullanılan ve diğer implant türüne göre daha kolay kullanım sağlayan tek parçalı penil protezler, penisin içine iki tane bükülebilir silikon konulmasıyla oluşur. Bu sayede birey penisi istediği pozisyona getirebilir. Bu implant türü takıldığında penis her zaman yarı sert bir halde kalır. Tek parçalı penil protezin her iki ucunda da bir yay vardır. Bu sayede kolay şekilde esneyip bükülebilir. Ereksiyonun sağlanması için penisi içindeki silikonların dik konuma ayarlanması yeterlidir.
 • Şişirilebilir penil protezler: Bir diğer implant türü olan ve doğal mekanizmaya daha çok benzeyen şişirilebilir implantlar, iki parçalı ve üç parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. İki parçalı şişirilebilir penil protezler, skrotuma yerleştirilen bir pompa ve penise yerleştirilen silikon tüplerden oluşur. İki parçalı implantta bu tuzlu su haznesi skrotuma bağlıdır. Ancak iki parçalı protezdeki tuzlu su haznesi, bazı erkeklerde ereksiyon sağlamak için yeterli değildir. Üç parçalı penil protezde ise bunlara ek olarak birde karın duvarına tuzlu su dolu bir hazne yerleştirilir. Hasta birey ereksiyon istediği zaman pompaya basarak tuzlu suyun penisteki silikon tüplere akmasını sağlar ve penis şişerek erekte olur. Gizlemesi daha kolay olan bu protez, yaygın olarak kullanılır.3

Mutluluk Çubuğu Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Penil protezin avantajlarından biri bireyin istediği zaman yeterince sağlam bir ereksiyon oluşturabilmesidir. Ayrıca penil protez ameliyatı uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen güvenli bir operasyondur. Gerekli tedbirler alındığında ve tavsiyelere uyulduğunda komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür. Penil protezler dayanıklı olduğundan dolayı uzun süre kullanım sağlayabilir. Bununla beraber mutluluk çubuğu ameliyatı ayakta tedavi prosedürüne uygundur. Penil protez ameliyatı genellikle 1 saat sürebilir ve çoğu hasta aynı gün evine gidebilir. Doktor ameliyattan sonra hastaya kullanma talimatlarını vererek hastayı bilgilendirir. Genellikle işlemden sonra hızlı bir iyileşme gerçekleşir ve sonrasında birey istediği gibi protezi kullanabilir. Penil protez ameliyatından 6-4 hafta sonra birey normal bir cinsel ilişki yaşayabilir.

Penil protez ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’nın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Penil Protez Ameliyatı Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Erektil fonksiyon bozukluğu olan erkek bireylerin ereksiyon elde etmeleri için penil protez yöntemi verimli ve kalıcı bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak penil protez yöntemi, geri döndürülebilir olmadığından dolayı uygulanan diğer tedavi seçenekleri yanıt vermediği takdirde önerilir. İktidarsızlık neden olur sorusunun genel yanıtı; hormonlar, genel sağlık durumu, stres veya diğer kullanılan ilaçlar olabilir.

Penil Protez Nedir?

Penil protezler, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin ereksiyon elde etmeleri için penisin içine yerleştirilen cihazlardır. Cinsel isteksizlik nedenleri arasında erkeklerdeki erektil disfonksiyon bozukluğu önemli etkilere sahiptir. Bundan dolayı bu hastalar için penil protez tedavisi gerekebilir. Penil protez tedavisi; cerrahi, kalıcı ve geri döndürülemez bir işlem olduğundan dolayı, uygulanan diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda başvurulan bir yöntemdir. Penil protezler, şişirilebilir protezler ve tek parçalı protezler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu protezlerin kendine has artıları ve eksileri vardır. En yaygın penis implant türü olan şişirilebilir implantlar, ereksiyon oluşturmak için şişirilir ve sonrasında söndürülebilir. Şişirilebilir implant penise silikon tüp ve skrotuma bir pompa konmasını kapsar. Skrotumdaki pompaya basıldığında penisteki silindirler tuzlu su ile dolar ve penisin ereksiyon sağlanır. Sonrasında tekrardan pompaya basarak penisin eski haline dönmesi sağlanır. Tek parçalı penil protezde ise esnek çubuklar penisin içine yerleştirilir ve birey bu çubuklar ile penisi istediği pozisyonlara getirebilir.1

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatı seçilen implantın türüne göre penise şişirilebilir veya esnek çubukların yerleştirilmesini içerir. Hasta, doktorun da tavsiyeleriyle kendisi için en uygun protez türünü seçer. Ameliyat hastanın durumuna göre genel veya spinal anestezi kullanılarak yapılabilir. Cerrah penisten bir kesi yaparak penisteki dokuyu alır ve yerine hastanın tercih ettiği implant türünü yerleştirir. Hasta tek parçalı bir protez seçtiyse penisin içine bükülebilir iki tane silindir yerleştirilir. Eğer hasta şişirilebilir bir protez türü seçtiyse bir pompa ve valf skrotumun içine yerleştirilir. Ayrıca tuzlu su ile dolu bir torba karın duvarına yerleştirilir. Böylece hasta skrotumdaki pompaya bastığında tuzlu su karın duvarındaki torbadan penise doğru akar ve penisin ereksiyonu sağlanır. Son olarak cerrah yaptığı kesileri dikerek ameliyatı sonlandırır.

Penil Protez Ameliyatı Süreci Nasıldır?

Genel olarak penil protez ameliyatı erkek bireylerde olumlu sonuçlar verir. Ancak yine de olası risklerin gerçekleşme ihtimalini en aza indirmek için ameliyattan sonra dikkat edilecek noktalar vardır. Penil protez ameliyatı sonrasında ciddi bir ağrı bir olmayabilir ama oluşan ağrılar ağrı kesicilerle hafifletilir. Bazı durumlarda gelişen uzun süreli ağrılar için skrotuma 48 veya 72 saat boyunca ağrıyı azaltmaya yardımcı enjeksiyonlar yapılabilir. Ameliyat sonrasında enfeksiyon gelişmesini önlemek için 7-10 gün boyunca antibiyotik kullanmak gerekir. Ameliyattan sonra  doktor, takılan penil implantın türüne göre hastaya kullanma talimatları verir. Hasta doktorun verdiği talimatlarından dışına çıkmadığı sürece riskli bir durum yaşama olasılığı düşüktür. Ameliyattan kısa bir süre sonra taburcu olabilirsiniz. Ancak genel anestezi aldıysanız hastanede bekleme süreniz biraz daha uzun olabilir. Ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonları önlemek için ameliyat bölgesini düzenli olarak temizlemek önemlidir. Bandajları değiştirmeden önce elleri sabun ve suyla temizlemek oluşabilecek riskleri en aza indirebilir. İyileşme sürecinde kesilere baskı uygulayabilecek ağır kaldırmak veya yorucu egzersiz yapmak dikişlere zarar verebilir. Genel olarak ameliyattan 4- 6 hafta sonra erkek birey normal bir cinsel ilişkiye girebilir. Hasta doktoruyla iletişim halinde kalarak normal hayatına devam edebilir.

Mutluluk çubuğu ameliyatlarının büyük bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diyabet Hastaları Hangi Tip Penil Protez Tercih Etmelidir?

“Diyabet hastası erkeklerde sertleşmeme neden olur?” sorusunun cevabı erektil disfonksiyon ile açıklanabilir. Diyabetin bu konuda bir risk faktörü olduğu söylenebilir. Fakat diyabetli kişilerin artan enfeksiyon riskleri implant operasyonları için bir sorun olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzmandan destek alarak uygun bir ürün seçilmesi gerekir.

Diyabet Hastalarında Penil Protez Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Penil implantları diyabet hastalarında tercih edilen bir erektil disfonksiyon çözümüdür. Mutluluk çubuğu üç farklı şekilde bulunur. Penil implantlar libidoyu etkilemezler ve aynı zamanda orgazm üzerine olumlu ya da olumsuz bir etkileri bulunmaz. Bu nedenle rahatlıkla kullanılabilirler. Bu çeşitler şunlardır:

 • Tek parçalı penil protez: Penis içine yerleştirilen bir çubuktan meydana gelir ve kişi tarafından hareket ettirilebilir.
 • İki parçalı penil protez: Penis içerisine yerleştirilen çubuklarda bir salin solüsyonu bulunur ve kişi tarafından hareket ile salin solüsyonu sertleşmeyi sağlar.
 • Üç parçalı penil protez: Penis içine yerleştirilen çubuklara bağlı testislere yerleştirilen bir pompa bulunur. Bu pompa sertleşme için sıkılarak sıvının çubuklara ilerlemesi sağlanır. Sertlik ortadan kaldırılmak istendiğinde pompa tekrar sıkılır.

Diyabet hastalarında ise kullanılabilen bazı protez türleri vardır. Eğer hasta sınırlı el becerisine sahipse pompa içeren bir penil protez kullanması zor olabilir. Diyabet ile birlikte kişide el becerisini etkileyen bir rahatsızlık varsa tek parçalı penil protez kullanımı doğru bir karar olacaktır. Fakat genel olarak üç parçalı penil protezler kişilerde tercih edilir. Çünkü daha kaliteli bir sertlik ve sertleşmeye kesin çözüm sağlar. Diyabetli kişilerin enfeksiyon riski de artış gösterdiği için ameliyatın daha dikkatli yapılması gerekir. Enfeksiyon riski ile kullanılacak protez arasında da bir bağlantı vardır. Ne kadar az kesi ve işlem uygulanırsa enfeksiyon riski o kadar azalacağı için tek parçalı implantlar doğru bir seçenek olabilir. Fakat yine de buna uzman bir doktor ile karar verilmelidir.1

Diyabet Hastalarında Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez takılan kişinin diyabetli olsun olmasın ameliyatı büyük bir titizlikle gerçekleştirilir. Fakat enfeksiyon riski nedeniyle diyabetli hastalarda ekstra önlemler alınabilir. Ameliyat öncesi kişiye uygun bir implanta karar verilir. Sadece diyabet değil kişinin diğer hastalıkları da bu noktada göz önünde bulundurulur. İmplant çeşidine karar verildikten sonra penil protez ameliyatı öncesinde hastaya anestezi verilir. Anestezi altında kullanılacak proteze uygun olarak kişinin penis altına ve şişirilebilir bir implant kullanılıyorsa testislere de kesik atılır. Kesik içerisine gerekli malzemeler yerleştirilir. Kaliteli bir üründe malzemeler antimikrobiyal bir tabaka ile kaplıdır ve enfeksiyon riski azaltılması hedeflenir. Ürün yerleştirildikten sonra dikiş atılarak hastaya gerekli durumda bir dren açarlar. Dren ile içeriden oluşabilecek sıvılar dışarı alınmış olur. Ameliyat sonrası hafif bir ağrı oluşabileceği için bir ağrı kesici ve enfeksiyonun önlenmesi için uygun bir antibiyotik doktor tarafından reçete edilebilir. Ameliyat sonrası kişiler 3-4 hafta içerisinde iyileşme gösterirler ve normal cinsel hayatlarına dönebilirler. İyileşme sürecinde kişinin karın ve kasık kaslarını fazla kullanacağı fiziksel aktivitelerden kaçınması, ameliyatlı bölgeyi hijyenik tutması ve doktor önerilerine harfiyen uyması gerekir. Kaliteli bir implant ve doktor tavsiyeleri ile başarılı ve sorunsuz bir operasyon geçirilir.

Erektil disfonksiyon için risk altında olabilen diyabet hastalarının tedavisinde penil protezlere başvurulabilir. SGK kapsamında mutluluk çubuğu ameliyatlarının bir kısmı karşılanabilir. Siz de penil implantlar hakkında daha fazla bilgi almak için Bilgi İsteme Formu’nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Penil Protez Ameliyatına Kim ve Nasıl Karar Verir?

Penil implant olarak da bilinen penil protez erkeklerde erektil disfonksiyonun ve sertleşme bozukluklarının tedavisi amacıyla kullanılan medikal cihazlardır. Protez ameliyatı oldukça basit bir tıbbi prosedürdür ve genellikle tamamlanması bir saatten kısa sürer. Erektil disfonksiyon için tedavi almak isteyen kişilerde ameliyat kararı verilmesi birçok farklı faktöre bağlıdır. Bunların başında sertleşmenin sağlanması için kullanılan diğer tedavi prosedürlerinin istenilen faydaya ulaşamaması yer alır. Erektil disfonksiyonun tedavisinde kullanılan sertleştirici ilaçlar ve enjeksiyonlar ile vakum cihazları gibi yöntemler her kişide istenilen etkiyi göstermeyebilir. Bu tedavi yöntemleri sertleşme sorunlarında öncelikli olarak tercih edilseler de tedavide sadece geçici çözüm sunmaları en önemli dezavantajlarındandır. Bu nedenle kalıcı bir çözüm isteyen kişilerin üroloji hekimleri ile birlikte protez ameliyatı için karar vermeleri gerekir. Yapılan klinik değerlendirmelerde protez tedavisinin olası riskleri ve yararları düşünülerek karar verilir. Protez tedavisi başarılı sonuçlar verdiği için birçok kişi diğer geçici tedavi yöntemleri yerine mutluluk çubuğu implantasyonunu tercih eder.

Penil Protez Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat geçirmeye karar vermek hastalar için oldukça zorlu bir süreç olabilir. Bunun nedeni ameliyatın olası riskleri ve faydaları ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasıdır. Bu nedenle üroloji hekimleri ile yapılan görüşmelerde ameliyat hakkında endişe duyulan konuların paylaşılması önemlidir. Yapılan görüşmelerde sertleşmeme nedenleri de belirlenerek gerekli tedaviler uygulanır. Penil implant ameliyatı genellikle erektil disfonksiyon için diğer tedavi yöntemlerini deneyen ve başarıya ulaşamayan kişilerde tercih edilir.1 Ayrıca diğer tedavileri kullanmaya engel teşkil eden sağlık problemi olan kişilerde de penil protez ameliyatı uygulanır. Penil implantasyon ameliyatında başarı oranı oldukça yüksektir ve ameliyat uygulanan erkekler cinsel birliktelik sırasında gerekli sertliğe ulaşabilirler ve oluşan sertliği gerekli süre boyunca sürdürebilirler.3 Başarı oranı yüksek dahi olsa her ameliyatta olduğu gibi protezlerde de enfeksiyon ve kanama riski mevcuttur.2 Ancak son yıllarda ortaya çıkan hidrofilik kaplamaya sahip protezlerin bakteri önleyici kaplaması enfeksiyon riskini büyük oranda azaltır.4 Bu nedenle ameliyat kararı verilirken seçilecek protezin de büyük önemi vardır. Aynı zamanda ameliyatı yapacak olan cerrahın tecrübesi de dikkate alınmalıdır.2

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Protez ameliyatı yapılmadan önce bireylerin ameliyata uygunluğunun belirlenmesi için çeşitli test ve tetkikler yapılır. Uygun olan kişilerde ameliyat hazırlıklarına başlanır. Protezlerde ameliyat işlemi genellikle çok uzun sürmez. Protezin çeşidine göre ameliyat süresi değişse de tek parçalı implant ameliyatı ortalama yarım saat, üç parçalı implant ameliyatı ise ortalama bir saat içerisinde biter. Ameliyatlar tipik olarak genel anestezi altında yapılan, yani hastalar ilaç verilerek uyutulur ve herhangi bir şey hissetmez. Ameliyat sırasında penis altında küçük bir kesi yaparak cerrah protez parçalarını penis içerisinde bulunan boşluklara yerleştirir. Medikal cihazlar penis içerisine yerleştirildikten sonra yapılan kesi dikilerek kapatılır ve anestezi sonrası hastalar uyandırılmak için ayrı odaya alınır. Protez ameliyatı oldukça kısa sürse de ameliyat sonrası iyileşme döneminde belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gereklidir. Ayrıca ameliyat sonrasında hekim tarafından verilen reçetedeki ilaçların kullanılması enfeksiyon riskinin azalması ve tedavi sürecinin hızlanması için oldukça önemlidir.5 İyileşme dönemi sırasında mutluluk çubuğu ameliyatı olan kişilerin hekim tarafından belirlenen günlerde kontrollere gelmeleri gereklidir.

Protez ameliyatına karar vermek birçok kişi için oldukça zorlu bir süreç olabilir. Bu nedenle mutlaka üroloji hekimlerine danışılarak ortak karar verilmesi gereklidir. Ülkemizde yapılan penil protez ameliyatlarında Sosyal Güvenlik Kurumu bazı şartlar altında bu ameliyatları geri ödeme kapsamına almıştır. Bu şartlarla ilgili bilgi için Bilgi İsteme Formu’nu doldurabilir veya iletişim bilgilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Erektil disfonksiyon nedir sorusu hakkında daha fazla bilgi için detaylara göz atabilir veya üroloji hekimlerinden yardım alabilirsiniz.

Penil Proteze İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Sertleşme sorunu yaşayan kişilerce başvurulan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan penil protez erektil disfonksiyona kalıcı çözüm sunan etkili bir uygulamadır. Sertleşme problemi genellikle iktidarsızlık olarak bilinen cinsel birliktelik için gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması veya sertliğin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir.

Sertleşememe Sorununa Kalıcı Bir Çözüm Var mı?

Sertleşme problemi için pek çok tedavi seçeneği vardır. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. Etken maddesi sildenafil olan ilaç tedavisi sertleşme sorununun çözümlerinden birisidir. Genellikle sertleşme sıkıntısı ile gelen kişilere bu sorunun çözümü olarak önerilen ilk basamak tedavi ilaç tedavisidir. Bir diğer tedavi seçeneği ise penil enjeksiyon tedavisidir. Penil enjeksiyon tedavisi ise penise enjeksiyon uygulaması yapılmasını ifade eder. Bu sayede gerekli olan sertlik sağlanabilir. Bunun için doktorun bu enjeksiyonu kişiye önermesi ve uygulamasını kişiye ayrıntılı olarak anlatması gereklidir. Üçüncü tedavi basamağı ise ESWT olarak geçen şok tedavisidir. Bu tedavi çeşidinde penise düşük seviyelerde şok dalga uygulaması yapılır. Şok uygulaması yapılan bölgedeki düşük seviyedeki hasarın onarılması için kanlanma artar ve bu sayede sertleşmenin gerçekleşmesi hedeflenir. Bir sonraki tedavi seçeneği vakum cihazlarıdır. Kişi vakum cihazına penisi yerleştirir. Vakum ile hava çekildiğinde peniste kanlanma artar böylece peniste sertlik elde edilir. Sertleşme sorununun en son ve en yaygın tedavi çeşidi ise tıp literatüründe penil protez yani mutluluk çubuğu olarak bilinir. Genellikle sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm olarak önerilebilir.

Penil Protez Çeşitleri Nelerdir?

Sertleşme sorununda ereksiyonun sürdürememe nedenleri genellikle hastalıklardır. Endokrin hastalıklar, nörolojik ve metabolik hastalıklar ereksiyonu sürdürememe nedenleri arasındadır. Diğer yandan sertleşme problemi neden olur sorusuna cevap olarak; belirtilen hastalıklardan, ilaçların yan etkilerinden, enfeksiyon gibi durumlardan kaynaklanabileceği gibi depresyon, stres gibi psikolojik temelli de olabilir. Bu gibi sıkıntılar sebebiyle sertleşme sorunu yaşanıyorsa ve diğer basamak tedaviler kalıcı bir çözüm olmadıysa penil proteze ihtiyaç duyulduğu anlaşılabilir. Sertleşme sorunu yaşayan kişi bir doktor muayenesinden sonra diğer basamak tedavilerin fayda sağlamadığı durumda mutluluk çubuğu tercih edebilir. Penil protez cinsel memnuniyet noktasında sertleşme sorunu yaşayan kişiler tarafından en sık tercih edilen tedavi çeşididir. 1

Mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır. Bunlardan birincisi tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Bu çeşidinde yalnızca  tek bir parça vardır ve bu parça operasyonla penise yerleştirilir. Tek parçalı mutluluk çubuğu penisin sürekli sertleşme durumunda olmasını sağlar. Ancak kıvrılabilme özelliği sayesinde günlük hayatta vücut içine saklanabilir. İkinci çeşidi ise 2 parçalıdır. 2 parçalı mutluluk çubuğu; penise yerleştirilen bir çubuk ve bu çubuğu şişirmeye yarayan bir pompadan oluşur. Penis sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda şişirilerek sertlik sağlanır. Üçüncü çeşidi ise üç parçalı mutluluk çubuğudur. Bu, penisi şişirmeye yarayan bir çubuk, sıvıyı saklayan ve karın içine yerleştirilen bir rezervuar ve testislere yerleştiririlerek şişirmeye yarayan bir pompadan oluşur. İki ve üç parçalı mutluluk çubuğu sertleşmeye ihtiyaç duyulduğunda şişirilebilme özellikleri sayesinde şişirilerek sertleşme sağlanabilir. Bu mutluluk çubuğu çeşitlerinden hangisinin kişiye en uygun olacağını muayeneden sonra doktor belirleyebilir. Belirlenen tedavi protokollerine göre ameliyat uygulaması yapılabilir.

Penil Protez Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu ameliyatları steril ortamda ameliyathane şartlarında yapılır. Uygulanacak tedavi çeşidine göre süre değişmekle birlikte ameliyat ortalama 1-2 saat arası sürmektedir. Tedaviye uygun olan mutluluk çubuğu çeşidine göre tek parçalıda sadece penise bir çubuk yerleştirilirken 2 parçalıda penise yerleştirilen şişirilebilir çubuğa ek testise şişirme için gerekli olan işlem yapılır. Üç parçalıda ise iki parçalı mutluluk çubuğu için ek olarak karın içine rezervuar yerleştirilir. Ameliyat sonrasında uygulama yapılan mutluluk çubuğu çeşidine göre kullanıma dair kişiye eğitim verilir. Doktor gerekli görürse antibiyotik uygulaması da yapabilir. Belli aralıklarla kontrole gidilerek sürecin ilerlemesi takip edilebilir.

Sertleşme sorununda kullanılan penil protez tedavisinin bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Penil Protez için Hangi Doktordan Randevu Almalıyım?

Sertleşme problemleri yaşayan kişiler “penil protez için hangi doktordan randevu almalıyım?” sorusunun cevabını öğrenmek için sağlık kuruluşlarına başvurur. Ancak birçok kişi de sorunun yanıtı için araştırma yapmayı tercih edebilir. Sertleşme sorunu birçok erkeğin başına gelen oldukça yaygın rastlanan bir durumdur. Halk arasında iktidarsızlık, tıbbi literatürde ise erektil disfonksiyon olarak bilinen bu sorun cinsel ilişkide sertliğin yeterince oluşmaması ya da sürdürülememesi ile ortaya çıkar. Oluşan bu problemler sadece sorunu yaşayan kişiyi değil aynı zamanda partnerlerini de olumsuz etkiler. Bu nedenle çözümün bulunması için mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır. Sertleşme sorunu diyabet, obezite, hipertansiyon gibi günümüzün sık rastlanılan hastalıkları sonucunda ortaya çıkabilir. Kalp damar hastalıklarında tıkanıklıkların ilk belirtisi olabileceği için erektil disfonksiyonun altında yatan sebebin mutlaka araştırılması gereklidir. (1) Bunun için öncelikli olarak üroloji hekimlerine başvurulmalı, daha sonrasında hekimin yönlendirmelerine göre diğer çeşitli birimler tarafından yapılacak olan kontrollere zamanında gidilmesi önemlidir. Multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması gereken sertleşme sorunlarında tedavide mutluluk çubuğu büyük başarı oranına sahiptir.

Penil Protez için Hangi Kliniğe Başvurulmalıdır?

Erektil disfonksiyonda kullanılan birçok farklı tedavi yöntemi vardır. Öncelikle ilaçlar, enjeksiyon veya vakum cihazı ile tedavinin denendiği hastalarda bu tedavilerin başarısız olması durumunda penis protezi ameliyatı uygulanabilir. Bu tedavi için kişilerin üroloji kliniğinden randevu almaları gereklidir. Üroloji doktorları tarafından yapılan muayene sonucuna göre gerekli test ve tetkikler yapılarak kişilerin protez tedavisine uygunluğu değerlendirilir. Doppler ultrasonografi adı verilen görüntüleme yöntemi ile penis içerisinde bulunan damarlar görüntülenerek erektil disfonksiyon saptanabilir. 1 Bunun için hekimin yönlendirmesine göre ultrasonografi randevusu da almak gerekebilir. Protez tedavisi düşünülen kişilerin ameliyata uygun olup olmadığının belirlenmesi için anestezi bölümüne yönlendirme yapılabilir. İnternette mutluluk çubuğu ameliyatı izle aramasını yapan erektil disfonksiyonu olan kişilerin en çok tercih ettikleri protez çeşitleri tek veya üç parçalıdır. Tek parçalı protezler elle manuel olarak dik konuma getirilen sert gövdeli protezlerdir. Üç parçalı protezler ise şişirilebilen pompa mekanizması ile çalışan protez çeşitlerindendir. Tek parçalı protezlerin ekonomik maliyeti daha düşüktür. Ancak üç parçalı protezlerin doğal görünen sertleşmeye imkan tanıması çok tercih edilme sebebidir.

Penil Protez Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Protez tedavisinde ameliyat üroloji hekimleri tarafından yapılır. Ameliyatlar büyük çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ve nadiren sadece bel altı bölgenin uyuşturulması ile yapılır. Ameliyat penisin alt kısmında çok küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Tek parçalı protezin bükülebilen gövde yapısı sayesinde bu ufak kesiden protezler penis içine yerleştirilebilir. Üç parçalı protezlerde ise gövde sert olmadığı için yine küçük bir kesi yeterlidir. Üç parçalı protezlerde bulunan pompa ve rezervuar sistemi nedeniyle ameliyat biraz daha komplikedir. Yine de ortalama olarak bir saat kadar sürede ameliyat biter. Ameliyat sonrasında hastanede belirli bir süre yatış gerekebilir. Taburcu işlemleri sırasında üroloji hekimleri tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve belirtilen süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Hekimler tarafından verilen önerilere uyulması ile tedavi sürecinde daha sağlıklı ve daha başarılı sonuçlara ulaşılabilir. Günümüzde yapılan penil protez ameliyatlarında başarı oranının yanında protezi kullanan kişilerin memnuniyet oranı da oldukça yüksektir. 2

Türkiye’de yapılan protez ameliyatlarında bazı şartların oluşması durumunda ameliyat masrafları belirli bir oranda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. SGK protez tedavisi ödeme koşulları hakkında detaylı bilgi için internet sitemizde yer alan “Bilgi İsteme Formu”nu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Erektil disfonksiyonda penis protezi nedir ve ameliyatı nasıl yapılır daha fazla bilgi için ise üroloji hekimlerine danışabilirsiniz.

Cinsel Hap mı yoksa Penil Protez mi?

Sertleşme problemi çözümsüz bir durum olmamakla birlikte birçok tedavi seçenekleri arasında son dönemlerde penil protez yaygınlaşan uygulamalar arasındadır. Sertleşme sorunu, cinsel ilişki için gerekli olan penis sertleşmesinin sağlanamaması veya sertleşmenin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Bu sorunun pek çok sebepleri olabilir. Bunlar diyabet, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, obezite gibi hastalıklar; hormonal dengesizlikler, bazı ilaçların yan etkileri, sigara kullanımı, aşırı stres ve depresyon olarak sıralanabilir. Bunlar sertleşme probleminde bir risk faktörüdür. 1

Sertleşme Soruna Kalıcı Çözüm Nedir?

Sertleşme problemi ile karşı karşıya kalındığında bir doktora başvurulmalıdır. Bu problemin çok çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki cinsel hap olarak bilinen ilaç tedavisidir. Etken maddeleri Sildenafil sitrat, tadalafil ve vardenafil olan bu ilaçlar sertleşme sorununun çözümünde doktor önerisi ile kullanılabilir. Tedavi seçeneklerinden bir diğer penil enjeksiyondur. Doktor tarafından penil enjeksiyon uygulaması kişiye gösterilir. Kişi sertleşmeye ihtiyaç duyduğunda penise enjeksiyon uygulaması yapar ve gerekli olan sertlik sağlanabilir. Üçüncü basamak tedavi olarak sayabileceğimiz bir diğer tedavi ise ESWT denilen şok dalga tedavisidir. Bu tedavi çeşidinde penise küçük ölçekte şok dalga uygulaması yapılır ve penisin kanlanması için kan damarları uyarılır. Bu şekilde penisin sertleşme için gerekli olan kanlanmayı sağlayan damarların tedavisi amaçlanır. Bir diğer tedavi çeşidi ise vakum cihazlarıdır. Vakum cihazı sertlik gerekli olduğunda penise uygulanır. Hava azaltılmasıyla penise gelen kanlanma artar ve ihtiyaç duyulan sertlik sağlanır. Son dönemlerde yaygınlaşan son basamak tedavi çeşidi ise tıp literatüründe penil protez implantasyonu olarak bilinen mutluluk çubuğudur. Bir operasyonla kişinin vücuduna yerleştirilen mutluluk çubuğu sertleşme sorununa kalıcı bir çözüm hedefler.

Penil Protez Nedir?

Sertleşme probleminin çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Doktor kişiye en uygun ve en sağlıklı tedavi seçeneğini belirleyerek ilerler. Tüm tedavi seçenekleri arasında cinsel hap mı yoksa penil protez mi gibi sorular kişilerin aklına gelebilir. Burada değerlendirilen faktörler kısaca açıklanabilir.

Sertleşme sorunu yaşayan kişiler arasında ilaç kullanımı daha kolay olduğu için diğer tedavi seçeneklerine göre ilk basamak tedavi olarak tercih edilebilir. Fakat bu ilaçların kullanımında bazı yan etkileri olabilir. Genellikle ilaç kullanımı bırakılma oranlarındaki yüzdeler yan etkilerden dolayı olmaktadır. 2 Mutluluk çubuğu ise ilk aşamada operasyon gerektiren bir işlemdir. Genellikle sertleşme sorunu yaşayan kişiler arasında memnuniyet oranı en yüksek olan tedavi çeşitlerinden biridir. Sıklıkla yan etkisi görülmemekle birlikte sertleşme problemine karşı kalıcı bir tedavi sağlayabilir. Mutluluk çubuğunun üç çeşidi vardır. Çeşitlerinden ilki tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Yalnızca penise yerleştirilen penisin sürekli sert halde kalmasını sağlayan bir çubuktur. Kıvrılabilir olma özelliği ile günlük hayatta rahatlıkla saklanabilir. İki parçalı mutluluk çubuğunda penise yerleştirilen silindir bir çubuk ve onu şişirmeye yarayan bir pompa bulunur. Üç parçalıda ise iki parçalıya ek olarak karın içine yerleştirilen bir sıvı rezervuarı vardır. Pompa rezervuardaki sıvıyı pompalayarak sertliği sağlayabilir. Bu aşamada her iki tedavi de kişiye fayda sağlamakla beraber bu sorunu yaşayan insanlar doktor ile birlikte en uygun olan tedavi seçeneğini değerlendirerek tercih edebilirler.

Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis protezi ameliyatı genellikle kişiler tarafından endişelenilen bir durum olabilir. Ancak doktor tarafından operasyon, tedavi protokolleri hakkında kişiye ayrıntılı bilgiler verilir. Ameliyat süresi mutluluk çubuğunun özelliklerine göre değişmekle birlikte 1-2 saat sürebilir. Kişiler genellikle bir veya iki gün içerisinde taburcu edilebilir. Taburcu edilmeden önce kişiye kullanım ile alakalı eğitim verilir ve gerekli görülürse doktor antibiyotik tedavisine başlayabilir. Mutluluk çubuğu tedavisi sertleşme sorunu yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen ve genellikle kişilerin memnun olduğu bir tedavi türüdür.

Penis protezi ameliyatı giderlerinin önemli bir kısmını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. SGK’nin mutluluk çubuğu tedavisi ve ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.