Skip to main content

Adana Üroloji Doktorları ve Şeker Hastaları için Penil Protez Tedavisi

Erektil disfonksiyon diğer bilinen ismiyle sertleşme problemi, Adana Üroloji doktorları ve ekibi tarafından tedavi edilebilen bir hastalıktır. Sertleşme problemine neden olan bazı hastalıklar, ilaçların yan etkileri gibi durumlar olsa da en yaygın sebeplerinden birisi şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı durumunda sertleşme problemi durumunda önce şeker hastalığı sonra erektil disfonksiyonun tedavisi üroloji doktorları tarafından yönetilir. Erektil disfonksiyonun çeşitli tedavi seçenekleri olsa da son dönemlerde en sık tercih edilen tedavi yöntemi, penil protezlerdir.

Adana Üroloji Doktorlarının Önemi

Hastanelerdeki üroloji bölümleri genel olarak kadın, erkek ve çocuklarda böbrek, idrar yolları ve üreme sistemindeki hastalıkların tanı ve tedavilere bakar. Adana’daki üroloji doktorları geçmişten bugüne varolan teknolojileri kullanarak bu hastalıkların tanı ve tedavisinde görev almaktadırlar. Diğer yandan erkek üreme sistemini ilgilendiren sertleşme problemi üroloji bölümünün en sık ilgilendiği hastalıklar arasındadır. Adana üroloji doktorları ve ekibinin bugün yeni teknoloji laboratuvar incelemeleri ile tanı ve tedavi işlemlerinde başarılı çalışmaları vardır1.

Erektil Disfonksiyon Nedir?

Erektil disfonksiyon halk tarafından bilinen ismiyle iktidarsızlık, cinsel ilişki için gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması veya ilişki öncesi sertleşen penisin sertliğini sürdürememesi olarak tanımlanabilir. Genel olarak iktidarsızlık erkek üreme sisteminde bir fonksiyon bozukluğudur.

Erektil Disfonksiyonun Sebepleri ve Adana’daki İstatistikler

Erkek üreme sistemi kompleks bir yapıya sahiptir. Sadece fiziksel değil psikolojik olarak da kişinin sağlıklı ve iyi olması önemlidir. Erektil disfonksiyonun bu açıdan fiziksel ve psikolojik olarak sıralanabilecek çeşitli sebepleri vardır. Fiziksel sebepler içerisinde genel olarak kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklar; hormonal problemler, bazı ilaçların yan etkileri; aşırı sigara, alkol kullanımı veya herhangi bir kazadan dolayı üreme organlarının darbe alması olarak sıralanabilir. Psikolojik sebepler ise genel olarak günlük hayatta sürekli devam eden aşırı stres ve depresyon ile eşlerin psikolojik açıdan uyum sorunu yaşaması olarak söylenebilir. Bu sebepler içerisinde istatistik olarak en belirgin nedenlerden birisi şeker hastalığıdır. Yapılan çalışmalar şeker hastalığı olan kişilerin sertleşme problemi yaşama ihtimalinin şeker hastası olmayanlara göre dört kat fazla olduğunu gösterir.

Adana’da Erektil Disfonksiyon Tedavisi Olanakları

Adana’da erektil disfonksiyonun tedavi olanakları geniştir. Bu açıdan gelen hastalara erektil disfonksiyon tanısı konulduktan sonra alanında uzman üroloji doktorları kişiye en uygun tedavi yöntemini uygularlar. Erektil disfonksiyonun tedavi seçenekleri genellikle basamak tedavisi şeklinde ilerler. İlk basamakta ilaç tedavisi vardır. Sildenafil, tadalafil, vardenafil etken maddesi içeren ilaçlar bu problem için doktor tarafından önerilebilir. Çözümlenemediği durumda ikinci basamak tedavi penil enjeksiyon uygulamasıdır. Penil enjeksiyon tedavisinde kişiye sertleşmeye gerek duyulduğunda penise uygulanabilecek bir enjeksiyon işlemi öğretilir. Bu sayede kişi cinsel ilişki öncesinde penise enjeksiyon yaparak sertleşme sağlayabilir. Üçüncü basamak tedavi ise ESWT terapisidir. Bu tedavide penise düşük ayarda genellikle ağrı ve acısız olacak şekilde şok dalgaları uygulanır. Bu uygulama ile penisteki damarlar ve dokuların onarımı ile kan akışının sağlıklı olması hedeflenir. Dördüncü basamak tedavi ise vakum cihazlarıdır. Bu cihaz penise yerleştirilerek vakum işlemi sayesinde penise kan akışını destekler ve sertleşmeyi sağlar. beşinci basamak tedavi ise penil protezlerdir. Bu tedavi çeşidi son dönemlerde sıklıkla tercih edilen ve tedavi yöntemleri arasında hastalar tarafından en çok memnuniyet geri bildirimi alan tedavidir.

Penil Protez Nedir?

Penil protez daha sık bilinen ismiyle mutluluk çubuğu, erektil disfonksiyon tanısı alan kişilerin penislerine yerleştirilen bir mekanizmadır. Bu mekanizma ömür boyu kullanılmakla birlikte sertleşme problemi için kalıcı bir tedavi sunar. Penil protezlerin hastanın kullanım durumuna göre farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitlerden hastaya en uygun olanı alanında uzman doktor belirler ve cerrahi bir operasyon ile uygulanabilir.

Penil protezlerin ilk çeşidi tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu olarak tanımlanır. Bu modelde penise yerleştirilen ve penisin sürekli sert konumda kalmasını sağlayan bir yapıdır. Penisin sert konumda olması sosyal olarak hastalarda endişe yaratsa da kıvrılabilir, bükülebilir özelliği olan tek parçalı model kıvrılarak kıyafetler arasına saklanabilir. Bu sayede günlük hayatta genellikle herhangi bir problem oluşturmaz. Mutluluk çubuğunun diğer bir çeşidi iki parçalı mutluluk çubuğudur. Parçalar; penise yerleştirilen şişirilebilir silindir çubuk ve testislere yerleştirilen pompadan oluşur. Üç parçalı modelde ise 2 parçalı mutluluk çubuğundaki parçalara ek olarak karın içine yerleştirilen rezervuar bulunur. Son iki çeşitte pompa yardımıyla penis şişirilerek sertlik sağlanır. Ancak üçüncü model penise sıvı pompaladığı için hem enine hem boyuna genişleme olur. Bu sayede doğala en yakın sertlik üç parçalı mutluluk çubuğu ile sağlanabilir.

Penil Protez Tedavisinin Avantajları ve Riskleri

Penil protez tedavisinin avantajı sertleşme problemine karşı kalıcı bir tedavi olması olarak sayılabilir. Ayrıca kullanan kişiler tarafından yapılan yorumlara göre memnuniyeti en yüksek tedavi yöntemidir. Riskleri ise cerrahi bir işlem olmasından dolayı operasyon sonrası enfeksiyon riski olabilir. Bazı durumlarda çoklu parçalı olanlarda mekanizmada aksaklıklar görülebilir. Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerde iyileşme şeker hastalığı olmayanlara göre iyileşme daha uzun sürebilir. Penil protez hakkında avantaj ve dezavantajlar konusunda hasta bilgilendirilmelidir.

Adana Üroloji Doktorları ve Penil Protez Uzmanlığı

Adana Üroloji doktorları erektil disfonksiyonun tanısında son teknoloji laboratuvar incelemelerini kullanılrlar. Bu açıdan kan, idrar tetkikleri, ultrason, BT(Bilgisayarlı tomografi), MR(Manyetik rezonans) gibi görüntüleme işlemleri ile doğru tanı koymak için çeşitli değerlendirmeler yaparlar. Alanında uzman üroloji doktorları hastalığı teşhis ettikten sonra sertleşme probleminin tedavisinde hastaya en uygun olan tedavi yöntemini belirleyerek hastanın en kısa sürede sağlığına kavuşmasını desteklerler. Bu açıdan erektil disfonksiyonun tedavisinde penil protez uygulamasında alanında uzman Adana Üroloji doktorlarının bu tedavi yönteminde pek çok tecrübe ve başarıları vardır. Hastalar genellikle bir sorun yaşamadan memnun ayrılırlar.

Adana’da Penil Protez Tedavisi İçin Neden Doktor Seçimi Önemlidir?

Sertleşme probleminde tedavi yöntemlerinden olan penil protez uygulamasında doktor seçimi çok önemlidir. Çünkü alanında uzman doktorun uygulama öncesinde hastaya en uygun olan penil protezi seçmesi önemlidir. Bu bağlamda en koordinasyonu olmayan bir hastaya çok parçalı bir model hastanın hayatını zorlaştırabilir. Bu yüzden hastaya en uygun penil protezin seçilmesi alanında uzman doktorun vereceği bir karardır. Diğer yandan uygulama cerrahi bir işlemle yapılır. Penil protezin sorunsuz yerleştirilmesi önemlidir. Devamında İyileşme dönemi, protezi kullanma eğitimi ve kontroller de yine uzman doktorun yakın takibiyle gerçekleşir. Tüm bu seçenekler değerlendirildiğinde penil protez uygulaması için doktor seçimi çok önemlidir.

Adana Üroloji Doktorlarıyla Sağlıklı Bir Gelecek

Erektil disfonksiyon kişilerin hayatını sosyal ve mental olarak etkileyen bir problemdir. Bu problemin çözülmesi ile cinsel yaşamın iyileştirilmesi amaçlanır. Cinsel hayatın yeniden düzene konulmasıyla hem bu sorunu yaşayan kişiler hem de eşlerinin yaşam kalitesi yükselir. Bu açıdan Adana üroloji doktorları Adana’da yaşayan ve sertleşme problemi olan kişiler için avantajdır. Bu problemi yaşayan kişiler genellikle umutsuz olsalarda Adana Üroloji doktorlarıyla sağlıklı bir geleceğe yeniden adım atabilirler.

Penil protez tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.



Referanslar

1 https://web.archive.org/web/20200811195029/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/diabetes-erectile-dysfunction

2 http://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_19_4_117_122.pdf

3 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1018353

4 https://web.archive.org/web/20200919165109/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/treating-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Adana Üroloji Doktorları ve Şeker Hastaları için Penil Protez Tedavisi
Adana Üroloji Doktorları ve Şeker Hastaları için Penil Protez Tedavisi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 22 Ağustos 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.