Skip to main content

3 Parçalı Penil Protez: Kapsamlı Tedavi Rehberi

Tıbbi teknoloji alanında yaşanan gelişmeler sayesinde günümüzde 3 parçalı penil protez gibi yenilikçi tedavi yöntemleri sertleşme sorununun çözümünde ön plana çıkmaktadır. Sertleşme sorununun tedavisinde öncelikle soruna neden olan faktörün iyi belirlenmesi gerekir. Sertleşme sorununun tedavisinde ilaç tedavisinden şok dalga terapisine kadar pek çok farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi olan penil implant operasyonları soruna kalıcı çözüm sunar. 3 parçalı penil protez tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Bu yenilikçi tedavi yönteminin avantajları ve işleyişi keşfedin.

3 Parçalı Penil Protezin Tanımı

Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel işlev bozuklukları fizyolojik ve psikolojik pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavi öncesinde alanında uzman bir üroloji doktoru tarafından sertleşme sorununun altında yatan sebebin belirlenmesi gerekir. Erektil disfonksiyon bir diğer adıyla sertleşme sorunu erkekler arasında sık rastlanan ve çoğu zaman kişinin yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan bir çeşit cinsel işlev bozukluğudur. 3 parçalı penil implant, halk arasında yaygın kullanımıyla mutluluk çubuğu, erektil disfonksiyon sorunu bulunan erkeklerde soruna kalıcı çözüm sunan bir tedavi seçeneğidir. Silindir, rezervuar ve pompadan oluşan üç parçalı penil implantlar operasyonla penise yerleştirilen tıbbi cihazlardır.

Penil Protezlerin Genel Özellikleri

Sertleşme sorunu, en basit tanımıyla cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonunun herhangi bir sebeple gerçekleşmesi, gerçekleşse bile bunun devam ettirilememesi durumudur (1). Günümüzde sertleşme sorununun tedavisinde penil protez operasyonları başta olmak üzere kullanılan pek çok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı alanında uzman bir üroloji doktoru tarafından yapılan detaylı muayene sonrasında belirlenir. Bazı durumlarda hipertansiyon, diyabet gibi kronik sağlık sorunları sertleşme sorununa neden olabilir. Bu nedenle erektil disfonksiyon problemi yaşayan erkeklerde öncelikle sorunun nedeninin kronik bir sağlık sorunu olup olmadığı araştırılır. Kişide herhangi bir kronik sağlık sorunu bulunması halinde ise öncelikle ona yönelik bir tedavi planı hazırlanır. Ek olarak ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT (şok dalga tedavisi), vakum tedavisi gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Ancak bu tedavi yöntemlerinden de olumlu sonuç alınamaması halinde penil implantlar bu sorun için kalıcı çözüm sunar. Günümüzde farklı teknik özelliklere sahip olan penil implantlar, cerrahi olarak penise yerleştirilen ve cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmeyi sağlamaya yardımcı olan cihazlardır1.

3 Parçalı Penil Protezin Yapısı ve Özellikleri

Günümüzde erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan cerrahi dışı tedavi seçenekleri vardır. Bununla birlikte yapılan bazı araştırmalar sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yarısının ciddi ve geri dönüşümsüz hasara sahip olduğunu, bu nedenle penis protezi operasyonları için aday olabileceğini göstermektedir (2). Günümüzde sağlık teknolojisi alanında yaşanan olumlu gelişmeler penil implant teknolojisine de yansımakta ve 3 parçalı penil protezler gibi protez çeşitleri ön plana çıkmaktadır. Operasyonla testis içerisine yerleştirilen bir adet pompa, içerisinde sıvı bulunduran rezervuar ve silindirler kullanılarak geliştirilen 3 parçalı penil protez çeşitleri operasyon sonrasında doğal görünüme en yakın sonucu sunmayı hedefler (2, 3).

Protezin Teknik Bileşenleri ve İşlevi

Mutluluk çubukları çalışma mekanizmasına göre 3 alt sınıfta incelenir. Bunlardan bir tanesi tek parçalı bükülebilir penis protezleridir. Bu protezler bükülebilir bir adet çubuktan oluşur. Hasta dilediği zaman penise yerleştirilen bu çubuğu el yardımıyla dik konuma getirebilir. Bir diğeri iki parçalı şişirilebilir penil protezlerdir. Penisin içerisine yerleştirilen silindir ve testis içerisine yerleştirilen bir adet pompadan oluşan bu implantlarda hasta pompa yardımıyla penisi dik konuma getirir. 3 parçalı şişirilebilir penil protezler ise iki parçalı implantlara ek olarak karnın içerisine yerleştirilen bir adet rezervuar barındırır. 3 parçalı şişirilebilir penil protezlerde bulunan ultra-soft (yumuşak) pompa teknolojisi hastaların protezi kolaylıkla şişirmesini ve söndürmesini sağlar. Doğal olarak şekil alan içerisinde sıvı bulunan rezervuar sayesinde ise kullanılmadığı zamanlarda penis doğal görünümüne en yakın görünüme sahip olur. Ek olarak rezervuarın üzerinde bulunan kilit valfi sayesinde istenmeyen ereksiyon riski önemli ölçüde azaltılabilir.

3 Parçalı Sistemin Avantajları

3 parçalı penis protezi sisteminin bazı avantajları vardır. Bunlardan ilki kullanılmadığı zamanlarda doğal bir görünüm sunmasıdır. Ancak 3 parçalı implantların avantajları sadece estetikle sınırlı değildir. Yeni nesil teknolojiler kullanılarak geliştirilen bu cihazlar cerrahın enfeksiyonu geciktirmek ve ameliyat sonrası ağrıyı azaltmak için rezervuarda bulunan sulu çözeltiye ilaç eklemesine olanak tanıyan enfeksiyon geciktirici hidrofilik bir kaplama ile kaplıdır (3).

Ameliyat Süreci ve Hazırlıklar

3 parçalı penil protez ameliyatı öncesinde hastalar alanında uzman bir doktor tarafından detaylı olarak muayene edilir. Hastanın kullandığı kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar varsa operasyondan bir süre önce doktor kontrolünde bırakılması gerekebilir. Uzmanlar ameliyat öncesinde hastaları detaylı olarak bilgilendirir. Ameliyat genellikle genel anestezi yardımıyla yapıldığından ameliyat öncesindeki 6 saat boyunca yiyecek ve içecek alımından kaçınılması önerilir. Ek olarak ameliyat olacak hastalar eğer sigara kullanıyorsa sigaradan uzak durması da önemlidir. Hasta genel anestezi etkisi altındayken cerrah, penisin hemen üstünden veya penis ile testis torbası arasında küçük bir kesi yapar. Ardından penisin ölçüsüne uygun olarak seçilen silindir penisin, protezin parçalarından olan pompa testisin, rezervuar ise karın içerisine yerleştirilir. Son olarak implantın tüm parçaları birbirine bağlanır ve kesi kapatılır. Bazı durumlarda cerrahlar protezi 1 gün boyunca dik konumda bırakabilir (4).

3 Parçalı Penil Protezin Kullanımı

3 parçalı şişirilebilir penis implantları penise yerleştirilen iki şişirilebilir silindir, testise yerleştirilen ve elle kontrol edilebilen pompa ve penis dik olmadığında sıvıyı depolayan bir rezervuardan oluşur. Pompa birkaç kez sıkıldığında rezervuarda olan sıvı çözeltisi silindirlere taşınır ve penis dik konuma gelir. Ardından tekrar pompadaki indirme tuşu yardımıyla sıvı rezervuara geri taşınır ve penis doğal görünümüne geri döner (4).

Cinsel İlişkide Protez Kullanımı ve İşlevselliği

Penil protez kullanımı hakkında operasyon öncesinde ve sonrasında uzmanlar hem hastayı hem de partnerini detaylı olarak bilgilendirir. Yapılan çeşitli araştırmalar penis protezi kullananlarda memnuniyet oranının %90’ın üzerinde olduğunu göstermektedir (5). Operasyon öncesinde cinsel isteksizlik veya boşalma sorunu olmayan hastalarda operasyon sonrasında da genellikle cinsel istek ve boşalma aynı şekilde devam eder (6). Pompa yardımıyla kolaylıkla dik konuma getirilebilmesi ve kullanımı bittikten sonra da söndürülebilmesi ise 3 parçalı penil protez teknolojisi hasta için kullanışlı hale getirir.

Ameliyat Sonrası İyileşme ve Bakım

Ameliyat sonrası genellikle ertesi gün hasta taburcu olabilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün veya birkaç hafta peniste ve testiste hafif ağrı, acı ve şişlik yaşanması normal kabul edilir. Bu süreçte doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlardan faydalanılabilir. Operasyondan yaklaşık 4-6 hafta sonra doktor protezi ilk kez kendisi şişirmek için hastaya randevu verir. Bu randevu öncesinde hastaların cinsel ilişkiye girmesi önerilmez. Doktor ziyaretinden sonra hastalar normal cinsel hayatlarına geri dönebilir.

İyileşme Süreci ve Protez Bakımı

Penis protezi cerrahi olarak penise yerleştirilen medikal cihazlardır. Bu nedenle her cerrahi operasyonda olduğu gibi implant operasyonlarından sonra da enfeksiyon, ağrı, şişlik gibi komplikasyonların görülme riski vardır. Ancak 3 parçalı penil protez teknolojisinde kullanılan hidrofilik kaplamalar sayesinde cerrahlar enfeksiyon riskini ve ağrıyı azaltmak için rezervuarda bulunan sulu çözeltiye ilaç ekleyebilir. İyileşme sürecinde 4-6 hafta boyunca hastaların 5 kilogramdan daha ağır bir şey kaldırmaktan, ağır egzersiz yapmaktan, bisiklet kullanmaktan uzak durması önerilir (4).

3 Parçalı Penil Protezin Etkileri

Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan mutluluk çubuğu operasyonları alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde yüksek başarı oranına sahiptir (5). Yeni nesil teknolojiler kullanılarak geliştirilen 3 parçalı şişirilebilir penil protezler sayesinde hastalar operasyon sonrasında eski cinsel hayatına geri dönebilir. Burada unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi cinsel istek ve boşalmanın protez ile ilgili olmadığıdır. Bir diğer ifadeyle penis protezi öncesinde kişinin cinsel isteksizliği veya boşalma sorunu varsa protez operasyonlarından sonra da aynı sorununun devam etme riski vardır. Eğer kişide sertleşme sorunu haricinde herhangi bir cinsel işlev bozukluğu yoksa operasyondan sonra da eskisi gibi cinsel hayatına devam edebilir. 3 parçalı penil protez, yumuşak pompası sayesinde kullanım kolaylığı sağlarken rezervuar sayesinde kullanımdan sonra penisin doğal görünümüne geri dönmesine yardımcı olur.

Penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Hem SGK’ın ödeme şartları hem de penis protezi tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilir, konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776#:~:text=Erectile%20dysfunction%2C%20also%20known%20as,that%20you%20are%20not%20alone
2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296438/
3 https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/
4 https://patients.uroweb.org/treatments/penile-implants/
5 https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2021.03.007
6 https://www.uroturk.org.tr/urolojihemsireligi/pdf/izmir/pp.pdf


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
3 Parçalı Penil Protez: Kapsamlı Tedavi Rehberi
3 Parçalı Penil Protez: Kapsamlı Tedavi Rehberi
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 10 Aralık 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.