Skip to main content

Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Sertleşme Sorunu

İnsanların en çok merak ettiği sorulardan birisi de erkeklerde şeker hastalığı belirtileri  ve sertleşme sorunu arasındaki ilişkidir. Cinsel işlev bozuklukları erkeklerde şeker hastalığı belirtileri arasında ilk sıralarda yer alır. Sertleşme sorununun başlıca nedenlerinden bir tanesi şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı (diyabet) kandaki glukoz (şeker) seviyesinin olması gerekenden fazla olması ile karakterize olan kronik bir sağlık sorunudur. Şeker hastalığı bulunan erkeklerde zamanla kandaki fazla şeker penise giden damar ve sinirlerde tahribata neden olabilir. Buna bağlı olarak penise giden kan akışı azalır ve sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon), geri boşalma, erken boşalma gibi cinsel işlev problemleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle üroloji uzmanları sertleşme problemi ile başvuran hastalarda öncelikle şeker hastalığı gibi herhangi bir kronik sağlık sorunu bulunup bulunmadığını değerlendirir. Kronik bir sağlık sorunu bulunanlarda tedaviye öncelikle o sağlık sorununun kontrol altına alınması ile başlanır. Peki, erkeklerde şeker hastalığı belirtileri nelerdir ve sertleşme sorununa nasıl yol açar? Penil protez tedavisi ile bu sorun nasıl çözülür? Bunlar gibi erkeklerde diyabet ve diyabetin yol açtığı sertleşme sorunu gibi cinsel işlev bozuklukları hakkında detaylı bilgi yazının devamında yer almaktadır.

Erkeklerde Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, tıp literatüründeki adıyla diyabet mellitus, vücudun enerji üretim metabolizmasında bozulmaya neden olan bir çeşit kronik sağlık sorunudur. Sindirim sürecinde besinler şekere yani glikoza ayrılır ve kan dolaşımına karışır. Kanda şeker seviyesi yükselmeye başladığında pankreastan insülin adı verilen bir hormon salgılanır. İnsülin hormonu kandaki şekerin hücrelere girmesinde ve enerji üretiminde kullanılmasında önemli rol oynar. Herhangi bir sebeple vücutta yeteri kadar insülin salgılanmazsa veya insülin olması gerektiği gibi kullanılamazsa glikoz hücrelere giremez ve kanda yükselmeye başlar. Kandaki glikoz (şeker) düzeyinin olması gerekenden yüksek olması şeker hastalığı olarak adlandırılır (1, 2). Şeker hastalığı için başlıca risk faktörleri arasında fazla kilolu olmak, hareketsiz bir yaşam, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi faktörler sayılabilir (3). Bununla birlikte yapılan bazı çalışmalar şeker hastalığının erkeklerde kadınlara kıyasla daha yaygın olduğunu göstermektedir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi erkeklerin göbek çevresinde daha fazla yağ depolanmasıdır (4).1

Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri: İlk İşaretler Nelerdir?

Şeker hastalığı Tip 1, Tip 2 ve gebelik diyabeti olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Tip 1 diyabet durumunda pankreastan çok az insülin salgılanır veya hiç salgılanmaz. Tip 2 diyabette ise pankreastan insülin salgılanabilir, bununla birlikte salgılanan insülin hücreler tarafından olması gerektiği gibi kullanılmaz. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar 13 milyon şeker hastası erkeğin yaklaşık %90-95 kadarının Tip 2 diyabet hastası olduğunu göstermektedir (5). Sık idrara çıkma, halsizlik, açıklanamayan kilo kaybı, el ve ayaklarda ağrı, tırnaklarda iltihaplanma gibi semptomlar şeker hastalığının ilk işaretleri arasında sayılabilir. Ek olarak erkeklerde şeker hastalığı sertleşme sorunu yani erektil disfonksiyon, retrograd ejakülasyon (geri boşalma) gibi cinsel işlev bozuklukları ile idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu gibi semptomlarla da kendisini gösterebilir (6).

Şeker Hastalığının Erkeklerin Cinsel Sağlığına Etkisi

Kandaki şeker seviyesinin yüksek olması zamanla damarlar ve sinirler üzerinde hasara neden olabilir. Bu durum erkek cinsel sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler görülmesine yol açabilir. Bunun neticesinde penise giden damarlarda ve sinirlerde de hasar meydana gelebilir ve penise giden kan akışı bozulabilir. Erkeklerde şeker hastalığına bağlı görülen başlıca cinsel işlev bozuklukları arasında sertleşme sorunu, erken boşalma ve geri boşalma ilk sıralarda yer alır (7).

Sertleşme Sorunu: Şeker Hastalığının Bir Sonucu mu?

Erkeklerde şeker hastalığına bağlı görülen cinsel işlev bozukluklarının başında sertleşme sorunu gelir. Sertleşme problemi cinsel ilişki için gerekli olan ereksiyonun çeşitli sebeplerle bağlı olarak sağlanamaması ereksiyon sağlansa bile bunun devam ettirilememesi durumudur. Erektil disfonksiyon ilk zamanlarda sabah ereksiyonunda değişiklik ile kendisini gösterebilir. Bir diğer ifadeyle daha önce sabah ereksiyonu olan erkeklerde sabah ereksiyonunun sıklığında azalma meydana gelebilir. Araştırmalar şeker hastalığı bulunan erkeklerde sertleşme sorunu yaşanma riskinin yaklaşık olarak 3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir (7). Şeker hastalığına bağlı penise giden kan akışının azalması, penise giden sinirlerde veya damarlarda hasar olması erkeklerde sertleşme sorununa neden olabilir. Şeker hastalığına ek olarak yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, dolaşım problemleri, sinir sistemi sorunları, obezite gibi sağlık problemleri erkeklerde sertleşme sorunu yaşanmasına neden olabilir (7).

Penil Protez Tedavisi: Sertleşme Sorununun Çözümü

Cinsel işlev bozuklukları erkeklerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bunlardan bir tanesi de sertleşme sorunudur. Erektil disfonksiyona erken boşalma, geri boşalma gibi diğer cinsel sorunların veya şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların eşlik etmesi durumunda öncelikle vakit kaybetmeden alanında uzman bir üroloji doktorundan randevu alınması ve gerekli kontrollerin yaptırılması önemlidir. Günümüzde sertleşme sorununun tedavisinde halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu yani penil protez de dahil olmak üzere kullanılan çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Tedavide öncelikle kişide şeker veya tansiyon hastalığı gibi kronik bir sağlık sorunu olup olmadığı araştırılır. Hastada kronik bir rahatsızlık olması durumunda ilk olarak kronik sağlık sorununa yönelik tedavi uygulanır. Bununla birlikte sertleşmenin gerçekleşmesini sağlayan ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT (şok dalga tedavisi), vakum tedavisi gibi basamak tedavilerden de faydalanılabilir. Basamak tedaviden sonuç alınamayan durumlarda ise penil protez yani penil implant tedavisi sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunar. Penil implantlar operasyonla penise yerleştirilen ve sertleşmeyi sağlayan medikal cihazlardır (8).

Sertleşme sorununun tedavisinde kullanılan çeşitli penil protezler vardır. Bunlardan bir tanesi tek parçalı (malleable) penil implantlardır. Ameliyatla penise yerleştirilen bu implantlar bir adet bükülebilir çubuktan oluşur. Operasyon sonrasında hastalar elleriyle penisi kolaylıkla dik konuma getirebilir (9). Bir diğer penis protezi çeşidi de üç parçalı şişirilebilir protezler. Üç parçalı protezler bir adet silindir, pompa ve içerisinde sıvı bulunduran rezervuardan oluşur. Tek parçalı protezden farklı olarak üç parçalı implantlar içerisinde bulunan pompa yardımıyla şişirilir, ilişki sonrasında ise rezervuara dönen sıvı sayesinde penis doğal görünümüne en yakın görünümüne geri döner (10).

Şeker Hastalığı Yönetimi ve Cinsel Sağlığın Korunması

Kontrol altında olmayan şeker hastalığı kalp, böbrek, göz gibi organ ve dokularda daha ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kandaki glikozun yüksekliği hücrelerin enerjiyi kullanma mekanizmasını bozarak cinsel sağlığın da olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle cinsel sağlığın korunması için şeker hastalığı yönetimi önemlidir. Şeker hastalığının kontrol altına alınmasında sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinilmesi önemli yer tutar. Özellikle karbonhidrat içeriği yüksek besinler kan şekerinin hızla yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle şeker hastalarında karbonhidrat alımını kısıtlamak, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, öğünlerde lif içeriği yüksek gıdalara daha fazla yer vermek önemlidir. Ek olarak düzenli egzersiz yapılması da kan şekerini kontrol altına almaya, buna bağlı olarak cinsel sağlığın korunmasına yardımcı olabilir. Bunların yanı sıra şeker hastalığının tedavisinde doktor ve hastaların işbirliği önemlidir. Bu nedenle diyabet hastalarının düzenli olarak kontrollerini yaptırması ve gerekli olması halinde ilaç dozunun yeniden ayarlanması gerekir.

Erkeklerde Şeker Hastalığı, Sertleşme Sorunu ve Penil Protez Tedavisi

Erkeklerde şeker hastalığı belirtileri arasında sertleşme sorunu önemli yer tutar. İlk zamanlarda sabah ereksiyonunun olmaması ile kendisini gösteren sertleşme problemi erken dönemde tanı ve tedavisi yapılmazsa daha sık tekrarlanan bir sorun haline gelebilir. Sertleşme sorununun tedavisinde öncelikle kişinin herhangi bir kronik sağlık sorunu olup olmadığı değerlendirilir, kişide şeker hastalığı gibi bir sağlık sorunu bulunması halinde ona yönelik tedavi uygulanır. Buna ek olarak ilaç tedavisi gibi birinci basamak tedavilerden de sıklıkla faydalanılır. Ancak basamak tedaviler bazı durumlarda olumlu sonuç alınamayabilir. Bu durumda penil protez operasyonları soruna kalıcı çözüm sunar.

Günümüzde penil protezi operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. Konu hakkında bilgi almak isterseniz sayfamızda yer alan Bilgi İsteme Formu aracılığıyla iletişime geçebilir, aklınıza takılanlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/what-is-diabetes

2 https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetes.html#:~:text=With%20diabetes%2C%20your%20body%20doesn,vision%20loss%2C%20and%20kidney%20disease

3 https://www.cdc.gov/diabetes/basics/risk-factors.html#:~:text=Are%20overweight.,who%20weighed%20over%209%20pounds.

4 https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/diabetes-and-men.html#:~:text=As%20a%20guy%2C%20you’re,bellies%E2%80%94a%20known%20risk%20factor.

5 https://www.webmd.com/men/diabetes-men

6 https://www.healthline.com/health/recognizing-diabetes-symptoms-men#symptoms-in-men

7 https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/complications/sexual-problems-men

8 ://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776#:~:text=Erectile%20dysfunction%2C%20also%20known%20as,that%20you%20are%20not%20alone.

9 https://www.rigicon.com/malleable-penile-prosthesis/

10https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Sertleşme Sorunu
Erkeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Sertleşme Sorunu
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 16 Temmuz 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.