Skip to main content

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Hakkında Merak Edilen Her Şey

Erektil disfonksiyon, erken boşalma, isteksizlik gibi cinsel işlev bozuklukları erkeklerde sık rastlanan sağlık sorunlarıdır. İlişki sırasında eşlerden birisinin veya her ikisinin birden ilişkiden yeterli tatmini sağlayamaması ile karakterize olan cinsel işlev bozukluklarına hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlanabilir. Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluklarının en önemlilerinden bir tanesi sertleşme problemidir. Psikolojik ve fizyolojik çok çeşitli sebepleri olan cinsel işlev bozukluklarının önlenmesi ve tedavisi mümkündür. Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ile ilgili detaylı bilgi yazının devamında yer almaktadır.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Cinsel işlev bozukluğu her yaştan erkekte görülebilen, yaşın ilerlemesiyle birlikte daha sık karşılaşılan, cinsel hayatı önemli ölçüde etkileyen bir sağlık sorunudur. Cinsel işlev bozukluğu normal cinsel döngünün herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Erkeklerde en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğu çeşitleri; cinsel arzunun azalması (isteksizlik), erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu, erken boşalma veya boşalırken zorlanma olarak sıralanabilir. İnsanlarda sağlıklı bir cinsel yaşamın olabilmesi fizyolojik ve psikolojik pek çok faktörle ilişkilidir. Bu nedenle cinsel işlev bozuklukları fizyolojik, psikolojik ve çevresel çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarına neden olan başlıca faktörler şu şekilde sıralanabilir (1, 2):

 • Testosteron düşüklüğü gibi hormonal problemler,
 • Hipertansiyon ve diyabet gibi kronik sağlık sorunları,
 • Depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemler,
 • Geçmişte yaşanan cinsel travmalar,
 • İlişki ve evlilik sorunları,
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar

Yukarıda sayılanlara ek olarak peniste eğrilik ile karakterize olan Peyronie hastalığı ve bunun gibi sağlık sorunları da erkeklerde cinsel işlev bozukluklarının nedeni olabilir. Erkeklerde görülen cinsel problemlerde erken tanı ve tedavi önemlidir. Erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluklarında penil protez uygulamaları soruna kalıcı çözüm sunabilir. Bu noktada öncelikle ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, ESWT terapisi, vakum cihazları gibi basamak tedavilerden faydalanılır. Bu tedavilerden olumlu sonuç alınamaması halinde ise implantlar soruna kalıcı çözüm sunabilir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluklarından Kaçınılabilir mi?

Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarından tamamen kaçınmak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak cinsel işlev bozukluğunun altında yatan sebebin belirlenmesi cinsel işlev bozukluğunu kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda kronik sağlık sorunlarının kontrol altına alınması cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ek olarak cinsel işlev bozukluğunu önlemeye yardımcı olabilecek bazı öneriler şu şekildedir (1):

 • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar varsa bırakmak,
 • Akdeniz tipi beslenme planı benimsemek,
 • Fiziksel olarak aktif olmak

Depresyon, panik atak gibi psikolojik bir sağlık sorununun olması halinde gerekirse profesyonel yardım almak

Ek olarak çiftler arasında düzenli iletişimin olması, cinselliğin açıkça konuşulabilmesi gibi faktörler de erkeklerde cinsel işlev bozukluğunu önlemeye yardımcı olabilir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavi Edilebilir mi?

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde öncelikle sorunun nedeninin belirlenmesi önemlidir. Çoğu durumda altta yatan fizyolojik ve/veya psikolojik sorunun çözülmesi ile cinsel işlev bozukluğu tedavi edilebilir. Ek olarak basamak tedavilerinin sonuç vermediği erektil disfonksiyon durumunda mutluluk çubuğu operasyonları soruna kalıcı çözüm sunabilir. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde soruna yönelik kişisel bir tedavi planı hazırlanmakla birlikte bu amaçla kullanılan başlıca tedavi yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir (3):

 • İlaç tedavisi: Erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluğunun nedeni hormon seviyelerindeki düzensizlikler olabilir. Bu durumda alanında uzman üroloji doktorları sorunun çözümünde hormon içeren ilaçlardan faydalanabilir.
 • Medikal cihazlar: Erektil disfonksiyon tedavisinde vakumlu sertleşme cihazı ve penil implantlar gibi medikal cihazlardan da sıklıkla faydalanılır. Ancak medikal cihazlar genellikle ilaç tedavisi gibi birinci basamak tedavilerin soruna çözüm olmadığı durumlarda tercih edilir.
 • Terapi: Erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun fiziksel olduğu kadar psikolojik nedenleri de olabilir. Geçmişte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, travmalar ve/veya mevcut depresyon, anksiyete gibi psikolojik sağlık sorunları cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle cinsel işlev bozukluğunun tedavisinde genellikle uzman doktorlar multidisipliner bir yaklaşım benimser ve diğer branşlarla birlikte hareket eder. Çoğu zaman tedaviye psikolojik desteğin eşlik etmesi tedavinin başarı şansını önemli ölçüde artırabilir.
 • Eğitim: Cinsel işlev bozukluklarının temelinde cinsellik ile ilgili yanlış ve yetersiz bilgiye sahip olmak yer alabilir. Cinsellik ile ilgili yeterli bilgi edinmek cinsel işlev bozukluklarının tedavisine yardımcı olabilir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Hangi Türleri Vardır?

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları farklı şekillerde görülebilir. Bunlar içerisinde erektil disfonksiyon yani sertleşme sorunu, isteksizlik ve erken boşalma en sık karşılaşılan türlerdir. Erkeklerde görülen başlıca cinsel işlev bozuklukları aşağıdaki gibidir:

 • Erektil disfonksiyon: Sertleşme sorunu olarak da bilinen erektil disfonksiyon cinsel ilişki için gerekli olan sertleşmenin elde edilememesi veya devam ettirilememesi durumudur. Özellikle 40-70 yaş arasındaki erkeklerde daha fazla rastlanan erektil disfonksiyon cinsel işlev bozukluğu çeşitleri arasında en sık rastlanan sorunlardan bir tanesidir (4).
 • Erken boşalma:İlişki sırasında boşalma kontrolünün olmaması olarak tanımlanan erken boşalma da diğer cinsel işlev bozukluğu çeşitleri gibi fizyolojik ve psikolojik pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir (4).

Yukarıda sayılanların yanı sıra hormonal bozukluklar gibi fizyolojik ve/veya psikolojik nedenlerle ortaya çıkan cinsel isteksizlik de en sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarından birisidir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluklarının Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Erkeklerde cinsel işlev bozukluklarının tedavisi için öncelikle uzman üroloji doktoru hastanın tıbbi öyküsünü alır. Hastada şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı gibi kronik bir sağlık sorununun bulunması başta erektil disfonksiyon olmak üzere cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle cinsel işlev bozukluğu şikâyeti ile uzmanlara başvuran hastalarda tıbbi öykü alındıktan ve fizik muayene yapıldıktan sonra kan ve idrar tahlili gibi tanı yöntemleri ile hastanın başka bir sağlık sorunu olup olmadığı değerlendirilir. Hastada ek bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde öncelikle altta yatan soruna yönelik bir tedavi planı hazırlanır. Bunun yanı sıra erkeklerde testosteron düşüklüğü gibi hormonal sorunlar isteksizlik, sertleşme problemi gibi sorunlara neden olabilir.

Erektil disfonksiyonun tedavisinde birinci basamak tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisine uygun olmayan veya ilaç tedavisinden olumlu sonuç alınamayan durumlarda ise diğer tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu durumda penil enjeksiyon, şok dalga terapisi, vakumlu sertleşme cihazı ile tedavi gibi seçenekler ile problemin giderilmesi amaçlanır. Bu tedavi yöntemlerinin de başarısız olması durumunda penil implant operasyonları erektil disfonksiyon sorununa kalıcı çözüm sunabilir (3).

Mutluluk Çubuğu Nedir ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutluluk çubuğu olarak da bilinen implantlar sertleşme problemi yaşayan erkeklerde yaygın olarak başvurulan tedavi seçeneklerinden bir tanesidir. Penil protezler operasyonla penise yerleştirilen medikal cihazlardır. Bu amaçla yapılan operasyon genel anestezi yardımıyla gerçekleşir. Günümüzde başta tek parçalı (malleable) ve üç parçalı (şişirilebilir) olmak üzere farklı çeşitleri bulunan implantlardan hangisinin kullanılacağı hastanın tercihine ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tek parçalı implantlar bir adet bükülebilir silindirden oluşurken üç parçalı implantlarda bir adet silindir, pompa ve içerisinde sıvı bulunan rezervuar bulunur. İmplant operasyonları sayesinde sertleşme problemi kalıcı olarak çözüme kavuşabilir (5).

Günümüzde penil protez operasyonlarının bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. Detaylı bilgi almak isterseniz sayfamızda yer alan Bilgi İletişim Formu yardımıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9122-sexual-dysfunction-in-males#management-and-treatment
2 https://www.nhs.uk/conditions/erection-problems-erectile-dysfunction/
3 https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9121-sexual-dysfunction#:~:text=For%20men%2C%20drugs%2C%20including%20sildenafil,blood%20flow%20to%20the%20penis.
4 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9392840/
5 http://www.rigicon.com/homepage/


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Hakkında Merak Edilen Her Şey
Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Hakkında Merak Edilen Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 2 Mayıs 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.