Skip to main content

Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri

Fizyolojik ve psikolojik olarak erkeklerde sertleşmemenin nedenleri iki temel başlıkta sıralanabilir. Bu başlıklar altında çeşitli sebepler olmakla birlikte bu nedenlere bağlı yaşanan ve cinsel bir fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanan sertleşme problemlerinin farklı tedavi seçenekleri vardır. Bu problem tedavi edilmediğinde farklı sıkıntılara da sebep olabilir. Bu yazıda erkeklerde sertleşme sorunları, sertleşme probleminin fizyolojik ve psikolojik nedenleri, çeşitli tedavi seçenekleri ve bu tedavilerin yaşam kalitesi üzerine etkileri ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Erkeklerde Sertleşme Sorunları ve Anlamı

Erkeklerde sertleşme problemi bir diğer adıyla iktidarsızlık, cinsel ilişki öncesinde ve esnasında sağlıklı bir ilişki için gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması veya sertliğin devam ettirilememesi olarak tanımlanabilir. Bu problem kısa süreli yaşandığı gibi uzun süreli veya kalıcı bir probleme de dönüşebilir. Sertleşme probleminin tanısında öncelikle genel bir anamnez alınır. Daha sonra penisin sağlığına dair fizyolojik bir muayene yapılır. Sonra kan ve hormon testleri yapılır. Daha ileri evrede fizyolojik bir sorun olup olmadığına dair testler de yapılabilir. Bu şekilde sertleşme problemi tanısı konulabilir.1

Genel olarak erkeklerde bu problemin yaşanması çeşitli sıkıntılar doğurabilir. Sağlıklı ve sürdürülebilen bir cinsel hayatın olmaması bu sıkıntıların başında gelir. Diğer yandan sertleşme problemi yaşayan erkekler genellikle özgüven açısından sıkıntı yaşadıkları için stres altında hissederler. Bu stres de farklı problemlere sebep olabilir. Bu yüzden hem cinsel hayatın sağlıkla sürdürülebilmesi hem de bu problemin başka sıkıntılara yol açmaması için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Erkeklerde Sertleşmemenin Fizyolojik Nedenleri

Erkeklerde sertleşme probleminin metabolik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, bazı ilaçların yan etkileri, sigara,alkol gibi çeşitli fizyolojik nedenleri vardır.

Bu nedenlerden ilki kalp ve damar hastalıklarıdır. Kalp ve damar hastalıklarının temelinde genellikle damar ve dolaşım problemleri gelmektedir. Penisin sertleşmemesi, damarların kanlanmaması veya yetersiz kanlanması ile ilgili bir durumdur. Bu durumdan ötürü kalp damar hastalıkları, damar tıkanıklıkları, yüksek veya düşük tansiyon gibi hastalıklar sertleşme problemine sebep olabilir.

Nedenlerinden bir diğeri halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığıdır. Diyabetin hangi durumunun direk sertleşme problemine sebep olduğu net bilinmemektedir. Ancak diyabet hastalığı genel olarak vücudun damar ve sinir sistemlerinde bir bozukluğa sebep olur. Diyabet hastalığında bu sistemlerin olumsuz etkilenmesi sebebiyle dolaylı yoldan sertleşme problemine sebep olabilir. Yapılan çalışmalar; diyabetli bireylerde diyabeti olmayan bireylere göre 3 kat daha fazla peniste sertleşme problemi görüldüğünü gösterir. Hastalık sebepleri olarak sinir sistemini etkileyen nörolojik hastalıklar ve bazı enfeksiyon hastalıkları da sertleşme problemine sebep olabilir. Yüksek kolesterol ve obezite de cinsel sağlığı olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalar, vücut kitle indeksini azaltmak ve egzersizi artırmanın sertleşme problemini ⅓ oranında azalttığını göstermiştir.

Fizyolojik olarak hastalık sebeplerinin yanında başka sebepler de  sertleşme problemine sebep olabilir. Sigara ve alkol damarların sağlıklı kanlanmasını etkiler bu bağlamda aşırı alkol ve sigara kullanan kişilerde sertleşme problemi görülebilir. Ek olarak bazı ilaçların yan etkileri de genel olarak erkeklerde cinsel sağlığı etkileyerek penisin sertleşmesini olumsuz etkileyebilir.

Bu fizyolojik sebeplerin sertleşme problemine sebep olduğuna dair tanı alındığında öncelikle bu hastalıkların tedavi edilmesi önemli bir aşamadır. Çünkü genellikle bu hastalıklar tedavi edildiğinde sertleşme problemi çözülebilir. Alanında uzman doktor süreci en sağlıklı şekilde değerlendirerek kişiye en uygun tedavi yöntemini uygular.

Erkeklerde Sertleşmemenin Psikolojik Nedenleri

Erkeklerde sertleşememenin çeşitli psikolojik sebepleri vardır. Öncelikle günlük hayattaki aşırı stres vücudun tüm mekanizmalarını olumsuz etkilediği gibi penisin sağlıklı sertleşmesini de etkiler. Stres faktörünün penisin sağlıklı sertleşmesinde olumsuz etkileri olduğu söylenebilir. Aynı zamanda depresyonun sertleşme problemi ile yakından ilişkili olduğuna dair çalışmalar vardır.

Diğer yandan erkeğin partneri ile yaşadığı problemler, cinsel ilişkiye dair yaşanmış olan travmalar, cinsel performans kaygısı gibi psikolojik sebepler de sertleşme problemine sebep olabilir. Çünkü cinsel ilişkinin başlangıcı genel olarak zihinde başlar ve bu nedenler cinsel ilişkinin sağlıklı sürdürülebilmesinde olumsuz etkiye sebep olabilir.

Penil Protezler: Sertleşme Sorunlarında Bir Çözüm

Sertleşme problemi fizyolojik ve psikolojik çeşitli pek çok sebebi olan bir durumdur. Bu durum tedavi edilmediğinde de farklı sıkıntılara yol açabilir. Sertleşme problemini yaşayan kişilerce son etkili ve kalıcı bir çözüm olarak penil protezler tercih edilebilir.

Halk arasında bilinen adıyla mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protez, penise yerleştirilen çeşitli mekanizmalarla penisin doğala en yakın sertleşmenin sağlanmasında etkili olan bir tedavi seçeneğidir. Sertleşme problemi yaşayan kişilerin kullanımına uygun üç farklı çeşidi ile tedavi imkanı sunar. İlk çeşidi tek parçalı mutluluk çubuğudur. Bu çeşidinde penise silindirik bir çubuk yerleştirilir. Bu çubuk penisin sürekli sert kalmasını sağlar. Ancak bu çubuk kıvrılabilir özelliği sayesinde kıyafetler arasına gizlenerek günlük yaşamda kolaylıkla kullanılabilir. İkinci çeşidi iki parçalı penil protezdir. Bu penis protezinde iki adet parça vardır. Bu parçalardan ilki silindirik bir çubuktur ve penise yerleştirilir. İkinci parça ise testislere yerleştirilen pompadır Testislere yerleştirilen pompa ile çubuk şişirilerek sertlik sağlanır. Üç parçalı da ise enine ve boyuna genişleyen penise yerleştirilen bir çubuk, pompa ve çubuğa iletilen sıvıyı depolayan rezervuar bulunmaktadır. Üçüncü parça olan rezervuar karın içine yerleştirilir ve sertliğe ihtiyaç duyulduğunda sıvıyı çubuğa ileterek hedeflenen sertliğe ulaşılır. Bu şekilde penil protezler sertleşme problemine karşı kalıcı bir tedavi seçeneği olabilir. Alanında uzman doktorun değerlendirmesi ile kişi için en uygun olan penil protez çeşidi belirlenir. Ortalama bir kaç saat süren bir operasyon ile yerleştirilir. Ve kontroller yapılarak takibi sağlanır.

Penil Protezler ve Sertleşme Sorunları: Avantajlar ve Dezavantajlar

Penil protezlerin sertleşme tedavisinde kullanılmasının hem avantajları hem de dezavantajları olabilir. Penil protez penisin cinsel ilişki için gerek duyduğu sertliği doğala en yakın şekilde sunulabilir. Aynı zamanda diğer tedavi çeşitlerine kıyasla kalıcı bir çözüm sunar.

Penil protez uygulaması cerrahi bir işlemle olduğundan ameliyat süresince yaşanacak enfeksiyon, ağrı, acı gibi riskleri olabilir. Diğer yandan tedavi ile kontrol altına alınamayan böbrek, karaciğer ve idrar yolları hastalıkları olan kişilerde penil protez uygulaması genellikle önerilmez.

Erkeklerde Sertleşme Sorunlarına Doğru Tedavi Seçimi: Hangi Durumda Hangi Tedavi?

Sertleşme sorununun tedavisinde son dönemlerde sıklıkla penil protezler tercih edilse de ilk basamakta çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Alanında uzman doktorların sertleşme probleminde genellikle tercih ettiği ilk aşama ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinden yeteri kadar verim alınamadığı  durumlarda penil enjeksiyon tedavisi önerilebilir. Penil enjeksiyon penise uygulanan enjeksiyon ile penisin kanlanması ve sertleşmesi hedeflenir. Üçüncü basamak tedavi ise ESWT terapisidir. ESWT terapisi ile penise düşük ölçüde şok dalgası uygulaması yapılır ve uygulanan dokunun ve damarların kendini onarması beklenir. Dördüncü basamak tedavi çeşidi ise vakum cihazlarıdır. Vakum cihazı ile penise vakum yaparak kanlanmanın artırılması sağlanır. Bu tedavi çeşitlerinin tamamında sertleşme probleminin çözümlenmesi amaçlanır. Ancak genellikle geçici tedavilerdir. Kalıcı ve etkili tedavi olarak genellikle penil protez tedavisi önerilir.

Erkeklerde Sertleşme Sorunlarının Tedavisinin Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi

Erkeklerde sertleşme sorunlarının tedavi edilmesi genel sağlık açısından önem taşır. Sertleşme probleminin tedavisi ile sağlıklı bir cinsel ilişkinin sürdürülebilmesinde etkilidir. Aynı zamanda sertleşme probleminin sebep olduğu özgüven, performans kaygısı bunların sebep olduğu stres ve depresyonun da iyileştirilmesinde önemli bir basamaktır. Bu da genellikle kişilerin yaşam kalitesini yükseltir. Bu yüzden hangi sebeple olursa olsun sertleşme probleminin tedavi edilmesi büyük önem taşır.

Erkeklerde sertleşme sorunlarına karşı etkin ve kalıcı bir tedavi olan mutluluk çubuğu tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve penil protez tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.



Referanslar

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/620888

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1024625

https://web.archive.org/web/20200924074226/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/health-problems-erectile-dysfunction

https://web.archive.org/web/20200919155531/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/questions-diagnosing-ed-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri
Erkeklerde Sertleşmemenin Nedenleri: Penil Protez Tedavisinin Rolü ve Etkin Tedavi Seçenekleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 23 Haziran 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.