Skip to main content

Şanlıurfa Üroloji Doktorları: Erektil Disfonksiyon ve Penil Protez Yenilikleri

Şanlıurfa üroloji doktorlarıyla erektil disfonksiyon sorunlarına son! Penil protez yöntemleriyle yaşam kalitenizi artırın.

Cinsel hayatı olumsuz etkileyen sorunlardan birisi olarak bilinen erektil disfonksiyon, Şanlıurfa üroloji doktorları tarafından tedavi edilebilen bir durumdur. Sertleşme problemi yalnızca cinsel yaşamı etkilemekle kalmaz aynı zamanda mental ve sosyal olarak bu problemi yaşayan kişileri ve eşlerini olumsuz etkiler. Bu yüzden erektil disfonksiyonun tedavi edilmesi fiziksel ve ruhsal açıdan önemlidir. Erektil disfonksiyonun yeni dönem modern pek çok tedavi yöntemi vardır. Penil protez bu yöntemler arasındaki en yenilikçi yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

Şanlıurfa ve Ürolojik Sağlık: Erektil Disfonksiyon Sorununa Yenilikçi Yaklaşımlar

Üroloji bölümü genel olarak böbrek, idrar yolları, mesane, prostat ve üreme sağlığı ile ilgilenen bir bölümdür. Ancak sıklıkla erkek üreme sistemi hastalıkları ilgilenir. Erkek üreme sisteminde en sık karşılaşılan sağlık problemi ise sertleşme problemi olarak tanımlanan erektil disfonksiyondur. Şanlıurfa üroloji doktorları erektil disfonksiyon tanı ve tedavisinde son dönem yenilikçi yaklaşımları vardır. Bu açıdan sertleşme problem yaşayan hastalar güvenle Şanlıurfa’daki üroloji doktorları ve ekibine başvurabilirler.

Erektil Disfonksiyonun Tanımı ve Genel Etkileri

Erektil disfonksiyon, cinsel ilişki öncesinde veya ilişki sırasında peniste sertleşme problemi yaşanmasıdır. Erektil disfonksiyonun tedavi edilmesi önemlidir. Çünkü hem bu problemi yaşayan kişi hem de cinsel partneri bu problemden dolayı ilerleyen evrede farklı problemlerle karşılaşabilirler. Genellikle özgüven eksikliği, stres, depresyon gibi ruhsal problemler bu durumun hastaya genel etkileri arasındadır. Aynı zamanda erektil disfonksiyon yaşayan kişilerin partnerleri de aynı şekilde bu durumdan olumsuz etkilenirler. Bu açıdan erektil disfonksiyonun tedavi edilmesi hem cinsel sağlığı hem de fiziksel ve ruhsal sağlığın iyileştirilmesinde önemlidir.

Erektil disfonksiyon toplumda sıklıkla görülen sağlık problemlerinden birisidir. Bu duruma sebep olan çeşitli etmenler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Erkek üreme sisteminde veya peniste doğuştan veya sonradan oluşan Peyronie gibi fonksiyonel bozukluklar
 • Dolaşım sistemini etkileyen hipertansiyon, yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı veya çeşitli damar hastalıkları
 • Diyabet, tiroid gibi vücudun tamamını etkileyen hormonal hastalıklar
 • Obezite, MS (multiple skleroz) gibi metabolizmayı etkileyen hastalıklar
 • Aşırı stres, anksiyete, depresyon gibi mental problemler
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Aşırı sigara, alkol kullanımı
 • İleri yaş

Sıralanan bu maddeler erektil disfonksiyonun sebepleri arasındadır. Erektil disfonksiyon tanısı alan bir kişi için öncesinde bu hastalıkların tedavi edilmesi önemli bir adımdır1.

Şanlıurfa Üroloji Doktorlarının Tedavi Stratejileri

Erektil disfonksiyon yaşayan kişiler genellikle ilk aşamalarda doktora başvurmak istemezler. Çünkü bu problemin tanı ve tedavisinde güvenilir bir doktor ve ekibinin etkinliği bu problemi yaşayan kişilerce önemlidir. Bu açıdan Şanlıurfa üroloji doktorları erektil disfonksiyonun tedavisinde çeşitli tedavi yöntemleri tercih edebilirler.

Erektil disfonksiyon belirtileri gösteren kişiler en kısa zamanda sağlık kuruluşlarının üroloji bölümüne başvurulmalıdır. Alanında uzman üroloji doktoru tanı koymak için çeşitli işlemler yapar. Bunlardan ilki fiziksel muayenedir. Doktor, peniste herhangi bir disfonksiyon durumunu kontrol etmek amaçlı fiziksel muayene yapar. Sonrasında kan, idrar tetkikleri, sperm analizi gibi laboratuvar incelemeler ile ultrason gibi görüntüleme işlemleri yapılabilir. Tüm işlemler değerlendirilerek sertleşme problemi teşhis edilebilir. Tanı alındıktan sonra hasta için en uygun olan tedavi protokolleri başlatılır.

Erektil disfonksiyon yaşayan hasta için uygulanacak çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Tedavinin ilk aşamasında sildenafil, tadalafil veya vardenafil etken maddeli ilaçları alanında uzman doktor önerebilir. Bu aşamadan sonra penil enjeksiyonlar önerilebilir. Penis sertliğine ihtiyaç duyulduğu anda penise uygulanan enjeksiyon ile penis sertliği sağlanır. Bu tedavinin yanıt vermediği durumlarda bir diğer tedavi çeşidi olan ESWT terapisi önerilebilir. ESWT terapisi şok dalga tedavisidir. Penise uygulanan şok dalgaları ile peniste sağlıklı sertleşmeyi engelleyen doku ve damarların tedavi edilmesi amaçlanır. ESWT terapisinden sonraki aşama ise vakum cihazlarıdır. Penise yerleştirilen bir vakum çubuğu ile penis vakumlanır. Bu sayede penise kan akışı olur ve sertlik sağlanabilir. Ancak bu tedavide penisin sertliğinin sürdürülmesi garanti edilemeyebilir. Son aşama tedavi yöntemi penil protezlerdir. Şanlıurfa üroloji doktorları tarafından başarıyla uygulanan penil protezler, sertleşme problemi yaşayanlara yan etkisiz ve kalıcı bir çözüm sunabilir.

Penil Protez Tedavisine Odaklanma

Penil protez, erektil disfonksiyonun tedavisinde önerilen son dönem yenilikçi bir tedavi yöntemidir. Halk arasında bilinen ismiyle mutluluk çubuğu sertleşme probleminin son dönem tedavisinde kalıcı bir çözüm sunar. Penil protezler diğer tedavi yöntemleri arasında yan etkisi olmamasıyla ve ömür boyu bir tedavi sunmasıyla pek çok avantajı vardır. Ayrıca penil protez kullanan kişilerce yapılan yorumlara göre penil protezler memnuniyeti en yüksek tedavilerdir.

Penil protezlerin kullanma ve mekanizmaya göre farklı çeşitleri vardır. Bunlardan ilki ve en temeli tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu olarak sıralanabilir. Bu modelde tek bir parça vardır ve bu parça ile penis sürekli sert pozisyonda kalır. Ancak penise yerleştirilen bu çubuğun kıvrılabilir ve bükülebilir özelliğinden dolayı kıyafetler arasına kolaylıkla saklanabilir. Diğer iki parçalı modelde ise penise yerleştirilen şişirilebilir çubuk ve testislere yerleştirilen pompa vardır. Pompa ile penisteki çubuk şişirilerek sertlik sağlanır. Üç parçalı mutluluk çubuğunda ise şişirilebilir çubuk, pompa ve karın içine yerleştirilen sıvı rezervuarı olmak üzere üç adet parça bulunmaktadır. Üç parçalı mutluluk çubuğunda rezervuardaki sıvı pompa yardımı ile penisteki çubuğa iletilir. Bu sayede penis hem enine hem boyuna genişler. Üç parçalı mutluluk çubuğu doğala en yakın penis sertliği sağlayabilir. Penil protezin bu çeşitleri hastaların mekanizmaları kullanım açısından el koordinasyonuna göre önerilebilir. Şanlıurfa üroloji doktorları hastaya en uygun penil protezi belirleyerek güvenle uygulama yaparlar.

Penil protez tedavisi cerrahi operasyon ile uygulanır. Erektil disfonksiyon tanısı alan kişiler için penil protez tedavisi netleştikten sonra kişiye eğitim verilir. Eğitimden sonra tahlil ve tetkikler yapılarak kişi ameliyata alınır. Sterilize ortamda ortalama 1-2 saat bir operasyon ile penis protezi uygulaması tamamlanır. Genellikle aynı gün taburcu edilen hastalar, bazı durumlarda bir gün hastanede kalırlar. Şanlıurfa üroloji doktorları gerekli gördüğü durumlarda enfeksiyona karşı antibiyotik tedavisi önerebilir. Operasyondan sonra düzenli kontroller ile takip sağlanır. Doktor onayı ile ortalama 4-6 hafta sonrasında iyileşme olur ve kişiler normal cinsel yaşamlarına dönebilirler.

Şanlıurfa’da Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Erektil disfonksiyon yaşayan kişiler için, Şanlıurfa üroloji doktorları penil protez tedavisi ile cinsel hayatın iyileştirilmesinde yenilikçi bir tedavi sunarlar. Erektil disfonksiyon durumunun penil protez ile kalıcı olarak çözümlenmesi kişilerin hayatında ömür boyu bir iyileşme sağlar. Sertleşme probleminin tedavi edilmesi hem bu problemi yaşayan kişilerin hem de eşlerinin yaşam kalitesini yükseltebilir. Bu hastalığın tanı ve tedavisinde son dönem modern yöntemlerin kullanılması ve alanında uzman doktor ve ekibinin etkinliği önemlidir.

Penil protez tedavisinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamındadır. SGK’ın ödeme şartları ve mutluluk çubuğu tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” vasıtası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

1 https://urologyresearchandpractice.org/content/files/sayilar/23/buyuk/177-1791.pdf
2 https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1018353
3 https://web.archive.org/web/20200919163454/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/common-causes-erectile-dysfunction
4 https://web.archive.org/web/20200923084159/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/identifying-ed-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Şanlıurfa Üroloji Doktorları: Erektil Disfonksiyon ve Penil Protez Yenilikleri
Şanlıurfa Üroloji Doktorları: Erektil Disfonksiyon ve Penil Protez Yenilikleri
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 31 Ağustos 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.