Skip to main content

Erektil Disfonksiyon ve İktidarsızlık Tedavisine Genel Bakış

Cinsel yaşamda önemli bir yere sahip olan sertleşmede bir fonksiyon bozukluğu olarak tanımlanan erektil disfonksiyon tedavisi son dönemlerde çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Erektil disfonksiyonun fiziksel veya psikolojik pek çok farklı sebepleri vardır. Tedavi aşamasında alanında uzman doktor öncelikle erektil disfonksiyonun temelinde yatan sorunun çözümüne odaklanır. Bu yazıda erektil disfonksiyon ve iktidarsızlık tedavisine genel bakış, erektil disfonksiyon nedenleri, tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı değişiklikleri, doğru uzman seçimi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Erektil Disfonksiyon ve İktidarsızlık Tedavisine Genel Bakış

Sertleşme, cinsel ilişki öncesinde penisin uyarılarak kanla dolması durumudur. Erektil disfonksiyon halk arasında bilinen adıyla iktidarsızlık ise cinsel ilişki öncesinde veya cinsel ilişki sırasında penisin sertleşmemesi veya sertleşen penisin sertliğinin sürdürülememesi olarak tanımlanabilir. Erektil disfonksiyonun teşhisi için bahsedilen bu fonksiyon bozukluğu durumunun en az 6 ay ve fazlası sürede devam ediyor olması gerekir. Erektil disfonksiyonun hem fizyolojik hem de psikolojik farklı pek çok nedenleri vardır. Bu nedenlerin yanı sıra iktidarsızlık yaşayan kişiler genellikle doktora gitmekten kaçınırlar ancak bu durum sorunu yaşayan kişilerin fiziksel ve mental sağlıklarını olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple erektil disfonksiyonun tedavi edilmesi önemlidir. Bu sorun yaşanıyorsa en yakın sağlık kuruluşuna ve alanında uzman bir doktora gidilmelidir.1

Erektil Disfonksiyon Nedenleri: Fiziksel ve Psikolojik Faktörler

Erektil disfonksiyona neden olarak farklı etmenler sıralanabilir. Genetik faktörlerden kaynaklı bir sertleşme problemi olabilir. Diğer yandan sertleşme vücuttaki damar sistemi ile yakından alakalı olduğundan damarlarda sorun oluşturabilecek etkenler ve hastalıklar sertleşmeyi etkileyebilir. Kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar penise giden damarları ve kanlanmayı olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda vücutta yaşanan bazı enfeksiyon çeşitleri de sertleşme problemine sebep olabilir. Diğer yandan kullanılan bazı ilaçların yan etkileri; sigara ve alkol de sertleşmeyi olumsuz etkileyebilir. Bu fizyolojik sebeplere ek olarak günlük hayatta karşılaşılan aşırı stres, depresyon, cinsel ilişki sırasında performans kaygısı gibi durumlar da erektil disfonksiyona sebep olabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, katkı maddelerinden zengin paketli gıdalarla beslenmek de cinsel sağlık üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Erektil Disfonksiyon Tedavisinde Konservatif Yöntemler: İlaçlar ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Erektil disfonksiyon tedavisi farklı pek çok içeriğe sahiptir. Erektil disfonksiyon problemiyle gelen bir kişiye ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Alanında uzman doktor, iktidarsızlığın tedavisinde genellikle sildenafil, tadalafil, vardenafil gibi etken maddesi içeren ilaçlar önerebilir. İlaç tedavisinin olumlu cevap vermediği durumlarda ise penil enjeksiyon tedavisi tercih edilebilir. Penil enjeksiyon, kişinin cinsel ilişki öncesinde sertleşmeye ihtiyaç duyduğu durumlarda kendi kendine penise uyguladığı bir enjeksiyon işlemidir. Penil enjeksiyon tedavisi uygulamasına karar verildiği durumda kişiye uygulamanın nasıl yapılacağına dair gerekli bilgiler verilir. Ancak bazı durumlarda penil enjeksiyon tedavisinden de beklenen sonuç alınamayabilir. Böyle durumlarda erektil disfonksiyonun üçüncü basamak tedavisi ESWT olarak tanımlanan şok terapisidir. Bu tedavi çeşidinde penise çok düşük ölçekte bir şok dalgası uygulaması yapılır. Düşük seviyede olduğundan genellikle bir problem yaşanmamakla beraber bazı durumlarda bir miktar ağrı ve acı olabilir. ESWT tedavisinde penise uygulanan şok dalgası ile penisteki kanlanma yapacak dokuların uyarılması hedeflenir.

Diğer bir tedavi seçeneği ise vakum cihazlarıdır. Vakum cihazları, penise uygulandığında penisin kanlanmasını sağlar. Böylece gerek duyulan sertlik sağlanmış olur. Bu tedavi seçeneklerinden başarılı sonuç alınamadığı durumlarda son dönemlerde sıklıkla tercih edilen ve iktidarsızlığa genellikle kalıcı bir çözüm sağladığı bilinen penil protezler çözüm için tercih edilebilir.

Erektil disfonksiyonun fiziksel tedavi seçeneklerinin yanı sıra bu sorunun çözümünde yaşam tarzı değişiklikleri de önemli bir aşamadır. İlk adımda sağlıklı bir beslenme şekli, hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Sigara alkol gibi alışkanlıklar azaltılmalı veya tamamen bırakılmalıdır. Aynı zamanda aşırı stres ve depresyonun azaltılmasına dair bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri erektil disfonksiyonun etkilerinin azaltılmasında veya tedavideki başarı oranının artırılmasında olumlu etkilere sahiptir.

İktidarsızlık Tedavisinde Etkili Bir Seçenek Penil Protez Türleri ve Operasyon Süreci

Penil protez genellikle bilinen ismiyle mutluluk çubuğu erektil disfonksiyonun tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir tedavi türüdür. Penil protez işlemi operasyonla yapılır ve genellikle erektil disfonksiyona karşı kalıcı bir çözüm olması hedeflenir.

Penil protezin genellikle tercih edilen 3 türü vardır:

  1. Bunlardan ilki; tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğudur. Mutluluk çubuğunun bu türünde penise yerleştirilen ve penisin sürekli sert pozisyonda kalmasını sağlayan bir çubuktur. Tek parçalı mutluluk çubuğu uygulaması öncesinde kişiler penisin devamlı sert halde kalması konusunda endişe yaşayabilir. Ancak çubuğun kıvrılabilir özelliği olmasından dolayı genellikle kıyafetler içine saklanarak bu problem çözülebilir.
  1. İkinci penil protez türü; iki parçalı mutluluk çubuğudur. İki adet parça, operasyon ile penise ve testislere yerleştirilir. iki parçalı mutluluk çubuğunun çalışma mekanizması, testise yerleştirilen pompa ve penise yerleştirilen silindirik çubuğun şişirilmesi ile sertliğin sağlanması esasına dayanır.
  1. Üçüncü mutluluk çubuğu çeşidi ise üç parçalı penil protezlerdir. Bu protez çeşidi diğerleri arasında doğal penis sertliğine en yakın penis sertliğini sağlayan çeşittir. Üç adet parçası vardır. Birincisi penise yerleştirilen ve sıvı ile dolabilen silindir çubuk, ikinci parça testislere yerleştirilen ve sıvının penise iletimini sağlayan pompa, üçüncüsü ise karın içine yerleştirilen ve sıvı taşıyan rezervuardır. Üç parçalı mutluluk çubuğu, sertleşme gerekli olduğunda karın içindeki rezervuardan penise sıvı pompalayan ve sertlik sağlayan bir yapıdır. Sertliğe ihtiyaç kalmadığında ise sıvı geri pompalanır ve penis normal haline geri döner.

Erektil disfonksiyon tedavisinde hangi penil protezin kullanılacağına alanında uzman doktor ve erektil disfonksiyon yaşayan kişilerce karar verilir. Bu aşamadan sonra anestezi altında yapılan bir operasyonla penil protez yerleştirme işlemi tamamlanır. Ameliyat süresi kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında doktor tarafından gerekli görülürse antibiyotik uygulaması yapılır. Hastalar taburcu edilmeden önce penil protez kullanımı hakkında gerekli eğitimler tamamlanır. Bu aşamadan sonra kontroller ihmal edilmemelidir.

Psikolojik Destek ve Terapiler: Erektil Disfonksiyon Tedavisinde Unutulmamalı

Erektil disfonksiyona sebep olan bazı psikolojik sebepler vardır. Genellikle günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan stres, depresyon gibi sorunlar sertleşmeyi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda iktidarsızlığa karşı fiziksel diğer tedaviler uygulanırken aynı zamanda kişilerin psikolojik bir destek alınması önemlidir. Çünkü psikolojik açıdan destek alındığında tedavi daha başarılı olabilir veya tedavi süresi kısalabilir. Bu nedenle erektil disfonksiyonun fiziksel tedavisinin yanında psikolojik destek ve terapiler de ihmal edilmemelidir.

İktidarsızlık Tedavisinde Doğru Uzman Seçimi

İktidarsızlık kişilerce hem fizyolojik hem de psikolojik olarak hassas bir konudur. Bu yüzden bu sorunun tedavisinde alanında uzman ve tecrübeli bir doktorun tercih edilmesi önemlidir. Çünkü öncelikle bu sorunun temelinde yatan problemin çözülmesi sonrasında erektil disfonksiyon için kişiye en uygun tedavinin belirlenmesi kişinin sağlığı için önemli bir etkendir.

Erektil disfonksiyon tercih edilen penil protez tedavilerinin önemli bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaktadır. SGK’nin ödeme şartları ve penil protez tedavileri hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemiz üzerinden “Bilgi İsteme Formu” ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.Referanslar

https://web.archive.org/web/20200919163454/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/common-causes-erectile-dysfunction

https://web.archive.org/web/20200923093034/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

https://web.archive.org/web/20200919160345/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/vacuum-devices-erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

  • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
  • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
  • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erektil Disfonksiyon ve İktidarsızlık Tedavisine Genel Bakış
Erektil Disfonksiyon ve İktidarsızlık Tedavisine Genel Bakış
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 26 Mayıs 2023

Etiketler:

Faydalı Bilgiler

Bağlantılar
ANDROMED
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE
İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.