Skip to main content

Erektil Disfonksiyon Tedavisi ve Nedenleri Hakkında Her Şey

İnsanlar erektil disfonksiyon tedavisi için pek çok farklı yönteme başvurulabilir. Bu yöntemler kişinin sertleşme sorunu yaşamasının nedenine bağlı olarak değişebildiği gibi çözümün kalıcılığına bağlı olarak da değişebilir. Erektil disfonksiyonun tek kalıcı çözümü mutluluk çubuğudur.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nedir?

Erektil disfonksiyon cinsel olarak aktif her yaştan erkek için rahatsızlık verici bir durumdur. Kişinin penisinin sertleşmemesi ya da bu sertliği sürdürememe sonucu cinsel olarak gerekli şekilde aktif olmaması şeklinde tanımlanabilir. Erektil disfonksiyonun tedavisi için nedeninin doğru şekilde saptanması önemlidir. Nedeni saptanan erektil disfonksiyon eğer fiziksel bir durumdan kaynaklanıyorsa çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedaviler sırasıyla ilaç tedavisi, penil enjeksiyon, şok tedavisini içeren ESWT terapisi, penise kan akışını sağlamayı amaçlayan vakum cihazları ve cerrahi bir yöntem olan mutluluk çubuğu şeklindedir. Eğer fiziksel olarak bir neden bağlı değilse psikoterapiler ile sorunun nedeni çözüme ulaştırmaya çalışılır.

Erektil Disfonksiyonun Nedenleri ve Etkileri

Erektil disfonksiyonun nedeninin öğrenilmesi tedavi için ilk aşamadır. Nedenler diyabet ya da kalp-damar hastalıkları gibi fiziksel olabilirken, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik de olabilir. Doktor erektil disfonksiyonun nedenini öğrendikten sonra en uygun tedavi seçeneği için sizinle görüşür.3

Fiziksel Nedenler

Erektil disfonksiyonun ana fiziksel nedeni penise kan akışının yeterli sağlanamamasıdır. Bu durum damar hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi beynin sinyalleri doğru göndermemesi gibi nörolojik sorunlardan da kaynaklanabilir. Kişide gerçekleşen pek çok sağlık sorunu penise giden kan akışını engelleyebilir. Fiziksel nedenler şunlardır:

 • Kalp-damar hastalıkları
 • Sigara kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • İnme
 • Diyabet
 • Fiziksel travma
 • Obezite
 • Diüretik ilaçlar
 • Yüksek tansiyon ilaçları
 • Kemoterapi
 • Bazı kanser çeşitleri
 • Antidepresanlar

Psikolojik Nedenler

Erektil disfonksiyon fiziksel durumlardan kaynaklı oluşabileceği gibi kişinin psikolojik sağlığı ile de yakından ilişkilidir. Psikolojik olarak problemleri bulunan kişiler bedeninde yeterli ereksiyonu sağlayamayabilirler. Aynı zamanda bazı psikolojik nedenler penise giden kan akışını da engelleyebilir. Erektil disfonksiyona yol açabilen psikolojik nedenler şunlardır:

 • Depresyon
 • Anksiyete
 • Partner ile oluşan problemler
 • Geçmiş cinsel deneyimler
 • Cinsel performans kaygıları
 • Stres
 • Suçluluk duygusu
 • Psikolojik travmalar

Erektil Disfonksiyonun Tanısı ve Değerlendirmesi

Sertleşme sorunundan şüphe edildiğinde tedavi için kesin bir tanı konması gerekir. Eğer buna neden olan altta yatan başka bir sağlık sorunuyla öncelikle bu sorunun tedavi edilmesi gereklidir. Altta yatan hastalığın tedavisi ile erektil disfonksiyon sorunu da çözüme kavuşabilir.

Altta yatabilecek sağlık sorunlarının ve erektil disfonksiyonun tanımlanabilmesi için öncelikle doktor tarafından tıbbi geçmiş öğrenilir. Bu süreçte kişinin altta yatan bir psikolojik nedene bağlı erektil disfonksiyon yaşama ihtimaline da dikkat edilir. Tıbbı geçmiş sonrası doktor fiziksel olarak penisi muayene eder. Çeşitli şekillerde penis sinirleri incelenir. Tanı sürecinde uygulanabilen tıbbi tetkikler şunlardır:

 • Tam kan sayımı
 • Karaciğer fonksiyon testler
 • Böbrek fonksiyon testleri
 • Kan yağları
 • Tiroid fonksiyon testleri
 • Hormon testleri
 • Ultrason
 • Refleks testi
 • Arteriografi

Erektil Disfonksiyon Tedavisi için Konservatif Yöntemler

Erektil disfonksiyon tedavisi için yaşam tarzı değişikliği, ilaç tedavisi ve psikolojik tedaviler gibi nedene bağlı olarak uygulanan çeşitli cerrahi olmayan yöntem vardır. Kişinin alkol ve sigarayı bırakması, sağlıklı beslenmesi ve fiziksel olarak hareketli olması tedavi verimini artırmada etkili olabilir. Eğer kişinin psikolojik bir nedenden dolayı erektil disfonksiyon yaşadığı tespit edildiyse psikolojik destek yoluyla tedavi sağlanabilir. Fakat fiziksel nedenlere bağlı bir erektil disfonksiyon söz konusu ise başvurulan ilk yöntem ilaç tedavisidir.

İlaç tedavisi cinsel ilişkiden belirli bir süre önce ağız yoluyla alınır ve kan akışının penise daha fazla gitmesini sağlayarak sertlik oluşturur. İlaç tedavisinden verim alamayan ya da yan etkiler nedeniyle kullanamayan kişilere penil enjeksiyon verilebilir. Penil enjeksiyonlar da bir çeşit ilaç tedavisidir. Enjektör yoluyla ilaç penise verilir ve belirli süre sonunda sertlik oluşur.

İlaçlar dışında mekanik olarak yardımcılar da bulunur. Doktor tarafından uygulanan ESWT terapisi bunlardan biridir. ESWT terapisinde doktor şok cihazı kullanarak penise kan akışını artırmayı hedefler. Diğer mekanik yardımcı ise vakum cihazıdır. Vakum cihazlarını kişi evde cinsel ilişki öncesi kullanabilir. Penisi içine alan bu cihaz hava akımı oluşturarak kan akışını penise çeker. Fakat bu tedaviler geçicidir ve cinsel ilişki öncesinde uygulanarak bir süre sonunda etkisini yitirir.

Penil Protez: Kalıcı Erektil Disfonksiyon Çözümü

Erektil disfonksiyonun kalıcı çözümü cerrahi yol ile uygulanan mutluluk çubuğudur. Penil protez olarak da bilinen mutluluk çubuğu tıbbi bir cihazdır ve penise yerleştirilir. Bu cihazlar anestezi altında kişiye takılırlar. Kişinin cinsel ilişki sırasında sertleşebilmesi için kullanılan implantlardır.

Penil Protez Türleri ve İşleyişi

Penil protezler kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli türlerde bulunabilir. Her penil implant türünün kendine özgü bir çalışma prensibi vardır. Penil protez türleri şunlardır:

 • Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu: İmplant penisteki bir kesi yardımıyla takılır ve daima sert haldedir. Fakat cinsel ilişki dışında rahatsızlık vermemesi için el ile aşağı ya da yukarı hareket ettirilebilir. Kişi cinsel ilişki için penisini yukarı kaldırabilir ve ilişki sonrası gizlemek için tekrar aşağı indirebilir. Özellikle beyin ve el arasında koordinasyon sorunu yaşayan erkekler tarafından kullanımı kolay bu implant çeşidi tercih edilir.
 • 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu: 3 parçalı implantlar tek parçalı olanlara göre daha fazla cerrahi işlem gerektirir. Fakat kişi cinsel ilişki dışında yumuşaklık sağlayabilir. Parçalardan biri penise, diğeri testislere ve son parça ise karın duvarının arkasına yerleştirilir. Kişi sertlik istediğinde testisteki pompayı sıkarak karın duvarı arkasındaki rezervuardan sıvı penisteki çubuklara yönlendirmiş olur. Penise gelen sıvı sertliği sağlar. Kişi tekrar yumuşaklık sağlamak istediğinde ise tekrar testlerdeki pompayı sıkarak sıvının rezervuara dönmesini sağlar.

Penil Protez Ameliyatı ve İyileşme Süreci

Penil protez ameliyatı mutlaka kaliteli implant kullanılarak alanında uzman bir ürolog tarafından gerçekleştirilmelidir. Kullanılan mutluluk çubuğunun türüne göre ameliyat ve iyileşme süresi değişiklik gösterebilir. Tek parçalı (malleable) mutluluk çubuğu takılırken penise açılan kesi yoluyla implant penise yerleştirilir. 3 parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğunda ise öncelikle testislere bir kesi atılır ve pompa buraya yerleştirilir. Ardından karın duvarının arkasına rezervuar konulur. Son olarak da penise şişirilebilir implantlar yerleştirilir. Ameliyatlardan sonra kişi bir hafta içerisinde günlük hayatına dönebilir. Fakat cinsel olarak tekrar aktif olması 3 ayı bulabilen bir süreçtir. Bu süreçte doktor ağrı kesici ilaçlar ve oluşabilecek enfeksiyonun önüne geçmek için antibiyotik reçete edebilir.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi için Uygun Yaklaşımı Seçmek

Erektil disfonksiyon vücuttaki pek çok etkene bağlı gelişebildiği için nedenin doğru şekilde tespiti çok önemlidir. Nedene ve tanıya göre kişi yoluna ürologla ya da ürolog yanında bir psikiyatrist ile devam eder. Aynı zamanda eğer kronik bir rahatsızlık mevcutsa bu alanlarda çeşitli tedaviler de uygulanması gerekebilir. Erektil disfonksiyon tedavisinde kişinin var olan hastalıkları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak doğru tedavi seçilir. Eğer kişide başka bir sağlık sorununa bağlı erektil disfonksiyon gelişiyorsa. Bu sorun tedavi edilene kadar ilaç tedavisi ve diğer geçici yöntemler doktor tarafından önerilebilir. Fakat kişide uzun süreli ve geçici tedavi yöntemleri ile verim alınamayan bir durum söz konusu ise kalıcı çözüm olan mutluluk çubuğuna başvurulur.

Mutluluk çubuğu kısmı olarak SGK tarafından karşılanabilir. SGK ‘ nın kısmi ödeme şartlarını öğrenmek için sitemiz üzerinden bizimle Bilgi İstek Formu vasıtası ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat mutluluk çubuğu yöntemi için önce bir üroloji doktoruna başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Bu yazı/sayfa, Üroloji Uzmanı tarafından derlenmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Bu yazı içeriğinin doğruluğunu ve güvenilirliğini garanti etmektedir. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.Referanslar

https://www.verywellhealth.com/psychogenic-erectile-dysfunction-5201654

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/e/erectile-dysfunction-(ed)

https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction


MUTLULUK ÇUBUĞU KARŞILAŞTIRMA

Aşağıdaki tabloda 3 tip mutluluk çubuğunun karşılaştırması yer almaktadır.

 • Tek Parçalı (Malleable-Bükülebilir ve gizlenebilir)
 • Üç Parçalı X (3 Parçalı Şişirilebilir Enine Genişleyebilebilen)
 • Üç Parçalı AX (3 Parçalı Şişirilebilir Hem Enine Hem Boyuna Genişleyebilen)
Özellikler Tek Parçalı ÜÇ Parçalı X ÜÇ Parçalı AX
Enine Genişleme Yok Var Var
Enine Boyuna Genişleme Yok Yok Var
Antibiyotik emilebilme Var Var Var
Bükülebilirlik Kısmi* Var Var
Gizlenebilirlik Var Var Var
Şişirilebilme Yok Var Var
Pompa özelliği Yok Var Var
Rezervuar özelliği Yok Var Var
Ücretsiz Danışma* Var Var Var
Garanti* Ömür Boyu Ömür Boyu Ömür Boyu
 

* Tek parçalı mutluluk çubuğu doğal bir ereksiyon hissi yaratmasının yanısıra 135°’nin üzerinde bükülme açısı sağlar. 
* Tüm mutluluk çubukları ile ilgili hasta danışmanlarımızdan 7/24 ücretsiz bilgi alabilirsiniz.
* Garanti süresi ve detayları her protezin kullanım talimatı (IFU) içindeki koşullara göre sağlanmaktadır.

Mutluluk Çubuğu
Erektil Disfonksiyon Tedavisi ve Nedenleri Hakkında Her Şey
Erektil Disfonksiyon Tedavisi ve Nedenleri Hakkında Her Şey
Probleminizi çözmek adına uzman hasta danışmanlarımız ile ofisimizde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.
Şu an buradasınız:
Yazı Tarihi: 5 Mayıs 2023

Etiketler:

Danışma hattından profesyonel destek almak ister misiniz?
Bağlantılar

Andromed
Rigicon Medikal A.Ş.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacık Beykoz İstanbul TÜRKİYE

İletişim
WhatsApp ve Telefon ile uzmanlarımızdan cevap alabilirsiniz.

Bu web sitesinde yer alan tüm hususlar, bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Site içerikleri hiçbir şekilde profesyonel, medikal öneri ya da tedavilerin yerine alması için hazırlanmamıştır. Burada yer alan hasta deneyimleri gerçektir ve sadece bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Aynı ürün/tedavi/uygulama kullanılsa bile kişilerin alacakları sonuçlar son derece farklı olabilir. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.